Barack Obama a convocat Consiliul de Securitate al SUA pentru a analiza criza din Turcia, dupa declaratiile fara precedent ale liderilor de la Ankara la adresa Statelor Unite

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iulie 2016, 18:26 Actualitate | Internaţional

Obama si Erdogan
Foto: White House
Presedintele american Barack Obama a convocat sambata, de urgenta, Consiliul National pentru Securitate de la Casa Alba si echipa de politica externa pentru a analiza criza din Turcia, generata de tentativa de lovitura de stat esuata din noaptea trecuta, scrie Reuters.

Premierul turc Binali Yildirim a facut sambata la pranz o declaratie extrem de dura la adresa Statelor Unite. Yildirim a afirmat ca "orice tara care il adaposteste pe clericul Gulen nu poate fi un prieten al Turciei si va fi considerata in razboi cu Turcia", potrivit Reuters.

Si Recep Erdogan l-a acuzat noaptea trecuta, voalat, pentru tentativa de lovitura de stat pe predicatorul turc Fethullah Gulen, principalul inamic al presedintelui turc, aflat in exil in SUA.

Presedintele Turciei a afirmat noaptea trecuta ca persoanelor implicate in tentativa de lovitura de stat "li s-a spus ceea ce sa faca din statul american Pennsylvania" - o referinta la predicatorului turc Fethullah Gulen, initiatorul miscarii islamiste moderate care ii poarta numele si principalul inamic al lui Recep Tayyip Erdogan.

Washingtonul a invitat autoritatile turce, dupa aceste declaratii, sa "prezinte probe" impotriva predicatorului turc Fethullah Gulen, aflat in exil in SUA si acuzat de presedintele si premierul turc ca s-ar afla in spatele tentativei de lovitura de stat.

Sambata dimineata, predicatorul Fethullah Gülen a condamnat in termenii cei mai fermi tentativa de lovitura de stat din Turcia, precizand ca "Am suferit de-a lungul ultimilor 50 de ani din cauza catorva lovituri de stat militare si consider ca este o insulta sa fiu acuzat de vreo legatura cu aceasta incercare. Resping categoric astfel de acuzatii".

Pe de alta parte, activitatea la baza militara Incirlik din sudul Turciei, folosita si de trupe NATO, este blocata sambata, dupa ce a fost taiata energia electrica.

Situata in sudul Turciei, baza Incirlik este folosita de trupele NATO care supravegheaza activitatea Statului Islamic. Recent, Recep Erdogan a starnit controverse prin intentia sa de a permite militarilor rusi care lupta impotriva ISIS sa foloseasca baza militara.

Turcia este stat membru NATO, are a doua armata ca marime dintre statele Aliantei si are pe teritoriul sau 24 de baze militare NATO.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13215 vizualizari
  • +22 (42 voturi)    
    Turcii (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 18:39)

    rutger [utilizator]

    si-au luat-o !! Era erdogan fu' si se sfarsi' !! Cat o fi Obama de muslim, da' sa fie amenintat cu razbelu' de un aliat NATO in care USA a pompat miliarde de coco, asta este peste poate ! Da' sa vezi cand or impanzi din nou turcaletii Ioropa !! Sa te tii frisoane !!
    • +10 (24 voturi)    
      Posibil dar destul de improbabil! (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:59)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Nu cred ca prea curand! Obama este unul din cei mai slabi presedinti ca au fost la Casa Alba. Si Gerald Ford a fost mai util Americii decat a fost si este (inca) presedinte acest musulman travestit. Si cu o Europa in care Franta si Germania sunt deja pline de maroul acelui "politically correct" va fi greu pentru oricare nou presedinte american sa indrepte ceva din raul facut deja de alesul negrilor, portoricanilor si mexicanilor stabiliti in USA.
      • +1 (1 vot)    
        erdogan - stupid (Duminică, 17 iulie 2016, 12:10)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

        Sa provoci US, în condițiile în care economia, armata, chiar și democrația merg datorită americanilor e o dovadă de prostie. erdogan ar trebui s-o lase mai moale ca nu US e de vina pentru lovitura de stat. Iar Turcia riscă să rămână izolată în fața rușilor, arabilor etc. Hai US!
    • -7 (19 voturi)    
      ¿Que? (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 22:21)

      DrMax [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      De cand a devenit Obama musulman? Breaking news :o)
      • +2 (2 voturi)    
        Nu stiu... (Duminică, 17 iulie 2016, 1:14)

        dedytel [utilizator] i-a raspuns lui DrMax

        Nu stiu, dar cine stie ce zace in spatele acestui crestin linistit?
        http://europe.newsweek.com/cover-story-barack-obamas-christian-journey-92611?rm=eu
  • -61 (67 voturi)    
    bravo Erdogan (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 18:44)

    xanti [utilizator]

    Amerlocia a pierdut NATO in turcia.
    • +30 (44 voturi)    
      Haraso? (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 19:17)

      liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu mor caii cand vor rusii, aaa scuze, cainii. Nu te grabi, vom vedea mai incolo cine are dreptate...
    • +20 (26 voturi)    
      Exprimare confuza. (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 19:45)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cine a pierdut ? Ce a pierdut ? Unde a pierdut ?
      Cum a pierdut ?
    • +27 (29 voturi)    
      pentru cultura mea generala (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 20:07)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Nu sunt familiarizat cu limbajul postacilor, ce vreti sa spuneti cand ziceti "amerloci"?

      De unde provine termenul?
      • +15 (17 voturi)    
        din manualul lor.... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:12)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        mananca si ei o paine chinuita
      • +2 (2 voturi)    
        cred ca vor doar sa isi reafirme (Duminică, 17 iulie 2016, 12:54)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        Nu au minic de castigat daca folosesc acest termen, dar cred ca este o obligatie de servici, daca un troll kremlinist ar vorbi normal de Lumea Libera si nu ar folos expresii injurioase, ar fi urgent scos de pe lista celor ce primesc bani de la KGB!
    • +10 (12 voturi)    
      Intrebare simpla: (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 22:01)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cu cat iti mai schimbi rublele in lei?
  • +35 (39 voturi)    
    No bravo (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 18:49)

    mitg [utilizator]

    Au belit-o turcii.
  • +40 (48 voturi)    
    turcii astia... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 18:53)

    cititoare [utilizator]

    habar n-au cu cine se pun! S-au luat la cearta cu intreaga Europa pe tema refugiatilor, au doborit avioane rusesti, acuma se iau de americani... Mai au ei cumva vreun aliat in momentul de fata?? Inteleg sa fii mindru si nationalist, dar Erdogan si suita lui au dat deja in imbecilitate...
  • +30 (32 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 19:01)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Individul trebuie asasinat. Pentru binele Turciei, al Orientului Mijlociu si al nostru al tuturor. Un glont in 1933 ar fi fost providential, la fel ca si acum!
  • +29 (33 voturi)    
    Il mananca spinarea pe Erdogan (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 19:48)

    adrian88000 [utilizator]

    Daca va mai fi acest dictator dement la conducerea Turciei pana la iarna , va vedea el razboi cu America. Doar el si gasca lui. Cred ca va fi plimbat in cusca cum l-a plimbat Timur Lenk pe Baiazid ( ca tot ii place lui sa se creada sultan ).
  • +21 (23 voturi)    
    eu am impresia... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 20:20)

    liviu_ [utilizator]

    ca estrogen are impresia ca turcia e pe vremea imperiului otoman...
    relly check: sua are mai mutle portavioane decat turcia... portavioane, tancuri, avioane s.a.m.d.
    • -7 (17 voturi)    
      Tehnologia SUA e peste tot ce exista! (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 22:40)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca vor, ocupa Turcia in cateva ore. Nu se va intampla, Erdogan stie ca de la americani si europeni i se trage lovitura de stat, dar nu poate decat sa urle. In rest, e lasat pana la urmatoarea razmerita.
      • +5 (5 voturi)    
        NU i se trage de la americani si europeni (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 22:49)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        si-a inscenat-o singur! Este uluitor ca toate nu au mers in afara de internetul pe care a indemnat el lumea sa-i ia "apararea" si sa masacreze niste tineri care-au jucat un rol cumplit de ingrat -ori internetul era taiat - adica "retelele" in primul rind, chiar de el. Ce oameni cu cap ar fi facut un puci in contextul international?
  • -5 (19 voturi)    
    Turcia este foarte importanta (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Erdogan e malefic, dar avem nevoie de Turcia, de flota ei, de soldatii, de armele si mai ales de teritoriul ei, pentru lansarea rachetelor conventionale si nucleare si multe alte scopuri militare. Sigur ca noi, opinia publica, putem si trebuie sa spunem adevarul. Dar politicienii nostri au datoria s-o lase mai moale. Sa zica si ei ce zicem noi, dar asa, foarte voalat, cu mantinela.

    Si mai mult de-atat. Nici macar nu ne putem permite ca Turcia sa decada social, sa ajunga pe mana Iranului si a Rusiei, cum a ajuns Siria. Ar fi o pierdere militara serioasa pentru noi. Ne este mult mai bine si mai usor cu Turcia aliat. Putem apara Georgia si Marea Neagra. Putem lansa atacuri usor asupra Crimeii. Putem controla Caucazul si Orientul Mijlociu. Putem ataca Iranul. Pozitia Turciei pe harta este foarte importanta.
  • +2 (2 voturi)    
    pozitie strategica (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 23:00)

    RamsesMarius [anonim]

    asta era valabil in primul si al doilea razboi mondial, acum in era rachetelor intercontinentale, bombardierelor invizibile, submarinelor nucleare, s.a, nu prea mai conteaza pozitia geografica decat in ''jocul de glezne'', conteaza doar resursele umane si minerale