Cinci state victime ale deportarilor staliniste cer Moscovei despagubiri

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2016, 21:43 Actualitate | Internaţional

Polonia, Ucraina si cele trei state baltice - Estonia, Letonia si Lituania - au condamnat marti impreuna deportarile masive in Siberia carora au cazut victime cetatenii lor incepand cu anii '40 si au cerut Rusiei sa recunoasca aceste crime, sa ofere compensatii celor afectati sau familiilor acestora si sa renunte la retorica de "glorificare" a trecutului sovietic, relateaza agentia EFE, citata de Agerpres.

Ministrii de justitie din cele cinci tari au amintit intr-un comunicat comun "drama umana" a celor deportati din cauza opozitiei lor fata de regimul comunist si au condamnat "crimele lase comise de regimurile totalitare".

"Rusia, ca succesor de drept al Uniunii Sovietice, nu a luat nicio masura pentru a repara aceste crime si continua o retorica ce neaga crimele comise si glorifica trecutul sovietic, pe liderii sai, simbolurile si actiunile lor", se mai mentioneaza in comunicat.

Cei cinci ministri au difuzat acest text in ziua in care se marcheaza 75 de ani de cand au inceput deportarile masive catre Siberia si alte regiuni izolate ale URSS, modalitate prin care autoritatile sovietice au indepartat disidentii din tarile lor de origine, uneori impreuna cu intreaga lor familie, pentru a elimina astfel orice opozitie fata de autoritatile pe care Moscova le-a instalat in aceste tari dupa semnarea pactului Molotov-Ribbentrop.

"Cei deportati erau transportati in conditii inumane, in vagoane supraincarcate si folosite in mod normal la transportul de bovine, astfel ca multi bebelusi, copii si batrani mureau inainte de a ajunge la destinatie", amintesc in text oficialii acestor cinci state ocupate de Armata Rosie in cel de-Al Doilea Razboi Mondial.

In cele trei state baltice, Estonia, Letonia si Lituania, s-au desfasurat marti actiuni de comemorare a deportarilor masive din timpul ocupatiei sovietice, deportari care au diminuat semnificativ populatia acestor tari, devenite republici sovietice in perioada postbelica si care si-au obtinut independenta abia dupa destramarea URSS.

Presedinta Lituaniei, Dalia Grybauskaite, s-a alaturat campaniei de comemorare si a participat la o manifestare desfasurata langa un monument din Vilnius ridicat in memoria victimelor ocupatiei sovietice. Sefa statului lituanian a deschis lectura numelor celor 22.000 de lituanieni deportati in Siberia, lectura ce se va incheia miercuri in jurul pranzului.

Se estimeaza ca peste 250.000 de estoni, letoni si lituanieni au cazut victime ale deportarilor incepute in dimineata zilei de 14 iunie 1941. Din Polonia au fost deportati circa 330.000 de polonezi, evrei, ucraineni si bielorusi.

"A fost o crima impotriva umanitatii", a spus ministrul eston al Justitiei, Urmas Reinsalu, in timpul unei manifestari desfasurate in Piata Independentei din Tallinn, unde a condamnat din nou ocupatia sovietica a adus un omagiu victimelor "terorii comuniste". In capitala estona urmeaza sa fie ridicat un monument pe care vor fi inscriptionate numele celor care au fost ucisi in timpul ocupatiei sovietice.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
3443 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    Dar Romania (Marţi, 14 iunie 2016, 21:59)

    victor L [utilizator]

    nu s-a raliat cu cele 5 tari? caci si cetateni romani, chiar daca erau sasi si svabi, au fost deportati in Rusia un numar de ani.
    • +8 (8 voturi)    
      la romanashi tremura genunchiul. (Marţi, 14 iunie 2016, 22:51)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui victor L

      vreau un exemplu de claritate, de inovatie al 'diplomatiei' externe romanesti. Nu exista. Tzaca Paca aia stie politicianu roman (a se citi mafiotul roman).
    • +12 (12 voturi)    
      Nu stiu cat Romania, insa Modova , DA!! (Marţi, 14 iunie 2016, 23:07)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Moldovenii de peste Prut, victime ale dictaturii staliniste au fost jefuiti, deportati, li s-au confiscat identitatea rtnica si culturala,prin metode macabre de rusificare fortata
      • +9 (9 voturi)    
        1 milion de romani in Moldova... (Miercuri, 15 iunie 2016, 7:42)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        au sfarsit in lagare sau au fost pur si simplu omorati de catre bestiile ruse. Urmasii lor, vreo 500.000, mai pot fi gasiti prin Siberia. In locul lor au venit 1 milion de rusnaci nesimtiti si ticalosi. Romania si Moldova trebuiau sa fie alaturi de statele baltice, mai ales ca tot in urma pactului Ribentrop-Molotov s-a intamplat asta.
    • +7 (7 voturi)    
      BASARABIA si BUCOVINA (Miercuri, 15 iunie 2016, 7:09)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Adevarul istoric: In 1940 si la sfarsitul razboiului, romanii din Basarabia si Bucovina de nord au primit ordin de evacuare, cu mentiunea localitatii unde sa mearga. Baietii, adolescenti, fusesera dusi in tabere, pe teritoriul Romaniei ( de ex. Caracal) pentru a nu fi luati de rusi in armata. La sfarsitul razboiul, au fost vanati, pe teritoriul Romaniei, si trimisi spre Siberia, in lagar, la munca fortata.
  • +8 (12 voturi)    
    O sfidare mai mare si mai pe fata ca asta, (Marţi, 14 iunie 2016, 22:08)

    Susufler0 [utilizator]

    nici ca ar mai putea exista !

    E ca o declaratie de razboi !

    PS. Dar cererea este pe deplin justificata !
  • +28 (28 voturi)    
    Si Romania (Marţi, 14 iunie 2016, 22:14)

    Soljenitin [utilizator]

    Si Romania trebuie sa participe deoarece tot in perioada aceea au avut loc deportarile germanilor din Romania in Uniunea Sovietica urmate, in anii '50 de deportarile in Baragan!
    Sa nu uitam Basarabia, Bucovina si Tinutul Hertei si ultimatumul din iunie 1940 prin care Romania le-a pierdut!
    Sa nu uitam, apoi, caracatita comunista instalata in Romania postbelica (Ana Pauker, Petru Groza, samd) care a distrus elita culturala a Romaniei, a ars carti, a distrus familii, oameni, vise si sperante.
    Pentru toate acestea moscova trebuie trasa la raspundere! moscova are de dat explicatii si despagubiri!
    • +16 (16 voturi)    
      Si tezaurul din WWI (Marţi, 14 iunie 2016, 22:34)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Moscova trebuie sa inapoieze si tezaurul BNR, retinut dupa Primul Razboi Mondial.
      Al dracului sa fie cine va mai cumpara benzina de la Lukoil sau orice altceva rusesc.
      • +5 (5 voturi)    
        Ce altceva poti sa mai cumperi de la rusi?? (Miercuri, 15 iunie 2016, 7:48)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

        Doar benzina si aia de la Lukoil este botezata, iarna ai sansele sa ramai intepenit. Rusii nu produc nimic care ar putea interesa lumea civilizata. Ce ti-ai dori sa-ti cumperi daca aterizezi la Moscova???? Toti ce-ti doresti si ar putea sa te bucure gasesti in cealalta parte a lumii. O civilizatie medievala si asiatica ce poate produce in sec. XXI??? Nimic care sa intereseze umanitatea, nimic care sa fie folositor oamenilor. Rusia trebuie sa dispara. Iar teritoriu ei trebuie sa devina o sursa de materii prime si spatiu vital pentru restul omenirii. Chiar si rusii vor fi mai fericiti daca se va intampla asta.
  • +11 (11 voturi)    
    Unde-i Romania? (Marţi, 14 iunie 2016, 22:23)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Legitima actiunea acesto tari, victime ale terorii sovietice!Ce e de neinteles, de ce asa numita R.Moldova si Romania, victime ale aceluias genocid nu s-a alaturat celor cinci state?
  • +10 (10 voturi)    
    Unde e Moldova... (Marţi, 14 iunie 2016, 22:47)

    Olyx [utilizator]

    si unde e Romania ???
    • +3 (3 voturi)    
      De la Nistru, (Miercuri, 15 iunie 2016, 7:11)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      pan' la Tisa. Noi suntem Moldova.
  • +8 (8 voturi)    
    ar trebui si noi sa ne alaturam noi (Marţi, 14 iunie 2016, 23:41)

    Ochiana [utilizator]

    dar ma gandesc ca ai nostri conducatori sunt prea lasi ca sa faca asta, nu cumva sa nu supere marea Rusie
    • +5 (5 voturi)    
      Rusia , stat medieval in sec. XXI. (Miercuri, 15 iunie 2016, 7:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Binenteles ca trebuia sa fim si noi acolo, din spirit de solidaritate cu cei care au fost umiliti, furati, ucisi, exterminati, chinuiti de animalele sovietice.
  • +1 (1 vot)    
    Totusi, pentru reconciliere... (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:00)

    BEDE [utilizator]

    Istoria este foarte trista. Au fost mutle deportari chiar incepand din vremea tarilor. Si in vremea lui Stalin si mai multe. La cat sa se cifreze despagubirile? Mi se pare ca ar fi cam greu de spus.
    Totusi, pentru a putea avea loc o reconciliere ar fi necesar ca sa nu se ceara Rusiei despagubiri pentru deportari. Dar, la fel de bine, guvernul rus ar trebui sa inceteze sa mai sprijine tot felul de miscari separatiste cum este cea din estul Ucrainei. Si sa inceteze sa mai fie obsedat de a avea controlul asupra a tot ce misca in Marea Neagra, in Marea Baltica, in Kurile, in Romania (cum ar fi Deveselu, de pida) si in tarile baltice.
    Dar, daca rusii vor neaparat sa fie ei stapani peste alte natii, reactia normala este de scarba si ura. Pe principiul actiunii si reactiunii. Si mai intervine principiul al doilea al mecanicii newtoniene: cel cau masa si acceleratie. Adica, pentru a misca lucrurile in directia dorita trebuie sa ai masa, altfel tu ajungi sa fii proiectat in directia opusa. Ramane de vazut ce mase se vor confrunta.