Marea Britanie, exclusa de la partea a doua a summitului european de vara

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2016, 19:44 Actualitate | Internaţional

Liderii celor 27 de tari care vor ramane in Uniunea Europeana se vor reuni miercuri in primul lor summit in care vor discuta cum vor gestionat Brexit-ul, a declarat un oficial european, citat de Reuters.

Premierul britanic David Cameron va participa la prima parte a summitului de doua zile, marti, pentru a-i informa pe ceilalti 27 de lideri despre rezultatele referendumului privind iesirea Regatului din UE.

Acesta se va intoarce ulterior la Londra iar ceilalti lideri vor discuta miercuri problematica Brexit.










7134 vizualizari
  • +8 (18 voturi)    
    un nebun Nigel Farage (Vineri, 24 iunie 2016, 20:38)

    MirceaIo [utilizator]

    arunca o piatra in apa si o EUROPA intreaga se chinuie sa o scoate!!!! Ar trebui sa stea numai in UK acest individ ordinar. Nici o tara sa nu il primeasca. Pai daca ingradesti un drept e ca treaba cu "fructul oprit". Sa vezi acum barci cu sirieni, indieni, africani spre UK :))) asa ilegal, ca acolo s-a auzit ca e "raiul pe pamant".
    • -12 (20 voturi)    
      Mey postacule, (Vineri, 24 iunie 2016, 21:10)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Britanicii nu s-au nascut sclavi ca matale si neamurile voastre, alea ioropene.
      • +2 (10 voturi)    
        da (Vineri, 24 iunie 2016, 23:08)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

        Nu sau nascut sclavi asa e, pt ca bunicii lor nu au fost dusi cu pluta.
        Dar las ca o sa moara sclavi.
        • +3 (3 voturi)    
          Afară cu englezii (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 11:37)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          Conducătorii englezilor și-au isterizat populația odată cu deschiderea pieței muncii pentru est-europeni printre care și români. Au șantajat europa cu derogări de la eu ca să nu dea ”beneficii” pentru muncitorii din est și din România. Au jucat la două capete o dată cu discursuri sforăitoare împotriva muncitorilor români iar pe de altă parte încercând să rămână în europa. Dar iată că au pierdut lamentabil. Silă uk!
    • +1 (7 voturi)    
      da' chiar! (Vineri, 24 iunie 2016, 21:12)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Hai Franta! Dati si voi drumul la robinet! Transformati Doverul intr-un mic Calais! Sa vedem cum le place la engleji!
    • +5 (15 voturi)    
      Daca taranii din Anglia nu erau atat de prosti, (Vineri, 24 iunie 2016, 21:31)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      nebunul Farage n-ar fi castigat niciun sustinator.

      Atentie, cei de la tara si cei fara studii superioare au votat pentru iesire, in timp ce cei cu educatie au votat pentru ramanerea in UE.

      Farage, un fel de Dragnea cu alt accent.
    • -3 (7 voturi)    
      Ciocul mic (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 0:18)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Națiunea care a înfăptuit Revoluția Industrială nu are nevoie de voi - dar voi aveți și veți avea pe viitor nevoie de ea! De aceea UK nu o va duce rău, ba dimpotrivă.
      • +1 (1 vot)    
        imperiile si destramarea (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 13:26)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        asa se spunea si despre imperiul roman si uite ca s-o destramat si nu s-o mai auzit de el decat in cartile de istorie.
        Cam asa si cu UK, vor ramane in istorie, atat cu lucruri bune cat si cu lucruri rele.
  • +9 (11 voturi)    
    Independenta cracii fata de pom (Vineri, 24 iunie 2016, 22:00)

    Metusala [utilizator]

    Decizii strategice si atat de importante nu trebuie lasate la euforia de moment a plebei si aici Cameron a gresit. Intrarea-iesirea in/din UE se face in multi ani cu mari eforturi si afecteaza mai multe generatii si nu trebuie decisa doar de unii la un moment de ratacire.
    • +5 (7 voturi)    
      asta da (Vineri, 24 iunie 2016, 23:11)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      Cameron are vina lui. Era in colaps in interiorul partidului si avea nevoie de "suport popular" si zis ca o facem pe asta ca iese.
      Adica a jucat poker pt fundul lui cu tot UK-ul :)
      Acum ca asta a fost atata de jevratec ca inconstient nu cred, e una, dar a avut o multime care au cantat in cor si au si vrut asta sa se intample.
      Oricum, da e naspa, dar in chiar e bine ca o data sa iasa asa cum vrea prostimea sa vada si ei ce se intampla cand viteaza ca vitelul. Ceea ce imi e teama insa e ca nu vor intelege ...