Guvernul ceh respinge apelul presedintelui Zeman privind organizarea unui referendum pe tema apartenentei la UE

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 1 iulie 2016, 23:25 Actualitate | Internaţional

Bohuslav Sobotka, premierul Cehiei
Foto: Wikipedia
Guvernul de la Praga a respins vineri ferm sugestia presedintelui ceh Milos Zeman ca si in Cehia sa se organizeze un referendum pe tema apartenentei in continuare la Uniunea Europeana, dupa modelul Brexitului, transmite agentia Reuters, potrivit Agerpres.

Intr-o declaratie facuta joi, Zeman a spus ca nu este de acord cu cei care sustin iesirea din Uniunea Europeana, dar a adaugat ca ar "face orice pentru ei astfel incat sa se poata exprima printr-un referendum", atat in ceea ce priveste UE, cat si in privinta NATO.

In replica, premierul Bohuslav Sobotka a afirmat prin intermediul purtatorului sau de cuvant ca 'apartenenta la aceste organizatii este o garantie a stabilitatii si securitatii' si a asigurat ca guvernul sau nu are in vedere sa intreprinda niciun demers care sa puna sub semnul intrebarii in vreun fel mentinerea Cehiei in cele doua organizatii sau directia politicii externe pe termen lung.

Presedintele Zeman nu are atributii care sa-i permita convocarea unui referendum, dar el este un lider influent intr-o tara unde euroscepticismul este larg raspandit. Conform unui sondaj publicat in luna aprilie, numai 25% dintre cehi sunt multumiti de apartenenta la UE, procent care cu un in urma era de 32%.

In Slovacia vecina, Partidul Poporului, formatiune de extrema-dreapta, a lansat vineri o petitie pentru un referendum pentru parasirea UE si a NATO, iar in Ungaria seful de cabinet al premierului Viktor Orban, Janos Lazar, a declarat ca daca s-ar organiza un referendum cum a fost cel din Marea Britanie el ar vota pentru iesirea din UE ori s-ar abtine, asigurand insa ca executivul de la Budapesta nu are nicio intentie sa convoace un asemenea referendum.

Modul in care blocul comunitar a gestionat criza migratiei a nemultumit multe state est-europene, unele guverne ale acestora respingand cotele obligatorii de migranti cerute de executivul comunitar.

Presedintele Zeman se afla din anul 2013 la primul sau mandat, astfel ca ar putea candida din nou in 2018. El a starnit ingrijorari in cancelariile occidentale dupa ce in timpul conflictului din Ucraina a manifestat opinii favorabile Rusiei. Pe plan intern, relatiile sale cu premierul Sobotka sunt tensionate, desi amandoi sunt politicieni de stanga.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3619 vizualizari
  • -34 (52 voturi)    
    se zice despre UE că este un club select (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 0:05)

    Mazeta [utilizator]

    dar ce club e ăla din care nu poți ieși? Colectiv?
    • 0 (6 voturi)    
      Se poate iesi, doar ca nu asa de simplu (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 2:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      precum iese, de exemplu Miron Mitrea din politica. Preda calculatorul si imprimanta si gata !

      Astfel, daca esti cumva un stat mai din est, te pun barosanii de la Bruxelles sa borasti tot ce-ai mancat pe gratis cand te-au invitat ultima oara la masa. Ba te mai cauta la plecare si prin buzunare sa nu cumva sa le fi tiriplanit vreun fursec, vreun tacam de argint, ceva scobitori.
    • +3 (5 voturi)    
      @Mazeta (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 3:13)

      f.c. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... Uniunea Sovietica ? Moare clubul si nici atunci nu poti alege ce sa faci fara sa-ti intre
      urmasa peste tine in vreun fel sau altul ..
    • -6 (8 voturi)    
      USA (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 3:34)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Uniunea Sovietica Aialalta
      avand in vedere ca Angela Merkel e nepoata lui Adolf Hitler si de asemenea din familia de evrei khazari Rotschild-copii lui Ruth sau Roth din Tora sau vechiul testament
      si ca urmeaza planul Kalergi Coundenhove
      ne dams eama..
    • 0 (0 voturi)    
      Lame Horse fire (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 8:01)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cred că de asta te doare si pe tine
    • +4 (4 voturi)    
      si-au luat-o in buza (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 12:56)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      rusnacii. Inca o dezamagire. E bine.
    • +3 (3 voturi)    
      MAZETO ... IAR TI-AI DAT IN PETEC ! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 13:43)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se pare ca esti incorigibil . Te apuca((scuz ) ca stranutu* si nu te poti abtine !
  • -30 (38 voturi)    
    guvernele se mai schimba (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 0:09)

    xanti [utilizator]

    Presedintele ramane.
    • +5 (5 voturi)    
      ce rau (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 12:56)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui xanti

      iti pare. Dupa o asemnenea dezamagire nu vrei sa te muti la Moscova?
  • -26 (42 voturi)    
    He he (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 0:20)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Mercenarii din media au lansat un atac virulent impotriva laburistului Corbyn pt a-l forta sa demisioneze ,un gest profund nedemocratic .asta demonstreaza ca UE nu este decat un club condus de oameni fara scrupule
    • +6 (6 voturi)    
      Uitandu-ma (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 2:45)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      La alternativa, csi, parca tot UE e mai buna.
      • +2 (2 voturi)    
        de un miliard de ori (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:17)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui KostasP

        .
      • +3 (3 voturi)    
        UE este foarte foarte bună (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 20:41)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Cehia s-a văzut după 25 de ani cu multe fabrici de automobile şi electronică, plus un centru mare IT, îi doare undeva de Rusia, care trebuie să treacă peste România şi Polonia ca să ajungă în Cehia şi....

        s-au văzut cu sacii în căruţă şi gata vor afară din UE !!

        Mama lor de lacomi şi zgârciţi - nu îi mai satură nici dracu de idioţi !!!


        De ce New York, California şi nici măcar Texas nu vor să părăsească SUA ???

        pentru că americanii nu sunt aşa zgârciţi şi tâmpiţi ca unii europeni (vezi britanici, elveţieni, cehi) !!!
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 9:23)

      Rntmpx [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Greșit. Cei din propriul partid, laburiștii, îi cer demisia lui Corbyn.
      • +3 (3 voturi)    
        nu e gresit (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:18)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui Rntmpx

        e intentionat gresit. Trolli pro-Rusia incearca sa distorsioneze realitatea.
    • +3 (5 voturi)    
      cluburile astea (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 12:58)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ia-te de mana cu mazeta si petre22 si mutati-va prin Siberia, cica ar fi spatii largi nelocuite pe acolo.
  • +8 (10 voturi)    
    UE (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 2:52)

    V. Veroiu [utilizator]

    Nu sunt de acord cu multe dintre deciziile de la Bruxelles. Multi dintre politicienii de acolo au uitat pentru ce au fost trimisi si sunt marcati din spate de un imens aparat birocratic.

    DAR stiu urmatoarele lucruri:

    1. Divide et impera.

    2. Dizolvarea UE inseamna resetarea ceasului cu cel putin un deceniu, anularea unor drepturi si libertati pe care le avem noi insine datorita existentei acestei entitati. BTW: sper ca va va placea sa platiti roaming la pret de un Euro pe minut (cam atat costa un apel in 2004) si sa obtineti vize de fiecare data cand veti vrea sa iestiti din tara. In 1996 cand am fost in Grecia am fost cu parintii la interviu la ambasada, pentru o amarata de excursie.

    3. Distrugem UE. Ce punem in loc? Banuiesc ca ceva mai bun caci altfel scopul nu e cu nimic diferit de al unui terorist sinucigas: a sarit in aer, a luat cu el inca 10, a distrus incaperea. Si? What next? Ok: a avut un punct de vedere. Si? Ce facem cu el?

    Asadar reforma? Fireste ca da! Si inca din temelii. Dizolvare? Pentru ce anume? Ce anume am aratat noi (sa ne luam ca exemplu pe noi) ca am reusit sa facem extraordinar si fara ajutor?

    Eu stiu un singur lucru: in Romania se va fura mult mai usor fara UE iar multora le arde buza dupa asta. Va intreb insa: merita?
  • -5 (5 voturi)    
    La puscarie! DNA unde esti? (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 3:36)

    esrevinU [utilizator]

    la puscarie ... unu' sau altu' ... decide Codruta
  • +1 (3 voturi)    
    Cel Putin clubul euroasiatic este de tip gulag (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 8:34)

    Plagarus [utilizator]

    Decat spre est cu boii mici,mai bine spre apusul democratic si de drum lung.
    • -2 (2 voturi)    
      profund... (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 20:20)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      într-adevăr, mai bine spre apusul democratic (haha!) cu boii pe care ţi-i vând tot ei după ce ţi-au luat benzina.
  • +7 (7 voturi)    
    Bleah! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 8:53)

    Trojan.H [utilizator]

    Nea Milos Zeman ar face bine s-o lase mai usor cu bautura la virsta lui.
  • -2 (6 voturi)    
    Demokratos (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 10:19)

    ZVrk [utilizator]

    Ia mai lasati-ma cu democratia asta, ce sa intreb eu tot prostu' cum sa facem! Eu trebuie sa fac ce-mi zic safii care m-au pus aici, nu idiotii ce-si zic popor.
    • +3 (5 voturi)    
      Mah, cata supt(sic!)ilitate! (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 16:28)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ZVrk

      Mah, ce mai manipulezi...Ca-n bancul cu motanul pe acoperis. Esti grozav... ia sa voteze poporul ca nu mai se platesc impozite, ca se dizolva statul care le ia TVA. ca se dizolva maika Rassia inapoi in cnezate, ca sa faca fatza urmasilor lui Ginghis Han. Hai cu democratia!
  • +2 (4 voturi)    
    Vacarii se supara pe sat, fiindca atat ii duce (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 11:33)

    Maniu [utilizator]

    mintea. In acelasi tip, hienele asmutite de satrapia oligarhilor se napustesc pe forumuri postind impotriva Romaniei si a legilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Au ridicat coada și (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 12:00)

    andreitr [utilizator]

    cehii? Au luat miliarde de euro care le-au crescut nivelul de trai ajungând aproape de cel occidental, iar acum vor să se înscrie în csi? Si mai zice lumea că noi românii suntem duplicitari. unguri, cehi, bulgari caii troieni ai rusiei în ue și NATO.
  • +4 (4 voturi)    
    Halal politicieni are Europa (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 12:56)

    MPopa [utilizator]

    Sa zicem ca intr-adevar sunt politicieni care au in mod serios o viziune politica alternativa Uniunii Europene. Asta se poate discuta. Dar cand nu faci decat sa speculezi nemultumirile (altfel justificate) ale cetatenilor, cand esti incapabil sa propui un plan economic serios ca alternativa la actuala configuratie europeana, cand intr-un cuvant te folosesti de euroscepticism ca de o bata electorala fara sa-ti pese ce pui in loc - asta se numeste iresponsabilitate. S-a vazut clar in cazul Marii Britanii, idiotii care au promovat Brexit-ul nu au nici un plan concret despre ce ar urma sa faca.
  • +1 (3 voturi)    
    DE CE SNITEL ? (Sâmbătă, 2 iulie 2016, 13:51)

    arheopterix [utilizator]

    Ca sa realizam ca sunteti batut in cap gospodareste ? N-ar suna mai bine ,,HRISCA DE TULA ,,Ar fi mai patriotic , si mai putin caraghios !