Mesajul unei victime a atacului din Orlando catre mama sa: Vine. O sa mor

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 13 iunie 2016, 16:19 Actualitate | Internaţional

Mesajele unei victime a atacului din Orlando
Foto: Captura The Guardian
Mama uneia dintre victimele atacului din Orlando a facut publice o serie de mesaje trimise de fiul ei in noaptea de sambata spre duminica, in timp ce Omar Mateen deschisese focul in clubul gay Pulse, relateaza The Guardian.

Mina Justice dormea cand a primit primul mesaj de la fiul ei, un contabil in varsta de 30 de ani pe nume Eddie Justice, la ora 2:06: "mama, te iubesc" urmat de "se trage in club".

Femeia a incercat sa il sune, iar cand nu i-a raspuns, l-a intrebat daca e bine.

"Blocat in baie", a raspuns Eddie Justice. Dupa ce l-a intrebat in ce club, acesta a raspuns: "Pulse. Centru. Suna politia", continuand la 2:08: "O sa mor".

Femeia a contactat politia si a continuat sa vorbeasca cu fiul ei prin mesaje.

Jumatate de ora mai tarziu, Eddie Justice i-a scris din nou disperat mamei sale: "Vine. O sa mor".

Mina Justice l-a intrebat daca exista raniti: "Multi. Da", i-a scris inapoi.

Dupa mai multe mesaje trimise de Mina Justice si ramase fara raspuns, in care il intreba daca a ajuns politia la el, barbatul i-a scris: "Nu. Tot in baie. Ne-a prins. Trebuie sa vina (politia - n.red.) sa ne ia".

La 2:49, Mina Justice l-a informat pe fiul ei ca politistii sunt acolo si sa ii spuna cand ii vede.

"Grabiti-va. E in baie cu noi", a raspuns Eddie Justice.

"E in baie cu voi?", a continuat femeia.

"E teroarea", a scris la 2:50 barbatul. Un minut mai tarziu a venit si ultimul mesaj din partea lui: "Da".

"Numele lui inca nu a aparut inca si e infricosator. E... Am sentimentul asta. Presimt ca e rau", a declarat femeia, dupa ce a povestit ce s-a intamplat cu fiul ei.

Autoritatile americane au confirmat ca Eddie Justice a murit in primele ore ale diminetii de luni.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9690 vizualizari
  • +4 (14 voturi)    
    Un accident (Luni, 13 iunie 2016, 17:15)

    V. Veroiu [utilizator]

    Faptul ca descreieratii au acces la arme. Si cand te gandesti ca nimeni in clubul ala nu avea o arma. Ce pacat. Eu zic sa se dea armele impreuna cu sucurile, la bar. Si grenade. Just to be sure.
    • -2 (6 voturi)    
      "Descoperitule"... (Luni, 13 iunie 2016, 20:18)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Ai aparut pe forum in toiul unui scandal legat de liceele din Bucuresti pozand in "dom' profesor" cel intelept. Intre timp, se pare ca sefii ti-au schimbat misiunea si aberezi pe diverse alte teme. De-a drepul sinistru comentariul..
      • +2 (2 voturi)    
        Nu domnule (Marţi, 14 iunie 2016, 6:12)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

        Sinistra a fost fapta acelui individ. Dar pe aici sunt multi sustinatori ai faptului ca populatia ar trebui sa posede arme de foc. Iar aceasta idee este cu mult mai sinistra decat comentariul meu. Poate ca intr-o buna zi si ei vor avea un fiu sau o fiica la o toaleta scriind un mesaj asemanator. Si ce sa le spunem? Ca au cauzat indirect acel lucru prin faptul ca au sustinut distribuirea de arme in scopul apararii democratiei? Ca elvetienii au arme si sunt pasnici?
      • +1 (3 voturi)    
        Inca ceva (Marţi, 14 iunie 2016, 8:16)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

        Constat ca atunci cand nu poti ataca ideea, treci la atacul la persoana. Deja stii exact cine sunt, ca ma dau mare si intelept, ca am sefi si ca ma platesc bine. E ceva ce nu stiu eu si stii tu? Se pare ca o opinie prezentata este deranjanta pentru unii. Si uite asa acei unii parca isi doresc sa mai aiba si o arma. Mortii nu vorbesc.
        • 0 (4 voturi)    
          Excelent (Marţi, 14 iunie 2016, 9:39)

          mopsu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          raspuns. Si cu Mazeta au ce au, adica nu-ti poti spune parerea , ca apar tot soiul de mitici care ataca furibund din spatele biroului...
          • +1 (3 voturi)    
            Mazeta (Marţi, 14 iunie 2016, 10:49)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

            Face multe comentarii care nu imi sunt pe plac. Nu sunt nici rusofil si nici comunist.

            Dar: nu imi amintesc sa fi scris Mazeta un comentariu abject ca limbaj. Mazeta are dreptul de a scrie ca oricare altul.

            Cat despre politica, nu trebuie neaparat sa fie ruseasca sau romaneasca astfel incat sa fie murdara. Este murdara in multe locuri. Ceea ce nu agreez e ipocrizia cum ca e curata. Ceea ce ar trebui sa primeze e adevarul si simplitatea lui. Din pacate oamenii isi accepta greu greselile mai ales cand intra in politica.

            Si acum haideti sa ne uitam comentariul lui Joseph Porta: cati termeni se refera la comentariul meu - unul: "sinistru"; cati termeni se refera la mine personal - "descoperitor", "pozand", "dom profesor", "intelept", "sefii", "misiunea", "aberezi" - 7. Deci 7 la 1 in favoarea unui atac la persoana fata de un atac la idee. Eficienta, frate!
  • +5 (17 voturi)    
    Religia pacii strikes again (Luni, 13 iunie 2016, 17:27)

    Razvan_M [utilizator]

    .