Merkel ii transmite lui Erdogan ca pedeapsa cu moartea nu este "in niciun caz" compatibila cu statutul de membru UE

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 20:03 Actualitate | Internaţional

Cancelarul german Angela Merkel i-a transmis luni presedintelui turc Recep Tayyip Erdogan ca Germania se opune vehement reintroducerii pedepsei cu moartea in Turcia si ca o astfel de masura ar impiedica Turcia sa devina stat membru al Uniunii Europene, a declarat o purtatoare de cuvant a guvernului german, potrivit Reuters.

"Cancelarul i-a cerut presedintelui (turc) sa respecte principiile proportionalitatii si statul de drept in raspunsul pe care il va da statul turc (la tentativa de lovitura de stat)", a precizat purtatoarea de cuvant, adaugand ca recentul val de arestari si destituiri din Turcia genereaza o mare ingrijorare.

Merkel i-a spus de asemenea lui Erdogan, in cursul unei convorbiri telefonice, ca o reintroducere a pedepsei cu moartea in Turcia nu este "in niciun caz compatibila" cu obiectivul sau de a adera la UE, a adaugat purtatoarea de cuvant.

Amintim ca presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat ca tara sa trebuie sa evite "orice intarziere" in reintroducerea si aplicarea pedepsei cu moartea, abolita oficial in anul 2004, in pofida numeroaselor apeluri internationale ca responsabilii pentru tentativa de lovitura de stat din noaptea de vineri spre sambata sa fie tratati respectandu-se regulile statului de drept.

Pedeapsa cu moartea a fost abolita oficial de Turcia in urma cu 12 ani, ca parte a ofertei facute de Ankara pentru a adera la Uniunea Europeana.

"Cred ca Guvernul va discuta cu opozitia, iar decizia va fi luata fara indoiala", a promis Erdogan, duminica, in fata unei multimi de sustinatori care scanda "Vrem pedeapsa cu moartea!" (pentru pucisti - n.red.)".

"In democratie, deciziile trebuie luate in functie de ceea ce isi doreste poporul", a mai spus presedintele Turciei.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1788 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Dar taierea capului unui soldat este compatibila? (Luni, 18 iulie 2016, 20:16)

    AdiSto [utilizator]

    Astia realizeaza ca asemenea practici (oare daca le zic "barbare" se cheama ca nu sunt corect politic, doamna Merkel? Intreb, ca eu sunt din tara aia de mana a saptea in care va trimiteti dumneavoastra gunoaiele, ca niste teutoni ce sunteti si nu ma pricep la politici d-astea inalte) vor ajunge in UE? Pai nu mai trebuie sa mergem in Siria sau prin Africa pentru asta, le putem avea la noi, eventual protejate prin decizie UE ca fiind "traditii culturale".
  • +11 (11 voturi)    
    Erdogan stie precis ce vrea, UE nu are habar (Luni, 18 iulie 2016, 20:33)

    animatron [utilizator]

    Putin probabil ca Erdogan sa isi lase naruit visul "otoman" de nu stiu ce indignare a unei doamne de la Berlin sau Bruxelles !

    El si partidul sau au avut ani de zile pentru a planui transformarea societatii turcesti dintr-una in curs de occidentalizare in una in curs de reislamizare.

    Oare are cineva impresia la Berlin ca Turcia face pasi spre modelul occidental de democratie? Sau ca e speriata cumva de amenintari din partea UE?

    Ce instrumente de presiune are UE asupra Turciei? Pentru ca negocierile pt aderare oricum dureaza de foarte multi ani, nu mai conteaza niste suspendari de cativa in plus.

    Nu mai da UE bani pentru ca Turcia sa retina "refugiatii"? Erdogan da drumul la barci spre Grecia, vor veni cu milioanele sirieni, kurzi, irakieni, afgani, etc. s-a intamplat deja.

    Se anuleaza cooperari militare cu UE si NATO? Turcia va refuza intrarea navelor NATO in M Neagra sub pretext de "amelioarea" relatiilor cu Rusia si poate reduce drastic intrarea avioanelor NATO care opereaza de acolo contra jihadistilor.

    Credeti ca daca nu ar avea aceste atuuri, de santaj, si-ar fi permis Erdogan si premierul sau sa ameninte USA cu o situatie de razboi?

    Liderii UE fac ce stiu ei mai bine, dau declaratii bombastice si gaunoase, cu amenintari patetice pe care in mod cert nu le pot pune corect, ferm si la timp in aplicare, ba chiar se pot intoarce impotriva lor ca un bumerang !

    Poate ca Erdogan e pe cale de a deveni un nou "Assad", daca va continua cu epurari, eventuale executii si razboi civil contra kurzilor.

    Si dictatorul sirian era primit acum cativa ani cu pupaturi la Paris si Berlin, dupa care a devenit paria.

    Numai ca Turcia e mult mai consistenta decat Siria si consecintele pentru UE nu s-ar rezuma la un simplu "val migrator".

    Daca AKP si Erdogan isi continua planurile, oricare va fi raspunsul UE/NATO, pentru Turcia urmeaza o perioada foarte dificila.

    Romania trebuie sa fie vigilenta si cat mai inarmata, s-ar putea sa fim cam singurii "adevarati" NATO pe aici..
    • +4 (4 voturi)    
      masuri... (Luni, 18 iulie 2016, 22:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      contra turciei sunt...
      problema e ca nu le va lua nimeni...
      sunt si pedepse contra tucrilor... (vin refugiatii si nu ii primesti) , nu te primesc in marea neagra... mergi pe principiu "nato are mai multe portavioane ca voi"

      turcia pote sa fie pusa cu botu pe labe... si nu foarte greu... problema e ca odata ca merg lucrurile asa si a 2a ca masurile nu sunt deloc corecte politic... am vazut noi foarte bine ca europenii prefera sa moara decat sa renunte la corectitudinea politica...
  • +2 (2 voturi)    
    Il doare undeva (Luni, 18 iulie 2016, 20:44)

    galeo [utilizator]

    Il doare undeva pe Erdogan de UE si de ce zice Merkel
  • +3 (3 voturi)    
    ok... (Luni, 18 iulie 2016, 22:24)

    liviu_ [utilizator]

    tar taierea capului soldatilor, demiterea vara motive reale a multe sute de procurori, judecatori, politisti etc?!
    astea sunt compatibile cu valorile ue?!
    satajul uniunii ca tot veni vorba?!
    colaborarea cu isis e compatibile?!
  • +1 (1 vot)    
    Vax!!! (Marţi, 19 iulie 2016, 7:57)

    gigiN [utilizator]

    Si asa UE ii amana pe turci de nu stiu cand cu intrarea.
  • +1 (1 vot)    
    slab (Marţi, 19 iulie 2016, 10:38)

    EXEs [utilizator]

    Si daca Erdogan se arata binevoitor si nu reintroduce pedeapsa cu moartea ce face Merkel? Il ia pe turcaletul putinist in UE? Slaba individa.