Angela Merkel: Germania, Italia si Franta propun un nou impuls Europei / Prioritate pentru aparare, economie si programe pentru tineri

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2016, 21:28 Actualitate | Internaţional

Germania, Franta si Italia au anuntat luni ca doresc sa propuna un "nou impuls" proiectului european, dupa votul in favoarea Brexitului, si au exclus orice negociere cu Marea Britanie atat timp cat cererea de iesire din Uniunea Europeana nu este formalizata, scrie AFP.

"Vom prezenta o propunere colegilor nostri", sefii de stat si de guvern din UE, pentru a "da un nou impuls in diferite domenii in cursul lunilor urmatoare", a declarat cancelarul Angela Merkel, in cadrul unei conferinte de presa sustinuta la Berlin cu presedintele francez Francois Hollande si cu seful guvernului italian Matteo Renzi.

Cancelarul a subliniat ca sunt avute in vedere progrese in special in domeniile "apararii, cresterii, locurilor de munca si competitivitatii", in timp ce Hollande a apreciat ca nu trebuie "pierdut timpul" pentru a raspunde provocarilor ridicate de Brexit.

Intr-o declaratie comuna, cu contururi inca foarte generale, cei trei lideri europeni si-au fixat "trei prioritati esentiale": "securitatea interna si externa", in special lupta impotriva terorismului, dezvoltarea apararii europene si supravegherea granitelor externe ale Europei, "o economie puternic si o coeziune sociala puternica" si "programe ambitioase pentru tineri".

In domeniul economic, declaratia vorbeste pentru zona euro de o mai mare convergenta, "inclusiv in domeniile social si fiscal", unde numeroase guverne sunt foarte atente sa-si mentina prerogativele nationale.

Aceasta propunere ar urma sa inceapa sa fie discutata miercuri in cadrul summitului sefilor de stat si de guvern din UE de la Bruxelles, dedicat Brexitului, inainte de o intalnire speciala a celor 27 in septembrie, care isi propune sa ajunga la un acord "asupra unor proiecte concrete de realizat in Europa in urmatoarele sase luni".

Merkel, mai putin presata decat colegii sai sa obtina cererea formala de iesire a Marii Britanii din UE, a subliniat insa ca Roma, Parisul si Berlinul sunt de acord ca nicio negociere cu britanicii nu va avea loc pana la cererea oficiala de iesire.

"Suntem de acord asupra acestui aspect, nu vor exista discutii formale sau informale legate de iesirea Marii Britanii din UE atat timp cat nu exista o cerere de iesire din UE la nivelul Consiliului European", a spus ea, in conditiile in care partizanii Brexitului din Marea Britanie nu dau semne ca se grabesc in acest sens.

Regulile europene prevad ca un candidat la iesire trebuie sa ceara plecarea inainte de a putea negocia noi relatii cu ceilalti membri.

"Responsabilitatea este sa nu pierdem timpul pentru a trata chestiunea plecarii Marii Britanii", a subliniat Hollande.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
9105 vizualizari
  • +5 (23 voturi)    
    Suna cunoscut (Luni, 27 iunie 2016, 21:31)

    EugenEugen1 [anonim]

    Imi aminteste de suta de lei pe care Ceausescu a promis-o la ultimul sau miting.
    • -8 (20 voturi)    
      Exact (Marţi, 28 iunie 2016, 2:33)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Nici astia nu sint departe de ultimul lor miting.

      UK nu a iesit din UE, ci s-a ejectat din avionul in flacari si in cadere libera care e UE.
  • +2 (18 voturi)    
    Tineretul din Uk a votat pentru UE (Luni, 27 iunie 2016, 21:42)

    Maniu [utilizator]

    e si pacat sa nu se inteleaga ca asta vor tinerii, fortele viitorului si in ei trebuie investit ca niciodata!
    • +1 (3 voturi)    
      Ceea ce vor clovnul francez (Marţi, 28 iunie 2016, 11:03)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      si băbuță nemțoaică este o europa cu doua viteze. Centru format din statele fondatoare si periferia pentru piața de desfacere si mana de lucru ieftină. Dispreț european pentru statele din est. Statele Unite nu mi-aduc aminte să ne fi tratat așa niciodată. Hai US! Hai Romania!
    • 0 (2 voturi)    
      ihi... (Marţi, 28 iunie 2016, 13:29)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ... sa-ti spun eu ce finanteaza UE pentru tineri: ajutor de somaj mascat ... cauta ghidurile pentru ultimele axe prioritare si vei vedea
  • -13 (19 voturi)    
    aparare (Luni, 27 iunie 2016, 22:07)

    radiola31 [utilizator]

    Iesirea din NATO si aparare cu o alta structura alaturi de Rusia.
    • +9 (9 voturi)    
      rusia (Marţi, 28 iunie 2016, 9:38)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Rusia e dusmanul natural tavarisci,degeaba trollati pe forumuri,are si prostia limitele ei.Sau poate nu.Doamne-fereste!
      • +2 (2 voturi)    
        Einstein? (Marţi, 28 iunie 2016, 10:46)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Trebuie sa-ti reamintesc ce spunea? "Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca. Despre primul, mai am unele dubii".
    • +2 (4 voturi)    
      neah (Marţi, 28 iunie 2016, 9:43)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      nu vezi ce scosera pe nas ''liderii'' astia?
      ''securitate interna si lupta impotriva bla bla,''aparare europeana'',asta e cuvantul cheie.care duce cu gandul la armata europeana.un lucru rau,in esenta.daca mai e condusa de dobitoci iresponsabil ca merkeloglu sau holland,putem sa ne luam gandul.
      iar franta,cu holland in frunte,ar trebui sa nu se mai grabeasca cu sfasierea britilor.in primul rand nu are dintii necesari,si apoi,nu se stie cum se intorc cartile.si albionul nu prea uita.asta denota politica francezilor,care,ca hienele,se reped sa eviscereze prada in agonie,tintind catre ficatul cel gras.
      nu asa se face o europa unita
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Luni, 27 iunie 2016, 22:08)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pai mai desteptilor, trebuia sa se produca brexitul ca sa vedeti ca este nevoie a "un nou impuls in diferite domenii in cursul lunilor urmatoare, ... ca trebuie avute in vedere progrese in special in domeniile apararii, cresterii, locurilor de munca si competitivitat, lupta impotriva terorismului programe ambitioase pentru tineri, ... ca este nevoie de o mai mare convergenta, inclusiv in domeniile social si fiscal"? Pai daca nu ati vazut asta pana acuma, ma intreb pentru ce merite ati ajuns in fruntea unor natiuni mari ale lumii!?
  • -2 (14 voturi)    
    Ceausescu / Merkel (Luni, 27 iunie 2016, 22:53)

    stani [utilizator]

    Asta imi aminteste cum pe 21 decembrie 1989, cuprins de panica, Ceausescu promitea ca pensia de urmas sa fie majorata cu 100 de lei.
    Iata cum de teama unei reactii de tip domino in UE, Merkel apeleaza la aceeasi strategie de "imblanzire" a maselor.
  • +2 (4 voturi)    
    planul Valev... (Marţi, 28 iunie 2016, 8:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...trebuie urgent sters de praf si re-activat de "motorul" Fr-DE pe 3 directii principale ptr euro-landul Ro:

    (i) piata de desfacere
    (ii) reservor de forta de munca ieftina si creiere
    (iii) (eventual) specializare agricola extensiva (cereale neprocesate)
  • -1 (3 voturi)    
    EUSSR (Marţi, 28 iunie 2016, 10:17)

    OvidiuStoica [anonim]

    continua idea Germaniei cu cotele de islamisti si high-IQ africani pentru fiecare :

    In problema imigratiei, “solidaritatea ramane piatra de hotar” (pg 6). In acest sens, “povara” imigratiei va trebui suportata proportional de toate statele, pentru ca deocamdata este suportata “inegal” (unevenly).

    Raspunsul “comun” la “numarul crescand de migranti economici” este … surpriza! “Europe should stay open to what migration and mobility can contribute to our societies in the fields of the economy, culture and diversity”.

    “nu va exista niciun raspuns unilateral national la aceasta provocare”.
  • +2 (6 voturi)    
    Apărarea asta comună... (Marţi, 28 iunie 2016, 10:20)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... poate începe cu combaterea propagandei putiniste din presă, care lucrează overtime de joi încoace.

    Sincer, Hotnews, chiar trebuie să aprobați toate manipulările filoruse?
    • +1 (3 voturi)    
      Prietene ... (Marţi, 28 iunie 2016, 11:09)

      EuIoan [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

      Mai sunt si unii care posteaza neplatiti de nimeni . Si nu dau doi bani pe Rusia ... Dar surpriza ..nu dau doi lei pe Uniune . Si nu vor sa fie slugile unei constructii potrivnice noua . Nici ale rusilor .
      Suntem cativa , in principiu patru milioane de oameni , care nu suntem nici bugetari , nici angajati la corporatii.

      De noi nu se ocupa nimeni ? Suntem clasificati drept hoti , nenorociti , talpa societatii si motivul pentru care nu merg lucrurile .
      Dar noi suntem cei care am facut ceva . Nu am asteptat sa ne dea statul . Nu am fugit din tara si nici nu ne-am vandut vietile pentru un pumn de malai nemtesc .
      Suntem aia care cumpara rosii romanesti , care platesc salarii semenilor lor , care construiec cate ceva , care mai tin fruntea sus , inca .
      Cu noi veti reusi sa construiti o tara puternica si eliberata de jugul coruptiei . Noi avem demnitate . daca nu , va rugam sa va carati in Germania cu totii . Nu faceti bine tarii asteia , cel putin nu momentan .
      • 0 (0 voturi)    
        Exact care e sensul "nici ale rusilor"? (Marţi, 28 iunie 2016, 16:07)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui EuIoan

        Du-te ma, ca vinzi o marfa statuta si cu cacareze de muste.
  • +1 (3 voturi)    
    BREXIT si cei 3 mari (Marţi, 28 iunie 2016, 10:45)

    UnMagyar [utilizator]

    Continua abordarea, ca cei 3 mari -Franta Germania si Italia-se aduna sa stabileasca linia. Restul de 24 sunt de umplutura? Aroganta si autosuficienta. (SI) de asta au votat britanicii out. Desi erau la masa celor mari...instinctul le-a soptit ca ceva e putred. Celor 3 nu le sopteste nimic isnstinctul?
  • -2 (2 voturi)    
    un croseu in maxilar (Marţi, 28 iunie 2016, 14:25)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    asta a primit CE de la englezi si se pare ca acum europa are maxilarul rupt rau. iesirea UK din europa este aproape in exclusivitate vina celor ce conduc UE fara a avea nici cea mai mica idee de ce trebuie sa faca. sunt total rupti de realitate, nu tin cont de faptul ca peticele din care e facuta CE incep sa se rupa pe la cusaturi. nu tin cont de ce vor popoarele uniunii, vor doar sa faca ce le dicteaza bancile si corporatiile, adica profit "sans frontiere". e suspecta graba pe care o afiseaza madame merkel si piticotul de holande. se poarta de parca englezii le-au violat copiii sau le-au furat sacosa cu mancare. ce fac englezii la ei acasa e treaba lor, nu a germanilor sau altora. asta nu poate intelege baba aia menopauzata ce conduce germania. cand a invitat islamul sa vina in lumea crestina nu a intrebat pe nimeni iar acum se da cu fundul de pamant ca tot idiotul care nu gandeste. ce dracu cauta unii ca astia in fruntea unei comunitati de 500 milioane de oameni? mai ca-mi vine sa-l invit pe putin sa conduca ce, e sigur mai competent!
    • 0 (0 voturi)    
      Ia zi bre, "Romulus", unde era statul italian (Marţi, 28 iunie 2016, 16:09)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian RomulusConstantin

      pe la 1700? Dar Romania? Dar Rassia ta iubita pana unde se labartza?