Pakistan, o noua crima de onorare: O tanara de 16 ani a fost strangulata si arsa de mama sa, dupa ce s-a casatorit cu un pashtun

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 iunie 2016, 17:58 Actualitate | Internaţional

Femeie din Pakistan
Foto: Wikimedia Commons
Inca o adolescenta pakistaneza a fost stransa de gat si arsa de mama sa in Lahore, capitala culturala a Pakistanului, pentru ca s-a casatorit cu un coleg de clasa care nu era pe placul familiei, scrie AFP. Tanara a fost inmormantata joi de familia sotului.

Zeenat Bibi, 16 ani, a fost stransa de gat si arsa de mama sa la mai putin de o saptamana dupa ce s-a casatorit cu Hassan Khan, un mecanic de motociclete de 20 de ani.

Ei erau indragostiti inca din liceu, potrivit familiei celui din urma si s-au casatorit in grava in fata unui tribunal, dupa ce familia lui Zeenat a incercat in zadar sa puna capat acestei relatii.

Fetele din cartierul popular unde locuia Zeenat sunt socate de aceasta crima, cu atat mai mult cu cat tanara le-a predat Coranul.

"Cand i-am vazut cadavrul, am plans, pentru ca invatatoarea mea era moarta", spune Maham, 10 ani.

"A plans mult, nu a mancat nimic si a pus atat de multe intrebari inainte de a adormi - 'de ce invatatoarea mea a fost ucisa de mama sa?' I-am spus sa nu isi faca griji, pentru ca este fata mea iubita", a povestit mama fetitei.

Zeenat este a treia tanara torturata si arsa intr-o luna in Pakistan, dupa ce a fost acuzata ca a patat onoarea familiei. Sute de astfel de femei sunt ucise in fiecare an, dar foarte rar de catre o femeie, si cu atat mai putin de catre mama sa.

Militantii pentru drepturile omului cer votarea unui proiect de lege, suspendat in urma cu cateva luni, si care ar interzice ca ucigasii sa poata scapa de inchisoare daca obtin iertarea familiei victimei.

"Destinul meu este acum sa obtin dreptate pentru Zeenat. A suferit atat de mult din cauza mea", a declarat tanarul vaduv.

Sora lui Zeenat si cateva rude apropiate in casa familiala, miercuri, erau mai degraba furioase decat indurerate, criticandu-l pe Hassan caruia ii reproseaza ca este pashtun si nu pendjabi, ca ei.

Familia tinerei nu a reclamat cadavrul si familia sotului a ingropat resturile calcinate in zori, intr-un cimitir din apropierea orasului.

Mama fetei a fost arestata imediat dupa fapte.

Familia sotului a afirmat ca a acceptat ca tanara sa revina la familia sa trei zile dupa casatorie, in conditiile in care Zeenat promisese ca va reveni dupa o saptamana, in cadrul unei ceremonii conforme cu traditiile.

Tanara a fost ucisa cu o zi inainte de data la care ar fi trebuit sa revina la sotul sau.










3531 vizualizari
  • +10 (16 voturi)    
    rezultat (Joi, 9 iunie 2016, 18:21)

    dum_i [utilizator]

    Este rezultatul a miliardelor de dolari pe care Arabia Saudita, Qatar si Turcia le investesc asiduu pentru reislamizarea lumii.

    Sub privirile ingaduitoare ale "partenerilor" americani, britanici, francezi samd. Ca deh, unde vand ei mai bine arme.
  • +12 (14 voturi)    
    Felicitari (Joi, 9 iunie 2016, 18:29)

    mitg [utilizator]

    Va asteptam in Suedia, Austria, Germania sau Olanda ...
    • -8 (12 voturi)    
      si care e pb Romaniei?! (Joi, 9 iunie 2016, 21:07)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Romania nu e in lista ta...e treaba acelor tari cum isi vor gestiona imigrantii, nu?

      Si ce te faci daca milioanele care fug de pe acolo, sunt de fapt milioane de Zeenat Bibi- adica exact de asta fug- din cauza mentalitatilor, mizeriei, amenintarilor de tot felul, opresiunii si represiunii, inclusiv religioase? Crezi ca la toti de acolo le convine situatia? Dupa tine, daca ar fi scapat neucisa din Pakistan ai lasa-o sa se innece in Mediterana, nu?

      Si refugiatii si imigrantii pot fi filtrati -in cateva luni, un an, doi se vede care e "fugit" de represiune si care e jihadist/fanatizat...nu au decat sa ii trieze si expulzeze pe cei radicalizati. Dar pt asta treb sa aiba si europenii c**e!
      • +3 (5 voturi)    
        nu inteleg de ce... (Vineri, 10 iunie 2016, 1:31)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        de-alde astia ca tine vor neaparat cat mai multi imigranti ilegali musulmani in Europa si in special in Romania...Ma intreb si eu asa, daca erau de alta religie sau daca, na, erau rusi sau chinezi cu milioanele, m-ai erai atat de entuziasmat?!..aud??...Urati chiar atat de mult civilizatia?!
        • -1 (3 voturi)    
          da, indiferent ce erau! si chinezi si rusi! (Vineri, 10 iunie 2016, 2:46)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          sunt oameni si punct.

          Nu animale, nu suboameni, nu extraterestri. cei mai multi dintre ei oameni cu nevoi, probleme, etc ce nu au plecat 'de bucurie' de la casele lor.

          Si ce e jegos la majoritatea romanilor e ca se isterizeaza cretinoid la auzul venirii unor refugiati si/sau imigranti prin UE (nici macar in Romanistan), uitand ca au plecat cu milioanele prin UE si lumea larga. Uitand ca nu le convine nici lor cand vesticii gandesc si vorbesc urat de romani.

          Dar deh, crestineste e sa urasti pe celalalt si sa ii dai cu bolovanul in cap daca vrea sa iasa la mal, ca doar asa a spus Domnul Isus, nu?

          Pentru ca majoritatea dintre voi, care nu ganditi si nu empatizati, si dati minusuri sunteti doar crestinopati de mucava, pupatori de moaste, asa zis ortodocsi care nu ati citit la viata voastra nici Scripturile, ce sa mai zic de cartile Sfintilor Parinit?!

          Imi e mila de sufletul vostru negru si amintiti-va ce a zis Domnul :" cu masura cu care judecati pe altii veti fi si voi judecati" si "sa arunce primul piatra cel fara de pacat"! Fariseilor si ipocritilor!

          Dar, nu ma mir, voi sunteti cei care ati votat majoritar cu PSD, PNL si coruptii, pt voi asta e "normalitatea" si nici nu poti avea pretentia sa intelegeti prin ce trec refugiatii sau imigrantii! Sub-oamenii sunteti voi, de fapt!
          • 0 (2 voturi)    
            Prietene... (Vineri, 10 iunie 2016, 15:21)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            vad la tine primele semne de radicalizare islamica...Probabil ca noii tai "prietenii" musulmani te invata numai lucruri trasnite in concordanta cu ideologia lor de c***t. Obsesia ta pentru ideeile crestinofobe, pe care le debitezi pe aici, ma pun pe ganduri....Eu zic sa mai lasi saorma si manelele deoparte si sa descoperi lumea care te inconjoara...exista pe lumea asta si alte lucruri mult mai frumoase si mult mai interesante...
            • 0 (2 voturi)    
              anti-crestinii sunteti voi! (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 8:57)

              Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              Daca ati ajuns sa etichetati "crestinofob" pe cei care cei care citesc si se straduiesc sa si respecte Cuvantul Domnului.
              Asa stiti voi, ca cei in nevoie trebuie indepartati, judecati, ucisi, etc, ca sa nu va deranjeze voua "spleen"-ul.
              Nu stiu ce Nou Testament ati citit, dar cred ca e o versiune satanista.

              De fapt, prin ura pe care o revarsati si nu numai, voi sunteti cu adevarat satanisti si nicidecum crestini. Si asta e de fapt victoria reala a diavolului, sa va faca sa va credeti "crestini" cand de fapt nu mai aveti nimic de-a face nici cu Biserica nici cu litera si spiritul Scripturilor!
              • +1 (1 vot)    
                rastalmacesti cuvintele sacre... (Duminică, 12 iunie 2016, 14:32)

                press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

                prietene. Exact, a fi crestin inseamna sa ajuti pe aproapele tau, adica pe toata lumea aflata in nevoie. Nu scrie in Biblie nicaieri ca doar musulmanii au acest privilegiu. Cei mai napastuiti oameni de pe glob sunt cei care traiesc in tari care se supun acestei ideologii satanice numite islam dar care nu se supun acestei ideologii fasciste...Pe ei cine ii ajuta?!...Dupa parerea ta de expert in religii si in special al religiei crestine, ce crezi, acei oameni merita sa fie ajutati?...Sau sutele de mii de familii de romani crestini din Romania care se zbat in saracie, nu merita oare sa fie ajutati de noi si de statul roman?!...Nu te-am vazut sa postezi vreodata niciun cuvant de sprijin pentru aceasta categorie defavorizata din Romania.
  • +2 (6 voturi)    
    Cand ai 5 copii iti permiti, ai de unde (Joi, 9 iunie 2016, 21:13)

    mihaio [utilizator]

    Sau pe cine, ca sa fiu pe subiect
  • +6 (8 voturi)    
    Vrem Mega Moschee in Bucuresti (Joi, 9 iunie 2016, 21:53)

    hopsinoi [utilizator]

    Vrem Mega Moschee in Bucuresti ca sa raspandim idei sanatoase
  • +2 (4 voturi)    
    Potrivit traditiei (Vineri, 10 iunie 2016, 8:58)

    BEDE [utilizator]

    Potrivit traditiei, islamul se mentine prin teroare si prostie. Daca cineva mai destupat la minte ar vrea sa renunte la islam, iata ce i se intampla. Si partea trista este ca Quranul nu spune nimic clar cu privire la asemenea comportamente: nici nu le condamna clar, nici nu le recomanda cu putere. Asta deoarece Quaranul este in primul rand politic, iar in politica uneori da rezutlate foarte bune folosirea fortei, iar alteori este mai bine sa cazi la pace pentru ca altfel iei bataie rau. Asa se face ca pt unii islamul este religia pacii, iar pentru altii este cea mai buna justificare pentru razboi.
    Nu tot asa este cu Noul Testament, unde esta clar cuvantul ca "razbunarea este a Domnului". Ceea ce este si normal: Dumnezeul atotputernic alege El modul in care sa se razbune si timpul pentru razbunare. Doar la handicapatii astia mental marele Allah ere nevoie ca niste nenorociti de oameni sa se arunce in aer pentru el. Si, ceea ce este mai trist este ca violenta care este in firea omului gaseste justificari bune in Quran. Cine are frustrari poate merge la jihad ca sa se razbune fiind si amagit ca face voia lui Allah si ca va ajunge intr-un paradis cat se poate de pamentesc (daca paradisul ar fi asa cum si-l imagineaza ei, atunci de ce Allah nu l-a instaurat deja pe pament?)
    • 0 (2 voturi)    
      ai sintetizat foarte bine... (Vineri, 10 iunie 2016, 15:25)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      esenta acestei ideologii nocive...