Mii de britanici au protestat la Londra fata de Brexit

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iulie 2016, 15:42 Actualitate | Internaţional

Mars anti-Brexit la Londra
Foto: Twitter @joncstone
Mii de britanici au defilat sambata la Londra pentru a-si arata opozitia fata de iesirea Marii Britanii din UE, informeaza AFP. Zeci de drapele europene au colorat multimea. Participantii au avut cu ei  pancarte pe care scria "Breverse"- anularea Brexitului-, "Brexitul este o prostie" si "Campania 'leave' a mintit". S-a scandat "Te iubim, UE".

La 9 zile dupa referendumul cre a decis Brexitul, un lung cortegiu a plecat la scurt timp dupa ora locala 12:00 (11:00 GMT) in directia Parlamentului de la Park Lane, de-a lungul Hyde Park, in centrul Londrei.



"Vreau sa raman in Uniunea Europeana. Putem face ceva atat timp cat articolul 50 nu este activat", a declarat pentru AFP unul dintre manifestanti, imbracat in galben si albastru, culorile drapelului european. Acesta s-a referit la articolul din trataul de la Lisabona care permite declansarea procesului de iesire din UE.



"Am luat decizia gresita din cauza minciunilor campaniei pro-Brexit. Vreau sa ne revizuim decizia", a declarat un alt manifestant.

Potrivit unui sondaj Ipsos Mori realizat pentru BBC, 16% dintre britanicii care au votat in referendum cred ca Marea Britanie vor ramane in UE, 22% nu stiu daca tara lor va iesi din UE, iar 48% dintre votanti considera ca alegerile parlamentare ar trebui organizate inainte de deschiderea negocierilor de iesire din UE.



Cei doi candidati principali pentru a-l urma pe conservatorul David Cameron in postul de prim-ministru, ministrii Theresa May (Afaceri Interne) si Michael Gove (Justitie), au anuntat ca nu vor declansa procedurile de Brexit inainte de sfarsitul anului 2016, sau in 2017, ceea ce a provocat reactie de iritare din partea presedintelui francez Francois Hollande.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
13311 vizualizari
  • +28 (58 voturi)    
    Chiar este o stupizenie! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 15:50)

    Spirt [utilizator]

    Cand ai acces neingradit la o piata de 500 de milioane de oameni sa-l refuzi ...
    • -53 (81 voturi)    
      500 de milioane de oameni (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:16)

      LearnHowToThink [anonim] i-a raspuns lui Spirt

      500 de milioane de oameni care au access la piata muncii in tara ta si strica piata...
      500 de milioane de oameni care au access la pamantul din tara ta si il poate cumpara...
      • +39 (53 voturi)    
        O intrebare (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:51)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

        Si daca cumpara pamantul ce vor face? Il pun in valize si pleaca cu el?!? Preferi sa aiba romanii pamant si sa nu il poata lucra???
        • -7 (9 voturi)    
          Orice se poate vinde (Duminică, 3 iulie 2016, 3:04)

          Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Dar nu si pamintul pe care stai, mergi, ai casa, iti cultivi legumele, fructele, cerealele, iti cresti vitele...

          E chiar atit de greu de inteles lucrul asta?
          • +4 (4 voturi)    
            Am inteles foarte bine (Duminică, 3 iulie 2016, 12:42)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

            Dvs tineti foarte mult la pamant. Pentru mine sunt mai importante cunostintele pe care le am in cap. Si le vand. Al naibii de scump si stiti un secret: dupa ce le vand tot raman cu ele.

            Si ca si pamantul numeni nu le poate pune in valiza si pleca cu ele insa eu, spre deosebire de pamant, le am cu mine 100% din timp.
          • +2 (2 voturi)    
            Și acela de ce să nu se poată vinde? (Duminică, 3 iulie 2016, 13:10)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

            Eu, de ex, nu cultiv nicio legumă.
            De ce să blochez banii în terenuri agricole când aș putea investi în Dacia și în Tesla?
          • +4 (4 voturi)    
            e greu (Duminică, 3 iulie 2016, 14:48)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

            cand esti bolnav te duci la medic. ai prefera ca medicul sa culteve legume si fructe si sa te lase sa mori? similar, crezi ca profesorii ar trebui sa se lase de meserie si sa-si cumpere o bucata de pamant? inginerii, arhitectii, cercetatorii... toata lumea se apuca sa cultive legume si sa creasca vite??

            ca sa comentezi la acest articol folosesti o tehnologie care nu ar fi fost posibila fara aportul emigrantilor europeni care s-au stabilit in America. oare era mai bine daca ramaneau in Europa si munceau pamantul?

            deci e greu de inteles de ce unii tin atat de mult la pamant sau la unitate nationala. suntem in 2016 si functionam ca o societate globala. cu mii de ani in urma triburi de cateva sute de locuitori gandeau la fel. din fericire, au evoluat si s-au unit. aceasta unificare va continua. este o tendinta naturala si oricat ne-am opune, se va realiza. sunt si tari care isi inchid granitele si prefera sa-si pastreze pamanturile doar pentru proprii locuitor. crezi ca ti-ar fi mai bine in Coreea de Nord?..
      • +9 (23 voturi)    
        este foarte democratic ca Parlamentul UK (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 20:28)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

        Dat fiind că referendumul în UK nu este OBLIGATORIU, repet legal NU este obligatoriu de dus la îndeplinire - ci decizia finală este a Parlamentului britanic ar trebui ca Parlamentul UK să voteze rămânerea în UE !!

        Astfel şi-ar mai spăla păcatele faţă de istorie, pentru că Anglia are deja prea multe !!
        • +2 (6 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 22:40)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Ne-ar slabi foarte rau ca uniune, daca am denatura votul poporului britanic cu ajutorul votului parlamentului britanic. Ar fi un pericol imens pentru UE.

          Iar daca politiienii britanici mai trag de timp, UE trebuie sa impuna regulile si sa puna in aplicare Brexitul, nu din placere, nici din razbunare, ci din simplu respect fata de poporul britanic.

          In caz contrar, numarul euroscepticilor ar creste mult si in general, increderea in UE ar scadea mult, in toata Europa.
        • +4 (10 voturi)    
          Ce usor te stergi undeva cu voturile oamenilor (Duminică, 3 iulie 2016, 1:14)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          :) Numai o minte de roman obisnuit sa fie luat la misto de parlamentari, putea debita asa ceva. Un parlamentar englez nu isi va bate joc de voturile oamenilor.

          E hilar si in acelasi timp foarte ingrijorator dupa minusurile de aici, cum unii care sunt sus si tare pentru democratie acum o pun intre paranteze cand nu castiga tabara lor.
          • -3 (5 voturi)    
            Au fost minţiţi (Duminică, 3 iulie 2016, 12:10)

            Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            Votul este democratic dar poporul a fost minţit şi deci poate referendumul ar trebui invalidat ,

            nu-i aşa ?
            • 0 (0 voturi)    
              in secolul XXI (Duminică, 3 iulie 2016, 13:10)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

              vii cu argumente de ev mediu.
              zic asta pt. ca nu pot sa-mi inchipui ca britanicii sunt atat de idioti incat fac ceea ce li se zice. doar nu le lipseste accesul la informatie. una suficient de bogata ca sa te faca sa alegi in cunostinta de cauza. nu pt. ca te-a mintit boris si farage.
            • 0 (0 voturi)    
              Votul nu se anulează (Duminică, 3 iulie 2016, 13:15)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

              din cauză că alegătorii au fost mințiți, altfel orice politician ales, care nu a făcut ceea ce a promis în campanie, trebuie să treacă prin același procedeu: să i se anuleze mandatul, să returneze toți banii primiți și să plătească pentru timpul pe care l-a irosit în funcție.
        • +2 (8 voturi)    
          Speri mata... (Duminică, 3 iulie 2016, 2:55)

          Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          ... da' speri degeaba.

          Poporul din UK a hotarit. Si nici dracu nu mai schimba ce a hotarit poporul.

          Asa e la aia, cu totul altfel decit in Teleorman romanesc.
        • +4 (4 voturi)    
          si atunci (Duminică, 3 iulie 2016, 8:00)

          gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          de ce mai voteaza lumea si mai fac panarama cu referendumul de kko, daca puterea de decizie vine de la citiva politicieni care fac cum dicteaza buzunarul lor, au votat si mi-i se pare normal sa tina cont de votul oamenilor , bun sau rau, asta arata ca votam degeaba
        • 0 (2 voturi)    
          Orice referendum este obligatoriu (Duminică, 3 iulie 2016, 13:12)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          în statele democratice, pentru că el reprezintă însăși esența democrației - voința poporului suveran (în caz că nu știai care este aceea) - diferă doar modul în care se duce la îndeplinire.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu e chiar asa (Luni, 4 iulie 2016, 17:20)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            Democratiile contemporane sunt delegative. Referendumul e o forma extrema de consultare care trebuie sa fie calificata pentru a nu ignora opiniile celorlalti - in parlament se face o corectie/o mediere si toate opiniile reprezentate sunt ascultate. Legal referendumul e dora consultativ (in UK) deci rezultatul trebuie trecut prin Parlament pentru ca opinia majoritara sa fie indeplinitat, fara a leza drepturile celor de alta opinie, ceea ce va fi dificil in acest caz.
            • 0 (0 voturi)    
              Vă recomand lecturarea Art. 2 din Constituție (Luni, 4 iulie 2016, 19:50)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

              și interpretarea dnei Motoc - fost judecător constituțional, actualmente judecător CEDO.
              Atât timp cât poporul își exercită suveranitatea în mod direct, prin referendum, nu există nimeni și nimic care să-l împiedice și să împiedice punerea în aplicare a voinței poporului, rolul parlamentului fiind doar acela de a o duce la îndeplinire, legiferând felul în care se va realiza acest lucru.
      • 0 (0 voturi)    
        sa vezi cand o cadea comunismul in chima (Duminică, 3 iulie 2016, 13:54)

        radiola31 [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

        2 miliarde vor cumpara toata europa.
    • +26 (42 voturi)    
      Explicatie de la fata locului (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 18:09)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      Voi incerca pe scurt sa explic de ce se protesteaza impotriva unui referendum democratic:

      In timpul campaniei s-au promis multe lucruri de catre tabara "Leave", multe din ele fiind absurditati populiste ce nu au vreo sansa sa se concretizeze. (faptul ca multi au crezut minciunile politicienilor nu e o noutate, se intampla peste tot) Dupa referendul, vazand surprinsi ca au castigat, majoritatea politicienilor ce au sustinut iesirea, au inceput sa dea inapoi. (ba ca nu au fost bine inteles, ba ca stai ca nu e chiar asa, ne-am inselat, nu trebuia promis, etc).
      Oameni si-au dat seama ca tot votul a fost castigat prin minciuna si protesteaza impotriva asta.
      Poate mai tineti minte si la noi cand inainte de alegeri se promite mare cu sare (mariri de 50% la profesori si altele de genul). Majoritatea nu se concretizeaza, diferenta fiind ca la noi nu exista conceptul de a protesta cand esti mintit in fara, ci te resemnezi, faci cruce si zici "las ca ii bate Dumnezeu" si mai astepti 4 ani sa treaca. (dupa care normal ca uiti si ii mai votezi din nou)
      • +8 (18 voturi)    
        De aceea (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 19:04)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Sunt pentru o lege care sa oblige politicienii sa fie partasi in luarea deciziilor. Atunci cand iau decizii bune sa fie recompensati regeste: salarii excelente. Iar cand iau decizii proaste sa plateasca tot regeste.
      • -1 (7 voturi)    
        Aiurea! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 23:11)

        JosefSvejk [anonim] i-a raspuns lui SebastianD

        Cei ce protestează împotriva unui referendum democratic sunt socialiștii, ecologiști, hipsteri și alți ratați profesionoști cărora le pute întotdeauna democrația. Ăștia au întotdeauna convinerea fermă că ei știu mai bine ca poporul ce-i trebuie poporului și tare mai doresc să-i bage poporului binele cu de-a sila pe gât. Din acest soi de gărgăuni s-au născut fascismul și comunismul, cu toate pustiirile lor.

        Ăia care protestează sunt oricum ăia care au votat pentru ca UK șă rămână în UE. Dacă nu a ieșit cum au vrut acum, vor să se repte referendumul până le iese. Tipic pentru genul ăsta de creaturi.

        Birocratizarea, creștera exponențială a reglementărilor absurde și distrugătoare clocite de conțopiștii inepți de la Bruxelles, pe care nu i-a ales nimeni, nu sunt minciuni. Sunt realități devastatoare care ruinează economiile țărilor membre.

        Procesul de separare al UK de UE va merge înainte pe principiul câinii latră, carvana trece. Ăia de se vopsesc galben/albastru și chirăie acum pe străzi nu sunt ținuți cu forța în UK. Nimeni nu-i oprește să se mute definitiv în oricare din țările UE și să-și găsească acolo fericirea înainte de încheierea îndelungatului proces de separare. În loc de asta vom vedea fenomenul invers: Numărul europenilor ce se vor stabili în UK înainte de ieșirea țării din UE va fi semnificativ mai mare decât cel al britanicilor ce vor pleca în direcția opusă...
      • -3 (9 voturi)    
        Du-te, mai losere, cu eSplicatiile tale (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 23:42)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Losere, eSplicatiile astea "de la fata locului" le putea da si motanul meu de la 5000 km distanta de Londra. Aia din strada, cei cativa loseri, sunt tot aia care au semnat de 80 de ori petitia lui peste prajit, tot aia care traiesc din mila britilor si se dau mari iuropeni, probabil jumatate sunt ciorditori exportati de Romania si alte state ist-iuropean in Londra. Ciordei d'astia care nu accepta rezultatul votului, amarati diversi care schimba lumea din click si tot asa...fauna metropolitana.
        Daca 1% din ce spui ar fi fost aliniat cu realitatea, oamenii, aia "dezamagiti", ar fi iesit in strada sa ceara punerea in aplicare a votului pana maine la ora 5, nu anularea lui. Poate ca vor protesta si aia candva, daca tergiversarea e evidenta, dar fiind oameni cu scaun la cap, stiu ca si retragerea in sine e un proces de durata.
        Asta cu latratul imediat dupa alegeri e specific dambovitean, nu vine de pe Tamisa, cum mananci matale pe acolo. Sir Winston Churchill, la numai doua luni dupa ce castigase al doilea razboi mondial, in Iulie 1945 a fost invins in alegeri. Stii ce a facut, mai urlatorule? A respectat votul popular, s-a dus acasa, a fumat un trabuc si s-a imbatat. Cand i s-a sugerat cuvantul "ingratitudine" vis-a-vis de votul popular, Churchill a zis "I wouldn't call it that. They have had a very hard time".
        Astia-s britii, mai losere, nu urlatorii din Piata Universitatii. D-aia britii sunt INCA un imperiu si voi slugi pe unde apucati.
      • -1 (7 voturi)    
        Serios? (Duminică, 3 iulie 2016, 3:06)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        "Oameni si-au dat seama ca tot votul a fost castigat prin minciuna"???

        Esti sigur?

        Si atunci de ce ies in strada doar citeva sute/mii si nu zeci de milioane?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Duminică, 3 iulie 2016, 16:16)

        SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Nici nu stiu daca merita sa raspund la comentarii. S-a cam umplut si hotnews de postaci se pare. Si ca toti postacii, tot ce pot e sa atace persoana, atata ii duce mintea.

        Se pare ca daca protestezi automat esti comunist/hipster sau chiar fascist.(nu cei ce au incurajat rasismul in campania asta)
        Nu conteaza ca peste 64% din cei sub 45 ani au votat sa ramana, pe cand cei peste 65 au votat in majoritate ca sa plece, chiar daca multi nici nu vor ajunge sa se "bucure" de rezultatul votului, pentru ca tot procesul va dura ani buni de zile.
    • +2 (4 voturi)    
      Sint lucruri mai importante decit comertul (Duminică, 3 iulie 2016, 2:58)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      Libertatea, de esemplu.
  • -36 (72 voturi)    
    "No future" (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:03)

    newlook [utilizator]

    "No future" va fi numai daca britii permit catorva mii de... (cine stie ce-or fi, imigranti, tigani) ... sa le deturneze vointa exprimata democratic. Cu democratia, britii au avut viitor de cateva secole bune si continua sa-l aiba. Cu prostocratia agresiva a strazii s-au destramat tari chiar in ultimii ani (vezi Maidanul ukrainenilor).
    • -16 (54 voturi)    
      Losers :)) (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:15)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ce fain si cool e sa protestezi ca sa fie deturnat un vot democratic pentru ca tu nu stii sa pierzi. :)) Loseri din toata lumea uniti-va!
      Data viitoare mergeti la vot!
      • -8 (18 voturi)    
        Fain și cool!!! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 17:08)

        dvribe [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Fain,știu ce ie !,,cool,, o fi de la ,,fain,,?????repetiție deci!,,loser,,o fi de fapt ,,looser,,cu doi de o!!!cinevatus,cineîi fi oare,,,you,,!!!��
        • +5 (13 voturi)    
          "Loser" cu un singur "o" (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 17:44)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui dvribe

          Controleaza. ;)
        • +7 (13 voturi)    
          Ceva nu e fixed la tine (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 18:33)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui dvribe

          Este loose. Si daca il mai misti va deveni looser.

          Cand eu imi voi lose potrofelul, well, este lost forever and me, well, a loser.

          Este ca la conferinta: I speak dar textul il am in speech.
      • +1 (15 voturi)    
        Ironia face ca... (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 21:50)

        Ion2050 [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

        cei care duc regatul in spinarea au votat pentru ramanere iar cei pentru iesire sunt un balast social usor de mintit si manipulat.
        De aia democratia trebuie inlocuita cu meritocratia.
        • +2 (6 voturi)    
          Fals (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 23:20)

          JosefSvejk [anonim] i-a raspuns lui Ion2050

          Fals.

          Votul majoritar pentru „remain” a fost în Scoția și Irlanda de Nord, iar cel majoritar pentru „leave” a fost în Anglia. Fără paralele de la Londra atât Scoția (35% din bugetul local) cât și Irlanda de Nord (apropae 30% din bugetul provinciei) ajung în câteva luni la standardul de viață al Bulgariei sau Bosniei.

          De aia au și lăsat-o moartă scoțienii chestia cu indenpendența. Dacă ies din UK trebuie să supraviețuiască ani e zile, cât durează candidatura lor la UE, din ce produc ei. Ei știu mai bine ca oricine ce înseamnă asta... În plus pe măsură ce sărăcesc apetitul UE pentru ei va fi tot mai redus că și fără ei e plină uniunea de milogi lacomi.
          • +1 (1 vot)    
            Oare cât înseamnă în buget (Duminică, 3 iulie 2016, 13:19)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui JosefSvejk

            veniturile aduse de câmpurile petroliere din Scoția?
          • +1 (1 vot)    
            Cum le stii (gresit) pe toate (Luni, 4 iulie 2016, 17:26)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui JosefSvejk

            1. Scotia detine resurse energetice uriase si mai toate bazele militare navale ale Angliei sunt in Scotia. Scotia are un venit pe cap de locuitor inferiopr ariei urbane Londra dar superior Angliei si Tarii Galilor. Au votat impotriva separarii de Anglia tocmai pentru a ramane in EU si acum sunt fortati sa iasa tocmai pentru ca au ramas cu Anglia. Nu au lasat-o moarta deloc cu independenta (deja au banca si Parlament propriu, autonomie locala foarte mare) ba chiar sunt pe ultima suta pentru independenta completa. Acum nu mai au nici un motiv de a mai ramane cu Anglia
        • +2 (6 voturi)    
          Am mai auzit (Duminică, 3 iulie 2016, 1:21)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

          Am mai auzit povestea asta.. Toti desteptii si aia buni au votat cu remain.. da..da. Pacat ca nu va treziti la realitate baieti.. mai rau pentru voi..desi lovitura asta cu brexit-ul a fost destul de solida, unii dorm inca in pace si vise multiculturae/multicolore.
        • +1 (5 voturi)    
          Punem de-o revolutie? (Duminică, 3 iulie 2016, 2:48)

          Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

          O lovitura de stat?
          O lovilutie, ceva?

          Tu, presedinte, eu Petre Roman, pardon, Prim-ministru.
    • +6 (24 voturi)    
      maidan = prostocrație? (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:36)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      mult e dulce mătărânga rusului invadator :))))
      • -5 (5 voturi)    
        dar mai dulce si mai dulce (Duminică, 3 iulie 2016, 2:50)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui zet

        e pajiturilii distribuite maidanezilor de inegalabila Victoria Fuck the EU Nuland.
  • +23 (49 voturi)    
    Bravo tinerilor si celor plini de curaj (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:15)

    Maniu [utilizator]

    si sa dea socoteala penala cei care mint cu nerusinare in campanii (cum s-a mintit la noi in 2012 "ti-a taiat pensia" ). Ajunge cu iresponsabilii in politica care se joaca cu destinul a milioane de oameni!
    • +1 (3 voturi)    
      Birocratia distruge democratia (Duminică, 3 iulie 2016, 9:17)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Este interesant de observat cum media sugereaza ca Brexitul a fost votat de cei fara studii in timp ce sustinatorii pro UE sunt cu studii superioare. Este o eroare fatala deoarece manipularea media a atins cote insuportabile . Brexitul a fost votat in proportie mare de ambele categorii de persoane iar sugerarile media si protestele pun democratia in pericol.
      Atacul media si dezertarile complotistilor laburisti asupra laburistului Corbyn pt a-i forta demisia a avut drept efect un plus de 60 000 noi membri adaugati la cei 200 000 odata cu preluarea sefiei partidului.
  • -13 (43 voturi)    
    Hipsterii anti democratici (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:41)

    Robert M [utilizator]

    Britanicii au votat iar hipsterii incearca sa fure votul.
    Democratia hipsterilor este una speciala, conteaza doar ce vor ei, restul sunt prosti si trebuie sa se supuna.
    • -7 (33 voturi)    
      Democratie cu portia (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 17:01)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Democratie cu portia: e deomcratie doar cand castiga ai tai. :) Daca pierd, e sfarsitul lumii..
    • -12 (28 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 17:10)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Atentie! Papagali de Bruxelles din astia sunt si in Romania destui.
  • +5 (33 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:42)

    liviu_ [utilizator]

    "Theresa May (Afaceri Interne) si Michael Gove (Justitie), au anuntat ca nu vor declansa procedurile de Brexit inainte de sfarsitul anului 2016, sau in 2017"
    englezii astia chiar vor o noua recesiune?!
    amanarea e rea si pentru ei si pentru Europa.
    ori recunosc ca niste oameni normali ca au calculat gresit si au dat-o in bara si anuleaza brexitul... ori ies naiba si gata...
    solutiile de mijloc nu arata decat ca pana si ponta e mai capabil decat politicienii englezi...
    • +5 (13 voturi)    
      cat pe ce (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 21:20)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      era cat pe ce sa-ti dau plus dar te-a mancat sa-i faci reclama lui monta,singurul politician care il egaleaza in toxicitate pe iliescu.
    • -3 (7 voturi)    
      Absolut (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 23:11)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca britanicii isi rezolva miraculos brexit-ul, o pot face numai cu un nou referendum. Dar Europa nu poate trece peste votul democratic, chiar daca politicienii britanici ar trece. Noi nu mai putem accepta UK in UE, in bataie de joc fata de poporul britanic.

      Acum mingea e doar in teritoriul britanic. Dar ei trebuie sa se miste repede daca vor sa contrazica brexitul printr-un nou referendum.
      • -1 (3 voturi)    
        Are u f..g serious? (Duminică, 3 iulie 2016, 14:44)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Unul dintre motivele Brexit-ului a fost si acela de acceptare de noi membri fara sa fie pregatiti de a adera la un club select.
        Mai presus de asta din 2007 UK s-a umplut de cersetori si gainari infractori ..mai usurel cu avantul asta razboinic de pedepsire , pana la urma daca UK si ale ei 54 de state Commonwealth se duce jos,Romania se va duce direct proportional si mai jos
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e pedepsire (Duminică, 3 iulie 2016, 20:17)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          De pedepsit, s-au pedepsit singuri britanicii. Imi pare rau. Dar nu se poate sa imi impun dorintele mele personale in favoarea UE, impotriva vointei poporului britanic. De fapt nu eu. Ci toata Europa trebuie sa respecte votul democratic. N-avem incotro. Daca nesocotim referendumul, asta se va intoarce imnpotriva uniunii.
    • +2 (4 voturi)    
      cita grija ii f*te pe romani... (Duminică, 3 iulie 2016, 2:43)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ... pentru bunastarea regatului.
  • +1 (41 voturi)    
    Oamenii ăștia care protestează (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:44)

    zet [utilizator]

    au înțeles tâmpenia galactică pe care au reușit-o britanicii prin brexit.
    Din păcate pentru ei brexitul este irevocabil.
    UE nu poate permite rămânerea marii britanii în uniune, din două motive: în primul rând UE este fondată pe câteva valori fundamentale, și democrația este una dintre ele, pur și simplu poporul britanic a vorbit (chiar dacă a fost mințit, prostit în față, dar a vorbit), și asta nu va fi trecut cu vederea de UE, și al doilea motiv este că nu poate permite aducerea în derizoriu a intrării / ieșirii din UE: britanicii împreună cu restul națiunilor din UE trebuie să afle ce înseamnă de fapt apartența la UE, cât costă ieșirea și mai ales ce pierderi (de ordinul sutelor de miliarde de euro) aduce
    • +6 (12 voturi)    
      UE nu poate decide excluderea UK (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 21:57)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Nu este rolul UE să permită sau să nu permită ieșirea UK din UE. Este problema lor internă, iar referendumul a fost o cale greșită de a da vina pe UE pentru problemele lor interne.

      Este strict decizia UK cum va folosi rezultatele referendumului și dacă le va folosi.
      • 0 (6 voturi)    
        Ipocrizie (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 23:16)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Nu putem pretinde ipocrit ca nu stim vointa poporului britanic. Poporul si-a exprimat optiunea. De-acum decizia populara e sfanta. Pana nu e contrazisa de un alt referendum, ramane valabil brexitul. Indiferent daca politicienii britanici incearca sa amane brexitul, noi nu le putem permite asemenea ipocrizie. Ar contrazice valorile europene. Si ne-ar face foarte rau, intregii uniuni, daca acceptam manevrele caraghioase ale politicienilor britanici. Au facut-o deja lata. Si-au batut joc de tara lor. Nu putem accepta sa-si bata joc de intreaga UE.
        • +1 (3 voturi)    
          Unde scrie că ”e sfântă”? :) (Duminică, 3 iulie 2016, 12:45)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Lipsa de argumente se vede tocmai din asemenea aserțiuni. Decizia aparține parlamentului, fără nicio legătură cu ”sfânta” voință populară.
          • 0 (0 voturi)    
            Ar fi fost bine (Duminică, 3 iulie 2016, 20:23)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Daca era invers, daca parlamentul trebuia contrazis de vointa populara, atunci da, ar fi fost bine. Dar acum nu mai conteaza ce vrea parlamentul. Este de neconceput sa pervertesti vointa populara, in oricare structura a statului. Daca vointa populara nu trebuia provocata, foarte bine, nu organizai referendumul. Dar daca ai apucat sa-l organizezi, la revedere! Vox populi, vox dei!
      • -3 (5 voturi)    
        Asta e parerea ta (Duminică, 3 iulie 2016, 2:41)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Rezultatele referendumului pot fi folosite intr-un singur fel: in re-afirmarea INDEPENDENTEI.
      • 0 (2 voturi)    
        UE poate lua toate deciziile care se impun (Duminică, 3 iulie 2016, 13:24)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        pentru ca un stat să respecte democrația și drepturile politice ale cetățenilor.
        De aceea UE poate suspenda absolut orice drept l-ar avea astăzi GB în cadrul instituțiilor comunitare (poate suspenda comisarii, dreptul de vot în Consiliu, poate suspenda parlamentarii etc) până când voința statului britanic nu va fi aceeași cu voința cetățenilor.
        • -1 (3 voturi)    
          Așa făcea și URSS ... (Duminică, 3 iulie 2016, 16:03)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

          ... dacă vreun stat socialist frățesc ieșea din linia trasată.

          De republicile unionale componente nu mai zic....
          • 0 (0 voturi)    
            URSS permitea oamenilor să respire (Luni, 4 iulie 2016, 11:32)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

            să joace fotbal, să se sărute, să conducă mașini.
            Vezi că e o diferență între măsuri bazate pe legi și măsuri bazate pe voința abuzivă a unui stat agresiv militar.
    • 0 (2 voturi)    
      vezi-ti de saraci ta (Duminică, 3 iulie 2016, 2:42)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui zet

      UK o sa se descurce si fara tine.
  • +23 (33 voturi)    
    Observ ca... (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:54)

    Zummm [utilizator]

    Trolli de serviciu sunt la datorie si aici...Trist baieti trist.
  • -15 (25 voturi)    
    UE (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 17:22)

    Snitzelvienez [utilizator]

    UE are nevoie de imigranti ..nu se pot construi cladiri ca apoi sa fie tinute goale. Bastinasii refuza sa primeasca 80 mil de turci in UK
    • +8 (14 voturi)    
      :-) (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 18:01)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Inteleg ca turci is undeva sub 78 de milioane si nu ai ar fi problema, dar toti mah, toti sa plece? :-) La dracu nici sirienii nu au plecat toti si vorba aia te-ai astepta ca din zona de conflict sa plece ca potirnichile cit pot de repede, si pleaca tocmai din Turcia?! si sa nu le placa nicaieri altundeva decit tocmai in UK, o insula cu vreo 61 de milioane de suflete deja? In plus, presupun ca ai trait mai mult de 5-7 ani in insulele britanice, ca daca vii dintr-o tara cu soare dupa citiva ani iti vine sa iti iei lumea in cap daca nu pleci citeva vacante pe an :-) Altfel ar fi o idee buna sa mergi sa vizitezi si una si alta, sint tari faine cu oameni faini.
  • +1 (17 voturi)    
    UK vroia si untul si banii pentru unt. (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 19:49)

    quietguy58 [utilizator]

    UK vroia si untul si banii pentru unt.

    De cind UK a aderat la UE, UK a fost mereu diferit de restul statelor membre ale UE.

    Cred ca UK a facut o miscare foarte buna in a iesi din UE, pentru ei nu stiu daca este foarte bine dar pentru UE este o miscare foarte buna.
  • -6 (16 voturi)    
    Protest intutil / ilogic (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 21:07)

    Qxx [utilizator]

    Din capul locului vă spun că eu consider că ieşirea Marii Britanii e o prostie şi o imensă greşeală strategică.

    Dar, protestul de azi e o prostie şi e un nonsens.
    Ce cer ei de fapt? ignorarea unui referendum.

    Ergumente? că nu are decât rol consultativ.

    Dar dacă era invers?
    Să fi votat să rămână şi Parlamentul să decidă ieşirea.
    • +4 (8 voturi)    
      De asta spun (Duminică, 3 iulie 2016, 0:46)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Qxx

      Ca democratia si-a atins limitele. Pentru ca sa votezi trebuie sa fii in cunostinta de cauza. In mod normal pentru a vota ar trebui sa dai inainte un examen. Simplu: cine sunt candidatii, ce propun ei, etc. Sa arati ca stii ce votezi. Pici, nici o problema: te duci acasa si mai dai examenul o data. Fara limita, dar cat timp nu il iei sa nu ai drept de vot.
    • +1 (5 voturi)    
      Pai cei care iti dau minus - ipocrizie pura (Duminică, 3 iulie 2016, 1:23)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Qxx

      Se oftica ca in Romania nu se respecta referendumul de 300 parlamentari, si bine fac.. dar cand e vorba de brexit nu vor ca la fel sa fie respectat. Ipocrizie pura.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu e nici prostie, nici greseala (Duminică, 3 iulie 2016, 2:35)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Qxx

      You Brits chose freedom. You should be proud.”

      http://takimag.com/article/ancient_history_all_over_again_taki
  • +7 (15 voturi)    
    De la sampanie,inapoi la votca Putin ! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 21:56)

    Plagarus [utilizator]

    Nu mor caii cand vor ciolovecii.Regatul se va trezi si va alege Europa democratica si progresista
    • -3 (5 voturi)    
      regatul este viu (Duminică, 3 iulie 2016, 1:12)

      radiola31 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      UE a murit de cand s-a nascut.
      • +2 (2 voturi)    
        Visul CSI ? UE detractata din toate pozitiile ! (Duminică, 3 iulie 2016, 14:24)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

        Rusia a ocupat practic Crimeea si aplica scenariul trasnistrean, armean, sau georgian in estul Ucrainei.
        Americanii au pus mana pe par, au prabusit pretul titeiului si au obligat practic tarile UE sa aplice si ele ceva sanctiuni mai adevarate Rusiei. Rusia gafaie sub efectul sanctiunilor dar mai ales al prabusiri pretului la petrol.
        Actuala criza a refugiatilor este opera servicilor secrete ruse.
        Daca Romania nu ar fi fost membra UE/NATO probabil ca am fi fost o alta Ucraina sau Belarus! Aderarea la cele doua organisme occidentale a adus mult bine Romaniei.(GeorgeGMT)
  • +1 (9 voturi)    
    Se va-ntimpla ce a prezis Basescu (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 23:34)

    Sparafucile [utilizator]

    Adica ce ? In fata valului urias de dezaprobare publica , niciun guvern nu va indrazni sa activeze articolul 50 . Dar in fata presiunilor puternice dinspre UE pentru iesire , se va gasi un guvern care sa indrazneasca altceva : sa repete referendumul . Motivul invocat fiind potolirea dezordinii in tara si restabilirea increderii mediului de afaceri in viitorul UK . Si vor mai invoca si alte motive pe care noi , de la mare departare , nici nu le banuim . In consecinta , pariez pe un referendum nou . Pun la bataie o lada de bere Heineken la doze de 1/2 l .
    • 0 (0 voturi)    
      Dau io (Duminică, 3 iulie 2016, 23:48)

      Basca [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Da' o beau eu si tie iti dau voie sa ma privesti.
  • -1 (5 voturi)    
    Dap! (Duminică, 3 iulie 2016, 2:33)

    Chaos_X [utilizator]

    "Mii de britanici au protestat la Londra fata de Brexit "

    Iar zeci de milioane au stat acasa si si-au vazut de treburi.
  • -1 (3 voturi)    
    astia (Duminică, 3 iulie 2016, 7:58)

    gopo2016 [utilizator]

    sint aia de nu au iesit la vot, s-au trezit si ei acum sa faca miting
  • -2 (2 voturi)    
    Demonstreaza (Duminică, 3 iulie 2016, 9:46)

    xolv [utilizator]

    si pentru TTIP ?