SUA confirma hartuirea si intimidarea diplomatilor sai in Rusia: De la filaj permanent, mutarea mobilelor din casa si pana la uciderea cainelui unui atasat militar

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2016, 14:50 Actualitate | Internaţional

Sediul FSB de la Moscova (2005)
Foto: Agerpres
Statele Unite acuza Rusia de o campanie in crestere de hartuire si intimidare a diplomatilor americani aflat la Moscova, precum si a familiilor acestora, a afirmat departamentul de Stat, citat de AFP.

Secretarul de Stat John Kerry a evocat deja aceasta chestiune in martie, intr-o discutie cu presedintele rus Vladimir Putin, a precizat purtatorul de cuvant al departamentului de Stat, Elizabeth Trudeau.

"In ultimii doi ani, hartuirea si supravegherea personalului nostru diplomatic aflat la Moscova de catre personalul de securitate si politisti locali au crescut considerabil, a spus ea, luni, intr-o conferinta de presa.

Aceasta a fost intrebata in legatura cu un articol publicat de Washington Post si potrivit caruia serviciile secrete rusesti fileaza la vedere diplomatii americani si familiile lor, au participat la evenimente sociale ale acestora la care nu erau invitati si au platit chiar pentru publicarea de articole negative la adresa diplomatilor americani.

Unii diplomati au povestit ce persoane necunoscute au intrat noaptea in casele lor si au schimbat locul mobilelor, au aprins luminile si televizorul. Un diplomat a povestit ca o persoana neidentificata a patruns in casa sa si a defecat pe covorul din salon.

Cotidianul citeaza de asemenea oficiali care afirma ca agenti ai serviciului secret rusesc au patruns in locuinta moscovita a atasatului militar american si i-au ucis cainele.

"Observam o crestere si luam acest lucru in serios", a adaugat Trudeau.

Moscova acuza Washingtonul ca ii hartuieste propriii diplomati si s-a declarat pregatita pentru adoptarea de masuri reciproce.

"Am resimtit o crestere semnificativa a presiunii asupra ambasadei Rusiei si a consultatelor generale ale tarii noastre in Statele Unite", a afirmat saptamana trecuta purtatorul de cuvant al ministerului rus al Afacerilor Externe, Maria Zaharova, pentru agentia TASS.

Diplomatii rusi "sunt in mod regulat obiectul provocarilor din partea serviciilor secrete americane, intalnesc obstacole in contactele oficiale si alte restrictii", in special calatorii, a sustinut ea.

Trudeau a negat aceste acuzatii.

Potrivit unor responsabili ai departamentului de Stat citati de Washington Post, hartuirea ruseasca s-a intensificat dupa invazia din Ucraina, in 2014, care a generat sanctiunile occidentale impotriva Moscovei.

Kerry a evocat aceasta chestiune cu Putin in martie, in timpul unei vizite la Moscova, dupa ce Washingtonul a retras acreditarea, in ianuarie, pentru cinci consuli onorifici ai Rusiei, ca raspuns hartuirea suferita de diplomatii sai.










7922 vizualizari
  • +30 (32 voturi)    
    :-( (Marţi, 28 iunie 2016, 14:54)

    adi_b_razzor [utilizator]

    "Democratie" marca Putin... Un model, ce mai!
    • +2 (4 voturi)    
      Exact ca pe vremea lui Brejnev și Andropov, (Marţi, 28 iunie 2016, 20:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      modelele lui Putin la Kremlin.
  • +30 (32 voturi)    
    Rusul tot rus... Davai ceas, davai palton... (Marţi, 28 iunie 2016, 15:13)

    liviul2006 [utilizator]

    Si mai vine si face si la tine in sufragerie !
    • -17 (27 voturi)    
      nu cred (Marţi, 28 iunie 2016, 15:22)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      Trebuie sa fi fost niste amatori. S-au defecat pe covor, nu sub covor.
      • +13 (15 voturi)    
        Din ce in ce mai spiritual .. (Marţi, 28 iunie 2016, 16:01)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ai devenit.
        • +10 (12 voturi)    
          recunoste comportamentul colegilor (Marţi, 28 iunie 2016, 16:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          lui mujici de la fsb, exprimarea cvasi-academica defecat..era la limita cu defectat...sau dezertat...mujicii se gandesc la toate variantele
  • +19 (21 voturi)    
    s-au razbunat pe cainele (Marţi, 28 iunie 2016, 15:15)

    Metusala [utilizator]

    de care nu puteau sa-si faca treaba
    • +10 (10 voturi)    
      I-au omorat cainele... (Marţi, 28 iunie 2016, 15:41)

      DanielMarinache [anonim] i-a raspuns lui Metusala

      That's it! Send John Wick. Now!
  • +5 (15 voturi)    
    :) (Marţi, 28 iunie 2016, 15:28)

    pathfinder [utilizator]

    Am si io niste nelamuriri:
    "o persoana neidentificata a patruns in casa sa si a defecat pe covorul din salon"
    - Cum a patruns ala in casa? N-au sisteme de alarma si supraveghere?!?
    - De unde stie ca a defecat acolo si nu a adus rahatul pe faras?!?
  • +8 (18 voturi)    
    Civilizatia Mareatza Mujica (Marţi, 28 iunie 2016, 15:41)

    un domn [utilizator]

    nimic de adaugat = apa de la toaleta
  • -5 (23 voturi)    
    despre SUA (Marţi, 28 iunie 2016, 15:56)

    Sutcivni [utilizator]

    SUA confirma hartuirea si intimidarea spionilor sai in Rusia!
    SUA la rîndul ei harțuie tot ce prinde pe fața Pămîntului plat și staționar pentru atingerea scopurilor ei meschine!
    Asta-i SUA!
    Nici RUSIA nu e mai brează!
  • -5 (23 voturi)    
    Barbati de stat... (Marţi, 28 iunie 2016, 16:11)

    echidistantul_ [utilizator]

    Astia sunt aliatii nostri care o sa ne apere de rusi? Ca nu-s in stare sa se apere pe ei?

    Iti schimba rusu' canalul de pe CNN pe RT si tu stai si te uiti la el?
    Se urca in pat langa nevasta ta si pe tine te trimite dupa vodka la cel mai apropiat non-stop si tu te plangi la tanti Trudeau?
    Bata-i truda de barbati americani... daca erau bunicii lor aruncau lassoul, il prindeau pe animal si il tarau pana la Deveselu.
    Astia de azi sunt buni doar la petitii si event-uri pe feisbuc.Fetite, ce mai...
    • +3 (9 voturi)    
      spune mi la alba-neagra cum faci fata (Marţi, 28 iunie 2016, 16:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      mujicii asta fac, alba neagra din obor...
      • -1 (7 voturi)    
        Daca gasesc fraieri (Marţi, 28 iunie 2016, 17:55)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Daca gasesc fraieri, ii inteapa. Si din pacate, aliatii nostri sunt cam fraieri.
      • -1 (3 voturi)    
        Cine stie cunoaste (Marţi, 28 iunie 2016, 21:25)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        "Respectele" mele, "un domn, adevarul este ca cine cunoaste cunoaste ce mai.

        Se vede de departe ca aveti cunostiinte "enciclopedice" la "alba neagra" din "obor".

        Am trecut acum citeva zile si am avut impresia ca v-am recunoscut ascuns printre boschetzi.

        Cred ca va referiti la piata Obor, nu-i asa? Nu de alta dar obor inseamna tirg de vite si in piata Obor nu se vind vite, porci vii.
  • +3 (9 voturi)    
    E Rusia. Vreti civilizatie? (Marţi, 28 iunie 2016, 17:44)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Atunci mergeti in alta parte.