Boyko Borisov propune ca Marea Neagra sa fie declarata zona demilitarizata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 iulie 2016, 20:28 Actualitate | Internaţional

Boiko Borisov
Foto: Agerpres/Xinhua
Premierul bulgar Boyko Borisov propune ca Marea Neagra sa fie declarata zona demilitarizata, fara niciun fel de prezenta militara - vase, rachete sau submarine. Primul ministru al Bulgariei considera ca Marea Neagra nu trebuie sa gazduiasca actiuni militare, ci mai degraba o zona in care sa se dezvolte oportunitatile de extractie a gazelor si petrolului, turismul, afacerile, pescuitul si schimbul de marfuri, relateaza Novinite.

Borisov a subliniat ca, in opinia sa, rachetele, navele si submarinele nu vor aduce bunastarea natiunilor de la Marea Neagra.

Liderul bulgar mai spune ca va discuta aceasta propunere cu vecinii sai si cu alti lideri europeni.

La jumatatea lunii iunie, Bulgaria si-a schimbat de la o zi la alta pozitia in privinta propunerii Romaniei privind o initiativa comuna Romania - Turcia - Bulgaria la Marea Neagra. Daca initial atat Boyko Borisov, cat si presedintele bulgar s-au declarat de acord, o zi mai tarziu, premierul bulgar a anuntat ca nu sustine aceasta  initiativa. Momentul a coincis cu o vizita oficiala a lui Klaus Iohannis in Bulgaria.

Initiativa Romaniei pentru Marea Neagra a fost prinsa in concluziile summit-ului NATO de la Varsovia care s-a incheiat sambata seara, iar o decizie urmeaza sa fie luata la viitorul summit al Aliantei. NATO a anuntat ca "Optiunile pentru o prezenta aeriana si maritima intarita a NATO la Marea Neagra vor fi evaluate."












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
7881 vizualizari
  • +63 (83 voturi)    
    Bulgaria pare o cartita a Rusiei (Duminică, 10 iulie 2016, 20:46)

    W. [utilizator]

    Perfect. Asa sa fie. Dar Boyko Borisov trebuie neaparat sa convinga si Rusia sa renunte la flota masiva stationata la Sevastopol. Flota se afla acolo si cand Crimeea era parte din Ucraina si platea chirie pentru asta. Si atunci va fi o zona demilitarizata. Altfel, Bulgaria apare ca o cartita a Rusiei in interiorul NATO. Poate ca nu ar fi trebuit sa ajunga niciodata in aceasta alianta. Macar sa fie pe bune o provincie ruseasca. Sunt multi care nu realizeaza ce inseamna garantia de securitate pe care o aduce apartanenta la NATO si ce inseamna asta pentru cei care decid totusi sa investeasca intr-o tara.
    • +20 (28 voturi)    
      Ukazu-i (Duminică, 10 iulie 2016, 23:21)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui W.

      de la P(apasha)utintătă.
      Și eu propun să burdușim Marea Neagră cu amfore antice,în loc de submarine, s-o populăm cu delfini ( că tigrii siberieni nu suportă salinitatea și expunerea la soare decât dacă sunt sedați) și pe deasupra să zboare numai cocorii adevărați și nu cei din rasa mig ori suh.
      Premierulul i-aș spune că e foarte greu să-ți menții echilibrul stând cu un picior in luntre și cu altul în căulă.
      • +4 (6 voturi)    
        si Rep. Moldova este declarata neutra (Luni, 11 iulie 2016, 9:03)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        si Rep. Moldova este declarata neutra dar are dpdv OFICIAL armata de ocupatie straina pe teritoriul declarat oficial suveran !!

        cine? cunoastem - armata rusa pacificatoare in Transnistria !
      • +1 (9 voturi)    
        Coada de toportata! (Luni, 11 iulie 2016, 9:05)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Zona demilitarizatata....ca sa poata trece linistiti migrantitata !

        Doamne la ce pericole ne pot pune pseudopoliticienii infantili!
    • +16 (22 voturi)    
      absolut corect! (Luni, 11 iulie 2016, 2:40)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui W.

      Bulgaria a jucat f bine poker de-a lungul istoriei desi in faza finala nu i-a iesit prea bine, pierzind iesirea la Mediterana in urma cu mai bine de 100 de ani. In plus in toata perioada comunista, Bulgaria s-a manifestat ca a 16 republica sovietica si a avut un singur dictator care doar a iesit la pensie cind s-a terminat comunismul est-european.
      • +15 (23 voturi)    
        A jucat pe naiba (Luni, 11 iulie 2016, 6:49)

        Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        Am un coleg bulgar la muncă, mi-a zis că țara e pierdută definitiv pe mâinile mafiilor țigănești. Boiko e si el vioara întâi printr-una din orchestre, când vine fratele de la nord care vorbește tot în chirilice si le arată geanta cu bani, fac toți sluj în două labe cu limba scoasă. Trebuie reanalizat dacă prezența Bulgariei în UE mai aduce vreun beneficiu, oricât de infim. Tara e oricum pe la nivelul României de acum 20 ani, cu slabe șanse să vrea să avanseze.
        • +3 (5 voturi)    
          foarte corect spus (Luni, 11 iulie 2016, 9:47)

          peta zeta [utilizator] i-a raspuns lui Retardragnea

          de aia Boiko ar face bine sa isi cumpere o piscina gonflabila si sa isi puna geamanduri rusesti pe ea.
          cu semnalizare pe timp de ceata, evident...
      • 0 (2 voturi)    
        pocher (Luni, 11 iulie 2016, 10:27)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        Doar ca Rusia tinea in mana cartile...
    • +1 (3 voturi)    
      demilitarizare=capitulare (Luni, 11 iulie 2016, 9:04)

      CricCricus [anonim] i-a raspuns lui W.

      Pentru Rusia demilitarizarea Marii Negre e F convenabila, ca ii raman orium alte mari, in care isi poate transfera navele de aici si la o adica sa la aduca inapoi. Pe cand Romaniei i s-ar interzice complet orice nava de razboi, ca nu le putem trimite pe balata Brailei si deci am ramane fara nicio aparare. Bulgarilor le convine, ca apar ca niste prieteni ai rusilor si nu le pasa poate dimpotriva se bucura de lipsa de aparare a romanilor. Fiecare isi vede de interesul propriu, bulgarii de fapt ne declara noua razboi cerandu-ne capitularea avant la lettre.
    • +3 (5 voturi)    
      Crimeea (Luni, 11 iulie 2016, 10:16)

      redy [utilizator] i-a raspuns lui W.

      Sau chinuit rusi sa cucereasca Crimeea, ca so demilitarizaze?
      Pai de ce au mai luat-o, atunci?
  • -8 (44 voturi)    
    ok (Duminică, 10 iulie 2016, 20:48)

    nikita11 [utilizator]

    n-ar fi o idee rea daca se poate pune in aplicare
  • +39 (53 voturi)    
    e clar (Duminică, 10 iulie 2016, 20:51)

    freejack [utilizator]

    pentru mine, cel putin. omul spune vorbe frumose. dar nu este decat o diversiune. bulgarii astia stau cu fundul in doua luntri si in genunchi in fata catedralei Sfantului Vasile...?
  • +44 (54 voturi)    
    părere (Duminică, 10 iulie 2016, 20:52)

    Arl [utilizator]

    Și , bineînțeles, Rusia va susține că Crimeea nu se află în Marea Neagră și nu intră sus incidența zonei demilitarizate.
    • +22 (24 voturi)    
      Sigur că nu! (Duminică, 10 iulie 2016, 22:48)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Arl

      Este în Marea de Azov, dincolo de strîmtoarea Kerci :D :D :D :D
  • +39 (45 voturi)    
    sigur ca da (Duminică, 10 iulie 2016, 20:52)

    ampersand [utilizator]

    Niste pescari, turisti, schimbatori de marfuri, extragatori de gaze, toti in uniforme verzi, fara insemne militare.
  • +29 (33 voturi)    
    ok (Duminică, 10 iulie 2016, 20:53)

    Xorciser [utilizator]

    Ok, dar unde isi duce Rusia navele din Crimeea?
    • +8 (10 voturi)    
      Ei, na. (Duminică, 10 iulie 2016, 23:25)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      De când nu mai pot ieși cu ele în Antalia, merg la Nisipurile de Aur. Că la Balcic nu prea au all inclusive.
  • +13 (23 voturi)    
    Ciudată atitudine (Duminică, 10 iulie 2016, 20:55)

    the obvious [utilizator]

    A unui fost bodyguard totuși
  • +23 (29 voturi)    
    Mda... (Duminică, 10 iulie 2016, 21:03)

    solar [utilizator]

    Iata si prima consecinta a ” prudentei” afisate de NATO! Iar chestia asta va face sa curga multe...litere pe internet ! Bulgaria ar vrea nici mai mult nici mai putin decat sa... suga de la doua vaci.Iar restul sa obtina pe spatele Romaniei. AFERIM !!!
  • +33 (35 voturi)    
    OK (Duminică, 10 iulie 2016, 21:03)

    minus [utilizator]

    Si eu propun pace in lume si armonie pe planeta. Cu acelasi rezultat.
    Inteleapta propunere, in urma careia Rusia isi va muta benevol Flota Mării Negre in Mediterana, apoi in Atlantic si in cele din urma in Pacific, unde li se va aloca o zona de catre ONU. Da, rusii sunt cunoscuti ca un popor pasnic si ascultator, care vor zice da la orice propunere a unui Bula bulgar!
  • +29 (33 voturi)    
    daca ar fi asa simplu (Duminică, 10 iulie 2016, 21:04)

    stefansb [utilizator]

    Daca ar fi asa simplu eu as propune ca toata planeta sa fie demilitarizata. Sa ne concentram pe afaceri, pe comert, pe turism, pe cercetare...
    Dar nu merge cu propuneri, din pacate
  • +17 (23 voturi)    
    Eee... (Duminică, 10 iulie 2016, 21:06)

    Gigi Kent [utilizator]

    E lovitura!

    Cui propune? Rusiei? :-)
  • +27 (31 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste... (Duminică, 10 iulie 2016, 21:14)

    tybvaly [utilizator]

    ...la fel ca in Ucraina unde sunt doar niste "turisti" verzi calare pe niste biciclete "T-90" si care s-au ospatat la cherhanaua "Crimea".
  • +27 (27 voturi)    
    Naiv sau diversionist ? (Duminică, 10 iulie 2016, 21:23)

    brifcor [utilizator]

    Borisov vrea sa ia premiul Nobel pentru pace ?
    Atunci sa isi depuna candidatura cand rusia va inchide toate bazele militare din Marea Neagra si in special Sevasopol !
  • +26 (28 voturi)    
    demilitarizarea bulgareasca (Duminică, 10 iulie 2016, 21:41)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Rusii au transformat Crimeea intr-o gigantica baza militara; isi imagineaza cineva ca o vor demilitariza ? in lipsa demilitarizarii rusesti despre ce vorbeste nea Boico asta ?!
  • -20 (28 voturi)    
    hahahahahahaha (Duminică, 10 iulie 2016, 21:48)

    radiola31 [utilizator]

    Iar si-a luat KJ teapa tocmai anunta ca avem batalion rotativ cu bulgaria si polonia.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu cred asta (Luni, 11 iulie 2016, 9:38)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      in schimb tu iei minusuri la greu...Asta e necazul cu postarile astea preplatite.Da',daca vine banu',e ok.
  • +29 (31 voturi)    
    Credeam ca cel mai Bula premier din (Duminică, 10 iulie 2016, 21:49)

    AliKimiku [utilizator]

    Europa de Est a fost Ponta!
    Dar concurenta e stransa.
  • +25 (27 voturi)    
    Bravo Borisov ! (Duminică, 10 iulie 2016, 21:50)

    adrian88000 [utilizator]

    Destept mai esti ! Continua-ti ideea. Mergi la Putin si cere-i sa inchida baza de la Sevastopol. Vezi ce primesti in schimb : un sut in fund sau o scatoalca dupa ceafa? Hai, curaj !
  • +11 (23 voturi)    
    O utopie ! Ca sa nu spun o magarie ! (Duminică, 10 iulie 2016, 21:53)

    Susufler0 [utilizator]

    Sper ca batalionul ala international ce se va constitui pe teritoriul Romaniei sa nu aiba nici macar un soldat bulgar in componenta lui.

    Eu unul m-as simti mult mai linistit asa !
    • +6 (16 voturi)    
      Soldatii (Duminică, 10 iulie 2016, 22:54)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Soldatii isi fac datoria, prezinta mult mai multa incredere decat politicienii care vin si pleaca. Politicienii spun si fac prostii mai multe sau mai putine. Dar soldatii raman cu certitudine la datorie. Si adeseori mor la datorie.
  • -16 (20 voturi)    
    Mai precis (Duminică, 10 iulie 2016, 22:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adica zona demitalirazata si corupta. Poate ca datorita coruptitei va deveni un lac rusesc. ROMANIA si BULGARIA sunt doua tari care nu merita sa mai existe.
  • +17 (17 voturi)    
    Si cu flota rusesca ce facem ? (Duminică, 10 iulie 2016, 22:07)

    Vlad-I [utilizator]

    Presedintele bulgar are idei de nivelul unui alegator cu 8 clase. Adica, rusia o sa demilitarizeze flota din sud? si cu ce se apara la sud tragand cu tunul din zona artica ? o sa ramana rusia fara flota in sud dupa 200 de ani ?
  • -14 (18 voturi)    
    e doar o propunere! (Duminică, 10 iulie 2016, 22:29)

    king david hotel [utilizator]

    Dar cati razboinici de tastatura sunt pe aici.....
  • +16 (16 voturi)    
    Acest John Lennon al politicii (Duminică, 10 iulie 2016, 22:33)

    Wheelwright [utilizator]

    Imagine all the people
    Sharing all the Black Sea... You...
  • -14 (22 voturi)    
    bulgarii fac singurul joc posibil in zona... (Duminică, 10 iulie 2016, 22:39)

    demaGOGU [utilizator]

    ...jucand Nato contra Russiei si Russia contra Nato!

    era, in fond, linia politicii externe romanesti inainte de a ne livra cu arme si bagaje intereselor unui imperiul aflat la mii de km distanta.
    • +6 (12 voturi)    
      (Duminică, 10 iulie 2016, 23:32)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Important e cui îi oferă gura și spre cine îndreaptă celălaltalt orificiu.
  • +12 (12 voturi)    
    poate reuseste sa-l convinga si pe Putin de asta (Duminică, 10 iulie 2016, 22:55)

    Ochiana [utilizator]

    cu "Marea neagra " zona demilitarizata !
  • +12 (14 voturi)    
    Asa, asa (Duminică, 10 iulie 2016, 23:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    Gata, maine declaram toti Marea Neagra zona demilitarizata. Bravo Boyko, geniule! Bine ca ne-ai dat ideea.
  • +12 (18 voturi)    
    bulgarul asta.... (Duminică, 10 iulie 2016, 23:26)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    mananca rahat. ideea in sine e ok, dar sa se duca sa i-o spuna lui Putin ca doar rusii au de cand e lumea flota la sevastopol. Dar Boiko vine si zice ca el vrea sa discute cu aliatii, e si normal, ca doar cu astia se simte in largul sau si spera ca va fi ascultat. Bulgaria ar trebui scoasa din orice ecuatie deoarece face joc dublu de fiecare data. n-or fi romanii prea breji, dar astia de la sud sunt dezastru.
    • +1 (1 vot)    
      Sebastos Polis (Luni, 11 iulie 2016, 9:18)

      CricCricus [anonim] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Flota rusa nu e in Sevastopol de cand lumea, e de cand au atacat rusii Crimeea, cam de pe la 1800, luandu-ne si catatile moldovenesti de pe Nistru de la turci si zicand ca de atunci sunt ale lor. Orasul e mult mai vechi Sebastos Polis- Orasul Vechi (Respectat) si nu avea nicio istorie rusa pana la 1800.
  • -18 (20 voturi)    
    Ia priviți (Luni, 11 iulie 2016, 0:31)

    Sutcivni [utilizator]

    și-un premier vecin deștept și cu mintea la cap nu la spate! Chiar așa, și bulgarii aștia să fie mai realiști și mai inteligenți decît shleahta politrucă dementă din haznaua de la Bucureshti? Se pare că DA. Bravo bulgarilor! Încă odată le dați clasă la rommâni!
    • +9 (13 voturi)    
      Clasa .... (Luni, 11 iulie 2016, 3:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Sutcivni

      ...de papagal, ca alte clase nu are de unde. Fost bodyguard, n-ai ce sa ceri: sa fie pace pe pamant, sa putem fura linistiti si noi si voi (adica rusii).

      Mi-a placut asta cu "se fie mai realisti".. E buna gluma. Mai trebuie sa propuna ca sa renuntam la armate, ca asa este frumos ...si realist.
    • 0 (0 voturi)    
      ''realisti,inteligenti,clasa''??? (Luni, 11 iulie 2016, 9:45)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Sutcivni

      esti sigur ca vorbesti de cei de peste Dunare si nu de aia din Bavaria???Buna gluma,oricum.
  • +10 (14 voturi)    
    Haide bre, Boiko... (Luni, 11 iulie 2016, 5:37)

    Lucky1 [utilizator]

    ...vino si cu propunerea ca NATO sa se desfiinteze si UE sa adere la Comunitatea Statelor Independente, in fapt a statelor dependente de Rusia.
    Un adevarat bulgaroi cu ceafa groasa, minte subtirica si obraz mai gros...
  • +2 (2 voturi)    
    NATO demilitarizat (Luni, 11 iulie 2016, 9:40)

    Trojan.H [utilizator]

    America sa predea toate armele. Rachetele de la Deveselu sa devina focuri de artificii la revelion. Militarii romani si cei ai NATO sa se intoarca la nevestele lor si sa-si creasca cum trebuie copii.
    Sa fie pace pe pamint!
    ൃ ഊ
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 11 iulie 2016, 9:43)

    cartograful [utilizator]

    vai, dar ce glumet e domnu'. Rusii au bagat in M Neagra doar in ultimii ani vreo 6 submarine noi, Crimeea e un fel de portavion, samd. Dar marmota inveleste ciocolata, ne mai descretim fruntile cu gaspadin Borisov, Marea Neagra zona demilitarizata....As vrea s-o vad si pe asta.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 11 iulie 2016, 10:13)

    John.Doe [utilizator]

    As fi deacord daca toate statele ar face acest lucru dar nu cred ca Rusia ii prea interesata de propunerea asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Stai putin (Luni, 11 iulie 2016, 10:39)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Propunerea 1:
    Piata Universitatii sa fie declarata zona libera de comunism.
    Propunerea 2:
    Marea neagra sa fie declarata lac rusesc si prin urmare zona libera de capitalism.
    • +2 (2 voturi)    
      Păi am și io o propunere (Luni, 11 iulie 2016, 22:00)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Pisica mea să fie declarată zonă liberă de purici.

      Numai că mica bestie umblă mereu p-afară, se înhăitează cu tot soiul de mîțe derbedee, și iar s-alege cu mișcători ...