Erdogan: Brexitul, o turnura ce ar putea antrena noi "dezertari" de state membre

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:16 Actualitate | Internaţional

Recep Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a estimat ca iesirea Regatului Unit din Uniunea Europeana marcheaza "inceputul unei noi ere" si ca s-ar putea ca blocul comunitar sa se confrunte cu noi "dezertari" de state membre daca UE nu se reformeaza, relateaza sambata AFP, citata de Agerpres.

"Consider decizia luata de poporul britanic drept inceputul unei noi ere pentru Regatul Unit si pentru Uniunea Europeana", a afirmat Erdogan vineri seara, in prima sa reactie la victoria taberei Brexitului (iesirea Marii Britanii din UE) in referendumul care a avut loc joi in Marea Britanie.

"Ca restul planetei, noi ne asteptam la un 'da' la referendum, dar iata ce s-a intamplat", a spus presedintele pe tema victoriei la referendum a taberei Brexitului.

"Problema acum nu este Turcia, ci insasi UE", a adaugat Erdogan, a carui tara poarta de ani de zile negocieri de aderare cu Bruxellesul.

Erdogan este de parere ca iesirea din UE si a altor tari risca sa fie "inevitabila", daca UE nu-si revizuieste politica privind migratia, politica ce, in opinia sa, provoaca o crestere a rasismului si a islamofobiei in Europa.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
1472 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    da nea erdocan (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:24)

    rov [utilizator]

    ca de exemplu Kurdistanul...
  • +5 (7 voturi)    
    s-a gasit... (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:29)

    liviu_ [utilizator]

    ca acest jeg care nu respecta nici o lege sau tratat international sa isi dea cu parerea...
    l-a intrebat cineva ceva?!
  • +7 (7 voturi)    
    O sa dezerteze pentru a se uni cu Turcia (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:30)

    quietguy58 [utilizator]

    O sa dezerteze pentru a se uni cu Turcia, aceasta "minunata" tara atit de "democratica" si "liberala".
  • +5 (5 voturi)    
    s-a trezit dictatorul otoman (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:41)

    andipetre [utilizator]

    Vai, s-a trezit marele sultan Erdogan sa dea sfaturi unei uniuni in care el si statul sau autocratic nu vor intra niciodata. De parca ar intelege el ce inseamna o uniune de state democratice si care sunt provocarile.

    Prima dezertare din UE are loc chiar inaintea aderarii si se numeste Turcia.
  • +5 (5 voturi)    
    ERTURBAN A STAT EL SI A CUJETAT (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:20)

    arheopterix [utilizator]

    Si a produs neste ganduri de pehlivan . Acu toti frustratii cujeta si dau din gura Daca se dovedeste ca a incurajat pe migratori , cred ca trasul in teapa (experimentat de bunicii lui ), ar fi binevenit .
  • +5 (5 voturi)    
    previziunile erdogane (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:36)

    neurino [utilizator]

    a devenit Erdogan un fel de Nostradamus...mai Erdogane, Europa se trezeste mai rapid decat ai vrea tu si se uneste si sa te vaz atunci cand te-or zbura si pe tine la unison.
  • +5 (5 voturi)    
    ce tupeu la sultan (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:55)

    PaulPastout [anonim]

    ideea ”lui” e desigur să refacă Imperiul Otoman, dar numai partea dinspre sud-est, mai precis Siria, de ce nu și Irakul, măcar o jumătate, pe care o s-o doneze ISIS, conform contractului, ăăă, stai, am vrut să zic din bunătatea inimii și atașament la cauza democratică.
  • +5 (5 voturi)    
    dA (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 20:11)

    Babilou [utilizator]

    Eeeeeee...strugurii sunt acrii........
  • +4 (4 voturi)    
    Daca zici tu Grigutza Franaru`... desi eu nu cred (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 20:15)

    UnOarecare [utilizator]

    ca cvasiabsenta politica realista privind migratia creste rasismul si islamofobia ci chiar comportamentul imigrantilor needucati intrand intr-o societate plina de oameni needucati (vezi votul in RO sau Brexitul in UK).
  • +5 (5 voturi)    
    F..ck you Erdogan. (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 21:14)

    quietguy58 [utilizator]

    F..ck you Erdogan.
  • +4 (4 voturi)    
    REFORMA ALA TURCA BRE (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 21:37)

    arheopterix [utilizator]

    Cred ca ziua ne povesteste ce a visat el in seara precedent .
  • +6 (6 voturi)    
    He he (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 21:57)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Otomanu spera la ceva cand de fapt integrarea Turciei a fost unul din argumentele taberei pro Brexit. Cand toata lumea ramanea socata de santajul Turciei iar Bruxellul acorda vize celor 80 mil de turci si miliarde de euro pt imigranti Cameron nega in fata publicului acordurile neortodoxe
  • +5 (7 voturi)    
    Cainele moare de drum lung (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 22:52)

    potaissa [utilizator]

    si escrocul asta de grija altora. Vezi-ti mai de Anatolia ta, pungasule!
  • +5 (5 voturi)    
    Cineva sa teaduce ce spune tov. Erdogan (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 22:59)

    Vlad-I [utilizator]

    Ce fel de reforma propune Erdogan ? " daca UE nu-si revizuieste politica privind migratia, politica ce, in opinia sa, provoaca o crestere a rasismului si a islamofobiei in Europa." adica, Erdogan vrea sa vina mai multi refugiati in europa ca sa scada islamofobia sau cum ?
  • +1 (1 vot)    
    Turcia si Erdoganul sau (Duminică, 26 iunie 2016, 13:35)

    UpNext [utilizator]

    este, prin insistenta de a intra in UE, un contributor semnificativ la configurarea deciziei de Brexit, avand in vedere efectele posibile, pe plan etno-social si cultural, a acceptarii Turciei.

    Acest adevar va fi mentionat clar in analizele la rece, care vor urma, a motivatiilor optiunii Brexit. Si este bine, pentru ca Turcia NU va mai intra in UE, la fel ca si Ucraina, pentru a nu determina conflicte si mai intense intre membri si, in consecinta, accelerarea desfacerii UE si, de asemenea posibil, un nou conflict intra-european, chiar fara implicarea Rusiei!!