Turcia ii propune Rusiei sa coopereze in lupta impotriva SI

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2016, 2:20 Actualitate | Internaţional

Turcia i-a propus Rusiei sa lupte impreuna in combaterea Statului Islamic si a negat faptul ca a sugerat Rusiei sa foloseasca baza aeriana Incirlik de langa frontiera cu Siria, informeaza Reuters.

Presedintele Turciei, Tayyip Erdogan, si-a exprimat regretul fata de doborarea avionului rusesc de anul trecut, in care pilotul si-a pierdut viata. Moscova, care a rupt aproape toate legaturile economice si a interzis turistilor sa viziteze Turcia, a promis reconstruirea relatiilor.

Intr-un interviu pentru televiziunea de stat din Turcia, ministrul de externe Mevlut Cavusoglu a parut sa sugereze ca Ankara este dispusa sa deschida baza aeriana Incirlik pentru Rusia, o miscare ce ar putea ridica ingrijorarea partenerilor NATO ai Turciei, care folosesc deja baza, inclusiv Statele Unite.

Ministrul a negat interpretarile cuvintelor sale.

"Am spus ca am putea coopera cu Rusia, in perioada urmatoare, in lupta impotriva Statului Islamic... Nu am facut niciun comentariu legat de avioanele rusesti care vin la baza aeriana Incirlik", spune ministrul.

"Vom coopera cu toti cei care lupta impotriva Daesh (n.r - Statul Islamic). Am facut asta pentru un timp indelungat si am deschis baza aeriana Incirlik pentru cei care vor sa lupte activ impotriva Statului Islamic", a declarat acesta pentru postul TRT Haber.

Rusia a declarat ca doreste o "revigorare" a schimbului de informatii cu Turcia in lupta impotriva SI.

"Canalele de schimburi de informatii cu Turcia nu au functionat in ultima vreme. Trebuie sa le reinviem si sa le relansam", a declarat purtatorul de cuvant al Kremlinului.

Baza aeriana Incirlik gazduieste avioane din SUA, Germania, Marea Britanie, Arabia Saudita si Quatar - implicate in campania aeriana SUA impotriva SI, care a controlat teritorii intinse de-a lungul granitei Siriei cu Turcia.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1646 vizualizari
  • 0 (4 voturi)    
    Turcia... (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:20)

    rov [utilizator]

    Asa e cand la conducerea tarii apare un voinic cu capul mic...Ba doboara avion rusesc, ba sare in bratele lui in dauna NATO...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce cooperare sa fie? (Miercuri, 6 iulie 2016, 8:52)

    BEDE [utilizator]

    Poate sa-si imparta intre ei zonele pe care le bombardeaza ca sa nu se loveasca unele de altele avioanele lor.
    Nu stiu ce ar avea de zis NATO despre o cooperare militara a Turciei cu Rusia sub vreo forma. Probabil ca lui Outin i-ar conveni ruperea Turciei din NATO si ca Turcia sa dea drumul la robinetul de refugiati din Siria si din restul Asiei catre Europa. Dar relatiile Rusiei cu Turcia se stie ca au fost, traditional, foarte bune inca de prin secolul al XVIII-lea, ceea ce ridica probleme. In ce masura ar vrea politicienii turci o reconciliere cu Rusia? Cum s-ar impaca aceasta cu nostalgia dupa gloria Imperiului otoman care o arata Erdogan?
    • -1 (3 voturi)    
      este destul de bizar (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:27)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dar se profileaza un plan destul de complex.
      Acum cateva zile citeam cu totii ca Rusia se impaca cu Israelul, primind scuzele de rigoare de la acest stat. La randul ei, Turcia a facut concesii Rusiei, cerand indirect niste scuze care nu si aveau locul (avionul Rusesc chiar a incalcat teritoriul turcesc).
      Israel ok, Rusia ok, nu putem decat sa asteptam reactia SUA si, cu multa curiozitate, urmatoarea miscare a lui Erdogan. Cu cine se mai imprieteneste? (Cu Asad?:D)
      • -2 (2 voturi)    
        cu cred ca ai inteles corect (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:48)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Nu puterea Rusiei a crescut asa cum bati tu saua, ci bubu de Erdogan si-a dat seama ca nu e asa tare cum credea el si fara uristii rusi, petrol si alte chestii moare subit mai repede decat ruznacul.
        Erdogan e in problema completa, anul asta nu au mai avut turisiti deloc, si asta e principala "industrie" a tarii.
        Revenind la Rusia nici eu nu sunt pe roze, se pare ca banii de zile negre se duc in 2017 si acum au serioase intrebari ce fac. Asa ca dupa cum vezi o lasa un pic mai moale si ei dar astia macar au de unde ... turcii nu au deloc
        • +3 (3 voturi)    
          mai Asriane, mai lasa ma cu ce bat saua (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:57)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          una doua, tot veniti cu porcarii de genul esti rusnal, troll, sau antenist, de fiecare data cum nu va place nuanta unui comentariu.
          In primul rand, am gresit cu ce am scris: era vorba de Turcia care se impaca cu Israelul.
          In al doilea rand, da, cred ca ai dreptate si Erdogan a realizat ca nu este atat de puternic pe cat se crede.
          in al treilea rand, turismul este extrem de important pentru Turcia, insa sa stii ca Turcia are exporturi si productie proprie puternica, nu este chiar o tara bananiera care se bazeaza doar pe turism.
          Eu cred ca Erdogan a mai realizat ceva: SUA joaca la doua capete si Erdogan incearca sa si prinda cleme de siguranta in acelasi mod.
      • +1 (1 vot)    
        erata (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:52)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Citeam cu totii ca Turcia (nu Rusia) se impaca cu Israelul
  • -1 (3 voturi)    
    lol (Miercuri, 6 iulie 2016, 10:45)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Pai prima faza de cooperare ar fi sa bombardeze sirurile alea de tiruri cu petrol cu numere de turcia !