Ministrul britanic pentru Brexit: Articolul 50 trebuie activat pana la finalul anului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 14 iulie 2016, 13:33 Actualitate | Internaţional

Noul ministru britanic pentru Brexit, David Davis, a declarat joi ca tara sa ar trebui sa activeze pana la finalul acestui an Articolul 50 din Tratatul UE, articolul care prevede iesirea voluntara din Uniunea Europeana, potrivit The Telegraph.

Declaratia ministrului vine in contradictie cu povitia premierului Theresa May, care spusese ca nu va activa Articolul 50 pana la sfarsitul anului.

Si ministrul nominalizat pentru Finante, Philip Hammond, a declarat ca Marea Britanie nu a decis deocamdata cand sa invoce Articolul 50 pentru a incepe procesul formal de parasire a uniunii Europene, potrivit Reuters.

Intrebat la postul de radio LBC daca Articolul 50 va fi invocat pana la sfarsitul acestui an, acest a raspuns: "Nu, este o decizie pe care nu am luat-o inca".

La insistentele ziaristului, care a intrebat din nou cand va demara Regatul procedura formala de divort, acesta a precizat ca nu poate raspunde inca la aceasta intrebare.

Hammond a mentionat ca decizia votului in favoarea Brexit va insemna ca Marea Britanie paraseste piata unica, dar Regatul va trebui sa negocieze un nou acord de parteneriat comercial.

"Vom iesi din piata unica drept rezultat al deciziei noastre de a parasi Uniunea Europeana", a spus el.

"Problema este cum vom negocia cu Uniunea Europeana nu din punct de vedere al unor membri, ci din punctul de vedere al unor vecini apropiati si parteneri comerciali".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4653 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    Adio, dar raman cu tine. (Joi, 14 iulie 2016, 14:04)

    ddutz [utilizator]

    Astia au notiunea de Brexit? Cred ca e un soi de tzurca?!
    • 0 (0 voturi)    
      CONFLICT (Joi, 14 iulie 2016, 21:21)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      In mod obisnuit, Anglia a castigat mai toate razboaiele la care a paticipat...
  • +3 (5 voturi)    
    Trebuie............... (Joi, 14 iulie 2016, 14:10)

    polonyca [utilizator]

    ............... dati afara urgent din UE !!! Sa nu permitem sa traga de timp.........sunt un factor-frana !!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Hai, repejor. Franta si Germania abia asteapta (Joi, 14 iulie 2016, 14:32)

    jackalphonse [utilizator]

    Abia asteapta sa va ia locul in atatea pozitii privilegiate pe care le ocupa MB inainte.
    Pacat de romanasii de acolo (de unii dintre ei), in rest, cam toti ne qam saturat de amenintarile si dubla masura a MB.
  • +5 (7 voturi)    
    Ma astept la o reactie superbrutala a UE! (Joi, 14 iulie 2016, 15:03)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu ca n-as intelege-o! Britanicii se joaca cu mana pe butonul de deschidere usa ca niste bebelusi prin fata leului uimit si flamand de dincolo de gratii!
  • +2 (8 voturi)    
    este clar ca aceasta clasa politica a UK (Joi, 14 iulie 2016, 15:07)

    Ed___ [utilizator]

    Este clar ca aceasta clasa politica a UK este la fel de divizata ca si populatia !

    Sa fii ministru pro Brexit si sa treci peste indicatiile premierului, nu mi se pare normal si indica dezordine nu numai in clasa politica ci si in guvernul UK !

    sa ne aducem aminte ca Cameron nici nu a vrut sa semneze art 50.

    Altii au facut o evaluare si ca UK sa paraseasca avantajos UE le-ar trebui pentru negocieri vreo 4-5 ani plus cei 2 ani de tranzitie, de exit propriu zis.

    MI SE PARE ABERANT ca desi se stie ca a fost si este o greseala acest Brexit, nu numai pentru UE ci mai ales pentru UK, ca ei ii dau inainte cu "respectul votantului"

    daca il respectau pe cetateanul care a votat, atunci nu il minteau !

    si atunci ??? tu parlamentul nu iei o decizie in folosul poporului ??? sa rezolvi o greseala ??

    dar regina ?? repede la Brexit nu a zis nimic, dar repede dupa s-a dus tinta in Scotia !!!

    O MARE IPOCRITA acea regina UK care este o cutra batrana !
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 14 iulie 2016, 15:31)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      habar n-ai despre ce vorbesti...

      regina nu poate lua pozitii politice in acelasi mod in care nici judecatorii nu au voie sa adopte public astfel de pozitii, indiferent de preferintele lor. le-ar compromite pozitia oficiala care le cere impartialitatea.

      votul popular nu are cum sa fie ignorat. scurt si la obiect. si publicul are partea sa de responsabilitate si trebuie sa o inteleaga, daca de fiecare data cand face greseli la alegeri ar putea sa intervina cineva politic sa le corecteze greselile, ce fel de democratie ar fi asta? greselile se platesc in viata...

      democratiile occidentale sunt suficient de mature cat sa iasa cu fruntea sus din acest impas, procedurile vor dura 2 ani de zile, timp suficient pentru modificarile legislative necesare unei iesiri ordonate si fara repercusiuni imediate asupra economiilor europene.
    • +1 (1 vot)    
      sa respecte votantul (Joi, 14 iulie 2016, 15:48)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      pai eu spun sa respecte votantul si sa activeze cat mai repede posibil art. 50...asta inseamna " sa iti repectiv vontantul" si nu sa amani: mai la vara, mai la toamna...mai la vara ailalta.

      Asta-i culmea...au rezultatul votului, au opinia propriilor cetateni, au opinia UE,,,ce mai asteapta???

      Cum adica nu s-au hotarat inca???
      Pai aia care sunt pro-exit nu s-au gandit ca poate o sa iasa si ca vor trebui rapid sa inceapa priocedurile de exit?, cum e si normal de altfel???
  • +2 (2 voturi)    
    eu am impresia.... (Joi, 14 iulie 2016, 15:22)

    liviu_ [utilizator]

    ca astia vor sa amane ca sa gaseasca un motiv sa nu mai iasa...
    este clar ca NU VOR PUTEA negocia NIMIC!!!
    ue daca negociaza ceva in favoare uk acum este o uniune distrusa
    uk au folosit ultimul as din maneca si acum nu mai stiu ce sa faca...
    orice o sa faca o sa fie urat pt uk (din pacate si pt ue pe langa)

    oricum amanarile astea sunt aberante si ue ar trebui sa dea un termen limita pt articolul 50.... altfel astia o sa amane 30 de ani
  • +3 (5 voturi)    
    Brexit means brexit?!?! (Joi, 14 iulie 2016, 15:59)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Daca "brexit means brexit", plecati odata! Dar nu, noi vrem toate drepturile pe care le ofera UE fara nicio obligatie. E ca si cum te-ai certa cu iubita, dar nu vrei sa pleci din casa ei. Ramai in camera ta dar nu ii lasi pe altii sa intre, te folosesti de intreaga casa dar nu platesti nimic, zici ca pleci dar ramai si continui tambalaul.
    Dupa criza ecomomica si criza Euro (Grecia), criza refugiatilor, acum avem o alta criza facuta cadou de MB.