Ministrul britanic pentru Brexit: Este posibil ca cetatenii europeni care ajung in Marea Britanie inaintea Brexitului sa nu poata ramane

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 17 iulie 2016, 11:27 Actualitate | Internaţional

Mars anti-Brexit la Londra
Foto: Twitter @joncstone
Noul ministru pentru Brexit al Marii Britanii afirma ca cetatenii Uniunii Europene care sosesc in Regat in intervalul ramas pana la iesirea efectiva a tarii din blocul comuntr ar putea sa nu primeasca dreptul de a ramane, informeaza Reuters.

"S-ar putea sa trebuiasca sa spunem ca protejarea dreptului la rezidenta pe termen nelimitat se aplica doar inainte de o anumita data. Insa trebuie luate aceste hotarari in functie de realitate, nu in baza unor speculatii", a declarat David Davis, citat de pblicatia Mail on Sunday.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
7121 vizualizari
  • +20 (32 voturi)    
    Ministrul roman pt Brexit........ (Duminică, 17 iulie 2016, 11:39)

    polonyca [utilizator]

    " Este posibil ca datorita Brexit-ului , toti cetatenii englezi sa piarda , prin lege , dreptul de a detine propietati in Ro."........ how about ????:)
    • +4 (30 voturi)    
      Noroc ca sunt putinti (Duminică, 17 iulie 2016, 11:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Mult mai putini ca romanii din UK. Cine naiba sa vina intr-o tara de hoti, corupta si jefuita, de unde au plecat 4 milioane de cetateni, cu scarba si scuipind in urma lor?
      • +8 (18 voturi)    
        Ei hai (Duminică, 17 iulie 2016, 14:23)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Nu stiu cati au plecat scarbiti de Romania, dar cu siguranta nu sunt 4 milioane.
        Ia scade hotii, cersetorii si prostituatele. Scade studentii care au cautat un mediu in care pot avea parte de o educatie mai performanta. Scade persoanele care au plecat pur si simplu pentru a fi alaturi de familia lor.
        Ia vezi...ramai cu 4 milioane?

        Da, nu zic...multi au plecat scarbiti, dar nu scarba i-a impins...ci calitatea superioara a vietii din alte parti.

        Nu scuipa pe toata Romania pentru ca esti tu frustrat. Faci o mare greseala si dai dovada de ignoranta.

        Numai bine.
        • +4 (8 voturi)    
          Exact așa-i (Duminică, 17 iulie 2016, 18:27)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Io am plecat sprofund scârbit. Singurul regret pe care-l am e că nu am plecat mai devreme. Puteam să o fac cu cel putin un an înainte dar am rămas zicându-mi ca prostul că dacă plecăm cu toții cine mai drege lucrurile. Noroc că mi-a venit mintea la cap și am plecat înainte de a fi mult pre târziu.

          Studenții ce studiază afară și sunt capabili, nu se mai întorc. Singurii care se întorc sunt odraslele șpagozaurior care vin să moștenească slujba lucrativă de a stat a babacilor. Cu patalamale occidentale în pedigree jecmănesc România mai dihai decât au făcut-o părinții lor.
    • +12 (22 voturi)    
      Daca ne gandim ... (Duminică, 17 iulie 2016, 12:59)

      Spirt [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      2007-2014 - 7 ani UK a vandut in Romania fara taxe fara ca romanii sa aiba drept de munca in UK pe premisa ca vor putea dupa 2015. Noi ne-am achitat de partea noastra. Acum urma ca UK sa ne permita dreptul de munca pentru a recupera din hemoragia de valuta din tara. Si ce fac ei? Brexit! Atunci dreptul de a avea proprietati in tara trebuie inlaturat incepand cu casa printului Charles. Trebuie sa ne recuperam cumva valuta, nu?
      • +4 (12 voturi)    
        Daca negandim mai mult (Duminică, 17 iulie 2016, 13:53)

        Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

        Cu casa/casele alea printul Charles iti aduce mai multi turisti in Transilvania (deci bani) decat ar fi incasat Romania taxand produsele britanice.
        • +2 (10 voturi)    
          Si britanicii daca s-ar fi gandit mai mult (Duminică, 17 iulie 2016, 16:02)

          Spirt [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

          Ar fi avut o piata a UE de 500 de milioane de oameni la care a renuntat prin BREXIT! Aici nu e vorba despre gandire! E vorba de atitudine de capra sodomizata sau nu. Adica stai capra ca sa iei 15.000 de euro pe an in plus de la 200 de turisti englezi pe an la casa printului Charles? Nu, merci! Prea am fost carpe o istorie! Schimbarea legii, confiscarea proprietatilor si pa, la revedere! Mult succes in Anglia, ca UK oricum nu va mai fi mult timp!
          • +1 (11 voturi)    
            Tocmai că s-au gândit foarte bine... (Duminică, 17 iulie 2016, 17:38)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

            Garnația proprietății e o condiție esențială pentru apartența la lumea civilizată. Fără ea România zboară din NATO și UE, alături de Belarus și Kazahstan.Cun un standard de viață similar...

            Britanicii cumpără din UE mai mult decât vând în UE. Germania și Franța exportă în UK mai mult ca-n SUA. Ele nu pot renunța la exporturile în UK fără o recesiune severă. UK poate însă cumpăra de altundeva. UK exporta mult mai puțin decât importă în relația cu UE. Exporturile UK sunt focusate spre lumea anglo-xsaxonă și cea a Commonwealth-ului din afara UE. De aia UK va continua să beneficieze de piața liberă fără obligații.
            • 0 (6 voturi)    
              Pai atunci sa zboare UK din NATO! (Duminică, 17 iulie 2016, 22:27)

              Spirt [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              Daca imi promiti ca ma privezi de proprietatea mea - taxe pe produse - pentru ca imi vei da din 2015 drept de munca la tine in tara, eu ma achit de sarcina mea, tu imi dai mai putin cu miliarde de euro si cand vine timpul sa imi dai banii prin acei muncitori, tu schimbi legea si intelegerea - faci brexit, atunci schimb si eu conditiile! Proprietati in Romania nu au voie britanicii! Afaceri in Romania nu au voie britanicii si gata! Pai tu nu mi-ai platit miliarde in taxe. Proprietatea sa fie garantata! Sau UK sa se duca alaturi de Belarus si Kazahstan! Aaaa - UK sunt mai egali decat noi! Daca ei fura proprietate e Brexit, daca noi furam suntem Kazahstanezi!
              • +2 (4 voturi)    
                Nu mor caii când vor câinii (Luni, 18 iulie 2016, 0:20)

                Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

                Tataie,

                Io zic să-ți iei pastiluțele ca să te mai calmezi un pic.

                Primo: Fără suportul și insitențele UK România și Bulgaria nu intrau în 2007 în UE. Sigur englezii au făcut-o in interes propriu ca să mai slăbească influența franco-germană. Deci fără UK cel mai probabil că cele două țări erau și azi cu basca în mână cu promisiuni să adere prin 2050 odată cu Albania. Cât depre contribuția la bugetul UE, UK a fost întotdeauna un contributor net plătind constant mai mult decât primea timp de peste 40 de ani. Ceea ce nu se poate spune DESPRE NICI UNA din țările din est primite în valurile 2004 & 2007.

                Secundo: Taxele nu sunt proprietatea individului ce le-a plătit. Taxele sunt proprietatea statului căruia i se plătesc. Nu știu cum să-ți explic, dar nu te-a invitat nimeni acolo. Când te-ai dus știai foarte bine că nu ești tocmai binevenit, cu toate astea ai pus piciorul în ușă. N-aveai decât să plătești taxe în Bulgaria, că și asta e în UE și nu pleacă de acolo nici alungată și atunci de puteai bucura veșnic de rodul taxelor tale.. Știai de asemenea foarte bine că până nu ești cetățean al țării respective, ei pot să-ți arate oricând ușa. În definitv e țara lor.

                Tertio: Dacă ai orice fel de proprietate în UK ea rămâne proprietatea ta chiar dacă tu îți pierzi dreptul de rezidență. N-am azuitpe nimeni de acolo să ceară cofiscarea oricăror proprietăți așa cum cer zgubiliticii comunistoizi de pe acest forum.

                Poți totuși să te exprimi un pic mai coerent ca să se înțeleagă ce vrei de fapt?
    • +5 (15 voturi)    
      e o diferenta (Duminică, 17 iulie 2016, 13:03)

      almadon [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Bunurile dobandite prin vanzare-cumparare nu pot fi confiscate atat timp cat procesul de vanzare-cumparare s-a desfasurat legal. Dreptul de sedere nu e dobandit prin vanzare-cumparare, deci se supune altor reguli.
      • +4 (16 voturi)    
        Aiurea! (Duminică, 17 iulie 2016, 13:16)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui almadon

        Asa cum ei pot baga legi sa scoata romanii afara din tara lor, asa si Romania poate sa introduca legi de confiscare a terenurilor/caselor lor, in frunte cu printul Charles! De ce noi sa ne purtam cu minusi cind ei ne scuipa in fata??
        • 0 (10 voturi)    
          Degeaba ne supărăm (Duminică, 17 iulie 2016, 13:31)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          pe britanici. Au dreptul să facă ce vor cu țara lor. Tema majoră a Brexitului a fost lipsa de transparență a instituțiilor europene, birocrația ue care îngrădește libera inițiativă și faptul că UK a devenit piață de desfacere pentru nemți care la adăpostul legislației europene au devenit mai competitivi decât britanicii. Deci ue pentru britanici nu mai era de viitor așa au văzut susținătorii Brexit.
          • 0 (8 voturi)    
            Dar cititoarea nu era suparata! (Duminică, 17 iulie 2016, 17:18)

            Spirt [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            Cum ei au dreptul sa faca ce vor cu tara lor cititoarea zicea ca si noi avem dreptul sa facem cu tara noastra! Spre exemplu sa interzicem detinerea de proprietati a cetatenilor britanici (non-UE) in Romania.
            • +2 (2 voturi)    
              Doar bătea câmpii (Luni, 18 iulie 2016, 0:28)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

              Firește că ai acest drept. Numai că e o mică problemă: Proprietatea e un drept fundamental a omului în lumea civilizată, pe când dreptul de rezidență al cetățeilor unei țări în alte țări nu e.

              Dacă România încalcă unul din aceste drepturi fundamentale zboară din orgganizațiile lumii civilizate gen UE sau NATO. Crede-mă că și unii și alții regretă până în adâncul inimi primirea unor țări pitorești, precum România, Grecia, Bulgaria, Ungaria, etc. Cred că abia așteaptă ca vreo-una din ele să calce pe bec, ca să poate închide repde usa după ea. Și apoi să bată mătănii de mulțumire...
          • -2 (2 voturi)    
            Nemtii (Luni, 18 iulie 2016, 5:51)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            Au fost, sunt si vor fi cu mult mult mai competitivi decat au visat vreodata sa fie britanicii. Nu ma face sa rad.
    • -2 (6 voturi)    
      Speri mata da' speri degeaba (Duminică, 17 iulie 2016, 17:29)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Nope. Proprietatea e grantată constituțional. Nu vedeți măi nevolnicilor că sunteți incapabili să modificați constituția ca șă implementați referendumul din 2009 cu 300 de prlamentari și o singură cameră.

      Garnația proprietății e o condiție esențială pentru apartența la lumea civilizată. Fără ea România zboară din NATO și UE.
      • -2 (2 voturi)    
        Aberezi (Luni, 18 iulie 2016, 5:53)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Romaniei i s-a permis intrarea in ue si nato din cu totul alte motive...
  • -7 (17 voturi)    
    Oare să fi greșit așa mult (Duminică, 17 iulie 2016, 12:25)

    andreitr [utilizator]

    britanicii cu brexitul? Nu cumva ai iesit din ue din cauza birocrație și a lipsei de transparență a ue?
  • +15 (19 voturi)    
    Reciprocitate (Duminică, 17 iulie 2016, 12:45)

    V. Veroiu [utilizator]

    Acesta ar trebui sa fie cuvantul cheie pt negocierea Brexit. Vrei vize? Vei avea si tu nevoie. Vrei comert liber? Va trebui sa iti dam comert liber. Vrei ca cine iti vine de la noi sa aiba nevoie de drept de sedere? Vei avea si tu la noi.
    • +3 (7 voturi)    
      Corect !!! (Duminică, 17 iulie 2016, 13:36)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Asta ar tre sa fie paradigma cu UK....!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      da (Duminică, 17 iulie 2016, 13:54)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Pai acesta si este.
    • +3 (3 voturi)    
      Păi reciprocitate o să și fie... (Luni, 18 iulie 2016, 0:44)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Da așa ar fi corect, într-adevăr.

      Problema e că UK importă din UE mult mai mult decât exportă. Englezii își pot găsi ușor alte piețe de pe care să importe. Pentru Germania și Franța, ce exportă fiecare în UK mai mult ca-n SUA, pierderea pieței britanice e o catastrofă econnomică. De aia probabil că după ce cățeii vor răguși de atâta lătrat se va ajunge la un târg pe ușa din dos ce va permite accesul liber al UK pe piața UE. Vor fi probabil taxate exporturile britanice de mango și banane, ca să nu pară o înfrângere totală a UE.

      La fel va și cu dreptul de liberă circulație și muncă al britanicilor în UE Cei peste 1 milion de britanici ce trăiesc în UE sunt oameni binișor peste medie ca avere. Dacă ei trebuie să plece lipsa taxelor și cheltuielilor lor se va simți dureros în economiile țăilor vest europene unde trăiesc ei azi. În timp ce plecarea est europenilor din UK nu va afecta nicicum țările din vest. Și aici probabil se va ajunge la un târg murdar de reciprocitate națională. Adică englezii nu vor avea automat drept de rezidență în țările din est dar îl vor avea în țările din vest. La fel cum rezidenții din țările vestice își vor păstra dreptul de rezidență și muncă în UK, ceea ce nu va fi valabil pentru estici.

      Nu e corect, nu e fair, dar e absolut firesc atunci când se forțează o uniune politică a unor țări atât de diferite precum sunt Bulgaria față de Olanda (ca să dau doar un exemplu)...
  • +2 (10 voturi)    
    Joaca singuri cu portile inchise,in Mica Britanie? (Duminică, 17 iulie 2016, 14:19)

    Plagarus [utilizator]

    „Ceaţa s-a lăsat peste Canalul Mânecii: continentul este din nou izolať !!! (sfarsit de sec. XIX )
    Jumătate din comerţul exterior britanic se realizeaza cu celelalte state europene, ponderea schimburilor comerciale cu statele din Commonwealth şi cu SUA fiind în scădere..
    Au ales să rămână în afara zonei euro, făcând opinie separată şi în problema acordurilor Schengen asupra liberei circulaţii a persoanelor, fără a mai vorbi de faimoasa reducere a contribuţiei sale la bugetul comunitar,
    Hai Brexit si drum bun.