Eroul necunoscut care a incercat sa-l opreasca pe atentatorul din Nisa. Plus mari semne de intrebare legate de politia franceza

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2016, 15:17 Actualitate | Internaţional

Camionul folosit in atacul din Nisa
Foto: AGERPRES
Un barbat inca necunoscut este eroul evenimentelor de azi-noapte din Nisa, cand un tunisian a ucis 84 de persoane calcandu-le pur si simplu cu un camion in timpul focului de artificii de Ziua Frantei. Barbatul a sarit pur si simplu pe capota camionului si a incercat sa-l opreasca, cu mainile goale, pe sofer. Nu a reusit decat sa-l incetineasca pe sofer, care a scos pistolul ca sa-l neutralizeze pe barbat, dar a sfarsit prin a fi ucis de politisti, potrivit Le Figaro.

Astfel, tunisianul Mohamed Lahouaiej Bouhlel a incetinit camionul alb de 19 tone, si-a scos pistolul sa-l impuste pe barbat - care a reusit sa sara de pe cabina, dar incetinirea i-a fost fatala: politistii au tras asupra lui si l-au omorat.

Politistii au tras in camion peste 50 de gloante, potrivit sursei citate.

Un deputat francez care a fost martor al scenei a confirmat-o pentru Europe 1.

Inainte ca barbatul necunoscut sa-l incetineasca printr-un act de mare curaj, camionul condus de tunisianul Mohamed Lahouaiej Bouhlel a fost urmarit pentru 200 de metri de trei politisti francezi. Acestia au alergat pe jos in spatele camionului si au tras in el, fara a putea insa sa il opreasca.

Toate detaliile, prezentate de Le Figaro, ridica mari semne de intrebare legate de modul de actiune al politistilor francezi.

In primul rand, nimeni nu intelege cum a putut fi lasat tunisianul sa urce cu camionul pe zona pietonala a promenadei, un loc interzis circulatiei rutiere. Potrivit presei franceze, promenada pietonala ar fi trebuit sa fie ultrasecurizata, mai cu seama ca era vorba despre o uriasa adunare populara de Ziua Frantei.

In al doilea rand, ziaristii francezi scriu despre reactia tarzie a politistilor: tunisianul a parcurs aproape 2 km pe promenada in cursa lui ucigasa, timp in care a condus in zig-zag intre zona pietonala si cea rutiera. La un moment dat, deranjat de o pergola cazuta pe trotuar, Mohamed Lahouaiej Bouhlel a parasit zona pietonala si a coborat in zona rutiera, unde densitatea spectatorilor era si mai mare si unde a facut si mai multe victime.

Al treilea semn de intrebare e legat de lipsa de atentie a politistilor fata de cetateanul tunisian, care fusese condamnat pentru acte de violenta si, potrivt Le Monde, trebuia tinut sub observatie de autoritatile franceze. Trebuie spus totusi ca Mohamed Lahouaiej Bouhlel (31 ani, cetatean tunisian) nu era cunoscut serviciilor secrete pe motive de radicalizare.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
31427 vizualizari
  • +16 (36 voturi)    
    Zii "francezi" şi ai zis totul (Vineri, 15 iulie 2016, 15:32)

    Lovercraft [utilizator]

    Cam asta e. Sunt total depăşiţi de situaţie. E o chestiune de timp până la următorul masacru. Hollande, cu faţa lui de conţopist la primăria din sat, e din alt film, unul eventual cu Louis de Funès, rupt complet de realitatea groaznică din Franţa în acest moment. Probabil că aşteaptă telefoane de la Merkel înainte de a spune ceva public.
    • -4 (4 voturi)    
      coruptia este in floare si la ei! (Vineri, 15 iulie 2016, 23:51)

      N.S. [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      dar pe alt principiu poate...la noi nu misca nimeni in front pe principiul: nu cumva sa fure cineva fara sa plateasca!
  • +9 (25 voturi)    
    daca politia franceza... (Vineri, 15 iulie 2016, 15:51)

    liviu_ [utilizator]

    chiar era competenta... cred ca victimele din ultimii ani din atentate erau minim la jumatate....
    cand nu inveti dupa 3-4 atentate ... deja.... nu am cuvinte...
    • 0 (0 voturi)    
      minim (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 14:43)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sau maxim? "minim la jumatate" poate sa insemne si de doua ori mai multe victime ca si pina acum...
  • +22 (22 voturi)    
    un barbat adevarat cu o pregatire speciala... (Vineri, 15 iulie 2016, 15:59)

    ..13 [utilizator]

    cel care a sarit pe capota camionului, tot asa cum a fost probabil si cel care a lasat telefonul deschis in timpul atacului terorist din 9/11.

    Amandoi au contribuit, fiecare in felul sau, la limitarea dezastrului.

    Eroii raman anonimi.
  • +8 (24 voturi)    
    Nelamuriri (Vineri, 15 iulie 2016, 16:04)

    Mihai-G [utilizator]

    Vad ca e foarte usor sa se ridice semne de intrebare fata de politie.

    Nu ii apar, e clar ca sunt multe lucruri de imbunatatit dar totusi nu inteleg ce e cu nelamuririle acestea din articol.

    "cum a putut fi lasat tunisianul sa urce cu camionul pe zona pietonala a promenadei"

    Adica ce, credeti ca respectivul s-a oprit si i-a intrebat pe politisti daca ii dau voie?
    Ce ar trebui sa se faca, sa se pune bariere de cateva tone pentru a bloca spatiile dintre sosele si trotuare?

    "lipsa de atentie a politistilor fata de cetateanul tunisian, care fusese condamnat pentru acte de violenta"

    Stiti de cate persoane e nevoie ca sa urmareasca pe cineva 24h din 24? De 20. Ce ar trebui sa faca francezii, sa puna 20 de oameni sa urmareasca fiecare recidivist?

    Nu ai destui sa ii urmareasca pe cei cunoscuti ca fiind radicalizati, de unde si pe ceilalti?

    E clar ca va trebui luptat pentru a ne proteja societatile cat mai bine de descreierati de astia dar haideti si sa fim realisti legat de ce se poate face si ce nu.
    Securitate 100% nu exista, cel putin atata timp cat nu vom putea citi ce e in mintea oamenilor.
    • +10 (12 voturi)    
      Totul e clar: Incompetenta (Vineri, 15 iulie 2016, 17:42)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      In mod normal zonele de trafic care sunt blocate masinilor cu ocazia diferitelor evenimente publice pot avea accesul blocat cu masini de politie. Chestia asta se face la fiecare de exemplu la fiecare treaba similara pe malul asta al Atlanticului. Oricum tunisianul a fost oprit de politai si l-au lasat sa treaca pentru ca le-a spus ca duce inghetata. asta-i ca-n filemel lui de Funes. Normal n-aveau voie sa-l lase sa treaca si trebuiau sa se uite ce are in camion.

      Nu trebuiau sa-l pazeasca 24/24. Era suficient sa-l deporteze inapoi in Tunisia la sfarsitul executarii pedepsei. Exact asa fac astia de aici. Cine a calacat pe bec cu orice isi pierde dreptul de rezidenta, viza, etc. Nu e simplu si ieftin?
    • +12 (12 voturi)    
      Clarificari (Vineri, 15 iulie 2016, 18:22)

      RaduPetre [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      Draga Mihai,

      Este clar ca nu cunosti zona si ca nu iti dai seama unde sunt, in general, setate zonele pietonale. In orice oras, iar in Nisa cu atat mai mult, circulatia masinilor de mare tonaj este interzisa in general si permisa in particular cu permise speciale. Acest individ a intrat in oras cu un camion de ~20t si a parcurs km intregi fara sa il intrebe nimeni nici macar daca s-a ratacit. Nu este greu sa observi in camion in Nisa si sa il opresti. La prima oprire lucrurile s-ar fi rezolvat.

      Vezi in Bucuresti ca toate tirurile sunt oprite pentru a fi verificate.

      Nu exista securitate 100% si putea sa omoare mai multi cu o masina mica sau cu o utilitara dar, cand vii cu un camion, in Nisa, nu e nimic de spus pentru acei politisti.

      Nu vezi un sinucigas cu centura exploziva, nu il vezi pe cel cu arma automata, dar un camion e un camion.
    • 0 (4 voturi)    
      Nelamuritule!!! (Vineri, 15 iulie 2016, 22:30)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      IQ-ul scazut al celor care lucreaza in politia franceza e proverbiala- si orice proverb e mai mult decat adevarat!
      Priveste cateva filme cu Funes etc.
      si o sa realizezi ca acesta e nivelul!
      Prostia domina o instituitie care ar trebui sa fie al asilor!
      Asa este si la noi- generali de genul lui Oprea si turma de politisti care nu vad mai departe de lungul nasului!!
  • +14 (16 voturi)    
    Camionul a fost oprit, dar soferul le-a (Vineri, 15 iulie 2016, 16:19)

    AG [utilizator]

    spus politistilor (nu e o poanta!!!) ca aduce inghetata, iar acestia din urma l-au lasat sa treaca...
    • +12 (12 voturi)    
      NU l-au oprit politistii. (Vineri, 15 iulie 2016, 17:32)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui AG

      Tunisianul a parcat camionul in apropierea locului masacrului, dar pt ca in zona respectiva era interzisa parcarea pt orice vehicol, politistii l-au luat la intrebari, iar el le-a raspuns ca livreaza inghetata. Asta a fost tot. Politistii l-au lasat in pace fara sa-i verifice actele si incarcatura camionului.
      Dar asta s-a intamplat cu 9 ore inainte de a se produce masacrul.
    • +1 (1 vot)    
      livrezi inghetata cu un camion nefrigorific ? (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 10:54)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui AG

      pare ca nu are agregat frigorific ! are doar o masca aerodinamica deasupra cabinei !

      cat de idiot treb sa fi ca sa crezi asa ceva ?
  • +8 (26 voturi)    
    asta e, oameni buni, (Vineri, 15 iulie 2016, 16:39)

    bancher [utilizator]

    Doctrina ,,politically corect'' si-a aratat limitele din nou. Asa se intampla daca primesti in casa arabi, magrebieni si alti musulmani saraci si indoctrinati de religie.
    Singurii de pe lumea asta care stiu sa trateze cu arabii sunt evreii; la ei politica este simpla: cum misca arabul, cum il impusca....pai atat ii trebuie unui arab, sa scoata cutitul pe strada, imediat este impuscat de politisti...chit ca se pune in genunchi si cere iertare. (sunt impuscate deopotriva femei, nu numai barbati, daca scot o arma in public). Politistul evreu nu glumeste, nu umblati acolo cu arme de jucarie, ca poate sunteti confundati cu arabii si trag aia in voi.
    Asa se explica ca in Israel nu sunt atentate, desi tare si-ar dori arabii sa le puna niste bombe evreilor. politia si armata sunt mult mai ferme si violente.
    Ce sa facem, mai marii Europei nu au decat sa isi dea jos ochelarii de cal, si sa treaca la masuri dure....nu sa le planga de mila acestor asa zise victime ale colonialismului, ca arabii nu mai sunt de mult victime.
    • +1 (7 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 15 iulie 2016, 17:31)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Dar asta vine din antrenament specific.Si evrei au profaileri buni .
  • -3 (11 voturi)    
    France Afrique (Vineri, 15 iulie 2016, 17:23)

    contest [anonim]

    en question!
    Daesh e contra musulmanilor, mai ales! Majoritatea victimelor Daesh sunt musulmani!
    Arabia Saudita e in plin razboi contra arabilor iemeniti, mii de copii iemeniti sunt victimele fara ca lumea civilizata sa se sesizeze! :(
  • +5 (5 voturi)    
    infractorii musulmani (Vineri, 15 iulie 2016, 17:44)

    Razvan_M [utilizator]

    Motivul pentru care politia nu l-a putut opri desi era un risc este ca majoritatea detinutilor din inchisorile franceze sunt musulmani, cu toate musulmanii reprezinta sub 10% din populatie. La fel ca in alte tari europene, unde este de zeci de ori mai probabil ca un musulman sa fie violator decat alti cetateni.
    Majoritatea musulmanilor se considera rasa aleasa de Allah si au o mentalitate fascisto-islamica. Pentru a intelege aceasta mentalitate trebuie sa observam ce se intampla in tarile din Africa unde se razboiesc unii cu altii, dar omoara crestini fara probleme.
  • +9 (9 voturi)    
    Poliția franceză (Vineri, 15 iulie 2016, 17:46)

    Qxx [utilizator]

    Eu spun doar atât:

    Atunci când a fost atentatul ăla cu 2 frați de au plecat cu o mașină și au fost în final găsiți parcă într-o fermă, am văzut o întrebare a unor americani (pe la știri): Cum este posibil că atacatorii s-au întâlnit de 4 ori cu Poliția și mai sunt în viață?

    Asta cred că spune multe. Foarte multe.
  • -4 (10 voturi)    
    S-a tras "asupra" soferului (Vineri, 15 iulie 2016, 17:55)

    Ionut.T [utilizator]

    A se observa parbrizul: s-a tras oricum, numai nu "asupra" soferului .. or fi politistii atat de prosti, orbi ? sau or fi fost antrenati in UK de au nimerit toti doar pe stanga ?
    • +7 (9 voturi)    
      Ai tras vreodată cu pistolul? (Vineri, 15 iulie 2016, 19:15)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ionut.T

      Pistoalele n-au niciun fel de precizie la 20-25 de metri. Poți să împuști pe cineva de la 3-4 metri, dar în aglomerația și în agitația aceea de pe stradă, doar numărul mare de gloanțe a putut aduce o oarecare șansă.
      • 0 (0 voturi)    
        Ca sa nu amintim (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 14:54)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        si faptul ca era un camion in miscare. Probabil polititstii au tintit spre sofer dar din cauza deplasarii vehicului gloantele au ajuns mai mult pe partea stinga. Sint multe variabile cind tragi asupra unei tinte in miscare, si cu o arma lipsita de precizie la sidtanta.

        Sau poate la francezi si pistoalele trag spre stinga :).
  • -6 (14 voturi)    
    cetateanul francez .. (Vineri, 15 iulie 2016, 18:23)

    Claudiu99 [utilizator]

    ... de rand ar fi bine sa se uite la responsabili nu dupa teroristi arabi ci la propriul guvern, precum si la guvernele sale anterioare cand Franta era mare putere coloniala in Tunisia, Maroc, Algeria si cu totul vreo 15 tari in Africa pe care le-a stors de resurse si le-a asuprit populatia cu ferocitate vreo 200 ani. Teroristii acestia fac pe kamikaze caci au convingerea ca isi razbuna stramosii, ce este asa de greu de inteles??
    Francezilor le convine sa-i faca "nebuni" pe atacatori caci ii absolva pe ei de responsabilitatile lor istorice, dar ipocriti mai mari ca gainile astea galice eu n-am mai vazut, si vorba aceea, si noi romanii suntem campioni la ipocrizie!
  • 0 (0 voturi)    
    Louis de Funes (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 0:17)

    K-Man [utilizator]

    daca nu ar fi de plans as rade cu Luis de Funes in filmul Jandarmul la Saint Tropez serviciile franceze s-au umplut de ridicol