Soferul camionului, de origine tunisina, traia in Nisa. Potrivit postului de televiziune francez BFM TV, atacatorul se afla in vizorul politistilor, dar nu pentru infractiuni de natura terorista.

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2016, 8:27 Actualitate | Internaţional

Soferul camionului care a lovit joi, 14 iulie, sute de persoane care asistau la un spectacol de artificii cu ocazia Zilei Nationale a Frantei, ar fi tras focuri de arma in mai multe reprize inainte de a fi neutralizat de politie, potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de Le Figaro online.

Soferul era un barbat de 31 de ani, de origine tunisina, care traia in Nisa. Potrivit postului de televiziune francez BFM TV, atacatorul se afla in vizorul politistilor, dar nu pentru infractiuni de natura terorista, citeaza Mediafax.

"In momentul in care a fost impuscat mortal de politie, el trasese mai multe focuri de arma", a subliniat, la randul sau, primarul orasului Nisa, Christian Estrosi.

O "grenada inactiva" si "arme lungi false" au fost de asemenea gasite in camion, potrivit unei surse apropiate anchetei.













Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
8146 vizualizari
  • -19 (21 voturi)    
    arme false (Vineri, 15 iulie 2016, 8:40)

    radiola31 [utilizator]

    Deci pana la urma era doar un descreierat nici vorba de terorism.
    • +6 (8 voturi)    
      putem spune asa despre postacii sovietici (Vineri, 15 iulie 2016, 8:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      si nu gresim.Faptele, imprejurarea, locul desfasurarii arata premeditare...evident unui sovietic nu i se pare tragic ca mor 80 sau sute doborati de un BUK...statistica arata ca Imperiul Sovietic a masacrat zeci de milioae de oameni...numerele acestea probabil ca nu ii impresioneaza (nu te impresioneaza)
    • +2 (4 voturi)    
      Dupa logica ta (Vineri, 15 iulie 2016, 9:30)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      teroristii nu sunt niste descreierati, sunt oameni normal ?
    • +2 (4 voturi)    
      Chiar crezi... (Vineri, 15 iulie 2016, 11:18)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Chiar crezi prostia asta?
  • +2 (8 voturi)    
    Gresit !! (Vineri, 15 iulie 2016, 8:45)

    CezarN [utilizator]

    Atacatorul este FRANCEZ. Punct. Lasati originile si alte alea, ca asa fac si ei cu tiganii nostri:...
    Dec, sa sumarizam: Franta este o tara ai carei cetateni doar se antreneaza pe teren propriu, Scopul teroristilor francezi este de a-si extinde afacerile in Europa,de a face din tara lor o tara exportatoare de terorism si instabiitate.
    Urmatorul lor pas va fi organizarea politica si accesul la toate resursele statului francez:informatii secrete, arme si tehnologii nucleare, influenta politica in lume. Toate acestea vor fi apoi puse in slujba terorismului si a fratilor lor din afara Europei.
    Stiu ei englezii de ce risca sa piarda atatia bani si fug cat vad cu ochii de aceasta uniune consensuala cu Franta, primul stat leagan al teroristilor musulmani din Europa..
  • +1 (5 voturi)    
    trebuie schimbata legea radical (Vineri, 15 iulie 2016, 8:47)

    rov [utilizator]

    un nemernic din asata omora 100 de oameni si noi nu-l putem elimina ...preventiv inainte ?!?!
    Aici se va ajunge.
    • +1 (1 vot)    
      Preferi să elimini ”preventiv” 500 de oameni?! (Vineri, 15 iulie 2016, 12:05)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Pentru că la asta se va ajunge de fapt, serviciile secrete și poliția vor elimina ”preventiv” sute de oameni. Astfel de lucruri s-au mai întâmplat în istorie, psihopații în uniforma statului sunt mai periculoși decât psihopații fără uniformă pentru că primii au și legea de partea lor.
  • +1 (7 voturi)    
    Pacea islamica (Vineri, 15 iulie 2016, 11:09)

    lordoflight [utilizator]

    Un alt iubitor de pace.
  • +7 (7 voturi)    
    mda... (Vineri, 15 iulie 2016, 11:33)

    liviu_ [utilizator]

    observ niste paternuri
    - teroristii dau tocmai in tarile cele mai tolerante cu ei, nu in tarile care ii alunga
    - cat mai multe victime si practic niciodata din guverne s.a.m.d.
    • +1 (1 vot)    
      S-a mai întâmplat și în anii '70 (Vineri, 15 iulie 2016, 12:07)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Teroriștii sunt ”asistați” cu bani și armament de către țări străine. Brejnev, Ceaușescu, Jivkov și Tito acordau astfel de ”asistență”, iar Putin face azi la fel.