UPDATE Premierul turc revine asupra afirmatiilor sale si afirma ca nu se pune problema ca Turcia sa acorde Rusiei despagubiri pentru avionul doborat la granita cu Siria

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2016, 11:58 Actualitate | Internaţional

Avionul rusesc doborat de Turcia
Foto: Captura Twitter
UPDATE Premierul turc Binali Yildirim a exclus marti ca Turcia sa plateasca despagubiri Rusiei pentru avionul rusesc doborat de turci in apropierea granitei siriene in noiembrie 2015, revenind asupra declaratiilor facute cu o zi in urma, precizeaza AFP.

"Nu se pune problema sa despagubim Rusia, doar ne-am exprimat regretele", a declarat acesta pentru CNN-Türk.

Luni seara, Binali Yildirim precizase ca Turcia este pregatita "daca este necesar" sa acorde despagubiri Rusiei pentru avionul rusesc doborat in noiembrie 2015.

"Am lansat ideea ca, daca este necesar, suntem pregatiti sa acordam compensatii", a spus acesta, la televiziunea turca TRT, dupa ce presedintele Recep Tayyip Erdogan a intins o mana Moscovei in incercarea de a normnaliza relatiile bilaterale dintre cei doi fosti aliati.

Pana in prezent, Ankara a exclus formularea de scuze sau acordarea de despagubiri.

Yildirim a declarat ca seful statului turc va discuta telefonic miercuri sau joi cu omologul sau rus Vladimir Putin despre modalitatile de relansare a relatiilor dintre cele doua tari, care au abordari total diferite in privinta conflictului din Siria.

"Cred ca am ajuns la un acord asupra acestui dosar. Vom intoarce pagina si ne vom continua drumul", a adaugat el.

Presedintele turc Recep Erdogan i-a cerut scuze lui Vladimir Putin pentru bombardierul rusesc dobarat de aviatia turca in apropierea granitei cu Siria.

"Liderul turc si-a exprimat compasiunea si sincerele sale condoleante familiei pilotului ucis si si-a cerut scuze", a declarat purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov, adaugand ca Erdogan a afirmat ca doreste sa faca "tot posibilul pentru restaurarea relatiilor traditional prietenesti intre Turcia si Rusia".   

In 24 noiembrie 2015, un bombardier rusesc Su-24 a fost doborat de aviatia turca in apropiere de granita siriana, provocand moartea pilotului, ucis in timp ce cobora cu parasuta, dupa ce s-a catapultat.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5555 vizualizari
  • +2 (14 voturi)    
    hmm (Marţi, 28 iunie 2016, 12:00)

    dum_i [utilizator]

    Turcia si Rusia contra unei europe slabite.

    Interesante vremuri...
    • +4 (8 voturi)    
      Turci si Rusia traditional au fost dusmani (Marţi, 28 iunie 2016, 12:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      inca de la Soliman Magnificul, ba chiar mai de dinainte...au fost inamici in timpul lui Ivan cel Groaznic, pe timpul Rusiei tariste, in primul razboi mondial....doar Putin si Erdogan pareau ca se inteleg mai bine in ultimul timp.
  • +9 (11 voturi)    
    mda... (Marţi, 28 iunie 2016, 12:06)

    liviu_ [utilizator]

    sunt al dracu de curios ce a facut Putin ca sa obtina asta...
    cine stie POATE o sa aflam peste 50-100 de ani :P
    • +3 (3 voturi)    
      mai nimic (Marţi, 28 iunie 2016, 12:42)

      SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Daca te gindesti ca numarul de atentate teroriste din Turcia a crescut dupa "eveniment" de la unul la 4-5 ani la 10-12 pe an... cred ca putin n-a facut nimic ca sa-l aduca pe erdogan in genunchi. Plus turistii rusi disparuti din peisaj.
      Oricum nu puteau sa ramina prea mult <en frois> findca au de colaborat in Siria si la afluxul de "refugiati" de trimis in capul europenilor.
      • +1 (1 vot)    
        De la unul pe saptamana (Marţi, 28 iunie 2016, 14:53)

        Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui SilaDe Antrei1

        la unul pe zi, mai degraba. Din iulie 2015 au murit mai mult de 1000 de persoane in atentate.
        Cele de care scrie presa occidentala sunt atentatele in care mor occidentali, bastinasii nu conteaza. Verificati studiile celor de la univeritatea din Maryland, Baltimore, SUA.
    • +2 (2 voturi)    
      Afli acum (Marţi, 28 iunie 2016, 12:54)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      1, au fost intalniri multiple intre reprezentantii serviciilor secrete + directori departamentali in MAE ale Ru/Tr, cu negocieri dure si agende de masuri;

      2. Bibi Neta i-a sugerat lui Putin sa rezolve cu Erdo, iar Putin i-a sugerat lui Bibi acelasi lucru tot cu Erdo, Erdo pierzand aparent (plati despagubiri), dar castigand contracte, aderenta la Uniunea Economica la Eurasia si control politic si militar pe PKK. Serviciile au lucrat in suprasarcina...
  • +2 (6 voturi)    
    Nashpa! (Marţi, 28 iunie 2016, 12:10)

    goguduru [utilizator]

    Rusii se cam pregatesc sa faca ceva in zona si se pun bine cu Bulgaria si Turcia.

    Se pare ca iese cu scandal in Marea Neagra cat de curand.

    Ori cu Ucraina, ori cu noi.

    Ori cu amandoi. :(

    Cred ca vedem in curand omuleti verzi in barci...
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 28 iunie 2016, 12:23)

    dragos234 [utilizator]

    Erdogan se simte mai in largul lui cu Putin decat cu Merkel. Asa sunt dictatoriu intre ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Efendi Erdogan, (Marţi, 28 iunie 2016, 12:31)

    John M. [utilizator]

    Daca ai fi citit HotNews, asta ai fi facut a doua zi dupa "incident" pentru ca asta ti-am spus sa faci: ciocu' mic, o lada cu 150 milioane de $ pentru avion, despagubiri pe viata la piloti, scuze, cenusa-n cap, promisiunea ca nu mai faci si te-ai fi scos. Asa, te-ai facut si de ras, ai pierdut o gramada de bani din turism si comert (zeci de miliarde) si orgoliul tau e varza.
    Sper sa nu mai fie un "next time" ca rusii dau cu DTT pe voi.
  • +3 (3 voturi)    
    eu nu mai tin minte ceva: cine l-a ucis (Marţi, 28 iunie 2016, 12:33)

    bancher [utilizator]

    efectiv pe pilotul rus? Am inteles ca s-a catapultat, dar a fost omorat cand era in parasuta. Cine a tras in el? Armata turca sau rebelii proamericani? (ca am inteles ca teroristi ISIS nu erau pe acolo).
    Oricum, trupul neinsufletit a ajuns la turci, care l-au predat Rusiei.
    • +1 (1 vot)    
      pai (Marţi, 28 iunie 2016, 14:05)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      E vorba de un turcalete. Se stiu data nasterii, numele (Alparslan Çelik) si probabil data mortii.
  • +2 (2 voturi)    
    Da (Marţi, 28 iunie 2016, 12:35)

    travelman [utilizator]

    Erdogan era disperat va da-ti seama dacă a fost nevoit sa a-și ceara scuze cea ce pentru turc era de neconceput.
    La prins Putin interdicția turiștilor ruși plus cumpărarea de marfa si-au spus cuvântul pentru economia turca pierderile erau prea mari pentru ei si Putin știa asta nu a mai rezistat turcul a fost nevoit sa își ceara scuze.
  • +1 (3 voturi)    
    Despagubiri? (Marţi, 28 iunie 2016, 12:40)

    AdiSto [utilizator]

    Pai avionul nu avea CASCO?
  • +2 (2 voturi)    
    Ce liniste pe forum! (Marţi, 28 iunie 2016, 12:46)

    quietguy58 [utilizator]

    Ce liniste pe forum!
  • +3 (3 voturi)    
    turcul (Marţi, 28 iunie 2016, 12:48)

    ivascu.sabin [utilizator]

    s-a tinut tare pana acum dar a venit vara si-s pustii statiunile. hai sa dam pagina, bagam o scuza, o compensație ceva si trimite-l pe Ivan la all inclusive in Antalya.
  • +5 (5 voturi)    
    E suparat cu genocidul armenilor (Marţi, 28 iunie 2016, 12:58)

    liviul2006 [utilizator]

    vrea sa dea o lectie Germaniei... Scuze, o lectie UE, tot aia e... :(
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca si armenii (Marţi, 28 iunie 2016, 14:17)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      sunt suparati cu genocidul armenilor. Un pic mai suparati decat turcii.
  • +1 (1 vot)    
    previzibil (Marţi, 28 iunie 2016, 17:19)

    gelu antigelu [utilizator]

    Turcia nu are cum sa acopere lipsa celor 3 milioane de turisti rusi care veneau anual in Turcia. poate sa se dea si peste cap ca nu are cum. si stia asta inca de cand a doborat aiurea avionul rusesc. multe din resorturile alea erau construite special pentru rusi pentru ca occidentalii nu se innebunesc dupa ultra all inclusive de neam prost, unde totul e prost si mult, si poti sa mananci si sa bei produse locale pana cazi lat. astea sunt servicii tipice pentru fomistii din Est. astia au foamea in sange de sute de ani, nu conteaza cati bani au. si daca e nelimitat si ai platit nu-i pacat sa nu profiti pana la ultima fortare?
    deci in situatia asta Erdogan da inapoi. cu siguranta ca familia lui e bagata si in afacerile de turism de acolo asadar pierderea e inclusiv personala. probabil ca cei doi (Putin si Erdogan) vor negocia ca niste adevarati mafioti, asta daca Putin accepta dialogul. eu cred ca o sa-l mai fiarba pe Erdogan inca 1-2 ani.