Michael Rubin, un fost oficial din Pentagon, in urma cu trei luni: Ar putea avea loc o lovitura de stat in Turcia? - Vezi in text o radiografie dura a regimului Erdogan cu putin inaintea tentativei de puci militar

de DT, CI     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2016, 18:04 Actualitate | Internaţional

​Michael Rubin, un fost oficial din Pentagon, specializat in Orientul Mijlociu, Turcia si Iran, a publicat pe 21 martie un text intitulat "Ar putea avea loc o lovitura de stat in Turcia?", in care anunta ca sunt intrunite toate conditiile pentru o actiune in forta un anti-Erdogan care si-a pierdut controlul. "Prin urmare, daca armata turca decide sa-l dea jos pe Erdogan si sa-i trimita apropiatii in spatele gratiilor, s-ar putea descurca mai departe?", se intreba Michael Rubin pe 21 martie pe site-ul The American Enterprise Institute. Rubin raspunde ca este putin probabil ca administratia Obama sa faca mai mult decat sa-i critice aspru pe liderii loviturii de stat, mai ales daca acestia vor merge in mod clar pe drumul restaurarii democratiei.

Redam mai jos cele mai relevante pasaje din articolul fostului oficial din Pentagon, Michael Rubin, publicat pe 21 martie:

"Situatia din Turcia este proasta si se inrautateste. Nu este vorba doar de deteriorarea securitatii in mijlocul unui val de terorism. Datoria publica poate fi stabila, dar datoria privata a scapat de sub control, turismul se afla in cadere libera iar declinul monedei a afectat puterea de cumparare a fiecarui cetatean. Se simte tot mai mult faptul ca, lasand deoparte rezultate alegerilor, presedintle Recep Tayyip Erdogan si-a pierdut controlul. Isi trimite oponentii la inchisoare, preia controlul asupra ziarelor de stanga si de dreapta si contruieste palate ca un sultan nebun sau aspirant la statutul de calif.

In ultimele saptamani, a amenintat din nou ca va dizolva Curtea Constitutionala. Coruptia este in floare. Despre fiul sau Bilal s-a relatat ca a fugit din Italia folosind un pasaport diplomatic saudit in timp ce politia italiana a inchis un presupus scandal de spalare de bani. Izbucnirile sale provoaca nedumerire atat in Turcia cat si in afara ei. Chiar si membri ai partidului de guvernamant vorbesc despre paranoia crescanda care, potrivit unor oficiali turci, a ajuns atat de mare incat Erdogan planuieste sa intaleze rachete anti-aeriene la palatul sau pentru a preveni eventuale atentate indreptate impotriva lui. Turcii - si armata turca  - admit tot mai mult ca Erdogan duce Turcia in prapastie.

Acordand intai legitimitate liderului kurd Abdullah Ocalan, aflat in inchisoare, prin reluarea negocierilor si apoi prin incurajarea reizbucnirii conflictului, el a dus Turcia pe o cale fara sansa de victorie, dar cu sansa foarte mare a unei divizari de facto. La urma urmei, daca reincepe razboiul civil intr-o maniera similara anilor '80-inceputul anilor '90, kurzii din Turcia cu greu se vor multumi cu mai putin, cu atat mai mult cu cat exista precedentul stabilit de fratii lor din Irak si Siria. Acum multa vreme, Erdogan a cautat sa schilodeasca armata turca. In primii zece ani petrecuti de el la putere, guvernul SUA si Uniunea Europeana l-au incurajat de pe margine. Dar aceasta se intampla inainte ca si cei mai ferventi aparatori straini ai lui Erdogan sa-i recunoasca prabusirea in nebunie si autocratie.

Prin urmare, daca armata turca decide sa-l dea jos pe Erdogan si sa-i trimita apropiatii in spatele gratiilor, s-ar putea descurca mai departe? Raspunsul este da. In acest moment electoral, este putin probabil ca administratia Obama sa faca mai mult decat sa-i critice aspru pe liderii loviturii de stat, mai ales daca acestia vor merge in mod clar pe drumul restaurarii democratiei. (...)

Liderii loviturii de stat ar puta aduce in discutie criticile europenilor si americanilor referitoare la respectarea drepturilor omului, criticile societatii civile si ale jurnaistilor si i-ar putea elibera imediat pe toti jurnalistii trimisi la inchisoare si ar putea returna ziarele si posturile de televiziune proprietarilor de drept. Statutul Turciei de membru NATO n-ar trebui sa descurajeze actiunea: nici Turcia, nici Grecia nu si-au pierdut calitatea de membru NATO dupa precedentele lovituri de stat (...) Nici europenii, nici opinia publica americana nu vor regreta executarea lui Erdogan, a fiului sau a ginerelui sau, ori a unor oameni cheie  Egemen Bağış sau Cüneyd Zapsu, chiar daca ar accepta un proces pentru coruptie si o lunga pedeapsa. Erdogan poate spera ca prietenii sai se vor mobiliza de partea lui, dar cei mai multi dintre prietenii sai - din afara si din interiorul Turciei - sunt atrasi de puterea lui. Odata plecat din palat, s-ar putea trezi foarte singur, o figura confuza la fel ca Saddam Hussein la propriul sau proces".

Michael Rubin incheie prin a spune ca data fiind cresterea discordiei in Turcia precum si faptul ca este putin probabil ca armata turca sa sufere consecinte semnificative daca imita planul lui Abdel Fattah el-Sisi in Egipt, sa nu fim surprinsi daca politica agitata din Turcia va fi in curand si mai agitata.

Rubin a avut dreptate, tentativa de lovitura de stat a avut loc, numai ca dupa ce a esuat au inceput epurarile iar consecintele sunt dramatice pentru Armata turca supusa unui tratament fara precedent, cu un Erdogan amenintand cu reintroducerea pedepsei cu moartea.

NOTA:
Potrivit The American Enterprise Institute, Michael Rubin este un fost oicial din Pentagon ale carui arii de cercetare sunt Orientul Mijlociu, Turcia, Iran. Rubin instruieste militari trimisi in Orientul Mijlociu si Afganistan si preda cursuri referitoare la Iran, terorism si politica araba. Rubin a trait in Iranul post-revolutionar, in Yemen, in Irak inainte si dupa razboi.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
15507 vizualizari
  • -19 (25 voturi)    
    Rubin le-a dat ideea loviturii de stat (Marţi, 19 iulie 2016, 18:13)

    Susufler0 [utilizator]

    adversarilor lui Erdogan sau l-a pus in garda pe acesta
    ?
  • -24 (38 voturi)    
    oare de ce nu se intreaba nimeni? (Marţi, 19 iulie 2016, 18:15)

    radiola31 [utilizator]

    Cum a fost posibil ca niste militari sa foloseasca o baza NATO cea mai mare din regiune pentru scopurile proprii fara ca americanii sa le dea acceptul?
    Mai ales ca acolo sunt depozitate 90 de focoase nucleare?
    • +17 (25 voturi)    
      Ai mai intrebat asta parca. Nu sti ce inseamna o.. (Marţi, 19 iulie 2016, 18:34)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      ...mare baza militara. Nu e ca o unitate militara ci mai multe, total distincte si cu mii sau zeci de mii de militari. Fiecare e cu aia a masii si doar perimetrele sunt lipite unul de altul.
      • -10 (16 voturi)    
        in cazul asta (Marţi, 19 iulie 2016, 19:02)

        radiola31 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Orice baza NATO cu armament nuclear nu este sigura in caz de puci.
        Absolut linistitor.
        • 0 (4 voturi)    
          bine ca au fost alea ale URSS ... (Miercuri, 20 iulie 2016, 0:07)

          silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

          mai tineti minte faza cu Eltin cu valiza nucleara pe tanc ??
          probabil ca generalii US erau facuti pe ei vazand live cum isi pasau rusii valiza aproape ca la rugby :)
          nu stiau ca era una goala :)) pentru televiziune ...
        • +3 (3 voturi)    
          Comanda nucleara nu e la turci, (Miercuri, 20 iulie 2016, 9:11)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

          e la americani. Nu lansezi rachetele nucleare apasand direct pe un buton, ai coduri care blocheaza o declansare intamplatoare.
    • +5 (9 voturi)    
      Baza NATO (Marţi, 19 iulie 2016, 18:59)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Din cite stiu nu este baza NATO, este o baza militara comuna turco-americana si care mai este folosita si de aviatia britanica si saudita.
  • -7 (23 voturi)    
    Erdogan e mai folositor in acest moment US... (Marţi, 19 iulie 2016, 18:21)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ca presh autoritar. Cand nu va mai fi util, cu siguranta se poata imagina o metoda mai delicata ptr a-l rasturna de la putere decat lovitura de stat.
    • +3 (5 voturi)    
      Ma faci sa rad ! Cred ca ai uitat sa pui (Marţi, 19 iulie 2016, 19:26)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      "delicata" in ghilimele ! Atunci am avea cu totii reprezentarea metodei de a-l rasturna de la putere pe "Sultan" !
    • -2 (6 voturi)    
      ierdogan (Marţi, 19 iulie 2016, 21:47)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ii e util doar micului putinel si oamenilor sai, merkel, holande, junker si restul.
      • +2 (2 voturi)    
        inca e util (Miercuri, 20 iulie 2016, 9:31)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui bec

        insa ar trebui sa ne punem intrebari si in privinta pericolului islamizarii radicale din turcia.sultanul inca-i dirijeaza si-i tine in frau,inclusiv pe imami.
        nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla daca incep aia sa predice...
        singura sansa este se pare,preluarea puterii de armata.prin violenta sau o lovitura de catifea.turcaletii nu stiu decat de frica si au,ca orice asiatici,cultul ''tatucului''.
        cum aparitia unui nou ataturk nu prea e previzibila,tinand cont de puterea acumulata de sultan si intarita acum,sa nu asistam la un razboi civil cu impartirea tarii in doua.kurzii-si freaca mainile.asa ca erdogan inca mai are un cuvant de spus,si iata,americanii si merkeloglu ii sufla in turban.
        off:am vazut ieri filmuletul cu bombardarea palatului lui erdogan.fratilor,daca aviatia turca nu e in stare sa loveasca ditamai palatul si sa arunce bombele la 100 de metri de el,inseamna ca pilotii erau orbi.
        ceapa asta mai are multe foi,se pare
  • -4 (10 voturi)    
    either way (Marţi, 19 iulie 2016, 19:33)

    Mazeta [utilizator]

    Fie că a știut de lovitura de stat, fie că n-a știut, Pentagonul iese oricum foarte prost. Dacă a știut, de ce n-a oprit-o? Dacă n-a știut, cum de n-a știut?
  • +3 (7 voturi)    
    e sigura traducerea? (Marţi, 19 iulie 2016, 20:02)

    victor L [utilizator]

    - "In acest moment electoral, este putin probabil ca administratia Obama sa faca mai mult decat sa-i critice aspru pe liderii loviturii de stat, mai ales daca acestia vor merge in mod clar pe drumul restaurarii democratiei."
    Adica Administratia Obama va critica pe cei ce merg clar pe drumul restaurarii democratiei"?
    Pare un nonsens!
  • +4 (16 voturi)    
    Sa speram ca o sa invete ceva americanii (Marţi, 19 iulie 2016, 20:29)

    goguduru [utilizator]

    Bineinteles ca americanii stiau.
    D-aia si era John Kerry cu Victorita pe la Moscova taman in ziua aia.

    Chipurile sa-i linisteasca pe rusi.

    Numai ca si-au luat-o rau de tot. Pentru ca Putin si Erdogan stiau si ei. Tzeapa nene!

    Ar face bine sa cheme americanii de la pensie niste sovietologi d-aia din anii 70-80 care stiu nene cu ce se mananca rusii. Si stiu si limba rusa. ;) Acu la Langley cred ca se citeste Pravda cu Google translate. :)

    De vreo 4-5 ani o iau in barba constant de la rusi. Si culmea, nici macar nu dau semne ca s-au prins.

    Sper sa faca dreacu ceva si sa-si revina ca am cam ramas singurii agarici la Marea Neagra care mai sunt pro americani. Si arata cam nasol acum situatia...
  • -4 (8 voturi)    
    Maxim (Marţi, 19 iulie 2016, 22:48)

    StoicaMarius1 [anonim]

    Imi e frica de un razboi civil, mai bine sa epureze asta ce o vrea el Erdogan decat sa avem parte de un razboi civil in Turcia ca atunci...adunat cu Siria..credeti-ma ca voi traii istoria celui deal 3-lea razboi mondial unde vor intervenii iar state cu armate proxy...si de refugiati nici nu mai ne putem gandii mai ales ca sunt si kurzii acolo care in caz de razboi civil vor anunta Kurdistan ca stat independent. Ma si mir ca astia au stat linistiti pe timpul loviturii..
    • 0 (0 voturi)    
      Au stat linistiti (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:11)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui StoicaMarius1

      pt ca le convine ca armata sa fie pusa pe butuci, Daca faceau urat, se prindea E & co ca mai au nevoie de armata. Ori dau la pace daca primesc tot ce doresc (printre altele scutire de impozite, de armata, acte de proprietate pt pamanturile ocupate - adica tot ce l-a promis Abdul Hamid, ori reincep si mai urat.
      Nu vor stat independent, ci autonomie si/sau stat federal, ca au nevoie de bani din impozitele platite de prosti.