NATO, noul apel catre Rusia sa isi retraga fortele si echipamentele militare din Ucraina

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iunie 2016, 12:44 Actualitate | Internaţional

Jens Stoltenberg
Foto: AGERPRES
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a lansat un nou apel catre Rusia sa renunte la sustinerea separatistilor pro-rusi din estul Ucrainei si sa isi retraga fortele si echipamentele militare din aceasta tara, precum si din Crimeea anexata, anunta AFP.

"Rusia trebuie sa renunte la sustinerea rebelilor separatisti si sa isi retraga fortele si echipamentele militare de pe teritoriul ucrainean", a afirmat Jens Stoltenberg, adaugand ca sefii de stat si de guvern si statele membre ale Aliantei Nord-Atlantice isi vor arata "sprijinul ferm" fata de Ucraina primindu-l pe presedintele  Petro Porosenko la viitorul summit NATO din luna iulie.










5902 vizualizari
  • +24 (38 voturi)    
    mujicia nu respecta tratatul de la minsk (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:54)

    un domn [utilizator]

    Cracanatul trebuie eutanasiat !
  • -32 (46 voturi)    
    NATO (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:56)

    cu5clase [utilizator]

    fiind ce ? S-au uitat unde e Rusia pe harta ? Hai cu minusurile.
    • +31 (37 voturi)    
      Harta (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:16)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      Pe harta mujicstan se baga ilegal pe teritoriile altor tari. Tot mujicstan a schimbat granite apropiind in mod iresponsabil omenirea de un al treilea razboi mondial.
    • +17 (21 voturi)    
      logica aveti ? (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:34)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      rusia invadeaza / anexeaza teritorii din state vecine si argumentul tau este.... ?
      Apropo. Dupa destramarea URSS cand Ucraina renunta la arsenalul nuclear ramas de pe vremea URSS, Rusia era printre puterile care au semnat garantarea integritatii nationale a Ucrainei.
      La fel ca si rusia, te faci ca ai ploua...
    • +12 (12 voturi)    
      Faci pe prostovanska si ramai asa... (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:02)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      NATO este alianta de aparare a statelor din zona Atlanticului de Nord impotriva URSS si ultierior, dupa umflarea terciului de hrisca in tov. Putinkaghebe, impotriva Rusiei. Care Rusie calca in picioare memorandumul de la Budapesta (nu ca cineva si-ar face mari iluzii in privinta respectarii de catre Rusia a vreunui tratat, cu exceptia, bineinteles, a Tratatului Ribbentrop-Molotov, alias Hitler-Stalin). Rusia a ocupat Transnistria (Armata a XIV-a), Osetia si Abhazia, Crimeea si Donbasul, si NATO este agresor, nu, mai moj... pardon, logicule?
  • -10 (18 voturi)    
    isi vor arata sprijinul (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:04)

    neurino [utilizator]

    dandu-i si lu Porosenko un scaun la viitoare intalnire NATO-
    Bun asa taica!

    Vezi ca porosenko si Putin comunica mai eficient, iarasi au avut schimb de prizonieri...maine poimaine aud ca le da si Crimeea inapoi, evident ajungandu-se la situatia 2012.
    • +7 (15 voturi)    
      pana la Craciun se va preda... (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      Cracanatul a realizat ca nu are bani se intretinere, este, cum sa spun, un locatar al Planetei care "se cazeaza" ca tziganul (fara aprobare) si cand e intrebat de Obligatii Financiare..isi da seama...ca e mujic
      • -7 (13 voturi)    
        resurrection (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:08)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        te-or bagat zdravan la 380 sa ai energie maxima.
        Troll , troll dar numai prostii debitezi mai domnule!

        Imi este inca neclar "cine se va preda" intrucat Porosenko pare tot mai prietenos cu Putin, la propriu.
        • +6 (12 voturi)    
          cu ce bani mentine Crimeea ? (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:18)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui neurino

          din Botswana ? sau din Siberia ?
  • +18 (28 voturi)    
    Prietenii de la rasarit (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:06)

    valahiandusk [utilizator]

    In afara de suferinta Rusia nu a dat lumii nimic
    • +9 (9 voturi)    
      Sa nu exageram (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:45)

      Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      Au dat cativa scriitori foarte buni, compozitori foarte buni si chiar si oameni de stiinta foarte buni.

      Din punct de vedere politic, militar si geostrategic au fost si sunt o plaga pentru omenire. Si tare ma tem ca vor mai fi. Dar totusi sa nu exageram si sa spunem ca nu au dat chiar nimic, ca nu este tocmai adevarat.
  • +21 (29 voturi)    
    Asa da! (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:11)

    Metusala [utilizator]

    Tarile NATO au un PIB cat 20 de Rusii si un buget al apararii de 10 ori mai mare. Trebuie sa aiba o atitudine ferma fata de rusi , chiar cu riscul unui razboi, de care rusii trebuie sa se teama in primul rand.
    • -12 (22 voturi)    
      razoiul si baba (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:28)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      "cu riscul unui razboi, de care rusii trebuie sa se teama"...pai eu unul iti propun sa te duci deja la Stoltenberg sa ii ceri o arma, buna si-o coasa si sa sari la razboi...sa le arati lor rusnacilor cum sta treaba cu pamantul ucrainian.

      Ce zici? te bagi? Donez eu 5 euro sa iti cumperi casca.
      • +2 (6 voturi)    
        poate nu merge la razbel (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:43)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui neurino

        dar macar un tradator sa traga in teapa...
    • +3 (9 voturi)    
      contra mordorului (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:08)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Metusala

      vom lupta pe gratis, de placere !
  • -25 (41 voturi)    
    Lol (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:15)

    HP [utilizator]

    Cine e NATO sa ceara orice in Europa lui 2016 ? O organizatie militara creata dupa WW2, care nu mai are niciun sens sau justificare.

    Crimeea a fost a Rusiei de sute de ani, data cadou Ucrainei de catre Hrusciov.

    Ucrainienii insasi sunt rusi de la mama lor.

    Iar toata zona aia face parte din zonele de interes si securitate a Rusiei, au granita directa cu ei si tu vii cu arme, tancuri si scuturi anti-racheta la 500 de km ?

    Cum ar fi ca rusii sa puna o baza nucleara in Cuba ? Sau stai...
    • +13 (15 voturi)    
      Nu prea mai stam (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:23)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Cum ar fi sa puna o armata in Transnistria, dar stai..
      • -1 (5 voturi)    
        Corect (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:47)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

        Ti-am dat plus, nici soldatii din Transnistria nu sunt ok acolo.
    • +19 (27 voturi)    
      Esti in porumb (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:36)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui HP

      1) NATO este cea mai mare alianta cu scop DEFENSIV. Sensul ei este de a apara statele membre de descreierati gen Putin;
      2) Crimeea NU a fost a mujinstanului, ci a tatarilor, iar populatia de acolo este rusa datorita deportarilor ilegale si criminale ale lui Stalin.
      3) Da, vii cu scuturi, tancuri si armament atunci cand un stat decide tam-nesam ca o halca din alt stat ii apartine. Da, atunci te inarmezi si il pocnesti pe mujic in moalele capului daca incepe cu figuri.
      4) Baza nucleara in Cuba a fost. Aceasta initiativa cretina a sovieticilor a fost cat pe ce sa escaladeze si sa dea intr-un razboi nuclear de care mujicii ar fi fost responsabili.

      Cam tot ce spui incrimineaza mujicstan. Ceea ce, de fapt, este o realitate: mujicstan este un stat redus, anacronic si deloc binevenit in lumea civilizata.
    • +14 (20 voturi)    
      nu ai nici un argument logic (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:41)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui HP

      totusi iti raspund punctual:
      -NATO e o alianta militara in care fac parte o si state EU, Turcia, SUA etc. Scopul aliantei este apararea reciproca de orice agresiune externa: martieni, rusi sau orice stat ce ataca unul sau mai multi membrii NATO.
      -Crimea este a tatarilor, care au fost deportati. dar este irelevant. La fel de irelevant faptul ca Rusia a dat Ucrainei Crimea in anii 50. Asta nu e pretextul nerespectarii suveranitatii unui stat. Dupa logica asta, toata europa apartinei Italiei, ca deh.... Imperiul Roman....
      -Daca o zona prezinta interes Rusiei se justifica anexarea zonei de catre Rusia....asta nici nu mai comentez. Doar Hitler se mai justifica astfel...
    • +13 (15 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:47)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Dar baza in Crimeea la cateva sute de km d Constanta e ok? Rachetele in Kaliningrad sunt tot ok?
    • +7 (11 voturi)    
      Crimeea a fost acaparata de mujici (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:02)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui HP

      si populatia de acolo deportata. Hai las-o mai usurel.
  • -6 (22 voturi)    
    Istoriceste (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:24)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu s simpatizant al rusilor deloc, dar eu stiu ca istoriceste UCR e provincie ruseasca, ucrainiana e o versiune a limbii ruse si ca rusii sunt in Crimeea de 250 ani.
    In plus guvernul Kiev se purta oribil cu rusii si rusofonii din Donbas, asa cum scuipa si pe cei 600.000 romani din UCR.
    Iar in clipa asta UCR e sub control Nato, Porkoshenko are consilieri Nato la palat.
    • +12 (22 voturi)    
      Da, da (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:59)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      O stim pe asta cu "nu-mi plac rusii, dar..."
      Rusii sunt in Crimeea datorita deportarii populatiei tatare de catre Stalin. 250 de ani sa te duci sa spui la un azil de batrani, ca aia sunt senili si te cred.
      Zici ca guvernul de la Kiev se purta urat cu populatia rusofona - dovezi?
      Controlul NATO - vrei sa spui colaborare cu NATO. Iar asta este perfect normal atunci cand vine mujicul, trage o ragaitura si iti da un pumn.
      • -6 (10 voturi)    
        deportarile ca deprotarile (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:26)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        dar macar sa pastram istoria intacta...
        Asa e, rusii i-au deportat pe tatari dar nu a facut Stalin ci aia de prin 1780 (pentru exactitate, Ecaterina cea mare prin 1783).

        Insa oricum ai da-o Crimeea nu apartine ucrainei , la fel cum nu apartine nici Bucivina de nord, Insula Serpilor si altele.
        Vad ca nu mentionez nici un cuvintel despre Hrușciov, ucrainian 100% care a "cedat" (in stilul sovietic) Crimeea Ucrainei.
        • +7 (11 voturi)    
          Odata granitele trasate (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:06)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui neurino

          si tratatele semnate, le respecti, nu intri ca tartanul cu armata. Traim intr-o lume moderna, nu in Evul Mediu.
          Dar spune-mi ce cauta rusii in estul Ucrainei??? Tu iti dai seama ca au OMORAT oameni acolo? Mii. Realizezi ca sute de mii si-au abandonat casele, totul???
          • -4 (6 voturi)    
            estul Ucrainei (Miercuri, 15 iunie 2016, 17:47)

            neurino [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            te-am trimis la cartea de istorie, vezi cand s-a format "tara Ucraina" cat a avut independetza si mai ales care a fost DINTOTDEAUNA compozitia etnica la estul granitezei ucrainiene.

            Tu de care oameni vorbesti??? aia sutele de mii???
            Ca sincer, rusofonii (se bat si la ora la care tastezi tu aberatii pe HN pentru o mai mare independetnza fatza de Kiev (ucrainienii aia nationalisti, pe care-i plangi , sunt la Kiev si in zona kieveana nu in est).
            Cat despre numar, eu unul le-as recomanda ucrainielor sa-i lasa pe europeni sa isi faca propriile cercetari asupra numerelor.

            Apopo, o data granitzele trasate sunt de acord ca ar trebui si respectate...de aceea astept ca Ucraina sa cedea cat mai rapid cu putinta Bucovina de nord , nu de alta dar Cernauti a fost romanesc chiar si fara trasarea gradintelor. Asta mi-ar dovedi ca sunt altceva decat niste sovietici.

            Mi se rupe de rus dar ma scot din sarite astia care plang de mila ucrainiana cand vorba aia ucrainienii nu dau 2 parale degerate pe ei si le mai si fura pamantul.
            • +2 (6 voturi)    
              Bati campii (Miercuri, 15 iunie 2016, 19:59)

              midufi [utilizator] i-a raspuns lui neurino

              insisti... sper ca merita... desi valoarea rublei...
            • +3 (7 voturi)    
              Da bah, s-a format un stat, suveran (Miercuri, 15 iunie 2016, 20:45)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui neurino

              Ucraina, de care pe rusi ii doare in paishpe. Voi chiar nu aveti pic de bun simt, doar la dat cu jula si cotropit???
              • -3 (3 voturi)    
                Bucovina-cernauti (Miercuri, 15 iunie 2016, 23:43)

                neurino [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                adica s-a format cu "stat suveran" cu pamantul tau si tu acum ca prostu' insisti pe suveranitate????

                Bai frate, dar si sa fii platit si tot nu poti sa fii atat de lipsit de logica?!
                Apropo, bunica-mio e bucovinean si cand a fugit in 1939 si s-a adunat si el prin Banat, nu rusul a fost ala de l-o luat cu japca ci romanu' comunist care l-o declarat "dusman al poporului" si l-o mutat direct in lanul de ceapa din Bagaran.

                Si tot, only for your information, inca mai am niste rude aiuciate pe langa Cernauti care nu ai "voie" oficial sa isi ia cetatenia romana pentru simplu motiv ca isi pierd casa (din nou).

                Asa ca nu imi explica mie cum e cu cotropirea.
  • +5 (15 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:30)

    Kpriciu [utilizator]

    Fortza Nato!
    Come on, Petro!
    Kanietz imperium!
  • +4 (6 voturi)    
    ar fi politicos (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:41)

    nash pandelica [utilizator]

    sa le lase timp de gandire. :)
  • -10 (24 voturi)    
    si-a mai asumat SUA "sprijinul ferm" (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:56)

    __alex__ [utilizator]

    si pentru Georgia in privinta Osetiei (2008).

    Intrebati-i pe georgieni cu ce s-au ales.

    Adica tu vii cu rachetele in curtea rusilor, schimbi presedintele in Ucraina cu o papusa proprie, si ai pretentia ca ei sa nu riposteze.
    • +8 (16 voturi)    
      Stirile proruse de la ora 5 (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:03)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Te tine barbate-tu betiv in saracie si violenta si cand ii spui ca ai gasit pe altul vrea sa te omoare.
    • +9 (21 voturi)    
      Ha? (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:17)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Curtea rusilor? Dar ce crezi, ciolovecule, ca Europa este tarlaua lui Phurtin sa faca ce il taie capul?!
      I-auzi la el, "curtea rusilor"!
  • -3 (17 voturi)    
    Pretexte (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:00)

    echidistantul_ [utilizator]

    NATO cauta pretexte pentru un conflict.
    Ridicol.
    Romania va trece Nistrul ca sa elibereze de la Rusia teritoriile furate de Ucraina :))
    • +5 (9 voturi)    
      ne oprim la Siberia sa o predam Chinei (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      PUNCT !
  • -6 (10 voturi)    
    sa se retraga rusii din Ucraina. (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:51)

    nelu_palarieru [utilizator]

    De acord. Si NATO din Irak, Afganistan, Libia etc. Israelul din teritoriile ocupate ( au trecut 60 de ani de ocupatie ilegala si SUA nu s-a sesizat ca si in cazul Ucrainei, le-a scapat...)
    Sau ocupatiile astea nu se pun?
    • +5 (9 voturi)    
      Ocupatie au vrut rusii sa faca in Afganistan (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:09)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui nelu_palarieru

      si i-au caftit ciobenii de capre de i-au facut de ras in lume.
    • 0 (0 voturi)    
      auzi Palarierule (Joi, 16 iunie 2016, 16:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nelu_palarieru

      Ia explica-ne tu noua carui stat suveran si membru ONU apartineau teritoriile alea ocupate de israelieni?In '47 toti arabetii au sarit sa-i lichideze pe evrei in loc sa isi proclame un stat al lor pe teritoriul fostei Palestine.
      Cat priveste NATO ce teritorii din alea ce povestesti tu a anexat?
      Pasol na turbinca.
  • -1 (7 voturi)    
    nato tine cu aliatii sau cu ucraina? (Miercuri, 15 iunie 2016, 22:05)

    gigi1 [utilizator]

    Pai daca suntem in Nato si ucraina inca mai are teritorii romanesti ocupate abuziv de urss in ww2 noi de ce trebuie sa aparam ucraina? nato tine cu aliatii sau cu ucraina?