Vice-cancelarul Germaniei, despre viitorul relatiei UE-Marea Britanie: Nu poti fi putin insarcinata. Nici sa ai o jumatate de parteneriat

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 26 iunie 2016, 19:06 Actualitate | Internaţional

Sigmar Gabriel
Foto: Agerpres/EPA
UE nu va face Marii Britanii noi oferte pentru a ramane in blocul comunitar si nu poate fi „jumatate de partener”, a declarat vice-cancelarul german Sigmar Gabriel, transmite Reuters. 

„Britanicii au decis acum sa plece. Nu vom tine discutii despre ce UE poate inca oferi britanicilor pentru a-i tine inauntru”, a spus Gabriel, potrivit unor fragmente de interviu facute publice duminica. 

In contrast cu conservatoarea Angela Merkel - care sambata a folosit un ton conciliator in privinta Marii Britanii, facand apel la negocieri calme cu „partenerul apropiat” - Gabriel a adoptat o pozitie dura in privinta legaturilor viitoare ale UE cu Londra. 

„Este clar. Nu poti fi putin insarcinata. Nici sa ai o jumatate de parteneriat”, a spus el. 

Gabriel, social-democrat, l-a criticat pe premierul Davis Cameron pentru „enorma sa boacana istorica” de a cere referendumul ce a dus la un vot 52%-48% pentru Brexit si i-a cerut sa plece rapid. „

”Intr-o buna zi, britanicii il vor blestema” pe Boris Johnson, pricipala voce a campaniei Leave, a adaugat Gabriel.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9064 vizualizari
  • +36 (58 voturi)    
    corect (Duminică, 26 iunie 2016, 19:25)

    zet [utilizator]

    unii oameni înțeleg o conjunctură numai dacă o trăiesc pe pielea lor. Degeaba li s-a explicat țărănoilor din Boston sau South Holland că Marea Britanie mai mult câștigă decât plătește făcând parte din UE, știau ei mai bine, doar le explicase Nigel Farage la televizor.
    Acum, că oaia e mâncată de lup, prostălăii sunt stupefiați: de ce nu îi roagă UE să se mai gândească, să mai rămână? De ce anunță zeci de multinaționale că închid branch-urile UK și se mută pe continent cu zeci (sute) de mii de locuri de muncă? De ce a scăzut mândra liră sterlină la un nivel pe care nu și-l amintește nimeni? De ce se bat țările din UE să preia sediul central al agenției europene a medicamentului, cum adică să preia, păi de asta am făcut noi brexit, ca să ni se preia bunătate de sediu central? ce e toată vânzoleala asta, cu vize, taxe de import, ce e bătaia asta de joc? noi am făcut brexit ca să nu mai primim câteva zeci de mii de refugiați (câteva zeci de milioane de euro pe an), nu suntem deloc de acord să pierdem câteva zeci de miliarde de euro pe an în revers :)))
    • -12 (34 voturi)    
      hehe (Duminică, 26 iunie 2016, 20:45)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Doar Germania castiga. Se vede cu ochiul liber ca UE este lebensraum-ul sau si Bruxelles o anexa. Cine nu e cu Germania e impotriva UE si orice dizidenta se doreste a fi innabusita cat mai rapid posibil pentru a nu strange randurile si a sparge sandramaua de export nemteasca!
      • -13 (23 voturi)    
        Cine e pe jumătate însărcinată? (Duminică, 26 iunie 2016, 21:18)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Poate frau merkel. Din relația cu putler...
        • +10 (16 voturi)    
          A inceput sa fie obosita aceasta gluma. (Duminică, 26 iunie 2016, 22:21)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Inteleg ca ai idei putine, limitate si fixe dar a inceput sa fie obosita gluma cu "Putler" / Merkel.
          • -1 (1 vot)    
            Să înțeleg că ție (Luni, 27 iunie 2016, 12:33)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            îți place putin/putler/putinel/sputin etc. Mie dă-mi voie să nu. Și la fel cum nu-mi place putler nu-mi place nici frau merkel. Tu ești trol rus sau trol al ue? Pașol na turbinca rusnacule!
            • 0 (2 voturi)    
              A-ti spune ca esti ridicol este normal (Luni, 27 iunie 2016, 12:50)

              quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

              Daca cineva iti spune ca pui mereu aceeasi "placa", spui mereu aceeasi gluma rasuflata acel cineva devine "troll" rus / ue., etc. samd

              Esti cel putin ridicol daca nu de-a dreptul stupid.

              Din fericire pentru tine ridicolul nu omoara dar in acelasi timp deranjeaza pe cei cu care intri in contact.

              Ar fi cazul sa te maturizezi. Ce zici, incerci acest lucru sau ramii in zona de confort si debitezi aceleasi ineptii ca si pina acum?
              • -1 (1 vot)    
                HN este un site politic unde (Luni, 27 iunie 2016, 13:27)

                andreitr [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

                oamenii își spun părerile politice mai deschis sau mai voalat. Cred că ar trebui să intri pe alte site-uri dacă te deranjază jocurile de cuvinte referitoare la rusnaci, nu s-o faci pe pricipialul, că nu ești. Ce zici, te lasă stăpânii tăi de la moskva să pleci de pe HN?
                • -1 (1 vot)    
                  Am observat ca ai ales ce este mai usor. (Luni, 27 iunie 2016, 13:40)

                  quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

                  Am observat ca ai ales ce este mai usor si anume zona de confort.

                  Respect optiunea ta dar nu inseamna mai putin ca esti ridicol.
      • +22 (28 voturi)    
        Ai o opinie (Duminică, 26 iunie 2016, 21:39)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Dar nu ești de acord cu ea :)))
        Dacă UE este lebensraum-ul Reich-ului 4 atunci Germania nu prea și-ar dori lebensraum-ul micșorat prin plecarea UK. Totuși zici că ”Doar Germania câștigă” prin plecarea UK. Doar Germania, absolut nimeni altcineva. Păi înseamnă că interesele Germaniei erau afectate cu UK în UE, și în mod normal Germania și-ar fi dorit UK out. E stupefiant cum nemții nu-și cunosc propriul interes (de a scoate UK din UE) și au făcut pe dracu în patru să nu se producă Brexitul.
        Sau, mai bine, ca să nu mai reducem atâta la absurd, fă tu o ședință de consiliu între cele două păreri ale tale și ajungeți la o poziție comună :)))
  • -3 (19 voturi)    
    vicele se pozitioneaza politic... (Duminică, 26 iunie 2016, 20:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ..ptr alegerile din 2017.

    deocamdata conditiile, tempo-ul, vezi temporizarea! negocierilor de divort le impune frau Merkel.
  • -5 (17 voturi)    
    Primesc (Duminică, 26 iunie 2016, 20:11)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu condiția să le-o spună Sigmar și vecinilor elvețieni de la sud și norvegienilor de peste mare din nord.
  • -6 (20 voturi)    
    limbaj nepotrivit (Duminică, 26 iunie 2016, 20:23)

    gemart [utilizator]

    Metaforele astea populiste dau bine la mahala dar nu-si au rostul. Divortul trebuie sa fie unul civilizat, UE si UK au multe in comun. Decizia e probabil una proasta dar ambele tabere pierd cate ceva iar oricine afirma ca UK are mai mult de pierdut decat UE, speculeaza. UK este un contributor important si o piatza mare pt UE.
    • +9 (17 voturi)    
      contrubutie versus comsum (Duminică, 26 iunie 2016, 20:52)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui gemart

      o fi "contribuitor" important (locul IV) dar si consumator la fel de impotant...Ba poate chiar mai important daca te uiti la numite sectoare cheie: financiar, farmaceutic, academic..deci, per total UE la banie iese pe plus faca UK (ca vorba aia, ei mai mult "consumau" decat plateau.

      Ca dovada, acum o dau cotita si nici morti nu mai vor sa iasa din UE.
      • +4 (8 voturi)    
        mai mult cumparau decat vindeau (Duminică, 26 iunie 2016, 21:52)

        gemart [utilizator] i-a raspuns lui neurino

        cred ca ne uitam la statistici similare dar tragem concluzii diferite. Nu inteleg treaba cu plata, plateau pt toate produsele din UE, doar nu veneau gratis.

        Nu sunt economist dar cand pierzi un partener caruia ii vindeai mai mult decat iti vindea le tie, nu pare un avantaj:

        http://www.telegraph.co.uk/business/2016/03/11/uk-trade-gap-with-eu-hits-record/
        • +4 (6 voturi)    
          CORECT! (Duminică, 26 iunie 2016, 23:15)

          esrevinU [utilizator] i-a raspuns lui gemart

          Germania va face cu UK exact ceea ce a facut cu Rusia. Spune ceva si face altceva (din interes). Cate masini vinde UK in Germania si cate vinde Germania in UK? Daca se intrerupe "prietenia", pierde Germania.

          (faceti ceva cu paginile HotNews ... ajung la +1GB de RAM in mai putin de un minut din cauza unor ad-uri necontrolate)
          • -1 (5 voturi)    
            Incorect (Luni, 27 iunie 2016, 0:28)

            Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui esrevinU

            Acest argument il aduc si cei din tabara "leave":
            "Nu vor avea curaj nemtii sa ne dea deoparte pentru ca ne vand masini mai mult decat putem noi conduce"
            Nu este asa: daca vor exista taxe vamale intre UK si UE, producatorii germani de automobile vor vinde pe alte piete, mai rentabile.
            BMW a anuntat ca-si va inchide fabrica din Anglia. Pe cine sa credem: pe tine, echipa "leave", sau conducerea firmei BMW?
            Mai asteptam cateva zile sa ne lamurim cine pierde si cine castiga, mai ales ca Germania (inexplicabil, este?) vrea iesirea cat mai rapida a UK din UE, daca poporul britanic a decis asa.
            De ce se codesc acum sa acitveze articolul 50 de parasire a UE daca nu au nimic de pierdut? De ce nu se grabesc sa dea o lovitura mortala Germaniei?
            Da' cumsecade mai sunt britanicii, n-am ce zice!
          • +1 (3 voturi)    
            AdBlock Plus (Luni, 27 iunie 2016, 1:12)

            SorinSegarceanu [anonim] i-a raspuns lui esrevinU

            Foloseste-l cu incredere
            • 0 (0 voturi)    
              AdBlock (Luni, 27 iunie 2016, 9:59)

              Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui SorinSegarceanu

              Si ziarul asta din ce mai traieste, daca oamenii le blocheaza ad-urile? Tie iti place sa mucesti gratis?
        • +1 (7 voturi)    
          Sa presupunem... (Luni, 27 iunie 2016, 0:17)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui gemart

          ...ca asa este (Telegraph este un ziar din tabara "leave" asa ca spune jumatati de adevar, mai ales jumatatile care-i convine). De ce a cazut lira sterlina pe burse, daca Marea Britanie cumpara mai mult decat vindea? Nu ar fi fost normal ca lira sterlina, eliberata de "chingile" acestui "decalaj", sa creasca spectaculos?
          Este exact problema pe care si-o pun clujenii, de exemplu: cotizeaza la bugetul de stat mai mult decat primesc inapoi de la administratia centrala.
          Asa fiind pusa problema, de ce ar trebui sa mai platim taxe si impozite pentru cei defavorizati: n-ar fi mai bine ca acesti bani sa fie bagati numai in iluminatul public de pe strada noastra?
          De ce trebuie ca UE sa ajute tarile mai sarace precum Romania, cand ar fi mai usor ca banii sa ramana acolo unde sunt produsi?
          Ce rost mai are UE, atunci?
          Cu aceasta mentalitate ne-am intoarce cu secole in urma, Clujul ar putea deveni oras-stat, precum Venetia, Germania si-ar vedea de bunastarea propriilor cetateni si asa mai departe.
          Dar proiectul european este mult mai generos decat lumea vrea sa recunoasca si in orice fapta generoasa vede o conspiratie oneroasa a Germaniei.
          Britanicii au decis ca nu e bine sa fii generos: au votat deconectarea de la restul Europei. Nu va trece mult si se vor gasi destui care sa rastalmaceasca totul, ca de fapt Germania i-a indemnat pe englezi sa iasa din UE pentru a calari si mai tare Europa.
          Altfel spus, orice ar intreprinde Germania e de rau, orice tampenie fac altii este un raspuns la "lacomia" Germaniei.
          Vorba unui crainic de la Radio Erevan:
          "Astia-s oamenii, cu ei defilam".
        • 0 (0 voturi)    
          trade (Luni, 27 iunie 2016, 17:14)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui gemart

          faptul ca UK e OUT de pe piata comuna asta nu inseamna ca BMW nu o sa isi mai vinda nici o masina...din contra, chiar daca numarul poate va fi ceva mai mic, per total suma achizitonata va fi ceva mai mare, mathematically speaking.
    • +8 (20 voturi)    
      ehee (Duminică, 26 iunie 2016, 21:17)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui gemart

      O fi UK un contribuitor important, dar cand vor vedea europenii ca masinile fabricate in UK ii costa cu (minim) 10% mai mult (sa luam doar un exemplu), sa vezi cum nu mai sunt interesati sa cumpere, iar in momentul ala sa vezi cum producatorii (honda, nissan, toyota) isi muta fabricile pe continent. sa vezi atunci cum, incet incet, UK nu va mai fi un contribuitor important (nici ca bani nici ca produse). off the record, Vodafone Group planuieste sa se mute in Germania - adica vreo 12000 de oameni vor pleca din UK (sau mai bine zis, 12.000 de familii). tinand cont ca Vodafone HQ e intr-un orasel de 38.000 locuitori, asta poate inseamna falimentul orasului ...

      cat despre import ... cand se vor pierde zeci / sute de mii de job-uri, iar companiile mari vor fi plecat din UK, sa vezi atunci cum nu-si mai permit englezii sa cumpere capsune din portugalia, cirese din spania, portocale din italia (exemple random). sa-i vezi cum vor trai doar cu mere si pere productie proprie, cartofi, morcovi si pastarnac made in UK. nimeni nu va incheia acorduri comerciale preferentiale cu o piata mica (circa 60 mil de oameni) dar care va deveni din ce in ce mai saraca. asa ca ... vorba lu' Obama, UE are prioritate pt ca e o piata mai mare :P

      deci, vorba romanului - cine seamana vant, culege furtuna ...
      • +2 (6 voturi)    
        e o strada cu doua sensuri (Duminică, 26 iunie 2016, 21:56)

        gemart [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        UE desface mai multa marfa in UK decat invers

        http://www.telegraph.co.uk/business/2016/03/11/uk-trade-gap-with-eu-hits-record/
        • +2 (8 voturi)    
          Se prea poate... (Luni, 27 iunie 2016, 2:02)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui gemart

          ... n-am urmarit prea atent povestea si nici cifrele detaliate nu le stiu.
          Insa, la mine-n sat, treaba arata cam asa. Cand s-a suparat Ion pe sat si-a zis ca el nu mai face comert cu noi, ailalti, ca fiind vecinii lui, ci ca si cu oricare alti straini, e drept ca toti am pierdut.
          Vasile a pierdut un client care-i cumpara un miel pe an.
          Gheorghe a pierdut un client care-i cumpara un kil de branza pe saptamana.
          Eu am pierdut un client care-mi cumpara un sac de nuci pe an.
          Costica a pierdut un client care-i cumpara doi litri pe saptamana din vinul ala bun al lui.
          Si-asa mai departe.
          Dar Ion a ramas cu toti pepenii pe camp pentru ca nu i-a mai vandut nimanui din sat niciun pepene.

          Acu' judecati si dvs., ca sunteti domni de la oras, cu multa carte, cine-a iesit cel mai pierdut din toata zavera.
          • 0 (2 voturi)    
            in nici un caz Ion (Luni, 27 iunie 2016, 9:44)

            gear six [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            care are veri multi in alte sate ( tine cont ca Ion a avut la un moment dat 25% din toata suprafata comunei si nu misca nimeni in fata lui, iar in conflict direct nu l-a caftit nimeni de 1000 de ani).
            acuma Nelutu o fi imbatrinit si el si are ghearele tocite si blana de leu cam napirlita, dar Ion e ultimul pe care sa-l pling de mila.
            zau.

            si nu numai de la comert a plecat zavera, ci si de la:
            -zilieri care nu mai pleaca din curtea lui si stau numa' la el ca e suflet slab si orgolios, dar vrea sa scape de aia care au venit de prin anii 1990-2000.
            cu aia trimisi de verii lui n-are probleme.

            -de la taxe aiurea si legi de-a-n boulea, iar primarul baga numa' hotariri de alea care curbeaza castravetii

            -de la faptul ca l-au prostit unii ca el da prea mult , dar el sareacu n-a aflat ca putea lua mai mult de la primarie si sa incline balanta in favoarea lui, fudul si prost informat , ce s-o mai dam pe dupa cires.

            or mai si altele , dar pare ca astea-s la vedere.
            • 0 (0 voturi)    
              frumoasa retorica (Luni, 27 iunie 2016, 10:53)

              exlc [utilizator] i-a raspuns lui gear six

              Nu sunt pe deplin de acord, dar partea cu castravetii curbati e tare
        • +1 (1 vot)    
          informatia este incompleta... (Luni, 27 iunie 2016, 12:27)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui gemart

          o sa-ti dau un singur exemplu: intri pe amazon.co.uk, cumperi ceva si iti vine factura din luxembourg. trade gap? nu. daca fondurile de investitii de la Londra detin actiuni la Amazon si aia din Luxembourg nu, atunci banii se intorc de unde au plecat.
          faptul ca Londra este momentan centrul financiar al Europei echilibreaza orice alta iesire de capital.
  • -1 (13 voturi)    
    Sigmar Gabriel este pro-rus (Duminică, 26 iunie 2016, 20:53)

    CosminDragnea [anonim]

    Comentariile lui Sigmar Gabriel trebuie privite in context. In ultimii ani, Sigmar Gabriel a avut constant luari de pozitie pro-ruse, ajungandu-se sa fie acuzat de tradarea valorilor democratice occidentale. Asa ca mi se pare normal ca doreste UK in afara UE, si asta cat mai repede.
    • +8 (14 voturi)    
      Declarația asta tăioasă e bună pentru UE (Duminică, 26 iunie 2016, 21:44)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui CosminDragnea

      așadar nu prea cred că îl bucură pe Putin. Văd toți exitiștii de pe continent că UK a luat-o rău în barbă cu referendumul ăsta și forțele centrifuge suferă o pierdere de viteză. Dacă chiar vroia să facă pe plac lui Putin trebuia să producă o văicăreală că pentru UE va fi mai rău fără UK ȘI că ar fi mai bine să amânăm exitul cât mai mult
  • -10 (22 voturi)    
    Calicii Europei mor de grija englezilor (Duminică, 26 iunie 2016, 21:12)

    stani [utilizator]

    @zet englezii o duceau foarte bine si pana sa faca parte din EU prin urmare sunt sigur ca o vor duce foarte bine sau poate chiar mai bine si dupa iesirea lor din UE.

    Toata agitatia/panica asta post referendum a fost declansata de trusturile media controlate de globalisti, ex. BBC si alti propagandisti de servici.

    Totusi, ce nu inteleg eu inca este, de unde si pana unde toata grija asta a romanilor fata de viitorul englezilor?
    • +7 (19 voturi)    
      stai calm, nu moare nimeni de grija englezilor (Duminică, 26 iunie 2016, 21:56)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui stani

      pentru românia este rău că a ieșit Marea Britanie din UE, dintr-un motiv extrem de simplu: avem la răsărit un vecin psihopat, și o voce singulară care îl ținea la respect pe nebunul crăcănat era Marea Britanie.
      Germania și Franța au trădat estul europei și țările baltice. Vocea asta (puternică) s-a pierdut, UE fără GB va fi nemțească.
      Pe de altă parte englezii vor pierde imens (sute de miliarde de euro), și est europenii subliniază asta nu din grijă față de englezi, ci ca să arate cât de tâmpiți au fost - ne-ar fi ajutat pe noi să rămâneți, dar v-ar fi ajutat și pe voi (când spui cât de bine o duceau englezii acum 50 de ani uiți să spui că Marea Britanie era imperiu peste colonii pe aproximativ jumătate de planetă), vezi când au început coloniile să își declare independența cam cum a fost afectat PIB-ul britanic.
      • 0 (0 voturi)    
        Coorect! (Luni, 27 iunie 2016, 17:53)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Nu am cum sa dau vreo duzina de laicuri, dar considera +19 (31 voturi), adica voturile tuturor cunoscutilor mei pro-europeni. Putini, din pacate.
        In 1972 Marea Britanie a intrat in Uniunea Europeana din interes, cu o economie la pamant, cu sindicate puternice care paralizau economia de cate ori aveau chef; imagini ca la Napoli, cu strazi pline de gunoaie, puteai vedea la Londra, Birmingham, sau Manchester, trenurile si autobuzele nu circulau cu saptamanile, iar nivelul de trai era pana la piciorul broastei. Multiculturalismul se datoreaza faptului ca nu mai exista populatie sa stranga gunoaiele, sa conduca autobuzele, nu mai exista personal in spitale si muncitori in agricultura.
        Sa-i acuzi acum pe emigranti si Uniunea Europeana pentru ca nu te-au lasat sa te prabusesti, mai mult decat atat, te-au ajutat sa prosperi, este o nemernicie fara margini.
  • -4 (20 voturi)    
    ranjelile nemtesti (Duminică, 26 iunie 2016, 22:08)

    EXEs [utilizator]

    Oamenii astia nu o sa se schimbe niciodata, au fost nazisti si o sa moara nazisti. Nu pot sa inteleg ce vor nemtii astia acum, sa-i mute pe englezi in Madagascar sau ce? Nu se mai poate trai in Europa daca nu te supui fuhreririlor, si nici macar nu sunt in mijlocul continentului asa cum sunt elvetienii. WTF e cu dictatura asta. Astia sunt la fel de rai ca islamistii, ori ii pupi undeva ei ori nu mai ai viata linistita. Nici nu ma mai mir ca se iubesc atat de mult cu muslimii.
    Insula aia e teritoriul lor si fac ce vor cu el si ar fi culmea ca dupa ce le ridica embargoul rusilor sa-l puna pe capul englezilor, dar nu mai mira nimic acum so FU nazis!
    • +9 (17 voturi)    
      Respiră adânc (Duminică, 26 iunie 2016, 22:25)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Te-ai calmat? Cu ce te-au supărat nemții? Trebuiau să se milogească de britanici să se mai gândească, să mai stea pe aici cu noi în Uniune? Britanicii au decis perfect democratic și nesiliți de nimeni să plece, neamțul ăsta spune că UE a luat la cunoștință de decizia GB, nu prea există cale de mijloc, GB nu poate fi și în UE și în afară.
      • -1 (1 vot)    
        da, dar a pleca nu este oarecum... (Luni, 27 iunie 2016, 11:57)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zet

        UK va pleca asa cum vrea dansa, dupe ce va negocia singura impotriva Evropei unite...

        Deja se joaca tare - castiga clar UK care nu mai este una din tarile Evropei ci este o parte din deal - hohoho de aceea s-a nevroptat acest neamtz...

        Mai vedem - este interesant!
        • 0 (0 voturi)    
          Cu coada intre picioare (Luni, 27 iunie 2016, 18:11)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Asa va pleca: cu tratate comerciale ca ale oricarui stat ce nu apartine Uniunii.
          Desigur ca se joaca tare: tarile membre vor iesirea cat mai rapida a UK din UE, iar UK "joaca tare" si se mai gandeste: deja europenii tremura in fata "fermitatii" britanice.
          Britanicii sa gandesc sa o mai lungeasca vreo 10 ani, dar, ghinion, UE ii vrea plecati in nu mai mult de 2 ani, conform art.50 al Tratatului de la Lisabona. De-altfel sunt asa de fermi incat deja au inceput sa spuna ca nu au nimic cu emigratia si ca au fost gresit intelesi. Asta se traduce, in limba "ferm" diplomatic: "Vom face compromisuri la greu numai sa pastram accesul actual la piata unica".
          Duri tare, englezii astia, nene!
  • +11 (19 voturi)    
    Germania a invatat din ww2 (Duminică, 26 iunie 2016, 22:35)

    L8MA [utilizator]

    Marea Britanie a facut cea mai stupida miscare strategica din istoria ultimei jumatati de secol.
  • +1 (5 voturi)    
    Maxim (Duminică, 26 iunie 2016, 23:56)

    StoicaMarius1 [anonim]

    Sa nu uitam ca totusi aproape jumate de UK nu e proasta (48% au votat cu UE), deci jumate e tampita, jumata proasta, este o tara super divizata din cauza asta 2 regiuni Irlanda de Nord si Scotia doresc diviziunea..la asta tampitii aia de 51,8 % trebuiau sa se gandeasca la macinarea celor 4 regate nu ca taca pac ies iei din UE. Irlanda de Nord va avea granita cu Republica Irlanda ceea ce nu le place nord-irlandezilor pt ca au bunici si rude in Irlanda(Eire)

    Cu alte cuvinte cel mai prost vot din istoria politicii acela de a te izola de lume, de a te distruge pe interiori stiind ca statul este multinational format din 4 regate unite care se pot despartii ..
  • +4 (4 voturi)    
    Sigi halt die Klappe (Luni, 27 iunie 2016, 3:00)

    JohnDoeLaneskoo [utilizator]

    Nenea asta si cu onor colega lui de guvernare sunt printre principalii vinovati de dezintegrarea europei.
    Credeti-ma ca puhoaiele de migranti care au ajuns la canalul manecii si iau cu asalt care cum pot (taind prelata la camioane, lipa-lipa pe liniile de cale ferata din channel tunnel - de au trebuit sa opreasca circulatia trenurilor ca sa nu-i calce, sau pur si simplu inot...) au adaugat cateva procente bune in talerul cu Leave al balantei.
    Aroganta eurocratilor a mai pus si ea procentele ei.
    Apoi faptul ca Grecia si alte tari neperformante sunt o piatra de gatul celorlalte tari...
    Si daca ma mai gandesc, mai gasesc...

    Pana cand nu se rezolva problemele astea de fond, constructia europeana nu este la adapost.

    Si e pacat, dupa decenii de eforturi de progres, a venit o generatie politica iresponsabila si incompetenta care ruineaza tot.

    Deci, nea Sigi, ca sa te parafrazez, intr-o zi pe tine si pe cei ca tine va vor blestema europenii.
    Boris Johnson nu ar fi convins pe nimeni daca nu ii ridicati voi mingea la fileu.
  • 0 (0 voturi)    
    Baiatul asta a citit putin... (Luni, 27 iunie 2016, 11:54)

    ..13 [utilizator]

    Caci daca avea drg de carte citea mai mult si putea vedea sa sunt mai multe feluri de a ramane insarcinata chiar si atunci cand nu ai nici un partener...

    Deci, pana la urma va fi asa cum vrea UK si nu cum vrea coana Evropa unita.

    Numai de bine sa auzim!