Seful serviciului german de informatii: 17 jihadisti ai Statului Islamic au pretins ca sunt refugiati pentru a patrunde in Europa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iulie 2016, 17:10 Actualitate | Internaţional

17 jihadiști ai organizației Stat Islamic au pretins ca sunt refugiati pentru a patrunde in Europa, insa cei mai multi dintre ei au murit deja sau se afla in inchisoare, a declarat Hans-Georg Maassen, presedintele Oficiului de protectie a Constitutiei (serviciul german de informatii interne), intr-un interviu acordat cotidianului Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), citat de AFP.

Potrivit oficialului german, exista "indicii clare" ca 17 persoane care primeau ordine de la Statul Islamic au calatorit spre Europa ca refugiati, profitand de conflictele din Siria si Irak.

Cea mai mare parte a acestora sunt deja morti - printre care doi kamikaze implicati in atentatele din 13 noiembrie de la Paris - sau se afla in inchisoare, a mai precizat oficialul german.

"Este mai mult o demonstatie de forta din partea Statului Islamic", a mai spus Maassen, adaugand ca organizatia terorista nu are nevoie sa "imprumute" ruta migratiei pentru a patrunde in Europa.

"Este un semnal politic de forta", a mai spus Maasen, subliniind ca Germania, care a primit deja un milion de refugiati, se teme ca ar putea fi tinta unui atac similar cu cele care au lovit Aeroportul Internațional din Istanbul si, anterior, Bruxellesul si Parisul.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3048 vizualizari
  • +17 (29 voturi)    
    Spuneti-i asta..... (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 17:53)

    gigiN [utilizator]

    Si "mamei refugiatilor"-doamnei Merkel !!!
    • +2 (6 voturi)    
      Azil politic in AUSTRIA ! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 22:00)

      immortal [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Pai daca un stat emite mandat international de arestare pe numele unui individ numit Akhmed Chataev pentru acte de terorism si in loc sa fie arestat, acest criminal primeste azil politic ... ce putem sa mai spunem ?

      Akhmed Chataev este cel care a organizat atentatul de la Istambul.
      Acum 12 ani a fugit din Rusia, fiind urmarit de politie pentru acte de terorism, iar Austria a considerat ca acest jihadist jegos trebuie aparat de politistii cei rai din Rusia.... si a primit azil politic in Austria !!!!

      http://www.dailymail.co.uk/news/article-3667783/Was-one-armed-Chechen-warlord-Istanbul-airport-attack-Bearded-terror-mastermind-fled-Russia-12-years-ago-settling-Turkey-ISIS-recruiter-security-services-say.html
      • +1 (5 voturi)    
        Cecenia nu o fi tarisoara aceea.... (Duminică, 3 iulie 2016, 8:50)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        pe care au ocupat-o barbarii rusi acum vreo 200 de ani si unde au masacrat aproape toata populatia masculina?? Genocidul armean este parfum pe langa ce au facut acesti asiatici medievali acolo.
        • 0 (2 voturi)    
          Al-Qaeda = freedom fighters (Duminică, 3 iulie 2016, 12:16)

          immortal [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Sa inteleg ca tu simpatizezi cu acesti teroristi jegosi.
          Si in Afganistan, in anii '80 cand CIA a creat organizatia numita Al-Qaeda ii numeau pe acestia "freedom fighters" ... abia apoi i-au reetichetat ca teroristi.

          Daca niste jihadisti jegosi ataca SUA sunt TERORISTI, daca omoara oameni nevinovati in Turicia sau oriunde altundeva sunt " rebeli" sau "freedom fighters"

          Poate e momentul sa nu mai inghiti toate informatiile care iti sunt bagate pe gat si sa incepi sa gandesti si pentru tine cu mintea ta... asa cum o fi ea
          • 0 (0 voturi)    
            asa o fi? (Luni, 4 iulie 2016, 15:02)

            iodixit [utilizator] i-a raspuns lui immortal

            daca niste "teroristi jegosi" ataca populatia civila (atentate cu bomba, cu pusti mitraliera, etc), se numesc teroristi jegosi. daca ataca doar armata/ politia etc, pot fi numiti freadom fighters, rebeli, militanti etc.
  • +9 (19 voturi)    
    ei nu spune (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 17:59)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    cine ar fi crezut!
  • +20 (26 voturi)    
    17 de care stim (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 18:22)

    Skeptical [utilizator]

    De ceilalti se va afla dupa ce se explodeaza prin gari, stadioane si aeroporturi.

    Danke, Merkelo.
  • +8 (18 voturi)    
    Nemtilor le plac numerele prime (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 18:35)

    V. Veroiu [utilizator]

    17. Iar noi vrem sa credem ca nu erau 19.
  • +16 (18 voturi)    
    Nu se poate asa ceva. (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 19:19)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu se poate asa ceva, trebuie sa fie o eroare undeva

    Mass-media occidentala spunea ca mai toti "refugiati" musulmani care invadeaza Europa sint doctori, ingineri, architecti, economisti si toti sint democrati, Doamne fereste sa fie teroristi.

    Toata lumea stie ca islamul este religia "pacii".

    Sau nu este asa? Frau Merkelitza ce spune?

    Mai nou, guvernul Japoniei a decis sa puna sub observatie intreaga comunitate musulmana din Japonia.

    http://www.independent.co.uk/news/world/asia/muslims-japan-government-surveillance-top-court-green-lit-islamaphobia-a7109761.html
  • +11 (11 voturi)    
    adica (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 21:00)

    misunel [utilizator]

    17 au descoperit pana acum . Slabutz, slabutz...
    • +4 (4 voturi)    
      Păi da! (Duminică, 3 iulie 2016, 9:25)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui misunel

      Cum amintea cineva mai sus, au cotcodăcit cînd au dat peste un număr prim ... "Uraaa, am găsit 17 teroriști!".

      după aia o să mai mugă la 19 teroriști, o să behăie la 23, și o să ragă la 29 ... cînd ajung la 9967 de teroriști, o să constate că:
      1. deja este prea de tot, au intrat ăia cu regimentul în Jermanica
      2. nu mai au la dispoziție zgomote produse de animale (ultimul fiind probabil chițăitul de împerechere/desperechere a ăoareceluicangur australian)
      Ca atare, în buna tradiție prusaco/bavarey/teutonă, o să se ducă la culcare cu rugă fierbinte către Allah să nu se petreacă nimic rău.
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 22:41)

    CTGOnline [utilizator]

    De ce ati iesit public cu asta? V-a amenintat Brennan? Ooof...ce "doua fete sunteti" voi si cu prietenii vostri rosii. Si dupa aia va mirati ca aia de peste lac ii asculta telefonul "Baietasului de la Berlin".
    Voi ati distrus EU, cu imigrantii vostri. Sa ii luati la voi, nu sa ii fortati pe altii cu "cote"!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Agenda Globalista (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 23:24)

    Vlad-I [utilizator]

    Am senzatia ca exista o elita globalista care are o agenda de uniformizare a europenilor si apoi ceilalti. S-au tot straduit sa ne aduca argumente de ce trebuie sa-i primim, dar, pana la urma nu au avut nimic convingator: nici nu sunt calificati, nu au cultura muncii ca la europeni chinezi sau japonezi, au fost crescuti in ura fata de crestini si europeni, delicventa peste medie etc. Dati-mi un argument logic si serios ce castiga europa primind musulmanii ?
  • 0 (0 voturi)    
    nelamurire (Luni, 4 iulie 2016, 15:06)

    iodixit [utilizator]

    de ce teroristii si cei care ii ajuta, cind sint prinsi, trebuiesc tinuti la inchisoare? adica, dupa ce ca vrea sa-mi ia gitul, sa-l mai si intretin din banul meu? pot sa va garantez ca un pumn de gloante, sau o sfoara si niste sapun sint muuuuult mai ieftine.