Inalt oficial german: Scotia independenta este binevenita rapid in Uniunea Europeana

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 iunie 2016, 22:23 Actualitate | Internaţional

Gunther Krichbaum
Foto: AGERPRES
Scotia independenta ar fi binevenita in Uniunea Europeana, declara Gunther Krichbaum, presedintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Bundestag, Camera inferioara a Parlamentului german. "Uniunea Europeana inseamna in prezent 28 de state, asa ca ma astept la un referendum in Scotia, care sa fie un succes", afirma oficialul german, citat de Le Figaro.

Gunther Krichbaum este membru al Uniunii Crestin-Democrate (CDU), partidul cancelarului Angela Merkel.

"Este necesar un raspuns rapid la o cerere de aderare a unei tari prietene a Uniunii Europene", a mai declarat Gunther Krichbaum pentru Welt am Sonntag.

Guvernul scotian a anuntat sambata ca isi doreste "discutii imediate" cu Bruxelles-ul pentru "a-si proteja locul sau in Uniunea Europeana", dupa iesirea Marii Britanii, a declarat sambata premierul Scotiei, Nicola Sturgeon, la finalul unei reuniuni de urgenta la Edinburgh.

Executivul scotian se va pregati de asemenea sa prezinte un cadru legislativ care sa permita eventuala organizare a unui al doilea referendum pe tema independentei acestei regiuni semi-autonome a Regatului Unit, a precizat Nicola Sturgeon.


Citeste mai multe despre   









5739 vizualizari
  • -11 (35 voturi)    
    Si inaltul oficial roman ce zice? (Duminică, 26 iunie 2016, 22:40)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Sau inaltul oficial polonez? Sau inaltul oficial bulgar?

    Hai sa nu uitam de ce a inceput campania de Brexit! Din cauza ca unii s-au comportat mai egal decat altii...

    Nu inveti nimic Germania?
    • +9 (13 voturi)    
      Stii, Radu cel F. era fugit la turci si era si... (Duminică, 26 iunie 2016, 23:10)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      nu prea patriot, spre deosebire de frate-sau.
    • +2 (10 voturi)    
      inaltul oficial roman poate zice ce vrea (Duminică, 26 iunie 2016, 23:45)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      dar in general, inaltul oficial roman e timid si nu zice nimic.

      in cazul ipotetic in care va deschide gura, se inlantuie doua intrebari: cine dintre inaltii oficiali romani va zice ceva? iar daca chiar va zice (si nu va deschide gura pentru a casca sau a scoate vreo alta onomatopee), cine-l va asculta, il va crede si va judeca vorbele lui ca fiind importante?

      si ca sa nu ne mai racim gura de pomana: vorbele inaltului oficial roman vor putea fi luate in seama de majoritatea cetatenilor UE atunci cind dei 20 de milioane de romani vor fi la fel de bine pregatiti (civic, profesional etc), la fel de interesati de problematica europeana si la fel de eficienti economic (chestie cuantificabila in PIB-ul nominal) pe cit sint cei 11 milioane de belgieni, de exemplu.
      • -1 (3 voturi)    
        i.o. ro (Luni, 27 iunie 2016, 10:04)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        urmareste cu atentie.
      • +1 (1 vot)    
        Le Figaro a prezentat pe Dacian Ciolos (Luni, 27 iunie 2016, 10:19)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        alaturi de doar alti patru importanti. Asadar Romania e importanta.
    • +2 (2 voturi)    
      hehe (Luni, 27 iunie 2016, 9:17)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      au invatat de la noi, si aplica zicala cu capra vecinului.
      ce e rau in asta? respectam traditiile, nu?
      de ce sa nu moara capra vecinului?
      nu mai bine sa o ajuti sa sara gardul ca sa -si rupa gatul la proxima ocazie si sa ramina vecinul fara capra?

      e casatorit cu o romanca si a fost decorat cu Steaua Romaniei in grad de comandor.

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10176668-parlamentar-german-decorat-presedintele-basescu-steaua-romaniei-grad-comandor.htm

      ce vrei mai mult?
    • -2 (2 voturi)    
      mai ales inaltul oficial spaniol (Luni, 27 iunie 2016, 10:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      caci daca scotia este repede binevenita, spaniolul isi imagineaza ca si catalonia va fi tratata tot asa.
      nu ?!
      precum si flandra si valonia, tzinutul sekoiesc, banatul sarbesc, etc..
      • 0 (0 voturi)    
        Bați câmpii (Luni, 27 iunie 2016, 13:16)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Ținutul sekoiesc nu are nici pe departe statutul Cataluniei. Ținutul sekoiesc de fapt nici nu există ca entitate ci doar în mintea unora cărora li s-a suit gulașul la cap....
        • -1 (1 vot)    
          nici catalonia (Luni, 27 iunie 2016, 15:24)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          nu'l avea acum 50 de ani.
          in schimb, exista regiunea autonoma maghiara....
    • +2 (2 voturi)    
      uof (Luni, 27 iunie 2016, 12:13)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      dezbine si cucereste, asa-i trol rus?
      radu cel frumos era un voievod care scapa sapunul sultanului .... pe tine cine te plateste sa scrii aici?
  • +4 (8 voturi)    
    Buna treaba! (Duminică, 26 iunie 2016, 23:11)

    Maniu [utilizator]

    Este imperativ.
  • -3 (27 voturi)    
    ce tampenie (Duminică, 26 iunie 2016, 23:34)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta mai lipseste acum, ca Germania sa incurajeze dezintegrarea Marii Britanii... Fuck, ce gramada de idioti!
    • +4 (10 voturi)    
      De ce tampenie? (Luni, 27 iunie 2016, 1:18)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Adica ce e valabil pentru englezi, nu este la fel de valabil pentru scotieni? I-a rugat Angela Merkel pe englezi sa voteze Brexit? Stiau ca asa se va intampla, ce este asa surpinzator in reactia scotienilor?
      Inaintea referendumului pentru independenta Scotiei, Jose Manuel Barroso a venit la Londra si i-a avertizat pe scotieni ca, in cazul iesirii din UK, Scotia nu va fi primita in UE "prea curand", procesul fiind unul "indelungat": le e mai bine in UE prin UK.
      Scotienii l-au ascultat si au ramas in patratica lor.
      Acum, ca UK a parasit UE, ce rost ar mai avea ca UE sa renunte la Scotia, adica la o piata de 5,4 milioane de oameni? Scotia nu este o tara bogata, nu are o industrie puternica precum Anglia, dar are petrol grupa mare.
      Daca Scotia iese din UK, englezii vor intra fara doar si poate intr-o criza economica profunda.
      Englezii le vor putea multumi, si pe aceasta cale, aventuristilor politici din Partidul Conservator cat si extremei drepte xenofobe pentru acest serviciu.
      De ce iesirea englezilor e de bine, dar intrarea Scotienilor in UE e de rau?
      Ce treaba are Germania a face cu decizia scotienilor, cand nu a avut a face cu decizia englezilor?
      • 0 (2 voturi)    
        chestiuni diverse (Luni, 27 iunie 2016, 13:01)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        La o prima vedere am putea actiona emotional cu totii si spune "sa le multumim conservatorilor/aventurierilor". Ideea este ca o rupere a Marii Britanii inseamna mai mult decat apartenenta sau non-apartenenta la UE. Vorbim de o ruptura sociala mult mai profunda decat pare la prima vedere, iar efectele sunt greu de prezis.

        Faptul ca Germania, prin oficiali ai sai, participa la un dialog direct si public cu reprezentanti ai Scotiei este o amenintare la adresa Marii Britanii. Nu cred ca este cazul sa pedepsesti totusi milioane de cetateni britanici care au vrut sa ramana in UE pt. faptul ca mai multe milioane nu au vrut...

        Sa nu uitam si ca exista motive serioase care au stat la baza votului contra UE, unul din ele fiind cotele obligatorii de "refugiati". Un altul fiind risipa de bani UE pe proiecte extrem de scumpe si fara justificare economica reala.
        • 0 (0 voturi)    
          Serios? Diverse? (Luni, 27 iunie 2016, 17:30)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Dar e bine sa pedepsesti 483 de milioane de europeni pentru ca 17 milioane in majoritate englezi au vrut sa-si ia tara inapoi?
          De ce au trebuit pedepsiti acesti oameni al caror nivel de trai va fi diminuat semnificativ in urmatorii ani?
          Iti pasa mai mult de soarta englezilor decat de cea a romanilor, sau ti se pare o idee buna si un Rexit?
          In aceste conditii, intr-adevar, nu e bine sa pedepsesti 17 milioane de britanici, ci sa-i blamezi pe cei care vor sa tina Europa unita. Saracii englezi: sa piarda Scotia din cauza perfidiei germane, este de-a dreptul strigator la cer!
          Si da, sa le multumim pe orice cale conservatorilor si extremei drepte britanice pentru cadoul facut.
          Poti da cateva cifre din care sa rezulte risipa facuta pe proiecte extrem de scumpe si fara justificare economica, sau faci parte din corul celor care vad in Uniunea Europeana raul absolut si al carui argument suprem este "se stie ca"? Fondurile europene pentru dezvoltare sunt scumpe si fara justificare economica reala? Banii pentru infrastructura, invatamant, reconversie profesionala sunt fara justificare economica reala? Pai sa nu mai trimita niciun euro in Romania, sa te multumeasca si pe tine.
          Refugiatii sunt nenorocitii sortii si ar fi trebuit ajutati; se pare ca europenii au devenit xenofobi, altfel nu vad de unde atata solidaritate cu "sarmanii" englezi".
          Englezii, de-altfel, s-au pedepsit singuri: cotatiile lirei sunt in scadere in fiecare zi si nu poti sa acuzi Uniunea Europeana si pentru asta. Da' ce spun eu, in naivitatea mea: sigur ca poti sa o acuzi, ca doar nu-i greu sa spui orice-ti vine la gura, ca doar e democratie!
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Luni, 27 iunie 2016, 3:45)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      e foarte bizara reactia aceasta
      poate este doar o sperietoare aratata UK pentru negocierile care urmeaza / sau poate pur si simplu nemtii nu puteau rata o asemenea ocazie istorica de a-si lua revansa fata de englezi

      oricum ar fi, lucrurile merg intr-o directie nasoala - in sensul disparitiei unui mare jucator care reprezenta interesele Occidentului in Balcani
  • 0 (4 voturi)