VIDEO Statul Islamic a dat publicitatii un video cu autorul atacului din trenul german, in care acesta ii indeamna la violente pe musulmani, membri sau nu ai ISIS

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2016, 17:17 Actualitate | Internaţional

Atacatorul din trenul german
Foto: Captura Youtube.com
Statul Islamic a dat publicitatii, marti, un video cu autorul atacului din trenul german, atac revendicat de organizatia jihadista, in care atacatorul rosteste mai multe amenintari si ii indeamna la violente pe musulmani, membri sau nu ai ISIS, anunta agentia Amaq News, apropiata de Statul Islamic, citata de Reuters.



Tanarul in varsta de 17 ani a ranit grav cu un topor si un cutit, luni seara, patru pasageri ai unui tren in Germania, el fiind apoi ucis de politisti. Potrivit martorilor, tanarul a strigat "Allahu Akbar!" (n.r. Dumnezeu e mare!) in timpul atacului.

Gruparea jihadista Stat Islamic a revendicat marti atacul, anuntand ca acesta a fost comis de unul dintre combatantii sai.

Operatorul feroviar din Germania a anuntat ca va extinde supravegherea video in urma acestui incident.












[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
6674 vizualizari
  • 0 (4 voturi)    
    cadn vor sculpta si cetateni Sovietici ? (Marţi, 19 iulie 2016, 17:24)

    un domn [utilizator]

    mi s epare ciudata ca in Imperiul Sovietic nu sunt "sculptori" din acestia, mi se pare ciudata ca Imperiul Sovietic a atacat comunitatea musulmana in nenumarat ocazii..dar acono..nimic
    • 0 (4 voturi)    
      nici Romania nu a fost atacata (Marţi, 19 iulie 2016, 18:05)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si doar i-am batut de atatea ori pe turci!
      odata chiar cu 3-0...
      • +1 (1 vot)    
        Statele civilizate sunt cele vulnerabile! (Miercuri, 20 iulie 2016, 9:49)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Modul de trai al cetatenilor civilizati este ceea ce ii face vulnerabili!

        In Rusia, Romania sau alte state din Estul Europei, musulmanii stiu fara sa aibe nevoie de dovezi ca pot fi in pericol!

        In Franta de ex, musulmanii se simt confortabil folosindu-se de bunatatea din nivelul de civilizatie a populatiei si vazandu-i ca pe niste victime incept ei sa devina vanatori!

        Iluzia care conduce musulmanii sa se transforme in soldati martiri, este aceea ca razboiul lor este unul de cucerire a teritoriilor !

        Sistemul lor de valori primitive include si violenta, iar in opinia lor este normal ca cel mai violent este mai puternic decat cel nonviolent!

        De fapt asistam la un raboi al civilizatiilor cu barbarii, iar din punctual meu de vedere se va sfarsi atunci cand cei rai vor disparea!
    • +3 (3 voturi)    
      nu vei vedea prea multe (Marţi, 19 iulie 2016, 20:39)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pentru ca rusii nu stiu ce e aia corectitudine politica. rusul daca vede un indian sau arab dubios il opresc la control iar ala nu poate comenta nimic ca altfel doarme la inchisoare.
  • +2 (4 voturi)    
    .... (Marţi, 19 iulie 2016, 17:32)

    tirolez [utilizator]

    Cati oameni trebuie sa mai moara? Sa ia exemplu de la chinezi, un site dizident nu poate fi accesat. SImpla incercare te lasa fara internet. Google cum a facut pactul cu diavolul chinezesc ar putea sa faca un pustiu de bine si sa scoata toate rezultatele isis. Sau acum tipa libertatea de expresie in ei?
    • 0 (2 voturi)    
      wake up (Marţi, 19 iulie 2016, 18:54)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      google a renuntat la cenzura din china din 2010, si ca urmare au o cota de piata de 1.9%.
  • +8 (14 voturi)    
    fals (Marţi, 19 iulie 2016, 17:34)

    dum_i [utilizator]

    Guvernul German ne asigura ca individul nu avea nicio legatura cu statul ala, si in plus era un dezechilibrat psihic gay, care bea alcool si batea catelusi.

    Pe bune!

    p.s. oricum ne bucuram ca anul asta, statul german a reusit sa aduca 200.000 de noi migranti pana acum. Chiar in conditiile grele ale inchiderii frontierelor.
    • -5 (7 voturi)    
      prostii (Marţi, 19 iulie 2016, 18:28)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Nu cred ca era dezechilibrat psihic, se stie ca oamenii normali merg in tren cu toporul si ataca random.
      La fel si copilotul german care a trantit un avion in Alpi era tot intreg la cap si pe deasupra si musulman!
    • -1 (1 vot)    
      - (Marţi, 19 iulie 2016, 23:55)

      AndyTopala [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      ce cauta "gay" in toata polologhia aia?
  • +5 (13 voturi)    
    Nenorociții ăștia ar trebui (Marţi, 19 iulie 2016, 17:47)

    andreitr [utilizator]

    vânați până nu mai rămâne nici unul. Se pare că un arab bun e un arab care nu e pe lumea asta. Să zbiere acolo cât vor alah akbar...
    • +1 (11 voturi)    
      pam pam (Marţi, 19 iulie 2016, 18:16)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Ai mare dreptate! Singura chestie e ca asta e afgan, iar arabii sunt alta mancare de peste, dar cum zic americanii 'dont let facts get in the way of a good argument'.
      • +1 (5 voturi)    
        da (Marţi, 19 iulie 2016, 23:02)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ma, tu deosebesti arabii de afgani doar mirosindu-le pozele, esti superextrasenzorial. Cui dracu ii pasa ca e afgan sau arab, in afara de tine. Altfel, in autobuzele si tramvaiele din bucuresti vezi o gramada ca asta si nu sint nici afgani, nici arabi.
        • -2 (4 voturi)    
          - (Marţi, 19 iulie 2016, 23:53)

          AndyTopala [anonim] i-a raspuns lui bec

          pai da domnule bec, probabil ca pentru Dvs afganii, iranienii si pakistanezii sunt la fel de arabi ca sauditii :)
          • +1 (3 voturi)    
            da (Miercuri, 20 iulie 2016, 1:22)

            bec [utilizator] i-a raspuns lui AndyTopala

            draga camarade, pentru mine sint la fel de maimute islamice.
  • +8 (8 voturi)    
    religia pacii (Marţi, 19 iulie 2016, 18:35)

    Razvan_M [utilizator]

    1. "nu se cunosc motivele pentru care a comis acest atac", "un tanar/copil a comis un atac", "nu exista dovezi ca ar fi avut o motivatie terorista".
    2. "a strigat allah akbar, dar rudele si prietenii spun ca nu era un musulman adevarat"
    3. apar apoi informatii care vorbesc despre o premeditare rece, calculata si despre chemare la uciderea ne-musulmanilor; pe site-urile de stiri din afara aceste informatii sunt diluate cu grija pentru a pastra "obiectivitatea" politically-correct; bineinteles, acest atac "nu este reprezentativ pentru majoritatea musulmanilor care sunt pasnici".

    Ce se mai prostitueaza si presa asta ca sa ascunda si sa denatureze adevarul. Islamul este o religie a crimei, care indeamna la convertirea fortata a ne-musulmanilor sau uciderea lor.

    PS. A se observa tacerea asurzitoare a organizatiilor pro-gay si feministe care sunt extrem de linistite in legatura cu atacul din Orlando, cu cele peste 1000 de violuri comise de musulmani in Germania la diverse evenimente sau cu atacurile comise zilnic contra femeilor in tarile musulmane.
    • 0 (2 voturi)    
      ia sa vezi (Marţi, 19 iulie 2016, 23:07)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      matale cum e cu atacurile asupra femeilor in franta, chiar azi dimineata un baiat admirat de alde muciuflenduri a bagat doua, mama si fiica in spital cu rani grave. In curind se vor produce si in germania, iar cui nu-i place va fi amendat cu sume deloc mici sau va fi arestat, pina acum exista 61 de cazuri in care cei care au postat pe net mesaje ''care incita la ura'', in viziunea autoritatilor, asta au patit.
      • +1 (1 vot)    
        hehe (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:41)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui bec

        Cand nu ai argumente, cel mai sigur e sa recurgi la atacuri personale. Evident ca eu sunt fanul atacatorilor islamisti, asa a spus bec.
        La fel ca in Turcia, zice Erdogan ca ar fi 50000 de pucisti, pai poti sa nu-l crezi? Ce sens are sa-ti folosesti capul din dotare? E mai simplu sa apelezi la istericale, pulimea abia asteapta sa puna botul.