Mii de sustinatori ai lui Erdogan au iesit din nou in strada la Istanbul si Ankara, pentru a protesta impotriva tentativei de puci

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 6:05 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Mii de sustinatori ai presedintelui Recep Tayyip Erdogan au iesit din nou in strada in Turcia, la indemnul acestuia, pentru a protesta fata de tentativa de lovitura de stat din noaptea de vineri spre sambata, relateaza AFP.

In piata Taksim din Istanbul si in piata Kizilay din Ankara, mii de oameni s-au adunat agitand drapele turcesti si portrete ale lui Erdogan.

Premierul turc Binali Yildirim, care si-a facut aparitia-surpriza in piata Kizilay din Ankara, le-a cerut oamenilor sa ramana mobilizati.

Duminica a fost o noua zi agitata in Turcia, a doua dupa lovitura de stat esuata de vineri noaptea. Autoritatile au dat asigurari ca au preluat controlul integral asupra principalelor orase din tara, cu exceptia Instanbului unde mai raman cateva grupuri de conspiratori care inca nu s-au predat.

Intre timp, operatiunea de epurare se desfasoara in forta, 6.000 de persoane, dintre care jumatate militare, fiind arestate. Printre acestia se numara comandantul bazei de la Incirlik, folosita de trupele aliate pentru raidurile contra Statului Islamic, care este acuzat de complicitate la tentativa de puci si consilierul sef militar al presedintelui Erdogan.

Liderul turc a promis la inmormantarea victimelor violentelor de vineri noaptea ca va continua sa curete "virusul" din institutiile statului si a promis reintroducerea pedepsei cu moartea pentru pedepsirea vinovatilor, in conditiile in care Franta, ingrijorata de valul de arestari, a avertizat ca puciul esuat nu ii ofera lui Erdogan "un cec in alb" pentru epurari.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2837 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Mda (Luni, 18 iulie 2016, 7:41)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce dictatura a fost pana acum in Turcia, dar sa vezi ce are sa fie de acum incolo!
    Totusi, privind mai de sus: cui foloseste o ruptura intre Turcia si NATO? Cui foloseste o ruptura intre Turcia si SUA?

    A bon entendeur, salut! ;-)
    • +2 (4 voturi)    
      Nato nu pleaca (Luni, 18 iulie 2016, 10:17)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Poate Erdogan acum sa casapeasca si 1 milion de turci ca represalii Nato va ramane acolo pun pariu (lui Nato/U.s.a nu le pasa de aia cu "drepturile omului"). INCIRLIK AIR BASE e mai importanta. Citit ce i la baza aia si la ce serveste ea (are si bombe nucleare tactice).
    • +3 (5 voturi)    
      Punerea in scena a loviturii de stat de Erdogan (Luni, 18 iulie 2016, 10:38)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Interesele lui Erdogan nu mai sunt cu Nato si UE. Rusia sigur nu sta pe margine.
  • 0 (6 voturi)    
    Pacat (Luni, 18 iulie 2016, 8:20)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    PSD e peste tot in zona...
  • +6 (10 voturi)    
    Deci (Luni, 18 iulie 2016, 8:45)

    Skeptical [utilizator]

    ... principiul neretroactivitatii pedepselor legale nu se aplica de catre acest Ceausescu cu IQ-ul mai mic.

    Curat neconstitutional dar omoara-i Erdogane!!

    Ce individ sinistru.
  • 0 (4 voturi)    
    mda... (Luni, 18 iulie 2016, 9:23)

    liviu_ [utilizator]

    pai probabil aia care nu ies sunt arestati...
    e doar un democrat desavarsit...
  • +3 (7 voturi)    
    Participa si "dr" Viorel cu macheta moscheei? (Luni, 18 iulie 2016, 9:46)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta dixit :" Oamenii mândri și demni au avut curaj să se lupte cu mână goală contra tancurilor pentru țara lor.
    Turcia și „poporul său extraordinar” vor trece peste „acest moment tragic”. „Iar noi să învățam din nou ce înseamnă mândrie națională și unitate pentru libertate și drepturile fundamentale!
    Ofițerii acoperiți de la noi au susținut lovitura de stat din Turcia !!!!?
    in tara noastra ideile autorist-fasciste sunt promovate in mod deschis de oameni care cred in "institutii de forta militarizate" ( fiind ei insisi ofiteri sau colaboratori sub acoperire) si care explica zi de zi ca e bun un Guvern pe care nu il voteaza oamenii si lideri care niciodata nu au primit legitimitate democratica prin alegeri/ si care ne explica mereu ca poporul turc greseste ca il sustine pe Erdogan si nu accepta sa ii spune cineva ( din tara sau din afara) pe cine sa aleaga Presedinte sau Prim Ministru!

    Promotorii fascismului in societatea romaneasca nu se impiedica decat temporar de faptul ca liderii SUA si UE l-au sprijinit pe Presedintele legitim ales al Turciei / de luni ne vor explica iarasi cum e manipulat poporul turc ( sau bulgar, sarb, maghiar, ceh, slovac, polonez , austriac , etc) si cum numai noi romanii facem ce trebuie in Europa!!!

    Ce blestem pe Romania sa cada sub puterea unei Secte mai obtuze decat talibanii si mai lipsita de scrupule decat ISIS! " !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????
    • +4 (4 voturi)    
      Ce are poporul cu un puci? (Luni, 18 iulie 2016, 10:17)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ce treaba au popoarele cu puciurile?
  • 0 (4 voturi)    
    6000 de persoane intr-un oras de 2000000? (Luni, 18 iulie 2016, 12:07)

    deval [utilizator]

    Acestia pot fi si cei iesiti sa cumpere paine intr-un cartier, la orice ora !
    La noi, pana si sultanul vanghelie putea scoate si mai multi la pupat papucul cand era in glorie...