SUA: VIDEO Un politist a tras intr-un barbat de culoare care era intins la sol, cu mainile in aer

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2016, 19:04 Actualitate | Internaţional

Barbat de culoare impuscat in SUA
Foto: Captura YouTube
Un terapeut american de culoare a fost impuscat de un politist in timp ce oferea asistenta unui autist, desi era intins la pamant cu mainile in aer, scrie AFP.

Incidentul a avut loc in North Miami (Florida, sud-estul Statelor Unite). Barbatul a fost ranit la picior.

"A incercat sa explice ca e vorba de un pacient care sufera de probleme mentale, ca incearca sa-l faca sa revina in centrul de ingrijire si ca nu e nevoie de arme de foc, si-a ridicat chiar si mainile in aer pentru a arata ca nu e inarmat", a spus Hilton Napoleon, avocatul lui Charles Kinsey, in varsta de 47 de ani.

Imagini difuzate pe internet arata un barbat imbracat in tricou galben, intins in mijlocul strazii, tinand mainile in aer. Langa el, un tanar se joaca cu ceea ce pare a fi un camion de jucarie.

In inregistrare, care nu arata momentul impuscaturii, se aude cineva - Charles Kinsey, potrivit presei americane - care striga: "Nu are decat un camion de jucarie. Un camion de jucarie. Sunt terapeut comportamental". Dupa care barbatul il roaga pe "Rinaldo" - pacientul sau in varsta de 23 de ani - sa ramana linistit si sa se intinda la sol.

Intervievat pe patul de spital, Kinsey a explicat ca era ingrijorat pentru pacientul sau, nu pentru el. "(ma gandeam ca) daca aveam mainile in aer, nu vor trage in mine. (...) Vai, cat m-am inselat".

"Cand a tras (...), mi-am spus: Dumnezeule, tocmai am fost impuscat. Si l-am intrebat: 'Domnule, de ce ati tras in mine. Mi-a raspuns 'Nu stiu'", a povestit barbatul de culoare.

Presa afirma ca politistul care a tras a fost trimis in concediu administrativ si procurorul din Miami-Dade efectueaza o ancheta.













Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
23250 vizualizari
  • -7 (23 voturi)    
    Trei chestiuni (Joi, 21 iulie 2016, 19:21)

    V. Veroiu [utilizator]

    1. Asteptam si opinia politistului facuta public in mod oficial. Filmul nu arata momentul in care terapeutul a fost impuscat deci tot ce avem noi (cei care nu am vazut scena) este ceea ce presa a preluat de la terapeut, fara sa fie publicat in mod oficial si cuvantul celuilalt. Daca s-a miscat...

    2. Dati cat mai multe arme la populatie astfel incat politistii din start sa presupuna ca ai la tine o bomba, doua grenade si cateva pistoale. Sa traga si apoi sa puna intrebarile. Din moemntul in care un politist ti se adreseaza sa fii o tinta aproape sigura. In fond, cu armele ai de aparat democratia si sa nu devina statul comunist.

    3. La noi in Romania e invers: ieri un politist a fost tarat de un sofer care avea suspendare intr-un caz de ucidere din imprudenta (tot cu masina). Politistul nici macar nu a tras. Dupa mine terapeutul a fost o gresala ///
  • +5 (11 voturi)    
    politistul era negru? (Joi, 21 iulie 2016, 19:43)

    basilicus [utilizator]

    Nu se precizeaza in articol.
    • +9 (11 voturi)    
      unul negru si unul alb (Joi, 21 iulie 2016, 22:28)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui basilicus

      se vede clar in inregistrare
  • +19 (23 voturi)    
    Polițiști "trigger happy" (Joi, 21 iulie 2016, 19:54)

    mr_mojo [utilizator]

    Mă întreb dacă le și face controale psihologice înainte să le dea arme.
    • +6 (6 voturi)    
      Bineinteles ca nu! (Vineri, 22 iulie 2016, 8:50)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Ce, vrei sa dea afara jumatate din politisti?
  • +10 (14 voturi)    
    sunt curios (Joi, 21 iulie 2016, 20:07)

    nahir [utilizator]

    daca eu sunt daltonist sau autorul articolului este daltonist, din moment ce el scrie:"Imagini difuzate pe internet arata un barbat imbracat in tricou negru, intins in mijlocul strazii, tinand mainile in aer. ", iar eu vad ca tricoul e galben.
  • -7 (25 voturi)    
    Si care este stirea? (Joi, 21 iulie 2016, 20:33)

    UpNext [utilizator]

    Politia americana a tras intr-un cetatean de culoare neinarmat si vizibil nepericulos. Ei si? Este ceva normal, tine de cotidianul banal, gen "un rus s-a imbatat.

    Aah, o stire este aceea in care ni se comunica faptul ca intr-o zi niciun afro-american nu este impuscat. Asta da stire, dar mai degraba membrii IS se convertesc la crestinism in masa, decat sa fie o zi fara un afro-american impuscat de politie in SUA!!
    • +8 (22 voturi)    
      aici politia a procedat incorect (Joi, 21 iulie 2016, 22:31)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui UpNext

      in primul rand, tenta rasiala pe care o dai comentariului tau, este falsa pt. simplul motiv ca unul din cei 2 politisti era negru.

      a 2-a chestiune este ca in majoritatea covarsitoare a cazurilor pt. care te scandalizezi, este vorba de infractori negri, care jefuiesc si au arme la ei. dar propaganda presedintelui negru hussein obama, a facut din politia americana o organizatie nazista care asasineaza legal negrii.
  • -9 (29 voturi)    
    Mai pe scurt. (Joi, 21 iulie 2016, 22:02)

    Spirt [utilizator]

    In SUA e vanatoare de negri. Daca un politist ajunge fata in fata cu un negru, pentru siguranta intai il impusca.
    Oricata propaganda hollywoodiana fac, adevarul este ca Hitler ar fi mandru de popoarele derivate din englezi. Marea greseala a lui Hitler a fost ca nu a invatat engleza si i-a convins, ca sigur gasea suport la ei!
    Rasisti in cel mai pur stil, si apoi o tona de propaganda ceausista in filme, cum ca totul e roz ...
    Ah, da, si sfaturi la greu: "Turcia sa nu incalce drepturile omului "! Fraier si Erdogan asta, daca le zicea ca-s negri, intelegeau!
  • -1 (7 voturi)    
    da mai bine (Vineri, 22 iulie 2016, 0:47)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Impuscatul era negru, politistul alb, pistolul era verde si glontul albastru.
    • +3 (7 voturi)    
      Da tricoul? (Vineri, 22 iulie 2016, 10:29)

      Amoredivino [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Era galben! De fapt asistăm la jocurile olimpice Purge Day Style.
  • +5 (7 voturi)    
    stirea pe scurt (Vineri, 22 iulie 2016, 12:28)

    Gobelin [utilizator]

    politia a fost sesizata ca cineva vrea sa se sinucida.
    sositi la fata locului, politistii constata ca tipul nu avea intentia de a se sinucide, asa ca-l impusca pe celalalt.
    macar sa nu fi venit degeaba :)