Cine este Theresa May, doamna de fier care va negocia Brexitul

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2016, 21:09 Actualitate | Internaţional

Ministrul britanic de Interne, Theresa May, care va prelua miercuri conducerea guvernului de la Londra, este o conservatoare situata mai degraba la dreapta partidului sau si o eurosceptica ce va trebui sa negocieze iesirea Marii Britanii din Uniunea Europeana, scrie AFP.

Theresa May a declarat luni ca Regatul va trebui sa "negocieze cel mai bun acord" cu UE si "un rol al tarii in lume".

Ea a ales, la inceputul anului, sa ramana fidela premierului David Cameron si sa apere mentinerea in UE. Dar a pledat mai departe pentru limitarea imigratiei, tema favorita pentru partizanii pro-Brexit, ceea ce a facut-o credibila in ambele tabere.

Jongland abil intre factiunile pro si anti-Brexit in cadrul partidului conservator, a sfarsit prin a se pozitiiona ca fiind candidatul consensului.

Aceasta femeie inalta si supla, cu alura patriciana, si-a facut campanie mizand mai degraba pe teme sociale, in incercarea de a-si atenua imaginea de om rece.

La ministerul de Interne, pe care il conduce din 2010, a mentinut o linie foarte ferma, fie ca a fost vorba de infractori, imigranti clandestini sau predicatori islamisti.

Daca i se reproseaza lipsa de charisma, toata lumea ii recunoaste autoritatea si competenta. Ea s-a aratat capabila de o "determinare feroce", potrivit Daily Telegraph, ceea ce i-a atras uneori supranumele de "noua Margaret Thatcher".

Dar aceasta pare mai apropiata de Angela Merkel, cancelarul german, cu care impartaseste faptul ca este fiica unui pastor, conservatoare, pragmatica, deschisa spre compromis si nu are copii.

Cum se descrie ea insasi: "Nu fac turul televiziunilor. Nu am barfe de impartasit la masa. Nu beau pahare in barurile Parlamentului. Si nu imi port sentimentele la vedere. Doar imi fac treaba".

O femeie dificila


"Theresa este o femeie extrem de dificila", comenta recent fostul ministru Kenneth Clarke, deputat conservator.

"Urmatorul care isi va da seama este Jean-Claude Juncker", a adaugat el.

Fiica unui pastor anglican, Theresa Brasier s-a nascut in 1 octombrie 1956 la Eastbourne, pe coasta de sud-est a Angliei. Dupa studii de geografie la Oxford si o scurta perioada petrecuta la Banca Angliei, isi incepe cariera politica in 1986, cand a fost aleasa consilier in districtul londonez Merton.

Dupa doua esecuri la parlamentare, este aleasa deputat in 1997 in prospera circumscriptie Maidenhead, in Berkshire (sudul Angliei).

Intre 2002 si 2003, este prima femeie aleasa secretar general in partidul conservator.

Intre 1999 si 2010, ocupa diverse posturi in cabinetul din umbra al conservatorilor. In 2005, il sprijina pe David Cameron in operatiunea de cucerire a partidului.

Cand este ales premier, in 2010, acesta o recompenseaza acordandu-i portofoliul Internelor, pe care il pastreaza dupa alegerile din 2015.

"Are o capacitate incredibila de munca si este foarte exigenta", subliniaza una dintre colaboratoarele sale, care a preferat sa isi pastreze anonimatul. "Uraste riscul, este o persoana de incredere".

In schimb, are un deficit de caldura umana si de comunicare pe care incearca sa il corecteze, difuzand o serie de fotografii personale, printre care mai multe care o arata imbratisandu-si sotul, Philip John May, un bancher.

Theresa May spune ca ii place sa mearga pe jos si sa gateasca. In cercul sau de prieteni, este plina de umor si fermecatoare. Iar stilul clasic de a se imbraca este atenuat in mod regulat de o pereche de pantofi de lux, micul sau pacat.










13353 vizualizari
  • +4 (20 voturi)    
    Sa negocieze??? (Luni, 11 iulie 2016, 21:36)

    persuasiv [utilizator]

    Ce mai este de negociat?
    • +1 (3 voturi)    
      ... totul ? (Marţi, 12 iulie 2016, 12:36)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      May va trebui să obțină drepturile de schimb liber pentru City of London, ca să nu cadă băncile. De asemenea, trebuie să obțină dreptul de liberă circulație în UE pentru cetățenii britanici - sunt câteva milioane de pensionari care trăiesc în Spania.

      Și trebuie să obțină asta fără să primească migranți, fie din UE, fie din afara UE. Nu prea are ce să ofere la schimb. Cam asta e de negociat.
  • -10 (18 voturi)    
    Daca reuseste ce-si propune .... (Luni, 11 iulie 2016, 22:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Va fi omul care a distrus UE! Daca UK prospera UE dispare!
    • +5 (13 voturi)    
      Cred ca ai baut ceva! (Marţi, 12 iulie 2016, 0:35)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Nu poti prospera acum decat daca esti arondat la o piata unica. SUA au inteles primii si au prin NAFTA au creat o piata unica cu Canada si Mexic. Acum vor sa o faca si cu UE.
      Bati campii, rusofilule! :)
    • +3 (11 voturi)    
      Ce rautate! (Marţi, 12 iulie 2016, 0:38)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Cum adica sa distruga UE? Daca isi face datoria de premier in limitele mandatului dat de parlament si alegatori?. Norvegia si Elvetia au ,,distrus'' UE ptr. ca nu au vrut sa intre in UE?. UE si Anglia pot prospera si fara sa fie impreuna in UE !. Dar mai important este ca este treaba lor!!! si nu a noastra, daca Anglia iese din UE!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Prostanacule, (Marţi, 12 iulie 2016, 9:26)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        Intr-o piata unica dicteaza cei puternici care si de altfel decid in cadrul acestei piete, fiind formatori. Un membru mic nu va fi decat un participant care trebuie sa respecte regulile impuse.
        Unde ai facut scoala frate? la FF?
      • -1 (5 voturi)    
        Vezi ce comenteaza petre22 (Marţi, 12 iulie 2016, 9:48)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        Aceeasi parere am si eu, nu pentru ca sunt rusofil, ci pentru ca incerc sa gandesc. Norvegia si Elvetia prospera alaturi de UE dar respectand aceleasi conditii ca statele UE si numai formal fiind in afara UE. Adica nu au influenta, dar se conformeaza. In cazul in care UK reuseste sa blocheze circulatia libera a persoanelor si sa prospere, automat si francezii, suedezii, danezii, olandezii vor dori si ei sa nu mai aiba concurenta pe piata muncii. Si UE va ramane doar cu Bulgaria si Romania, hai, poate pana atunci si Turcia, cu capitala la comuna Ciocile, Braila!
    • -7 (11 voturi)    
      va fi femeia miracol (Marţi, 12 iulie 2016, 8:10)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Daca dovedeste ca iesirea UK a fost un lucru bun vor urma si altii.
      Sper sa reuseasca.
      • +1 (5 voturi)    
        Speri mata' (Marţi, 12 iulie 2016, 11:22)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        da' speri degeaba.Sa reuseasca,ce?Doar cineva ''pre
        platit'' poate sa creada asa ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      Ha ha ha (Marţi, 12 iulie 2016, 10:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ai si ceva argumente logice ? EU trebuie sa-si vada de propriile obiective si va prospera daca va sti sa le gestioneze, nu daca UK va merge sau nu.
      • +1 (3 voturi)    
        Da, am argumente logice. (Marţi, 12 iulie 2016, 12:39)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Sa zicem ca UK nu mai vrea piata libera a muncii, asa cum respecta Elvetia si Norvegia chiar nefiind in UE. Adica blocheaza romanii si bulgarii de pe piata locala a muncii. Sa zicem ca negociaza si sa pastreze City-ul si le iese. Atunci automat nationalistii francezi, olandezi, suedezi, germani vor dori automat sa scape de "gunoaiele" de romani si bulgari, poate si de polonezi unguri si cehi. Pentru ca, sa fim clari, la nivel de oameni medii din Vest est europenii sunt untermensch-i inca, doar inca, necrematorizati. HN incearca prin fel si fel de articole sa dreaga busuiocul, cei mai cititi din tarile respective la fel, dar in UK spre exemplu sunt arse afacerile romanilor si pe cutiile postale li se scriu mesaje de plecare, evident violente. Deci nici macar nu pot spune ca UK este nazista, este hitlerista.
        Deci, pe scurt, toate tarile vor dori sa iasa din UE si sa lase pe dinafara Romania, Bulgaria, Polonia, Ungaria, Cehia, Slovenia.
        De aceea UK trebuie sa ajunga sa regrete armarnic Brexitul, pentru binele UE!
    • +3 (3 voturi)    
      Si daca nu prospera??? (Marţi, 12 iulie 2016, 11:23)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Si daca pana sa ajunga sa prospere,vor trece cativa ani buni si grei???Niciodata nationalismul nu a dus la ceva bun,NICIODATA.
  • -6 (6 voturi)    
    to be or not to be (Luni, 11 iulie 2016, 23:58)

    zizin [utilizator]

    Theresa May - May(be) the Next Iron Lady?

    https://s31.postimg.org/zc4wpcpff/iron_ladies.jpg
  • -6 (14 voturi)    
    Și io care credeam ... (Marţi, 12 iulie 2016, 0:41)

    LianBerthold1 [anonim]

    ... că e vorba de Karl May ... să-l pună pe Winnetou ministrul integrării și pe Old Shatterhand la Home Office.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 12 iulie 2016, 9:59)

    rocknum [utilizator]

    De ce toate femeile care ocupa o functie politica, automat li se atribuie titlul "De fier" ?
    • 0 (0 voturi)    
      Au personalitate de gardieni naziști, de-aia :) (Miercuri, 13 iulie 2016, 1:58)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Theresa May nu e tocmai femeie, are o încrâncenare prostească, în maniera femeilor sovietice celebre pe vremea lui Stalin și Brejnev.

      Un bărbat știe că puterea are limite și o folosește cu precauție. Astfel de femei nu au limite, Margaret Thatcher a trebuit dată jos de propriul partid, după ce a introdus o taxă pe cap de locuitor. Sunt femei care vor neapărat să demonstreze că au ”balls”, iar asta e o prostie din partea lor, fiindcă a avea ”balls” nu se poate mima, cum cred ele.

      Theresa May va negocia ieșirea din UE și va fi dată jos imediat după. Ea era singura atât de ahtiată după șefia partidului încât să facă rău propriei țări de dragul funcției. Boris Johnson de ce crezi că s-a retras? Pentru că e doar un clovn politic, dar nu e un trădător de țară.
  • +5 (7 voturi)    
    Un titlu perfect di presa britanica (Marţi, 12 iulie 2016, 10:45)

    Bogdan_100 [utilizator]

    May Day (semnalul international de dezastru sau "ziua lui May")
    • 0 (0 voturi)    
      Exact May Day ar trebui să declare ... (Miercuri, 13 iulie 2016, 2:00)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ... orice britanic sănătos la cap. Dar ”când zeii vor să piardă pe cineva, mai întâi îi iau mințile”.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu l-au pus pe Ponta????? (Marţi, 12 iulie 2016, 10:53)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Nu l-au pus pe Ponta?????
  • +1 (1 vot)    
    Cast iron Lady (Marţi, 12 iulie 2016, 15:24)

    cerceteaza [utilizator]

    A negocia o iesire din UE ar insemna ca Merkel & Co i-ar da ceva pentru a iesi. Daca pleci dintr-o organizatie, pierzi toate avantajele si drepturile pe care organizatia ti le asigura ca membru, dar castigi si ridicarea obligatiilor pe care ti le asumi prin aderarea la acea organizatie.
    La o banca, daca returnezi un credit inainte de termen, platesti un procent penalizator (stupid) ca iti achiti datoria mai devreme. In cazul Brexit-ului, pleci si gata. Poti cel mult sa "negociezi" ca sa nu mai pleci din UE, dar Merkel si Junker, plus multi altii pretind ca Marea Britanie sa activeze art 50 si sa plece. Nu vad loc de negociere.
    Oricum, daca Marea Britanie va negocia ramanerea in UE, ma tem ca va pierde din pozitia pe care o avea in UE inainte de Brexit.