Asasinatul care a zguduit Marea Britanie: Parlamentara laburista pro-europeana Jo Cox a murit dupa ce a fost impuscata pe strada / Agresorul ar fi strigat "Britain first"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2016, 16:19 Actualitate | Internaţional

Jo Cox
Foto: Captura Twitter
Jo Cox, o deputata laburista pro-UE in varsta de 41 de ani, a fost ucisa joi, dupa ce a fost impuscata si injunghiata, o crima care a antrenat imediat suspendarea campaniei pentru referendumul privind mentinerea sau nu a Marii Britanii in Uniunea Europeana, scrie AFP. Agresorul ar fi strigat "Britain first", numele unui partid extremist si un slogan folosit si de unii adepti ai iesirii Marii Britanii din UE.

In cursul serii, politia a anuntat ca Jo Cox a murit. "Regret sa va anunt ca a murit in urma ranilor", a spus seful politiei locale, Dee Collins, intr-o conferinta de presa.

UPDATE: 07.40 Presupusul ucigas al deputatei laburiste britanice pro-UE era un "sustinator fervent" al unui grup neonazist cu sediul in Statele Unite, a informat joi un grup de aparare a drepturilor civile, scrie AFP.

Ce se stie pana in acest moment
  • Atacul s-a produs in apropierea bibliotecii municipale din Birstall, un oras din nordul Angliei. Politia a fost alertata la ora 11,53 GMT.
  • Agentia Press Association (PA) afirma ca deputata a fost agresata de un barbat care purta o sapca alba de baseball si avea o arma ascunsa intro geanta.
  • Intre barbat si femeie ar fi avut o lupta, inainte ca acesta sa traga. Un alt barbat ar fi incercat sa intervina.
  • Un martor citat de BBC vorbeste despre trei focuri de arma, dintre care unul la nivelul capului, si afirma ca deputata a fost si injunghiata.
  • Agresorul ar fi strigat "Britain first".
  • Partidul "Britain First", creat de fosti membri ai partidului de extrema dreapta English Defense League, EDL, afirma ca nu este implicat in atac.
  • Un alt barbat de 77 de ani fost ranit, potrivit politiei, dar viata sa nu este in pericol.
  • Un barbat de 52 de ani, identificat de presa ca fiind Tommy Mair, a fost arestat rapid in apropierea locului atacului. Politia a precizat ca nu cauta pentru moment alte persoane legate de crima si a evocat un "incident izolat".
  • Locuitorii din Birstall l-au descris pe barbat ca fiind un barbat "calm", "solitar, care se ocupa de gradinarit
Campania a fost suspendata

Anuntul mortii deputatei a antrenat stoparea campaniei pentru referendumul privind Brexitul, dominata in ultimele zile de avansul partizanilor parasirii UE.

Impactul asupra campaniei va depinde de ancheta politiei, care va trebui sa determine eventualul caracter politic al agresiunii.

-------------------------------

Politia a confirmat initial, intr-un comunicat, ca o femeie de 40 de ani a fost grav ranita si este intr-o stara critica, dar fara a-i dezvalui identitatea.

In conditiile in care campania pentru referendumul privind apartenenta Marii Britanii la Uniunea Europeana face ravagii, cu sapte zile inainte de scrutin, agresorul ar fi strigat "Britain first", potrivit unui martor citat de televiziunea Sky News.

Deputata laburista pro-europeana din circmuscriptia Batley si Spen (West Yorkshire) a fost impuscata inainte de a se prabusi, potrivit unui alt martor citat de agentia Press Association.

Aleasa in 2015, aceasta mama de doi copii ar fi fost si injughiata, arata televiziunea Channel 4 News.

Atacul s-a produs in imediata apropiere a bibliotecii municipale din Birstall, unde deputata se intalnea in mod regulat cu alegatorii sai.

Potrivit BBC, deputata a fost transportata intr-un spital din Leeds. Ea fusese aleasa la ultimele alegeri legislative, in 2015.

Hithem Ben Abdallah, un martor ocular care era intr-o cafenea din apropiere, a povestit ca a auzit tipete si a iesit afara.

"Era un tip foarte curajos care incerca sa controloze un alt barbat cu o sapca alba de baseball care brusc a scos o arma dintr-o geanta".


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
33775 vizualizari
  • +17 (51 voturi)    
    motive (Joi, 16 iunie 2016, 16:35)

    stefansb [utilizator]

    Care-s motivele?
    Acum 3 zile Jo Cox spunea " Brexit is no answer to real concerns on immigration."
    Deci fie un dezaxat anti UE a atacat-o pt opozita fata de Brexit, fie...exact pe dos: cineva care are tot interesul sa creasca antipatia fata de tabara pro brexit, si astfel sa mobilizeze pe toti cei antibrexit si sa atraga nehotaratii.
    • +50 (66 voturi)    
      Femeia deputat (Joi, 16 iunie 2016, 18:39)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      chiar a avut curaj și dorea să-și facă meseria pentru care a fost aleasă chiar dacă s-ar putea să plătească cu viața. Respectele mele.
      • -15 (25 voturi)    
        ha (Vineri, 17 iunie 2016, 0:58)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        In ce situatie s-a manifestat curajul individei?
        • +5 (13 voturi)    
          Penibil (Vineri, 17 iunie 2016, 8:56)

          ovidiub781255638850764 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Esti penibil...la ce parlamentari ai ales tu, nici nu are sens sa incerce cineva sa iti explice
    • -8 (24 voturi)    
      Joc murdar (Joi, 16 iunie 2016, 22:34)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      daca abia acum la 25 de ani de la Revolutie aflam ca Securitatea a decis viitorul Romaniei e clar ca la un nivel mult superior se dezbat lucrurile la nivelul UE. Un nivel in care Rusia, China sunt impotriva SUA, UE si toate au motivul propriu pentru care se lupta. Fiecare au serviciile proprii care cauta sa influenteze intr-un fel votantii. In ultima saptamana a iesit si Turcescu sa spuna bomba ca e agent si Patriciu a iesit cu un video cu copilul batut de Basescu, atunci se influenteaza votantii. Pacat ca in acest joc murdar trebuie sa moara cineva, la noi la Revolutie au murit tineri cu un viitor frumos, astazi e putin altfel. Dar cei care joaca cel mai murdar castiga de cele mai multe ori.
    • -8 (18 voturi)    
      hei (Vineri, 17 iunie 2016, 0:57)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Hotnews are trebui sa modifice stirea: n-a strigat nimeni Britain First.
      Era vorba de un bolnav mintal.
      Ironia este ca oameni saraci cu duhul din aceeasi familie politica a Dnei Cox au decis in anii '60 sa-i scoata pe nebuni din azile si sa le dea drumul pe strada, totul bazandu-se pe ideea ca nebunii vor avea grija sa-si ia medicamentele. Iata ca nebunul asta era probabil uituc.
      • +3 (5 voturi)    
        Stirile (Vineri, 17 iunie 2016, 10:11)

        sirb [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Si la stirile din Italia au spus accelasi lucru , ca omul ar fi strigat ,, Britain first " !
      • -1 (1 vot)    
        esti dus (Vineri, 17 iunie 2016, 15:34)

        CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui john70

        de unde stii tu ce s-a intamplat?

        nu stiu de unde apareti dar sunteti multi ingramaditi acolo sub pietre...
  • -66 (90 voturi)    
    danexit (Joi, 16 iunie 2016, 17:09)

    Mazeta [utilizator]

    Înscenări, manipulări, mize uriașe, jocuri de culise. Nu mai înțelegem nimic. Free Dan Diaconescu!
    • +52 (64 voturi)    
      draga mazeta (Joi, 16 iunie 2016, 17:32)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu in numele cui vorbesti cand vorbesti la plural?
      • +5 (7 voturi)    
        arel gashca (Joi, 16 iunie 2016, 19:32)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        !! :)
      • +9 (15 voturi)    
        cum in numele cui ? (Joi, 16 iunie 2016, 21:24)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        a rusiei, evident.
      • +2 (4 voturi)    
        sunt multi! (Vineri, 17 iunie 2016, 11:56)

        Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Din pacate, asa cum s-a vazut foarte bine la vot, Ion ilici are inca multi adepti.
        Mazeta ARE tot dreptul sa foloseasca pluralul, atunci cand vorbeste in numele lor.
        Iar cand spune "Nu mai înțelegem nimic" poate chiar este SINCER: doar stiti ca Partidul dumisale s-a facut cunoscut prin celebrele lozinci: "noi nu gandim!" si "moarte pentru cei cu carte!"
    • +33 (55 voturi)    
      Mazeto, (Joi, 16 iunie 2016, 18:30)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      stii foarte bine ca rusnacii abia asteapta ca anglia sa iasa din ue. D-asta i-au si luat la bataie pe englezi la paris.

      Nu te face ca nu intelegi.
  • +16 (36 voturi)    
    clar legatura cu brexit (Joi, 16 iunie 2016, 17:14)

    stefansb [utilizator]

    the guardian scrie: ""Apparently the guy who did it shouted 'Britain first' and if I had been there I would have tackled him."
    " Britain first "e un partid nationalist britanic.
    Deci e clar atacata pt pozitia anti-brexit. Acum ramane de vazut, cum am spus in prima postare, daca e un dezaxat care o ura pt pozitia ei, sau e o incercare de atragere a antipatiei impotriva taberei pro brexit.
    • -36 (62 voturi)    
      nu e evident? (Joi, 16 iunie 2016, 18:11)

      dr_bear [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      femeie, tanara, frumoasa (relativ, dupa standardele britanice cel putin) si mama a doi copii. Eroina perfecta.....
      Atat timp cat va exista votul universal vor fi multe oi de manipulat....
      • -5 (15 voturi)    
        asta voiam să zic și eu (Joi, 16 iunie 2016, 19:47)

        Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui dr_bear

        bine, e clar că-i o întâmplare, dar moartea bietei femei o să fie „bună” și pentru anti-Trump-iști, nu mai zic de referendumu' de peste o săptămână. e o frază în știre care zice că doamna a intervenit în cearta dintre doi inși, iar unul dintre ăia s-a răzbunat pe ea. probabil că informația asta va dispărea sau „nu se va confirma”. dar mi-e clar că n-a fost luată la ochi pentru că era proeuropeană. am trecut și noi prin așa ceva: dacă n-ar fi murit Corneliu Coposu înainte, ar mai fi câștigat Convenția și Emil alegerile din `96?
      • +11 (21 voturi)    
        Ce destepti (Joi, 16 iunie 2016, 20:47)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui dr_bear

        sunteti voi conspirationistii! Aveti raspunsuri evidente la toate! Intelegeti totul, pe cand noi prostii ne lasam manipulati. Bine ca mai sunt si oameni ca voi pe lume, chiar daca sunteti niste oarecare. Bineinteles, insusi faptul ca sunteti jalnici si nimeni nu va da nicio atentie e tocmai din cauza ca lumea e controlata de fortele raului.
        • +1 (1 vot)    
          interesant e altceva (Vineri, 17 iunie 2016, 15:38)

          CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

          ca sunt atat de confuzi (cum recunostea si Mazeta) incat sunt in stare sa creada orice.

          Din cauza asta se voteaza primari condamnati.
          Cine cunoaste cazurile, intelege ce zic.

          Tactica asta e veche si folosita de multi.
          Insa nu inteleg de ce trebuie sa aruncati cu rahat cand a murit un politician corect (cum noi nu prea avem) din crima politica (chiar daca omul era si nitel sarit).

          Ura este raspandita prin mass media, si politicienii fomita doar mesaje infricosatoare.
          Toti, nu doar de o parte, dar rasismul celor cu Leave seamana ametitor cu cel al nazistilor.
  • -30 (64 voturi)    
    după aproape 30 de anil (Joi, 16 iunie 2016, 18:29)

    PaulPastout [anonim]

    de la ultima asasinare a unui politician britanic (de către IRA), asta se întâmplă la marele fix, și încă însoțit de lozinca ”British first”, match made in heaven. Pfiu..!
    i-au trecut toate sudorile pe zecile de mii de funcționari UE, euro-parlamentari, do-nothings plâtiți cu zeci de mii de euro pe an...
    • +13 (23 voturi)    
      caracter lipsa (Joi, 16 iunie 2016, 19:56)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      O mama a doi copii moare si tu te gasesti sa comentezi aiurea.
    • +16 (16 voturi)    
      ... (Joi, 16 iunie 2016, 20:00)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      "Jo Cox a intervenit intr-o altercatie intre doi barbati, unul dintre acestia scotand o arma cu care a tras de doua ori."

      Foarte probabil ca tu, in schimb, ca un veritabil os de dac, ai fi stat pe marginea trotuarului, scuipand cojile de seminte si "urmarind cu maxima atentie desfasurarea evenimentelor" - ca sa citez dintr-un ganditor german.
    • -8 (24 voturi)    
      false flag (Joi, 16 iunie 2016, 23:29)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      Ideea cam asta este: tabăra "să rămânem în UE" se află în modul panică totală că vor pierde referendumul de săptămâna viitoare. Așa că au avut mare nevoie de acest incident emoțional pentru a influența votul publicului. Reține insistența cu care massmedia controlată susține că atentatorul (bolnav mintal de altfel) ar fi urlat cu arma în mână: ”Britain first!”
      • 0 (0 voturi)    
        Care insistenta? (Vineri, 17 iunie 2016, 15:39)

        CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        ai tu dovezi sau pur si simplu asa ti s-a dictat sa scrii?

        daca strica ceva in mulsulmana citeam si pe facebook asta, hai sa fim drepti.
  • +13 (15 voturi)    
    Un alt idiot inarmat (Joi, 16 iunie 2016, 19:29)

    V. Veroiu [utilizator]

    Si care a trecut cu brio de testele psihologice. Pericol public? Nuuuu. Nici vorba.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce zici acolo? (Vineri, 17 iunie 2016, 15:42)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      si-a manufacturizat singurel arma dupa manuale cumparate din USA.

      Fara arme eram in era maculuilui alfa, fara arme nu pupam noi democratie.
      Habar nu ai despre ce vorbesti.

      Societatea e alienata si multi nu mai au discernamant, asta da, dar nu trebuie toti sa fim inchisi intr-o uriasa inchisoare din cauza ca sunt imbecili.
  • -7 (21 voturi)    
    serviciile britanice... (Joi, 16 iunie 2016, 19:30)

    demaGOGU [utilizator]

    ..par dispuse sa mearga pana la capat ptr a mentine UK in trena euro-cratiei.
  • -7 (23 voturi)    
    Asta e o facatura in stil britanic (Joi, 16 iunie 2016, 19:48)

    Lucian Ilea [utilizator]

    55% sunt pro Brexit si voteAZA peste 6 zile
    deci e clart
    Da oricum MB va iesi din EU
  • -5 (17 voturi)    
    exprimare (Joi, 16 iunie 2016, 20:08)

    BabaDochia [utilizator]

    "ar fi strigat"... dar poate ca n-a strigat.
    sangele e ingrasamant ideal pentru cresterea simpatiilor si antipatiilor. Acest "ar" poate cantari mii de vieti omenesti, si e doar un cuvintel.. Poate ca altercatia nu a avut nimic politic, viata unui om inseamna mai mult decat functia publica. Da, aici suntem in public. Liber la speculatii. E impresionant ca se comit crime la drumul mare in toata lumea insa crunt e ca ne-am obisnuit cu asta. Pacat de o viata tanara, drum bun .
    • 0 (0 voturi)    
      altul care stie (Vineri, 17 iunie 2016, 15:44)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui BabaDochia

      sunt multe marturii deja ca a strigat.

      Dar cat de important e?
      este pentru tine ca te zbati ca pestele pe uscat.
  • 0 (16 voturi)    
    Și în USA se va găsi un așa-zis simpatizant Trump (Joi, 16 iunie 2016, 20:11)

    Nyk1 [utilizator]

    ... să comită o crimă chiar înainte de alegeri. Pe modelul patentat al incendierii Reichstagului.
  • +6 (16 voturi)    
    Hithem Ben Abdallah (Joi, 16 iunie 2016, 20:22)

    giigi [utilizator]

    Lol, asta da nume de martor..
    • +2 (4 voturi)    
      Dar nu este nimic straniu!!! (Vineri, 17 iunie 2016, 12:02)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui giigi

      Islamistii nu au treaba cu brexit-ul.
      Faptul ca martorul nu era nici John, nici Popescu, ci Abdulah are perfecta logica: de aceea a fost ales un primar musulman, pentru ca in Londra ei reprezinta majoritatea populatiei!
      Deci, daca iei la intamplare zece oameni de pe strazilem Londre, este foarte probabil ca 6 din ei vor avea astfel de nume ...
  • -2 (14 voturi)    
    si nu e musulman? (Joi, 16 iunie 2016, 21:05)

    basilicus [utilizator]

    Pana ieri erau peste tot titluri tip "toti teroristii sunt musulmani" si "toti musulmanii sunt teroristi"!
  • +5 (7 voturi)    
    Mai sa fie... (Joi, 16 iunie 2016, 21:16)

    gigelBalanel [utilizator]

    "Politia a fost arestata la ora 11,53 GMT."
  • +13 (15 voturi)    
    Britain first (Joi, 16 iunie 2016, 21:19)

    talos [utilizator]

    dar pana cand? Daca BrExit parca vad ca o sa-i lase scotienii si eventula nord irlandezii de caruta si din marele imperiu deasupra caruia nu apunea soarele va mai ramane doar England ca in secolul X. Distrugerea centrifugala nu a crutat nici un mare imperiu pana acum si se pare ca e randul viitoarei foste Great Britain. Daca o tin tot asa langa o sa ajunga primul vecin islamic la vestul UE.
    • +1 (1 vot)    
      sunt deja pe aproape (Vineri, 17 iunie 2016, 15:45)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui talos

      si crede-ma ca pakistanezi deveniti cetateni britanici voteaza Leave in mare parte.
  • -2 (18 voturi)    
    mda.. (Joi, 16 iunie 2016, 21:32)

    zizin [utilizator]

    ..păcat că n-a fost Tony Blair
  • +2 (28 voturi)    
    fumurile idioate ale unui fost imepriu. (Joi, 16 iunie 2016, 23:16)

    mike_the_hunter [utilizator]

    David Cameron o are pe constiinta pe Jo Cox. El a declansat aceasta isterie cu Brexit.
    UK sa iasa din UE si asa nu prea sunt in UE. Sa vada ce inseamna "Britain first" intr-o lume cu afaceri globale.
    Imi este scarba de aceasta natie xenofoba, si de orgoliile ei tocite de mare imperiu. Sigur, o gramda de romanasi traitori prin UK, genetic yesmani si pupincuristi, o sa ma contrazica. S-o faca!,dar o mama a doi copii a murit pentru fumurile idioate ale unui fost imepriu.
    • +11 (17 voturi)    
      :) (Vineri, 17 iunie 2016, 0:38)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Da de unde provine toata ura asta? Care-i cauza frustrarilor de mai sus?
      • +8 (12 voturi)    
        ura sau furia? (Vineri, 17 iunie 2016, 8:20)

        mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Ura e un sentiment greu,un imens pacat, si din fericire a fost departe de mine intotdeauna. Furia mea? Da , a murit un om datorita manevrelor politicianiste ale lui Cameron.
        Ura si frustrarile englezilor? Vezi ce scrie Harald mai jos. Ea provine din faptul ca ei se cred o mare putere , o mare natiune si realitatea ii contrazice.Devin astfel o tara periferica cu mentalitati xenofobe.
        Iti amintesti de cei 1 milion de romani care ar fi trebuit sa invadeze Anglia? Frica si xenofobie.
        • +2 (2 voturi)    
          un milion ar fi fost bine!!! (Vineri, 17 iunie 2016, 12:04)

          Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

          Eu imi amintesc ca ziaristii prezentau pericolul ca nu un milion, ci 39 de milioane de romani si bulgari sa invadeze UK, dupa eliminare restrictiilor!
    • +11 (19 voturi)    
      Ca trăitor în UK, nu te contrazic (Vineri, 17 iunie 2016, 1:02)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      David Cameron i-a tras preșul de sub picioare lui Farage și a câștigat alegerile tocmai promițând acest referendum. Adică a fost doar un calcul politicianist, tipic britanic.

      La scara Europei, UK e astăzi o țară de periferie, cu mentalitate de periferie. Ieșirea din UE le va aduce o recesiune pe lângă care cea din 2008 a fost o glumă.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu te vor contrazice (Vineri, 17 iunie 2016, 15:48)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      eu stiu bine mai mult de 5 romani care sunt de peste 5 ani acolo.

      Toti zic ceva similar... masa saracilor incredibil de mare.
      englezul de regula este semianalfabet, betiv si violent, iar cei mai rasariti de regula extrem de superficiali si infumurati.

      Dar sunt si multe exceptii, pana la urma toti suntem oameni, nici cu ramanii nu ne putem lauda.

      Interesant e un aspect. Portretul celui care voteaza Leave este identic cu cel al votantului PSD.

      Leave e far right, PSD pare de stanga... dar realitatea zice altceva...
      Cel care minte si tipa mai tare, ala o sa provoace reactii.
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu de la care te puteai abține (Vineri, 17 iunie 2016, 15:56)

      marius v [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Nu știu ce-ți veni ție să comentezi la modul idiot problema brexitului. Dacă te preocupă imperiile, de ce nu ne spui ceva despre Mesopotamia, Armenia, Persia... Cu ce te deranjează pe tine faptul că britanicilor li se acordă (perfect normal) dreptul de a-și spune cuvântul în legătură cu țara lor?! Vorbești de funie în casa spânzuratului. Și tu, și Harald, mai jos (dar el nu este yesmen, pentru că-ți dă dreptate). Pe tine te-a întrebat cineva dacă vrei în UE? A fost vreun referendum pe tema asta? Măcar așa, de kiki, pentru că la vremea în care a intrat România, UE mai însemna ceva.
      Cum poți să acuzi de xenofobie cea mai cosmopolită țară din UE?! Și în general, dacă Marea Britanie este o soluție atât de proastă și se află la periferia civilizației, ce căutați voi acolo? De ce nu reveniți în „centrul“ prosper, civilizat, liber și democratic?! Eu nu pot să înțeleg de unde atâta tupeu pe românașii ăștia de 2 lei; ei sunt ultimii care ar trebui să-și dea cu părerea despre deciziile pe care le vor lua britanicii. Chiar ultimii. După bulgari.
      Nu vă este un pic rușine? Ați uitat de unde ați plecat? Sau nu vă dați seama unde ați rămas? De la Unirea din 1918, faceți numai alegeri proaste, vă dați cu barosul în genunchi și vă plângeți că nu puteți merge.
      Bun, înainte de a vă năpusti cu minusuri (de care nu-mi pasă), concentrați-vă intens și dați-mi un motiv (1) de a fi mândru că sunt român și că n-am fost un cretin pentru că am rămas aici. Fenomenal!
  • -6 (16 voturi)    
    eussr (Joi, 16 iunie 2016, 23:33)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    EUSSR UCIDE
  • -9 (17 voturi)    
    Ce coincidenta! (Vineri, 17 iunie 2016, 0:23)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Exact cand pierdea tabara pro EU, un MP popular, tanar si frumos moare sa produca emotie si sa schimbe balanta! Sunt tare curios ce motive a avut regina s-o sacrifice tocmai pe ea! Nu cred in coincidente!
    La fel ca si in cazul presupusului Condrea de la noi!
    De ce apreciez serviciile britanice: totusi in UK lasa economia sa mearga, nu se baga si in economie spre deosebire de securistii de la noi care au domenii cheie pe care apoi le sigileaza pentru a se pazi de concurenta!
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 17 iunie 2016, 15:37)

    vitan.sandu [utilizator]

    Ca sa intre usa in al doilea razboi mondial a fost necesar Pearl Harbour, pentru lupta impotriva teroristilor a fost nevoie de turnurile gemene. De data asta impotriva brexitului se pare ca este suficienta o victima. Si se mai mira ponta ca pentru a il debarca a fost nevoie de colectiv!