FOTOGALERIE Liderii din toate colturile lumii isi exprima solidaritatea cu comunitatea LGBT: Europa plange pentru victimele oribilului atac din Orlando. / Traim vremuri in care intoleranta costa vieti de oameni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 iunie 2016, 7:29 Actualitate | Internaţional

Solidaritate cu comunitatea LGBT
Foto: Twitter
 Numerosi lideri din intreaga lume si-au exprimat solidaritatea cu comunitatea LGBT si au condamnat masacrul comis in weekend in clubul de noapte din Orlando, soldat cu 50 de morti si 53 de raniti. Papa Francisc, Francois Hollande, David Cameron, Donald Tusk, Martin Schulz,  Vladimir Putin si Federica Mogherini se numara printre liderii care au condamnat atacul. De asemenea, in numeroase orase din intreaga lume, oamenii s-au adunat in strada in semn de omagiu fata de victime si in semn de solidaritate cu comunitatea LGBT, scrie AFP.

La Paris, Madrid, Roma si Guadalajara, oamenii au iesit in strada pentru a tine momente de reculegere, pentru a depune flori si a aprinde lumanari pentru victime, iar monumente din intreaga lume, printre care turnul Eiffel, au fost luminate in culorile curcubeului, simbol al diversitatii in comunitatea LGBT.



Presedintele francez Francois Hollande a condamnat "cu oroare masacrul", exprimandu-si "toata sustinerea Frantei si a poporului francez fata de autoritatile si poporul american in aceasta incercare".

Premierul britanic David Cameron a scris, pe contul sau de Twitter, ca se simte "oripilat de crima. Gandurile mele merg catre victime si familiile lor".


Papa Francisc a reactionat prin purtatorul sau de cuvant, Federico Lombardi, aratand ca "teribinul masacru din Orlando a facut numeroase victime nevinovate. Sentimente profunde de condamnare si de durere fata de aceasta manifestare de nebunie criminala si de o rautate intensa".

Si presedintele rus Vladimir Putin vorbeste, intr-un comunicat al Kremlinului, despre "crima barbara" si transmite condoleante familiilor victimelor.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, si-a exprimat solidaritatea cu "comunitatea LGBT si poporul american", adaugand ca "teroarea si rautatea nu ne vor schimba. Statele membre NATO raman unite in lupta cu terorismul".

Sefa diplomatiei europene, Federica Mogherini, deplange intr-un comunicat "aceasta tragedie nu doar pentru poporul american, ci pentru lumea intreaga. Ne exprimam solidaritatea cu poporul american si in mod particular cu comunitatea LGBT."

"Europa plange pentru vicimele oribilului atac", a scris pe contul sau de Twitter Donald Tusk, presedintele Consiliului European, in timp ce presedintele Parlamentului European, Martin Schulz, s-a declarat "socat", adaugand ca "trebuie sa ramanem uniti in lupta impotriva terorismului".

Premierul spaniol Mariano Rajoy a condamnat "atacul odios", transmitand ca "Spania este alaturi de Statele Unite. Impreuna, trebuie sa continuam lupta pentru liberatate, impotriva rautatii si a barbariei".

"Nimic nu poate justifica uciderea civililor", a afirmat si presedintele afgan Ashraf Ghani, transmitand ca gandurile sale merg catre poporul si guvernul american.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a transmis, in numele poporului sau, sincere condoleante poporului american "dupa oribilul atac".

Si premierul belgian Charles Michel s-a declarat "profund intristat de pierderea atator vieti nevinovate."

La randul sau, presedintele interimar al Braziliei, Michel Temer, si-a exprimat "regretul" pentru masacru si le-a transmis familiilor victimelor ca brazilienii sunt solidari cu ele. "Traim momente terible, o epoca a prejudecatilor si intolerantei care costa vieti de oameni", a transmis si  Dilma Rousseff, presedintele suspendat al Braziliei, care se afla in curs de destituire din functie.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6338 vizualizari
  • +18 (36 voturi)    
    crima (Luni, 13 iunie 2016, 7:37)

    nimrod [utilizator]

    Cum spuneam, flori pe garduri si, mai nou, lacrimi pe twitter. Ce caraghiosi.
    • +7 (19 voturi)    
      Paris-Orlando, alegerea tintelor (Luni, 13 iunie 2016, 9:19)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      O astfel de operatiune de propaganda grefata pe un eveniment cu incarcatura emotionala poarta numele de "recuperare mediatica" si/sau "politica".

      Minoritati sexuale vad in masacru o oportunitate de a profita pentru a culpabiliza adversarii "casatoriilor intre persoane de acelasi sex".

      Lideri politici si religiosi vad un prilej de a-si alatura imaginea unei atitudini de "compasiune".

      De remarcat, Papa, unul dintre sefii religiosi ai crestinitatii occidentale, a vorbit de moartea "nevinovatilor", o declaratie importanta pentru cine stie ca biserica catolica considera homosexualitatea un pacat (in raport cu morala crestina).

      Nici un lider religios musulman important nu a condamnat uciderea homosexualilor la Orlando, pt simplul motiv ca atat sunitii cat si siitii, ii executa pe homosexuali in tarile majoritar musulmane sau ii baga in puscarie.

      Motivatia principala a teroristului a fost credinta islamica, a revendicat-o clar in apelul transmis politiei inainte de crima. Tinta a fost aleasa in acord cu precepte islamice si convingerea proprie.

      La fel cum la Paris atacul islamist a fost indreptat asupra clubului Bataclan contra unui concert "death metal" (considerat "satanist"). mesajul de revendicare islamista, publicat de presa franceza, vorbea de un "cuib de perversiune".

      Religia islamica este extrem de severa cu ateii, cu "satanistii" si cu minoritatile sexuale, in timp ce membrii "religiilor cartii" (adica monoteiste) sunt "tolerati" daca platesc "taxa de protectie" numita "dhimi".

      Statul Islamic, organizatie terorista musulmana sunita vinde in sclavie pe yazidi (vazuti drept satanisti), homosexualii fiind aruncati de pe imobile

      Iar Iranul, stat teocratic siit, spanzura homosexualii de macarale, in public, e legea penala iraniana in materie de minoritati sexuale.

      Lumea musulmana e la secole distanta in timp subiectiv de civilizatia de tip occidental in ce priveste minoritatile, sexuale sau religioase.
      • +6 (8 voturi)    
        Papa Francisc nu e anti-gay (Luni, 13 iunie 2016, 10:14)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        nu a fost niciodata anti-gay. bineinteles ca s-a opus legiferarii casatoriei din perspectiva Bisericii Catolice si cea crestina, dar mereu a indemnat la intelegere si toleranta fata de cei "diferiti" si a condamnat violentele impotriva gay-lor, a refugiatilor/oamenilor care nu erau de acord cu jihadistii, a yazidi si a altor minoritati (inclusiv crestina!) comise de extremistii musulmani!
      • -1 (5 voturi)    
        nu ai fost clar in comentariul tau (Luni, 13 iunie 2016, 17:22)

        toleranta [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        ce sa intelegem? ca politicienii si minoritatile sexuale au facut afirmatii ca sa castige capital ( politic, de imagine, etc )? si ca, de fapt ii doare in cot pe toti ca au murit niste oameni ( minoritari sau nu )? si ca ideologia musulmana este una ok? cel putin vis a vis de pedepse ( nu conteaza motivul )?

        nu am inteles bine: crezi ca toti mint si toti ii condamna pe homosexuali? tu ii condamni pe homosexuali?
  • -6 (42 voturi)    
    Dubios de Prea-Fericitul (Luni, 13 iunie 2016, 7:50)

    nellino [utilizator]

    si-a exprimat si el solidaritatea? eventual prin portavocea celor trei milioane de romani carora le este teama ca averile LGBT vor ramane in comunitate si nu vor fi impartite cu restul populatiei...
  • -5 (67 voturi)    
    mi-e teama (Luni, 13 iunie 2016, 8:00)

    Sorrows [utilizator]

    ca in Romania nu vom vedea solidaritate cu comunitatea LGBT. In ortodoxa Romanie se va spune ca o meritau. In Romania avem 3 milioane de descreierati care au semnat IMPOTRIVA comuniunilor LGBT. In Romania traim in Evul Mediu, alaturi de Dragnea & Co.
    • +1 (33 voturi)    
      ... mda... (Luni, 13 iunie 2016, 9:01)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      .... " prosti da' multzi " ... .
      • +1 (17 voturi)    
        ... mda... (Luni, 13 iunie 2016, 9:29)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Multi da' ... prosti rau de tot,
    • -3 (27 voturi)    
      cu tine ar fi 3.000.001.. (Luni, 13 iunie 2016, 9:33)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      ...daca chiar ai impresia ca cei 3 mil sint idioti.
      Mai citeste o data petitia, ca nu le interzice parteneriatul civil, ci redefineste definitia (naturala a) familiei.
      • 0 (14 voturi)    
        nu ca am eu o impresie. (Luni, 13 iunie 2016, 11:03)

        Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        cei 3 milioane sunt intr-adevar descreierati.
    • +3 (25 voturi)    
      Compatimire sau solidaritate (Luni, 13 iunie 2016, 9:36)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Condamn orice incitare la ura si violenta impotriva acestei categorii de oameni. Ii compatimesc pe cei care sufera, regret pierderea unor vieti umane, niste vieti ca si ale noastre. Pierderea unei vieti este cea mai mare pierdere posibila! Orice viata de om are o valoare imensa. Nu sunt insa de acord cu modificarea definitiei familiei. Nu statul a inventat familia, ca sa aiba acum dreptul s-o reinventeze. De aici rezulta ca sunt solidar cu victimele sau nu?
      • +3 (11 voturi)    
        Si inca ceva (Luni, 13 iunie 2016, 11:18)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui adro

        De asta consider ca adaugarea in constitutie a mentiunii ca o familie se compune dintr-un barbat si o femeie este un angajament al statului ca va lasa lucruruile asa cum le-a gasit si ca nu va interveni vreodata ca sa modifice aceasta definitie, care e dincolo de domeniul sau de legiferare.
        • -2 (10 voturi)    
          Ce-a gasit statul?! (Luni, 13 iunie 2016, 14:30)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui adro

          Cum sa lase statul ce-a gasit?! A gasit biserica la putere, si-a inlaturat-o. A gasit sclavie, si-a inlaturat-o. A gasit nedreptati si persecutia minoritatilor de toate felurile. Si le-a inlaturat. Si asa mai departe.

          Tu inventezi notiuni care nu exista. Statul s-a intarit tocmai eliminand nedreptati si tot felul de aberatii demente, de care e plina istoria. Cu ce-ar fi dementa voastra mai buna decat dementa celorlalti inapoiati din istorie?!
          • +2 (6 voturi)    
            Casatoria (Luni, 13 iunie 2016, 16:32)

            adro [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            Suntem mai civilizati azi pentru ca am lasat in urma abuzurile de care vorbesti. Casatoria definita ca o uniune intre un barbat si o femeie nu e un astfel de abuz. De fapt termenul casatorie nici macar nu e unul laic, ca sa intre sub incidenta autoritatii statului. E ca si cum, de exemplu, statul ar legifera ca fiecare zi de Luni sa fie trecuta ca sarbatoare in calendarul religios.

            Aprobi cumva o definitie a statului in termeni politico-religiosi? Nu pare sa se impace cu viziunea laica pe care o ai asupra ideii de stat. Tot o viziune laica am si eu. Ororile Evului mediu nu a fi avut loc daca puterea politica si cea religioasa nu ar fi fost contopite.

            Si atunci nu prea e in regula ca statul poate declara oamenii casatoriti sau nu. Asta e treaba bisericii. Statul ar trebui doar sa ia act de o casatorie religioasa si sa le ofere sotilor suportul ADMINISTRATIV. Deci intr-un regim democratic doua persoane ar trebui sa poata obtine din partea statului cel mult recunoasterea unui statut strict d.p.d.v. administrativ al uniunii lor declarate.
  • +16 (54 voturi)    
    Asta-i buna ! (Luni, 13 iunie 2016, 8:02)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... "solidaritate cu comunitatea LGBT" . Ce are şura cu prefectura??

    Pai musulmanul asta nu i-a masacrat pe motiv de cum si-o trag aia, ci pe motiv de spalare pe creier de tip religios. La Paris, s-a exprimat solidaritatea cu rockerii care au fost impuscati in sala de concerte?
    Putina decenta n-ar strica si din partea astora care se lauda cu ce n-ar trebui.
    • +4 (18 voturi)    
      tocmai, ăsta nu-i un motiv credibil (Luni, 13 iunie 2016, 8:35)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      doar muslimii sint cei mai mari poponari, deoarece "pasarica" trebuie cumparată cu bani peșin si nu toti își permit asta prin deșert...
      • -3 (11 voturi)    
        De unde apareti, nene? (Luni, 13 iunie 2016, 9:40)

        cato [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Tu de sub ce piatra ai aparut, gustere?
        • -4 (8 voturi)    
          măi puță (Luni, 13 iunie 2016, 10:05)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui cato

          Tu ai muncit cumva cot la cot cu d-ăștia, să vezi ce (nu) le poate căpățîna?
    • +4 (10 voturi)    
      de data asta a contat ca erau LGBT (Luni, 13 iunie 2016, 10:11)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Dementul a ales special un club LGBT- si nu orice club-ca ar fi avut altfel la dispozitie mult mai multe cluburi si mult mai mari, cu mai multe victime!
      Iar tatal lui a incercat sa il justifice ca a procedat asa pt ca a fost socat de imaginea a doi barbati sarutandu-se intr-un WC public...
      Pe de alta parte el s-a revendicat la ISIS si ISIS a revendicat atacul, asa ca parerile sunt impartite, daca a fost crima bazata pe ura (gen Breivik) sau terorism (gen ISIS).
      Indiferent ca erau LGBT sau nu, crima e crima si e la fel de odioasa si daca erau rockeri "satanisti" sau copii sau varstnici sau dizabilitati.
      RIP!
  • +6 (24 voturi)    
    "exprimat solidaritatea', bla-bla-bla (Luni, 13 iunie 2016, 8:32)

    IancuJianu [utilizator]

    se potriveste cu "welcome migrants"???
    • +7 (9 voturi)    
      pare ciudat dar...da! (Luni, 13 iunie 2016, 10:18)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      pentru ca ei se gandesc ca migantii (refugiatii) au trecut prin diverse orori similare (copii, apropiati etc ucisi, uneori chiar in fata lor) si ca au fugit de astfel de orori. Si ca printre migranti sunt multi din minoritatile persecutate in lumea islamica: crestini, yazidi, druzi, gay etc.
      Asa ca de aceea majoritatea lor nu resping imigrantii/refugiatii, pt ca au vazut ca au in spate povesti terifiante.
      Ce resping e modul in care unii dintre ei inteleg sa se comporte in tarile adoptive si sa isi impuna perceptele lor- incompatibile cu democratia si libertatile "occidentale".
      Cu alte cuvinte, oamenii trebuie primiti dar simultan sa li se impuna ferm "integrarea". Daca nu vor, inseamna ca au ales sa fuga in directia gresita...

      PS: cred ca si tu ai vazut orientali/arabi prin tara, ti s-au parut teroristi, extremisti etc?! sau musulmanii din Dobrogea?
  • +12 (24 voturi)    
    ...surprinzator... (Luni, 13 iunie 2016, 8:34)

    ALTAN [utilizator]

    ...ce repede reactioneaza unii lideri...si nu e rau...rau este ca nu au aceeasi compasiune pt miile ,milioanele de morti nevinovati din Orientul Mijlociu,Libia si de pe alte teatre de razboi ...
  • -2 (36 voturi)    
    paguba in ciuperci... (Luni, 13 iunie 2016, 8:38)

    fghr [utilizator]

    de maine vad pe toate forumurile je suis lbgt sau cum le o spune
    • -3 (7 voturi)    
      ... (Luni, 13 iunie 2016, 11:16)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui fghr

      nu, tu esti tampit, pardon: vous êtes un crétin!
  • +5 (27 voturi)    
    E care pe care (Luni, 13 iunie 2016, 8:46)

    falcoind [utilizator]

    din păcate , și cel mai trist e ca noi " creștini " încă nu ne-am prins , dar nici o problema în 2-3 ani o sa ne dam seama, poate în timp, dacă nu, în 50 ani o sa aveți la intrarea în UE afișul: Bine ați venit în statele unite musulmane.
    • -3 (11 voturi)    
      50 de ani?! (Luni, 13 iunie 2016, 9:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      esti optimist
  • +3 (13 voturi)    
    Solidari cu comunitatea microbistilor alcoolici (Luni, 13 iunie 2016, 9:12)

    Alex735 [utilizator]

    De asemenea suntem solidari si cu comunitatea microbistilor alcoolici snopiti in bataie la Euro 2016.
    Violenta la care au fost supusi reprezinta o rusine a lumii civilizate.
  • +4 (14 voturi)    
    cenzura (Luni, 13 iunie 2016, 9:25)

    hamham [utilizator]

    interesant este ca reddit a cenzurat mult timp stirile despre masacrul din orlando; pe motiv ca multi mentionau religia islamica a descrieratului. si nah, daca suntem political corect nu avem voie sa mentionam legaturi intre rasa,religie si terorism.
    rezultatul: mii cde useri s-au dezabonat si au emigrat pe platforma lui trump.
    aceasta corectitudine politica spala creierele la fel de eficient ca islamismul.
    http://www.vocativ.com/328593/orlando-shooting-reddit-exodus-censorship/
  • +11 (15 voturi)    
    si totusi.. (Luni, 13 iunie 2016, 9:27)

    misunel [utilizator]

    NOI suntem obligati sa fim toleranti..cu intolerantii ...
  • +12 (20 voturi)    
    de unde pana unde? (Luni, 13 iunie 2016, 9:40)

    MBA [utilizator]

    Crima si motivatia sunt de pus la zid oriunde in lume. Dar de unde pana unde "comunitatea" LGBT e mareata in urma acestui atentat??? CIne face astfel de asocieri nenaturale si de ce oare?
    • +5 (5 voturi)    
      hei (Luni, 13 iunie 2016, 17:03)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      Propaganda, nene, propaganda. De ce sa nu scoata si ei ceva din chestia. "never let a crisis go to waste"
  • +1 (7 voturi)    
    . (Luni, 13 iunie 2016, 9:55)

    adi.i [utilizator]

    Între timp ieșenii au organizat marșul pentru familia „tradițională”.
  • +5 (9 voturi)    
    Acolo au murit oameni sau homosexuali ? (Luni, 13 iunie 2016, 9:59)

    Sparafucile [utilizator]

    Inainte de a fi homosexuali victimele erau oameni . Si de aceea au murit . E de prost gust sa vezi doar homosexuali acolo unde sunt de fapt oameni . Era pe vremuri um frumos cintec mexican : Los Pistoleros de Fama , care povestea cum au fost curatati unul cite unul toti banditii din nord , de linga granita cu SUA . Si se termina in final cu versul : Murieron porque eran hombres , no porque fueran bandidos .
  • +1 (9 voturi)    
    hehe (Luni, 13 iunie 2016, 10:13)

    Mazeta [utilizator]

    Unul dintre răniți se numește Angel Colon.
    • +1 (5 voturi)    
      Curcubeu, Mercury.. (Luni, 13 iunie 2016, 10:57)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si alte cuvinte profund legate de miscarea LGBT.
  • -4 (8 voturi)    
    ce (Luni, 13 iunie 2016, 11:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    insiruire de ticalosi, Papa Francisc, Francois Hollande, David Cameron, Donald Tusk, Martin Schulz, Vladimir Putin si Federica Mogherini. Unul mai vinovat ca altul exact de aceste masacre.
  • +11 (13 voturi)    
    Victime (Luni, 13 iunie 2016, 13:52)

    Setalcott [utilizator]

    Un dublu standard uimitor pentru cine are ochi de vazut, Unde au fost condamnarile si mesajele de solidaritate cu crestinii cand au fost executati cei douazeci de crestini pe plaja, plus alte atatea victime are urii religioase? Unde au fost mesajele "Stop the hate"? Unde au fost crucile afisate in semn de compasiune?