Vladimir Putin si Angela Merkel se vor intalni inainte de summitul NATO de la Varsovia (presa germana)

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 20 iunie 2016, 8:39 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin si Angela Merkel se vor intalni inainte de summitul NATO de la Varsovia Presedintele rus Vladimir Putin si cancelarul german Angela Merkel ar putea avea o intalnire inainte de summitul NATO de la Varsovia, programat pentru 8-9 iulie, scrie ziarul "Stuttgarter Nachrichten", citand o sursa din cercurile guvernamentale germane.

Potrivit sursei respective, "noua intrevedere va avea loc pentru a diminua tensiunea".

"In cadrul acestei intalniri, cancelarul german va incerca sa obtina o punere in aplicare efectiva a acordurilor de la Minsk, privind solutionarea conflictului din estul Ucrainei", mai scrie sursa citata.

"Acest summit are loc intr-o perioada cruciala pentru Alianta, cind placile tectonice ale securitatii euro-atlantice s-au deplasat atit in Est, cit si in Sud", a declarat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, intr-un comunicat, cu referire la criza din Ucraina, respectiv la amenintarea reprezentata de gruparea Stat Islamic.

"Noi punem deja in aplicare cea mai mare consolidare a apararii noastre colective de la sfirsitul Razboiului Rece. La Varsovia, vom trasa calea pentru adaptarea Aliantei la noul mediu de securitate, astfel incit NATO sa ramina pregatita sa apere toti Aliatii impotriva oricarei amenintari, indiferent de unde ar veni", a subliniat Stoltenberg.

In luna mai, Polonia si statele baltice au declarat ca vor cere desfasurarea de trupe NATO permanente pe teritoriile lor pentru a contracara intensificarea actiunilor militare ale Rusiei. Un document intern polonez da de inteles ca acest subiect ar putea fi ridicat la summitul de la Varsovia.


Citeste mai multe despre   









1591 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    Ciclicitatea istoriei... (Luni, 20 iunie 2016, 8:55)

    fdaniel [utilizator]

    Ribbentrop-Molotov mai spune ceva cuiva?

    :)

    Cat a durat acel test? Cat a costat acel test? Cati au murit?
    • +6 (6 voturi)    
      Gazul rusesc (Luni, 20 iunie 2016, 13:27)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      mai important decât democrația și prosperitatea în Europa de Est. Madame merkel mai împarte o dată cu rusul această parte a lumii. Cu siguranță americanilor nu le va plăcea asta ei fiind singurii care au o poziție principială pro democrație in estul Europei. Hai US! Hai România!
  • +9 (17 voturi)    
    la o astfel de intalnire... (Luni, 20 iunie 2016, 9:31)

    demaGOGU [utilizator]

    ...se tranzactioneaza, ca regula, jucatorii mici, moneda de schimb in cadrul unor intelegi mai ample.

    NU este o stire buna.
  • +7 (9 voturi)    
    ce spera coana mare sa obtina (Luni, 20 iunie 2016, 11:09)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Ultima data cand s-au intalnit Merkel si Putin a fost la negocierea acordurilor de la Minsk, atunci cand a obtinut piticul tot ce a vrut, in fata unei pozitii ghiocel din partea 'celei mai puternice femei din lume'. Acum ce spera cucoana sa mai obtina, dupa ce Putin si-a batut joc chiar si de acordurile alea jenante pentru toti negociatorii de la masa? Sa se mai umileasca putin, banuiesc, dupa ce Ministrul de externe german a zis ca NATO nu ar trebui sa supere Rusia... Sa-l roage pe Putin sa simuleze ca o lasa mai moale pana dupa summit-ul NATO, cand poate sa o ia de la capat? Germania e in momentul asta clar mult mai apropiata de rusi decat de americani si de aliatii din NATO.
  • -10 (16 voturi)    
    Spre deosebire (Luni, 20 iunie 2016, 11:14)

    UpNext [utilizator]

    de majoritatea zdrobitoare a comentatorilor romani, care sunt obsedati de riscul relansarii unui nou "pact Ribbentrop-Molotov" si de tradarea Germaniei fata de partenerii UE, eu ma aflu in tabara ingusta, dar rationala, care apreciaza dialogul si gasirea de solutii in comun, nu unilateral.

    Regret, dar romanii, care nici macar nu au o istorie oficiala, sunt inca la stadiul "am auzit io, maica!", vehiculand zvonuri si barfe de ograda. Semidocti, usor manipulabili, li s-a bagat in cap ca sunt atat de importanti, incat rusii nu au alt obiectiv decat sa atace si sa ocupe Romania, iar UE si NATO nu fac nimic altceva decat sa se chinuie sa apere tarisoara noastra. Suntem extrem de importanti, energia secreta a Pamantului, gradina Maici Domnului, centrul Universului si... obesia rusilor.

    Din pacate, Merkel nu se consulta cu romanii de pe HN si-si vede de traba planificata de luni de zile, prin intermediul servicilor si cancelariilor UE. Adica, pasi spre rezolvarea situatiei tensionate. Prin diplomatie, nu prin "cafteala", cum ar dori romanasu' razboinic...
    • +6 (10 voturi)    
      "Nu au istorie oficiala" (Luni, 20 iunie 2016, 11:31)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Tu citesti ce prostii scrii?
      De unde le-ai scos?
    • +6 (8 voturi)    
      Rationali sunt americanii si englezii (Luni, 20 iunie 2016, 11:48)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Din "prietenia" ruso-germana pana la urma au avut si nemtii de tras, dar pentru tari ca Polonia si Romania a fost dezastru. Parca mai ieri erau rusii in Berlin si impuscau pe nemtii care incercau sa treaca in cartierele de vest. Eu zic sa citesti Testamentul lui Petre Balshoiul , sa revezi un pic istoria de atunci incoace ca sa fii "rational " argumentat. Rational a fost Churchill in cand a cerut americanilor in 1947 sa loveasca Moscova nuclear. Sute de milioane de oameni n-ar mai fi trecut prin suferintele ce-au urmat comunismului si lumea ar fi arata altfel.
      • +1 (7 voturi)    
        Daca (Luni, 20 iunie 2016, 12:29)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Japonia a ajuns a doua putere economica mondiala dupa doua bombe...va dati seama cat de mare ar fi fost Rusia acum?
        Cata liniste si prosperitate ar fi fost acum,in lume?

        Ca sa nu zic si de Germania unde e,dupa ce-au rupt-o americanii in bataie.
        • +3 (5 voturi)    
          Asta ziceam si eu (Luni, 20 iunie 2016, 13:17)

          Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Rusii s-ar fi bucurat de democratie si prosperitate la comanda unui general American , asemeni japonezilor care l-au avut pe gen. Arthur, si/sau de un plan Marshal american la fel ca nemtii. Ce-I mai important e ca si noi ceilalti, vecinii n-am fi avut atatea de patimit si am fi prosperat si noi alaturi.
    • +2 (6 voturi)    
      Faci parte din tabăra cu mintea îngustă (Luni, 20 iunie 2016, 12:10)

      anti_sistem [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Poate istoria oficială a românilor nu este cea reală pentru că am fost vânduți rușilor și am fost vânduți cu acordul țărilor din vest. Și istoria oficială a fost făcută (manipulată, dirijată) de ruși.
      La cât de multe și diversificate resurse naturale are România, dacă nu eram conduși atâta timp de hoți, sigur deveneam o putere economică și militară.
      Rușii nu au avut alt obiectiv decât să ocupe România și noi am fost "apărați" de țările occidentale. Nu vedeți și acum ce aliați avem? Și ungurii și bulgarii și turcii ne întorc spatele și se dau cu rușii... Și politicienii români numai în "interesul național" au acționat... Serviciile la fel...
      • -1 (1 vot)    
        Foarte ..... (Luni, 20 iunie 2016, 16:01)

        tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui anti_sistem

        bun comentariul si foarte adevarat. Felicitari!
        Upnext e de pe alta planeta. E sarac cu duhul!
  • -1 (3 voturi)    
    QED (Luni, 20 iunie 2016, 13:26)

    UpNext [utilizator]

    @mitg/metusala/anti-sistem...
    Multumesc pentru confirmare si "suport" ;))
  • -1 (1 vot)    
    iubiti-va (Luni, 20 iunie 2016, 14:29)

    ..13 [utilizator]

    ca fratii si separati iarasi Evropa???

    Ce zice USA, UK?
    Tot asa? Sa ne avem ca fratii???