Presupusul ucigas al deputatei britanice Jo Cox a fost inculpat pentru omucidere si va aparea sambata in fata judecatorilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iunie 2016, 11:38 Actualitate | Internaţional

Jo Cox
Foto: Captura Twitter
Thomas Mair (52 de ani), presupusul asasin al deputatei britanice Jo Cox, a fost inculpat oficial pentru omucidere, a anuntat sambata Politia din Marea Britanie, intr-un comunicat. "Thomas Mair, 52 de ani, din Birstall (nordul Angliei) va aparea sambata in premiera in fata magistratilor, scrie AFP.

Thomas Mair este acuzat de mai multe infractiuni: omucidere, lovituri si ranire, precum si posesie de arma.

Jo Cox, in varsta de 41 de ani, parlamentar laburist implicat in campania de mentinere a Marii Britanii in Uniunea Europeana si mama a doi copii, a fost ucisa pe strada joi, in circumscriptia ei din nordul Angliei.

Jo Cox a fost injunghiata si impuscata pe strada de un barbat si a murit la spital.

Atacul s-a produs in apropierea bibliotecii municipale din Birstall, oras din nordul Angliei.

Intre atacator si femeie ar fi avut loc o lupta, inainte ca acesta sa traga, au declarat martorii incidentului. De asemenea, un alt barbat ar fi incercat sa intervina.

Thomas Mair a fost arestat rapid in apropierea locului atacului.

 Suspectul a fost descris de vecinii sai drept un "singuratic" si un barbat politicos, dar trecutul sau indica legaturi cu mediile extremei drepte si faptul ca a suferit de tulburari mintale, potrivit AFP.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
1213 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    vorba lui Iohannis (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 11:43)

    Mazeta [utilizator]

    A fost nevoie să moară oameni....
    • 0 (4 voturi)    
      ciolanis (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 13:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vorbea si pentru el, caci si el era in paine, chiar numarul unu in ce priveste siguranta cetatenilor.
      deci, da, in cazul lui, oamenii au murit degeaba....

      dupa cum putem citi, din articolul tradus, britanicii vorbesc despre impricinatii, inculpatii nejudecati, ca prezumtivi, presupusi.
      la noi, presa cu ochi albastri ii da vinovati de la prima incatusare si ii cere la puscarie.
      sunt curios cate cazuri din regatul unit ajung la cedo, privind incalcarea drepturilor omului..
  • 0 (6 voturi)    
    Dupa ultimele sondaje... (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:11)

    Andradda [utilizator]

    ...se pare ca gestul acelui descreierat a avut un efect opus celui urmarit de asasin.
    Tabara anti-Brexit conduce cu 7-10% , deocamdata.
    • -3 (3 voturi)    
      7-10% a fost cind ai postat tu comentariul (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 18:59)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Tocmai am verificat. Acum conduc cu 75-83%.
      Analistii se asteapta ca pina miine Tabara anti-Brexit sa conduca cu 107-109%.

      Iar pentru ziua votului cei mai pesimisti observatori se asteapta la o victorie a Uniunii Sovietice Europene cu minimum 304,26%.

      Fusese vorba sa mai sacrifice un comunist, pardon me, laburist pro-imigratie si pro-islam la nevoie, dar se pare ca nu mai e cazul. Oricum, serviciile sint pregatite pentru orice. Cu glontul pe teava si cu nebunii-bigoti-de-extrema-dreapta, fascisti-nazisti-rasisti si homofobi - pregatiti.

      Totul este sub control, domnisoara Andradda. Dormi linistita. Serviciile lucreaza pentru tine. (Si tu pentru ele... stiu, stiu....)
  • -1 (7 voturi)    
    O lunatica si o tradatoare (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:16)

    Chaos_X [utilizator]

    Thomas Mair a aparut azi in fata judecatorului si, intrebat cum il cheama, a raspuns: "Moarte tradatorilor, libertate pentru Britain".

    Se vede ca tradarea de neam si de tara continua sa fie o indeletnicire destul de riscanta chiar si in Occidentul cel spalat pe creieri.

    Neomarxismul multiculturalist face victime printre prostii si proastele "de stinga" (a.k.a. idioti utili, tovarasi de drum, cozi de topor, activisti, agitatori etc.) care cred ca stiu ei mai bine cum trebuie sa traiasca ceilalti.

    "Cox - a fanatic supporter of the nonwhite invasion of Europe who previously called for more “refugees” to be admitted to Britain - was stabbed and shot by 52-year-old Thomas Mair in a street in Yorkshire"

    http://newobserveronline.com/cox-murder-democratic-hypocrisy/

    Deh, a murit pentru o cauza... dreapta.

    Next!
    • +1 (9 voturi)    
      Oamenii iubesc starurile (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:00)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

      A militat pentru neomarxism si a murit ca o martira a acestuia.
      Oamenii nedezvoltati intelectual iubesc acest tip de superstaruri. Ii vor ridica o statuie.
  • -2 (6 voturi)    
    Uitati-va pe wiki! (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 19:03)

    Chaos_X [utilizator]

    Femeia nu avea nici o meserie, nu a muncit, ca salariata, nici o singura zi din viata ei. A fost, de la inceput, o politruka. O lucratoare cu gura in Partidul Muncitoresc. Mai intii a carat genti, apoi a avansat incet-incet in mafia de partid.

    Daca ar fi fost romanca, ar fi fost in PSD.
    • 0 (4 voturi)    
      Si pt asta... (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 21:04)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

      ...trebuia ucisa!?

      " Amice, eşti... idiot!" , (am citat un clasic)
      • -1 (1 vot)    
        Daca nu s-a putut altfel... (Duminică, 19 iunie 2016, 0:57)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Parerea mea e ca chiar si comunistii ar trebui sa aiba dreptul la un proces legal, cu drept de aparare, inainte de a fi spinzurati.

        Dar, acolo unde comunistii sint la putere, justitia nu mai functioneaza, asa incit se intimpla astfel de lucruri regretabile in plina strada.

        Nu ar fi fost mai civilizat sa fie judecata pentru inalta tradare (impreuna cu colegii ei laburisti) si spinzurata frumos in centrul Londrei, ca sa ia aminte si altii tentati sa isi tradeze neamul, rasa si religia?
  • 0 (0 voturi)    
    sa ceara sa il judece (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 22:18)

    gopo2016 [utilizator]

    in romania, ca scapa cu suspendare si nici nu il aresteaza, ca nu e pericol public
  • 0 (0 voturi)    
    uite (Duminică, 19 iunie 2016, 0:53)

    bec [utilizator]

    asa, Dumnezeu s-o ierte, in ciuda a ceea ce era, dar era, oricum am lua-o, o parte a cancerului neomarxist care va distruge europa, indiferent daca a anglia ramine sau nu in ue. Dumnezeu s-o ierte, desi tare nu le place expresia asta celor ca ea, Dumnezeu s-o ierte.