VIDEO Noua gafa a extremistului Nigel Farage: liderul UKIP a spus ca tabara pro-Brexit a castigat referendumul "fara ca vreun glont sa fie tras", desi deputata Jo Cox a fost ucisa cu doar o saptamana in urma

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2016, 17:10 Actualitate | Internaţional

Nigel Farage in PE
Foto: Captura YouTube
Nigel Farage, seful partidului extremist UKIP si unul dintre principalii avocati ai iesirii Marii Britanii din UE, a fost criticat vineri dupa ce a afirmat ca campania pentru Brexit a triumfat "fara ca un singur glont sa fie tras", unii considerand declaratia complet insensibila avand in vedere asasinarea deputatei laburiste pro-UE Jo Cox cu doar o saptamana inainte ca referendumul sa aiba loc, relateaza Daily Mail.

Votantii l-au acuzat pe liderul UKIP ca are o "memorie foarte scurta", in timp ce altii au descris comentariile sale drept "dezgustatoare" si au prezis chiar ca acestea vor marca sfarsitul carierei lui Farage.

Deputata laburista britanica pro-UE Jo Cox, 41 de ani, a fost ucisa joia trecuta la Birstall, in nordul Angliei. La scurt timp, politia l-a retinut pe presupusul atacator, un barbat in varsta de 52 de ani, descris de vecinii sai ca un "solitar" si identificat de presa ca Thomas Mair. Motivele sale nu sunt cunoscute deocamdata, dar, potrivit unui martor citat de mass-media, ucigasul i-ar fi strigat "Britain first" acestei europarlamentare care a facut constant elogiul diversitatii si a promovat cu ardoare cauza refugiatilor sirieni.



Farage mai declarase vineri dimineata ca unul dintre cele mai puternice argumente pentru iesirea din UE a fost "o greseala".

Intrebat la televiziunea ITV despre reclamele pro-Brexit care sustineau ca Marea Britanie da saptamanal degeaba 350 de milioane de lire Uniunii Europene, care mai bine ar merge catre sistemul de sanatate, Farage a spus ca a fost "o greseala".

Reclamele si posterele campaniei Leave au utilizat urmatorul text: "Sa dam NHS (sistemul de sanatate britanic) cele 350 milioane de lire pe care UE ni le ia in fiecare saptamana".

"Nu a fost una dintre reclamele mele. Eu nu as fi facut niciodata aceasta afirmatie. A fost una dintre greselile facute de campania Leave", a spus Farage in fata ziaristilor stupefiati, relateaza Metro.co.uk.

Reamintim ca sistemul de sanatate a fost unul dintre cele fierbinti subiecte de discutie in timpul campaniei pentru referendumul din Marea Britanie.


Citeste mai multe despre   









5432 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    Lasa asta (Vineri, 24 iunie 2016, 17:22)

    ICosmin [utilizator]

    Fac toti pe ei acum. Cameron, Boris, Nigel. City-ul moare.
    Ei vroiau in secret beneficiile UE dar fara responsabilitati. Eu un sfarsit oribil.
    Partea buna poate fi independenta Scotiei si unirea Irlandei.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 10:28)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Clar ca sunt murati. Ei de fapt sperau sa piarda. Ca atunci puteau sa continue sa bata din gura aiurea-n vant. Acum ca au castigat si poporul isi da seama ca a fost o mare magarie, o sa dispara si idioti ca ei de pe scena politica.

      Nu de tot, evident. Toti trebuie sa aiba cate un Vadim. Dar trebuie sa se adune toti in galeata de gunoi politic. Astfel pot fi ignorati mai usor.
  • +1 (3 voturi)    
    Un regat pt. un cal " mort " !! (Vineri, 24 iunie 2016, 18:28)

    Plagarus [utilizator]

    Irlanda de Nord vrea alipirea de Irlanda, pentru a rămâne în UE.
    Scoția cere din nou referendum pentru independență.
  • -4 (6 voturi)    
    Campania OUT nu a tras niciun glonț... (Vineri, 24 iunie 2016, 18:32)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru a ieși din UE. Glonțul l-a tras doar un bolnav mintal care a ajutat campania IN să nu piardă la un scor de-a dreptul rușinos și mult mai categoric.
    • +1 (3 voturi)    
      duplicitate sau prostie?! (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 12:19)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      in sala de judecata acel "bolnav mintal" a strigat: moarte tradatorilor! cand un arab comite o crima e exponentul intregii religii, cand un nationalist european face acelasi lucru e un caz izolat, un bolnav mintal
  • 0 (2 voturi)    
    Poate (Vineri, 24 iunie 2016, 19:15)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ca a vrut sa sublinieze ca nu au fost trase suficiente gloante.
  • 0 (6 voturi)    
    plictis (Vineri, 24 iunie 2016, 20:07)

    EXEs [utilizator]

    Scutiti-ma de sensibilitati din astea. S-a referit evident la faptul ca nu s-a facut nici un razboi militar asa cum s-a intamplat istoric cu alte scindari. Iar tanti aia a fost omorata de un nebun despre care nu exista nici un martor care sa confirme ca ar fi fost pro-BREXIT. Si pana la urma bine ca englezii au dovedit ca nu sunt atat de sensibilosi si prosti ca sa intoarca un vot de 7-10% pentru iesire din cauza unui nebun si a unei prese patronate de interese subterane mizere.
  • 0 (2 voturi)    
    Acum v-ati lamurit (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 9:45)

    UpNext [utilizator]

    cu privire la clasa politica infecta din UK, ca de peste tot, sper.... Electoratul britanic a fost mintit si smecherit, ca orice adunatura de prosti din lume. Acum cauta pe net "ce este UE?".

    Culmea este ca, refuzand sa-si asume responsabilitatea prostiei si incompetentei (normal!), establishmentul politic al UK si, se pare chiar la nivel intenrational, arata spre....Putin, sugerand subtextual ca el ar (putea) fi autorul din umbra al Brexitului, pentru ca el este cavalerul negru al sfarsitului UE bla-blaa!! Te pui cu prostimea??