Primul decret semnat de Erdogan dupa instalarea starii de urgenta: Peste 1.000 de scoli private, 15 universitati, 35 de spitale, inchise

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2016, 11:57 Actualitate | Internaţional

Lovitura de stat esuata in Turcia
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a semnat primul decret de la instalarea starii de urgenta, pe 3 luni, prin care a ordonat inchiderea a peste 1.000 de scoli private si a extins perioada de timp in care un suspect poate fi retinut fara sa fie pus sub acuzare, relateaza sambata agentia Anadolu, citata de Reuters.

Erdogan a declarat stare de urgenta miercuri seara, spunand ca va ajuta autoritatile sa se ocupe rapid si eficient de sustinatorii tentativei esuate de lovitura de stat desfasurate in urma cu o saptamana, in care 246 de persoane si-au pierdut viata.

Primul decret semnat de Erdogan autorizeaza inchiderea a 1.043 scoli private,  1.229 fundatii si asociatii caritabile, 19 sindicate, 15 universitati si 35 de institutii medicale, precizeaza Anadolu.

Toate institutiile inchise sunt suspectate de legaturi cu clericul islamist Fethullah Gulen, aflat in SUA, acuzat de Erdogan ca a orchestrat puciul esuat.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11289 vizualizari
  • +36 (46 voturi)    
    incet-incet... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:05)

    liviu_ [utilizator]

    turcia se transforma in koreea de nord...
    cu diferenta ca turcia e in nato si chiar e protejata de sua si ue...
    • -1 (9 voturi)    
      o oportunitate pentru Romania.. (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 23:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Poate parea cinic, dar cred ca e momentul ca Romania sa incerce sa atraga cat mai multi turci in clasa de mijloc, persercutati acum de Erdogan. Emigratia catre occident ne-a lasat ditamai gaura de 3-4 milioane cetateni tineri... avem nevoie de medici, avem nevoie de tineri cu studii superioare, care si-au dorit sa adere la stilul de viata occidental si acum vad cum sansele li se naruie.
      Orasele mari din Turcia au un nivel de trai relativ asemantor cu cele din Romania. Avem un pib/capita aproape egal.. am putea sa-i atragem. Avem doar de castigat.
      • 0 (2 voturi)    
        Ar fi o decizie pripita (Duminică, 24 iulie 2016, 10:32)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Popoarele turcice sunt foarte felurite. Turcia nu are un popor turc ,,unitar'' , ci de fapt mai multe ramuri de etnii turce!
        Diferentele dintre olteni si moldoveni sunt mult mai mici decat diferentele dintre turcii din Turcia intre ei insisi!
        Intre ei iese in evidenta etnia otomana cu circa vreo 20% (Erdogan face parte din ea). Numai vorbesc de diferenta si mai mare fata de turcii nordici: vechii bulgari, pecenegi, cumani cu care romanii au avut relatii de-a lungul istoriei.
        Daca romanii s-au inteles in istorie cu etnia cumana, nu inseamna automat ca se vor intelege cu turcii din Turcia. Ei sunt mai ,,sudici'' si mai ,,orientali'', mai apropiati de arabi. (sotia lui Erdogan este de etnie araba). Multi dintre ,,turcii'' veniti astfel, ar fi in realitate arabi stabiliti in Turcia de mai multe generatii s-au chiar recent stabiliti in Turcia.
        • +2 (2 voturi)    
          oare conteaza etnia? (Duminică, 24 iulie 2016, 20:16)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

          vorbim de profesori universitari, cercetatori, oameni de afaceri prosperi din mediul privat. cu cat sunt mai educati oamenii, cu atat sunt mai mici sansele unor derapaje sociale.

          patriotismul e pentru prostime..
          la NASA sau MIT se face performanta in functie de etnie sau religie?
  • +46 (52 voturi)    
    Are dreptate ! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:10)

    NicolaeA [utilizator]

    Profesorii, inarmati cu creioane si picsuri, pot fi un mare pericol pentru democratie ! Nu mai vorbesc de medici, ca astia sunt inarmati cu bisturie (nu cred ca a inchis si spitalul la care familia sa este proprietar, ala unde-si trata Ponta convocarile la DNA) !
    • +10 (12 voturi)    
      dar! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 17:20)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Cel mai mare pericol il prezinta oamenii instruiti!
    • +2 (2 voturi)    
      Seamana vant (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 17:26)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Macar putea sa le treaca sub controlul statului - dar asta inseamna bani de la buget.
  • +12 (14 voturi)    
    Adio turism! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:48)

    ICosmin [utilizator]

    Tot aveam de gand, mai ales in ultimii doi ani, sa vizitez Turcia, nu atat in statiuni cat orasele sale. O data cu atentatele care au avut loc am zis sa mai astept putin si chiar aveam o oarecare simpatie pentru ceea ce li se intampla turcilor desi poate au avut si ei o contributie mai mult sau mai putin directa prin actiunile din Siria si mai ales impotriva kurzilor.
    Dar o data cu schimbarea starii in tara provocata de Erdogan nu o voi vizita prea curand. E pacat pentru oamenii de rand, desi e posibil ca o parte a populatiei sa sprijine astfel de comportamente. Turcia va suferi ca si Iranul din cauza orgoliului nemasurat al liderilor ei. Asa ca vor (re)invata si ei ca nu poti sa te comporti autocratic si sa ai bunastare.
    Sunt convins ca sunt multi care gandesc la fel.
  • +14 (14 voturi)    
    Turcia nu are nevoie de scoli (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:51)

    mavis [anonim]

    spitale universitati ci de moschei. Also, cineva va trebui sa printeze mai multe quranuri d'alea. Astea aduc performanta unei societati, nu educatia ba.
  • +2 (10 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:57)

    Kpriciu [utilizator]

    After upcoming WW3, Turcia will be gone forever! This is the beginning....
    • -1 (1 vot)    
      bai (Duminică, 24 iulie 2016, 13:49)

      dragonic [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      te scremi sa mazgalesti hartia in engleza de sant ??!! oricum nu intelegi nimic !
  • +15 (15 voturi)    
    Nu cred (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:44)

    bll [utilizator]

    Nu mai cred nici un cuvant din ce zice Erdogan. Ca armata l-a sustinut pe imamul din America?! Hehehehe
  • +11 (11 voturi)    
    35 de spitale inchise (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:14)

    simur [utilizator]

    cred ca tocmai am fost intrecuti
  • -16 (22 voturi)    
    Țara înapoi (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:44)

    Un cititor [utilizator]

    Bravo Erdogan! Nu-mi placi ca om, dar te respect pentru că ți-ai salvat țara din ghearele democrației liberale1
    • -1 (1 vot)    
      ESte o ironie (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:30)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      pentru cei care dau minusuri- comentariul este o ironie foarte buna
  • +2 (4 voturi)    
    In curand trebuie sa te duci cu tzuhalul (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:21)

    Locke Lamora [utilizator]

    la ei, sa ti-l pui in cap.
  • +10 (10 voturi)    
    Erdogan - un presedinte care se pregateste (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:22)

    Susufler0 [utilizator]

    sa se uite peste umar toata viata !

    Si, toata viata cat va fi sultanul Turciei, sa inchida , scoli, spitale, institutii, oameni si sa i se para ca tot nu este de ajuns, ca tot nu si-a inchis toti dusmanii .

    PS. Intr-un fel e vrednic de plans, precum toti tiranii !
  • +4 (4 voturi)    
    e vb de diploma (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 19:12)

    ecm [utilizator]

    Se discuta despre diploma valide....de exemplu la adresa http://www.aktual24.ro/secretul-iubirii-dintre-ponta-si-erdogan-diploma-de-absolvent-a-liderului-turc-este-falsa/
    Romania nu tre sa inchida nici o scoala de tip "Lumina"...are destule interne pe care trebuie sa le inchida...inclusiv scoli doctorale...
  • +7 (7 voturi)    
    Spitale ??? Scoli ??? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:56)

    Cuca [utilizator]

    Inteleg ca pacientii din acele spitale au uneltit la greu pentru schimbarea guvernului. Nu stiam ca spitalele sint centre de lovituri de stat ! Spitalele si scolile sint foarte periculoase, sa stiti ! Ca sa nu mai vorbim de gradinite - alea sint cu adevarat un focar de infectie politica !
  • +4 (8 voturi)    
    Turcia (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 23:13)

    KostasP [utilizator]

    Il merita pe erdogan si invers. Urmatorul pas este iesirea din nato. Cale batuta!
    • +1 (3 voturi)    
      ar fi tare de tot (Duminică, 24 iulie 2016, 14:04)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Chiar ca ar fi tare de tot sa ramana fara umbrela NATO, singuri in fata rusilor care poftesc la Bosfor si Dardanele si nu numai!
      Turcaletul vrea sa suga de la doua oi, sa fie si aparat de NATO, si foarte bun prieten cu amicul de suflet rasaritean, numai ca pentru asta trebuie sa fii miel bland iar pe el nu-l duce capul sau nu poate, asa ca a ales sa santajeze, sa faulteze NATO (!?) si sa se pupe cu Putin!
      In afara de faptul ca prezinta dezechilibrele tipice dictatorilor, cred ca a clacat in halul asta din cauza problemei kurde si le-a indus si oamenilor o stare de spaima, ca se destrama statul daca kurzii obtin drepturi. Sau poate ca stie mai multe si nu-i convine ce se pregateste pentru Turcia in laboratoatele occidentale.
      Tot incerc sa gasesc niste scuze, sa inteleg: Turcia este intr-un pericol real sau avem de-aface numai cu manifestarile clinice ale unui dictator tipic, smintit, paranoic, cu sindromul omului providential, un bolnav de putere?
      Eu zic ca daca o sa continue asa, pana la urma va ramane singur in fata pofticiosului de rus si atunci Marea Neagra chiar ca deveni lac rusesc, iar Turcia - gubernie. Vin vremuri grele pentru noi toti.
  • -2 (2 voturi)    
    Reeducare (Duminică, 24 iulie 2016, 19:10)

    galeo [utilizator]

    E nevoie si in Romania de un Erdogan care sa faca o reeducare cu, capitalistii de carton care se cred miezul din fanta.