Un "cimitir pentru tradatori", unde vor fi ingropati pucistii, construit la Istanbul

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2016, 17:01 Actualitate | Internaţional

Tentativa de puci in Turcia
Foto: Twitter @RamiAILoIah
Primarul Istanbulului, Kadir Topbas, a anuntat ca municipalitatea a alocat un spatiu care va servi drept cimitir pentru cei implicati in lovitura de stat esuata din 15 iulie, pentru ca niciun cimitir nu accepta inmormantarea lor, transmite Hurriyet. Primarul a descris parcela drept "cimitirul pentru tradatori".

"Am alocat un spatiu pe care il vom numi 'cimitirul pentru tradatori'. Trecatorii ii vor blestema pe cei ingropati acolo. 'Toata lumea care va vizita locul ii va blestema si nu vor putea sa se odihneasca in mormintele lor' am spus", a declarat Topbas pentru un grup de protestatari adunati in Piata Taksim din Istanbul in seara zilei de 19 iulie, adaugand ca primarul provinciei Ordu a refuzat sa acorde un loc pentru inmormantarea pucistilor.

"Primarul din Ordu nu a acordat un spatiu pentru cadavre. O familie a luat cadavrul si l-a ingropat in propria gradina. Il felicit pe primar", a mai declarat edilul din Istanbul.

Kadir Topbas a mai afirmat ca cimitirul celor fara nume nu este un loc potrivit pentru pucisti, deoarece acolo sunt inmormantate persoanele religioase, iar pucistii "nu vor fi salvati din iad", potrivit primarului.

"Cred ca nu vor fi salvati din iad. Insa trebuie sa facem aceasta lume de nesuportat pentru ei", le-a spus Topbas protestatarilor.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2779 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    Dragut (Joi, 21 iulie 2016, 17:11)

    Cuca [utilizator]

    Astept cu interes tot mai mare urmatoarele stiri ridicole si aberante din Republica Islamica Turca !
  • +7 (7 voturi)    
    eeee (Joi, 21 iulie 2016, 17:28)

    costinescu [utilizator]

    uite califatul de care vorbea isis.....
  • +7 (7 voturi)    
    Relativitate (Joi, 21 iulie 2016, 17:28)

    PaulAtreides [utilizator]

    Peste ani, cand dictatorul Erdogan nu o sa mai existe, acel cimitir se va numi al "Eroilor Neamului".
    Einstein ar spune: "Asta e relativitatea doamnelor si domnilor".
    • +5 (5 voturi)    
      prostia nu-i relativa, din pacate e perpertua (Joi, 21 iulie 2016, 18:10)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui PaulAtreides

      daca soldatul care si-a aparat tara si a doborit un avion care nu avea permisiunea de survol a Turciei acum e la inchisoare e un exemplu ca ceilalti sa nu faca la fel, deci sa nu-si apere tara.

      vai de mama lor.....adio turcia
  • +8 (8 voturi)    
    S-a dus naibii Turcia... (Joi, 21 iulie 2016, 17:31)

    loveparade [utilizator]

    Daca primarul unei metropole scoate texte de maimuta primitva, ne putem pregati pt ce e mai rau. Am vazut un ambasador mitoman si cu logica fracturata, vedem un primar cu atitudini revansadre fata de niste morti, vedem un presedinte cu apucaturi de mesia, un PM care nu e altceva decat o trompeta, oameni de afaceri (turci) care, la noi acasa, ne cearta ca de ce gandim si judecam acele actiuni si dc gandim altfel decat ei. trist, revoltator, absurd. locul lor, evident, nu e in EU!
  • +4 (4 voturi)    
    Inapoi in stepe (Joi, 21 iulie 2016, 17:38)

    Robert M [utilizator]

    Locul invadatorilor este in stepe, nu in Constantinopole.
    Sfidarea lor a ajuns la cote maxime.
  • +3 (3 voturi)    
    Probabil n-a gasit un furnal disponibil (Joi, 21 iulie 2016, 17:46)

    animatron [utilizator]

    In rest seamana bine cu ce faceau in secolul 20 nazistii si comunistii.
    Distrugere totala, anihilare pana la uitare, sa nu ramana nimic din "dusmanii poporului" !

    Turcia va culege mai tarziu ce seamana acum, islamism si ura de minoritati, e pe drumul Iranului si Arabiei Saudite.

    Cei impotriva lui Erdogan si a islamizarii sunt o minoritate acolo si e clar ca vor in pericol de moarte din ce in ce mai mult.

    Sa-i decapitezi pe "dusmani" (cuvant de origine..turca) si sa le abandonezi corpurile pentru a fi mancate de hoitari se practica in Evul Mediu si mai noi in Statul Islamic.

    Poate ca si Turcia lui Erdogan viseaza de un nou Ev Mediu, unul ca pe vremea otomanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    WOW! (Joi, 21 iulie 2016, 20:02)

    mr_mojo [utilizator]

    O combinație între Statul Islamic și Coreea de Nord. Nu-i de bine...
  • 0 (0 voturi)    
    Educativ si patriotic..! (Joi, 21 iulie 2016, 21:28)

    contest [anonim]

    Indemnul la blesteme contra mormintelor tradatorilor, ca ritual gratifiant, e de o abjectie crasa insa nu e neobisnuit nici in lumea "civilizata"... Poporul e invitat sa participe intru regasirea unitatii in actiune...
    Dupa Marele Razboi in Franta au aparut multe monumente cu numele dezertorilor impuscati, road si pentru a stigmatiza intreaga familie, cu consecinte teribile; abia in ultimii ani au fost gratiati postum si, in lumina reconsiderarii Sindromului Posttraumatic al combatantilor din toate conflagratiile, mortii au fost reabilitati de presedinte!
    In cimitirele crestine sunt locuri destinate celor care s-au sinucis si opprobriul se prelungeste postum...