Tabara pro-Brexit continua sa se scuture de argumentele folosite in campanie, ultimul pe lista fiind cel privind imigratia

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iunie 2016, 15:25 Actualitate | Internaţional

Imigratie Marea Britanie
Foto: Wikipedia
Tabara pro-Brexit pare sa faca pasi inapoi in privinta unor argumente cheie folosite in timpul campaniei pentru referendum la mai putin de 24 de ore dupa ce Regatul a votat pentru parasirea UE, ultimul caz fiind in privinta nivelului migratiei, scrie The Guardian.

La cateva ore dupa ce vineri dimineata s-a anunta rezultatul consultarii populare, Nigel Farage s-a distantat de pretentia ca cele 350 mil. de lire sterline cu care Regatul contribuie saptamanal la UE ar putea fi folosite pentru sanatate, iar europarlamentarul conservator Daniel Hannan a spus ca libera circulatie a persoanelor ar putea duce la acelasi nivel de imigratie si dupa Brexit. 

„Sincer, daca oamenii cred ca au votat si va fi zero imigratie dinspre UE, vor fi dezamagiti”, a spus Hannan, in conditiile in care impactul imigratiei asupra locurilor de munca a fost un element cheie al campaniei taberei Leave, din care a facut si el parte. 

Mai mult, parlamentarul conservator Liam Fox, un alt nume important al taberei pro-Brexit, a pus sub semnul intrebarii necesitatea declansarii articolului 50 din Tratatul de la Lisabona ce declanseaza iesirea din UE. 

„O multime de lucruri au fost spuse inainte de acest referendum pe care ar trebui sa le regandim si asta (invocarea articolului 50) este unul dintre ele”, a spus Fox.


Citeste mai multe despre   









30545 vizualizari
  • +68 (74 voturi)    
    Deci ei le spun pe fata votantilor pro-iesire (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 15:39)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca i-au mintit.

    Dar cei care au votat iesirea probabil o vor tine pe a lor, fiind niste prosti.
    • +55 (59 voturi)    
      eu am (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      senzatia ca chiar nu se asteptau sa le iasa referendumul.
      probabil credeau ca vor pierde la scor asemanator cu cel la care au pierdut cei ce doreau ramanerea in UE, cu gandul de a folosi procentul respectiv pt. a mai negocia cine stie ce avantaje, dupa modelul din urma cu cateva luni.
      • +12 (12 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:50)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Exact asa a fost.Acum se vad incapabili sa-si gestioneze "victoria".O victorie cat un dezastru.
      • +8 (8 voturi)    
        Intentia nu conteaza, ci doar rezultatele (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:51)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Nu poti sa darami economia tarii si apoi sa zici "n-am vrut".
        • +2 (2 voturi)    
          Zau ? (Duminică, 26 iunie 2016, 8:12)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          ... ia uita-te loco ... .
        • 0 (0 voturi)    
          cine-a zis (Duminică, 26 iunie 2016, 12:42)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          ca farage si boris exceleaza la capitolul inteligenta?
          sunt 2 oportunisti care au marsat pe orgoliul imperial al britanicilor, la fel cum a facut si tontolici al nostru cu ortodoxia si nationalismul.
      • +12 (12 voturi)    
        Disputa reală e în partidul conservator (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:57)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Tabăra anti-UE voia să-l aducă pe Boris Johnson la șefia partidului, iar referendumul pierdut era o ocazie foarte bună. Însă câștigarea referendumului nu era luată serios în calcul, orice persoană cu minime cunoștințe economice înțelegea că părăsirea UE nu e în interesul Mariii Britanii.
      • +9 (9 voturi)    
        au jucat toti la cacealma... (Duminică, 26 iunie 2016, 10:20)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ...ca sa obtina privilegii. Acum au luat-o in mina si cei pro si cei contra Brexit....
    • +7 (9 voturi)    
      Asa se intampla cand "simplifici" educatia (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 20:14)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Trendul in societatile vestice (acum proclamat si la noi de "progresisti") a fost de ani buni sa simplifice educatia maselor, sa nu ii "chinuie" prea mult pe elevi, sa ii lase pe cati mai putini sa faca studii superioare.

      Ei credeau ca astfel obtin o societate conformista, usor de condus.

      Au obtinut o societate de needucati, care pun botul la orice zice un vadim de genul Farage si ii cred pe populisti oricate minicuni ar indruga.

      Be careful what you wish for. Nu poti fi si civilizat si needucat.
      • +1 (1 vot)    
        O mica corectie (Duminică, 26 iunie 2016, 16:38)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Drept e, facut examenele mai usoare si redus cerintele e modul in care as zice de decenii occidentul sustine un trend crescator pe hartie al nivelului de educatie. Nu e insa cazul studiilor universitare.Buni sau prosti, numarul studentilor in occident e semnificativ mai ridicat decat cam peste tot in lume, in tari mai putin dezvoltate.
    • 0 (0 voturi)    
      hei (Duminică, 26 iunie 2016, 6:11)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Pentru toti papagalii de Bruxelles:

      https://www.youtube.com/watch?v=5XKJ2mcdVmQ
    • 0 (0 voturi)    
      pai si cu romanii au facut la fel (Duminică, 26 iunie 2016, 17:06)

      ciufy [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      ca dupa 2007 sau 2015, cum era, vor navali pe 1 ianuarie 2 milioane de romani in UK... si apoi au recunoscut ca s-au inselat...
      si cu toate astea, idiotii de bosorogi englezi tot mai cred ca vin imigrantii si le fura pensiile si joburile pentru persoane de 50-60 de ani...
  • +47 (59 voturi)    
    ma' baieti (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 15:43)

    sachei [utilizator]

    nici macar balls n-aveti? noi romanii avem o vorba, daca maninci un rahat, maninca-l pina la capat
    • -3 (47 voturi)    
      gresit (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 15:53)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      vorba preferata romaneasca este hotul neprins este negustor cinstit si capul plecat sabia nu l taie :)))
      • +2 (2 voturi)    
        continuare (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:29)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        aia cu capul mai are si o continuare...
      • +2 (6 voturi)    
        Ai multi hoti si ipocriti (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 23:04)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        In familie? Eu in familia mea n-am asa ceva. Si nici nu cunosc pe nimeni in jurul meu hot si/sau ipocrit. Lasa-ne.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce sa zic (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 21:16)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Sincer PSD-ul si politicienii romanesti au niste balls de se tin toti de ce zic si mananca rahatul pana la capat...
  • -7 (35 voturi)    
    Bye bye UK (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 15:45)

    quietguy58 [utilizator]

    Bye bye UK, ati facut bine ca ati iesit din UE, nu o sa va duca nimeni dorul.

    Nu le plingeti de mila englezilor, isi doreau asa de mult sa iasa din UE asa ca nu inteleg rostul de ce ii regretai atita.

    Oricum, situatia romanilor va deveni destul de nasoala.
    Un articol interesant in acest sens

    http://adevarulfinanciar.ro/articol/ce-se-intampla-cu-romanii-din-marea-britanie-dupa-brexit-romania-va-negocia-astfel-incat-sa-avem-grija-de-cei-care-traiesc-acolo/
  • +46 (52 voturi)    
    Brexit / Brexin (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 15:45)

    Soljenitin [utilizator]

    Celor ce au folosit niste argumente si acum nu le mai recunosc ar trebui sa li se retraga niste drepturi: sa nu mai aiba voie sa ocupe functii publice sau sa faca parte din vreun partid, sa nu aiba voie sa organizeze intalniri, meetinguri, proteste, etc.
    Nu se poate sa calci pe bec, sa nu recunosti si sa ramai nepedepsit.
    • +37 (45 voturi)    
      Iresponsabili (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:31)

      slashroot [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Toți ratații, toate scursorile ajung politicieni și primesc aberanta putere de a decide cursul vieții a milioane de oameni. Ne uităm la mizerabilii noștri, dar iată că nici Farage, Trump și Le Pen nu sunt altfel. Obișnuiți-vă cu fețele lor, îi vom vedea des în următorii ani.

      Referendumul ăsta a fost o partidă de poker, ei au mers la cacealma iar acum noi marșăm. O să se vadă, curând, cărțile... Good riddance, Britain!
      • +2 (6 voturi)    
        Unul din cele mai excelente comentarii (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 22:21)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

        pe care le-am citit zilele astea. Pacat de tinerii din UK.
    • -21 (43 voturi)    
      Argumente (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:45)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Argumentele pro -exit au fost solide.Concluzia este una simpla : UE trebuie reformata din radacina.risipa a atins cote astronomice ..iar presa printre care si HN trebuie sa inceteze manipularea si sa inteleaga ca este viata si fara UE
      • +5 (11 voturi)    
        bineinteles. (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:51)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Exista viata si fara UE.De exemplu URSS,nu?
        • 0 (0 voturi)    
          Japonia... (Duminică, 26 iunie 2016, 8:15)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          par example...
      • +14 (14 voturi)    
        Ca în Ucraina e viața fără UE (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:01)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Argumenete în favoarea Brexit au fost mistificări de la un capăt la altul. Orice comentariu negativ la adresa indienilor sau pakistanezilor e interzis prin lege (Hatred Act 2006) dar xenofobia la adresa est-europenilor nu e interzisă.
    • +17 (25 voturi)    
      asa ar fi (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      frumos.
      uita-te insa la noi in ograda : dragnea, tonta, sova, si cati inca, o lafaie in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      .. ie te te ... (Duminică, 26 iunie 2016, 8:14)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ... asa local nu cunosti niste cazuri ?
  • -20 (46 voturi)    
    "Tabara pro-Brexit..." (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 15:50)

    CodrutzaN [utilizator]

    Ar fi fost mai bine spus "Tabara platita de bolsevici" condusa de merkel, asistata de iunkers...
    • +10 (20 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:12)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui CodrutzaN

      @Codrutza N ..n-ar fi exclus sa ai dreptate. Deja pe saiturile rusesti au aparut caricaturi cu "omuletzi verzi" a.k.a. "polite people" a.k.a. fortele speciale ale armatei ruse care au participal la ocuparea Crimeii oferind pisicute reginei Angliei care le primea cu un zambet naiv. O fi parand exagerat dar e pe saiturile lor si or fi stiind rusii ce stiu.
      https://pp.vk.me/c633319/v633319898/43088/r3IpoF-9tAM.jpg
    • -18 (22 voturi)    
      Puti, via Coreea de Nord !!!! (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:19)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui CodrutzaN

      "Ar fi fost mai bine spus "Tabara platita de bolsevici" condusa de merkel, asistata de iunkers..."
      ==============
      Platita direct de Putin, via Coreea de Nord. S-a descoperit ca in fiecare urna era un omulet verde care mazgalea biletelele "Brexit, Brexit". Au fost tradati de mirosul de pufoaica din interior, descoperit pe baza analizei statistice a matematicianului de renume mondial, NeeK-Ush-Ordone !
      • -4 (4 voturi)    
        Putin, nu Puti...(typing) (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:35)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Putin, nu Puti...(typing)
  • -11 (13 voturi)    
    Ascultați aici cum vorbește un lider adevărat (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:48)

    Nyk1 [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=tzNj-hH8LkY

    Omul vine cu argumente, nu cu afirmații denaturate.
    • +5 (5 voturi)    
      argumetele pro (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:46)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      pai daca sunt atat de tari argumetele pro si daca e asa de bine AFARA...de ce nu initiaza UK mai repde procedurile de OUT ca sa vedem si noi bunastarea si capacitatea englezeasca la adevarat ei valoare si nu umbrita" de "broicoii bruxellezi".

      Nu iti trebuie foarte multi neuroni functionali sa ajungi la astfel de concluzii lorgice.
      Totusi, realitatea ne spune ca englezii nu vor sa paraseasca UE doar dau din gura.
    • +5 (5 voturi)    
      Si cititi aici... (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 20:50)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...cum o da la-ntors ca la Ploiesti: http://www.newstatesman.com/politics/uk/2016/06/tory-brexiter-daniel-hannan-leave-campaign-never-promised-radical-decline. Ca un adevarat politician de pe malurile... Dambovitei!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Chiar asa ? (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 21:37)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      Uite un argument care e fals : contributia UE la economia mondiala a scazut de la 35% in 1975 (momentul aderarii UK) la 17% astazi. Motiv pentru care UK trebuia sa iasa din UE. Realitatea : Nu numai contributia UE a scazut ci in general contributia tarilor dezvoltate a scazut. SUA care au cel mai liberal sistem economic contribuiau in 1960 cu 50% la PIB-ul mondial. Astazi mai contributie cu maxim 23%. Deci o minciuna prin omisiune. Inauntru sau in afara UE, UK tot acolo era.
    • +4 (4 voturi)    
      Omul incepe cu o minciuna. (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 22:00)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cica trebuie sa aleaga intre inima si luciditate. Si spune ca inima lui e legata de ramanerea in UE. Nu spune insa de ce luciditatea ar fi impotriva. Aduce un fals starting point de la bun inceput.

      Dupa asta il aud ca marile corporatii bancare ar fi bucuroase de mai multe reglementari pentru ca acestea, reglementarile, ar fi o piedica pentrru intrarea startupurilor in competitie. Parca vad bancile create in garaj de tineri investitori, cu banii din purcelus, incercand sa intre in piata bancara si impiedicandu-se de reglementarile UE in primul rand :)

      Nu am avut rabdare sa-l ascult pana la capat... Din start a inceput manipulator si apoi a spus o tampenie mare cat China. La o astfel de debatere nici nu-ti trebuie argumente. Poti doar sa demontezi falsele argumente al precedentului vorbitor daca le notezi pe hartie.

      In timp ce scriam acest comment il aud facand apel exact la lucrul care cica il tinea aproape de UE dar in sens invers, aduce argumente emotionale pentru iesirea din UE.

      Cine-i manipulatorul asta? Un lider? Al prostilor ce pot fi manipulati poate.
  • +23 (37 voturi)    
    pentru UE plecarea Angliei e un mare castig (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:51)

    gimini [utilizator]

    Acesti englezi au fost mereu o frana pusa proiectului european. Sincer sa fiu mi-e mila de ei, de ce va urma, dar trebuie lasati sa fiarba in suc propriu vreo cativa ani - 5-10 ani -, sa reintegram rapid Scotia si Irlanda de Nord, care isi vor declara secesiunea, si apoi peste vreo 10 ani sa inceapa discutiile si pentru reintegrarea Angliei, dar nu in conditiile de lux pe care le-au primit in anii 70, ci asa cum am patit-o noi: pe capitole, frumos, cu MCV, cu Schengen, cu tot tacamul. Inclusiv cu obligatia de a-si trece circulatia de pe stanga pe dreapta. Sa stea vreo 10 ani in discutii, in genunchi, si apoi sa fie iar primiti.
    • -10 (12 voturi)    
      "Sincer sa fiu mi-e mila de ei..." Hehehe (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:39)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      "Sincer sa fiu mi-e mila de ei (briti)..."
      =========================
      Hehehe, romanasul de Ghimpati imparte mila pentru englezoi....
      Pastileee....si pentru aia care ti-au dat plusuri !
    • -2 (6 voturi)    
      n-o sa vezi asa ceva, ar fi prea drept sa fie:) (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 23:22)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Si daca iese din UE, Anglia va fi o noua Elvietie care are avantaje fara obligatii. Toate latraturile oficialilor UE sunt de fatada, ca sa se sperie tarile mai putin puternice si sa si inghita gandurile nationaliste.
      Parca vad ca, pe fata, oficialii UE vor spune ca toaca MB cu tocatorul si pe la spate semneaza concesii. Daca iesea Grecia ia sa vedeti ce conditii drastice i se aplicau.
      • 0 (0 voturi)    
        Jacka...? (Duminică, 26 iunie 2016, 9:34)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        .
      • +5 (5 voturi)    
        Pai si asta e o minciuna (Duminică, 26 iunie 2016, 11:51)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Norvegia si Elvetia au acces la Piata Unica, dar
        sunt silite sa accepte libera circulatie a fortei de munca, deci imigratia din a;lte tari UE, inclusiv cea a est-europenilor; in plus, trebuie sa respecte regulile impuse de UE, fara sa aiba insa nici un cuvant de spus in stabilirea lor;
        si, in fine, platesc si contributii financiare la UE. In Elvetia a avut loc un referendum si au castigat cei care cereau sa nu mai se accepte imigratia altor cetateni UE. Au fost siliti sa renunte la cererea asta, fiindca UE le-a spus ca le taie imediat accesul la Piata Unica.
        Multi fraieri care au votat Brexit habar n-aveau de chestiile astea.
  • +25 (31 voturi)    
    A murit mitul gentlemanului englez ! (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:53)

    Susufler0 [utilizator]

    Traiasca mitul taranoiului englez care inghite tot rahatul care i se serveste de catre gentleman !

    Iata ca au si englejii pesedistii lor si pesedeii care ii voteaza cu ochii inchisi.
  • +30 (34 voturi)    
    Au jucat la cacealma . . . . (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 16:56)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . si nu le-a iesit. Si-au mintit cu nerusinare proprii cetateni si acum nu mai stiu cum sa o dea la intors. Politicienii sunt peste tot la fel! Niste mincinosi!
  • +14 (18 voturi)    
    deci pe bune... (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 17:20)

    liviu_ [utilizator]

    politicienii astia au baut whisky stricat!
  • +8 (14 voturi)    
    Stay calm and sit down (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 18:30)

    Locke Lamora [utilizator]

    E doar o lupta pe pietele financiare, se platesc polite si se dau tunuri grele. UK nu iese din UE. Doar nu credeti ca asemenea decizie e lasata in mana plebeilor.
    ps: rusii or sa bea si mai multa pufaika curand, de dezamagire.
  • +2 (2 voturi)    
    propagare de minciuni (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:12)

    Mihai-G [utilizator]

    Informatia cu "cele 350 mil. de lire sterline cu care Regatul contribuie saptamanal la UE" a fost demontata de nenumarate ori in timpul campaniei de dinainte de referendum.

    Cifra este pur si simplu o denaturare a adevarului. Nu promovati argumentele false ale taberei eurosceptice fara a pune afirmatiile lor in context.
  • +8 (8 voturi)    
    Cacealmaua iese la suprafata (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:39)

    talos [utilizator]

    ca (rahatul) uleiul din apa. Politicienii "pro" Leave mai ca nu se vaita acum: "vai, nu am crezut ca sunteti chiar atat de tampiti sa votati iesirea!". Au santajat si fortat la maxim mana UE cu un referendum care nu sperau sa iasa si acum treaba le-a explodat in bot. Eh, acum sa-i vedem pe unde scot camasa ca (prostimea) alegatorii asteapta sa se indeplineasca promisiunile din campanie: bani mai multi in sanatate, pensii, locuri de munca mai multe si mai putini emigranti. Cand colo, "ghinion" (ca sa citam din clasici), stati ca am gresit, nu se poate, de fapt nu avem... Minciuna are piciore scurte! Acum cand e grosa cred si eu ca o dau cotita: stati sa nu sarim inca cu articolul 50, sa mai asteptam, sa ne mai gandim ca poate am glumit, poate mai facem un referendum... Politicienii mai "barbati" ca Cameron :) deja s-au tirat din loja la tara sa-si trateze "podagra". Baiul e ca nemtii si francezii sunt hotariati acum sa le-o traga urat in bot drept razbunare pentru toate mizeriile si fasoanele inghitite de la englezii cei smecheri. Fara "auf wiedersehen" doar "raus!" sau cum zic americanii: "don't let the door hit you on the ass, buddy".
  • +2 (4 voturi)    
    F interesant clasamentul din Civ V:) (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 21:42)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Jocul a aparut in 2013 parca si exista un clasament predeterminat al marilor lideri mondiali:
    1.Alexandru Macedon-fauritorul celui mai mare imperiu din istorie-noutatea a fost ca a permis fiecarui trib sa-si pastreze zeii si traditiile dupa ce i-a cucerit
    2.Imparatul Wu al Chinei-a unit China in 200 ien facand cel mai populat imperiu din peste 2000 de triburi si natiuni
    3.Genghis Khan-cel mai intins imperiu din istorie,cel mongol-a schimbat complet rasa alba din China si Japonia
    4.Xerxes al Persiei-a facut imperiul Persan
    5.Hammurabi al Sumeriei-primul cod de legi-judecatorul care condamna un om nevinovat la moarte e omorat -acu 7500 de ani mai avansat decat ce avem acuma in Dacia

    si pe ultimele 2 locuri ii avem pe
    David Quayle-fot PM al MB cu zero puncte:)))
    si pe David Cameron cu minus 125 de puncte
    la vremea aia nu intrase in politica:))
    • +1 (1 vot)    
      Probabil joci cu moduri (Duminică, 26 iunie 2016, 0:26)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Elizabeth I este conducătoarea Angliei în Civ 5.

      Și vezi că ai greșit la China, cel care a unit China este Qin Shi Huangdi, iar împărăteasa Wu Zetian (căci e vorba de o femeie) a contribuit la expansiunea teritorială a Chinei.
  • -5 (7 voturi)    
    Imi place "larghetea" cu care comentam... (Duminică, 26 iunie 2016, 2:19)

    Lucky1 [utilizator]

    ...si ne permitem sa-i judecam pe britanici, ca de altfel tot ce ne cade sub ochi. Asta este "marea calitate" a poporului nostru, care ne caracterizeaza. Suntem buni sa criticam dar mult mai putin buni sa facem ceva serios, temeinic, valoros.
    Hai, sa nu uitam ca britanicii au civilizat cateva continente; unde au fost britanicii, spre diferenta de Rusia, Franta, Germania si chiar Spania, au adus democratie popoarelor si bunastare.
    Acum au gresit. Orice om puternic si sanatos la minte are dreptul sa spuna: "am gresit", sau "nu pot", sau "nu stiu"...
    Sa le dam aceasta sansa sa-si indrepte gresala, daca asta vor cu adevarat. Este si spre folosul tuturor, al celor de buna credinta.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu, personal, ce ai facut "temeinic, valoros"? (Duminică, 26 iunie 2016, 4:16)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Comentezi si generalizezi jignind fara sens. Spune-ne, atunci, tu personal, ce ai facut in felul acela "serios, temeinic, valoros" de care vorbesti?

      Eu ma conduc dupa aceste principii in tot ceea ce fac. Tu doar judeci?
      • -1 (1 vot)    
        Ce vrei, sa ma laud singur? (Duminică, 26 iunie 2016, 16:34)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Am facut lucruri de care nici nu visezi...
        Si da, judec, am tot dreptul, mi l-am castigat prin studiu si munca cinstita.
        Poate ca te ghidezi dupa criteriile pe care le-am enuntat, sigur ca sunt si indivizi valorosi in acest popor, numai ca, din pacate, sunt foarte putini, poate nici 10%.
        Pe vremuri, codoasele ieseau pe langa santuri, pe ulite si criticau tot ce trecea prin fata cocioabelor lor. Acum, am evoluat, avem internetul... Ne putem afisa prostia si micimea in toata "splendoarea" ei, in vazul intregii lumi.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Duminică, 26 iunie 2016, 10:39)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      "...au civilizat..."
      adica au furat ei ceva civilizatie, pe linga diamantele (nu numai) din coroana reginei, aur, argint, alte resurse, inclusiv dominatia si dependenta economica si monetara a coloniilor de acum...
  • +3 (3 voturi)    
    Tocmai asta e problema (Duminică, 26 iunie 2016, 12:49)

    PERIFERIGERI [utilizator]

    Britanicii au cerut privilegii nu drepturi.
    Intrarea in UE s-a facut din interes dar nu au putut sa la faca program europenilor asa cum au vrut. S-au suparat ca au fost invadati de romani si bulgari. Indienii si pakistanezii sunt ok.
    Fara sistemul colonial Anglia izolata nu face doua cepe degerate.
    Am vazut in ultimii ani ce inseamna democratia cu mase usor de manipulat.
    Din pacate Albionul nu e mai presus. Civilizatia fara educatie e drama epocii moderne.