Franta: O chelnerita a fost batuta pentru ca servea alcool in luna ramadanului

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 iunie 2016, 15:18 Actualitate | Internaţional

O chelnerita din Nisa, Franta, a fost palmuita pentru ca a servit alcool in prima zi a ramadanului, scrie Le Figaro.

Tanara, de origine musulmana, lucreaza intr-un bar din centrul Nisei si a fost agresata de doi barbati, tot musulmani, in jurul pranzului.

Femeia, care avea un hematom mare la o arcada, a  depus plangere la politie, ca si proprietarul barului, care a afirmat ca cei doi barbati l-au amenintat cu trei zile inainte, in incercarea de a-l convinge sa nu mai vanda bauturi alcoolice in luna ramadanului.

In imaginile video surprinse de camerele instalate in bar, vizionate de ziaristii France-Presse, cei doi o ameninta pe chelnerita pe terasa cafenelei.

Proprietarul barului spune ca unul dintre barbati este un cetatean strain care sta fara acte in zona.

"Eram singura in bar cand au intrat cei doi. Au aratat cu degetul spre sticlele de alcool care se aflau in spatele barului si unul dintre ei mi-a spus in araba: 'Ar trebui sa-ti fie rusine sa servesti alcool in perioada ramadanului'. Dupa care a adaugat: 'Daca as fi Dumnezeu, te-as spanzura'. 'Nu esti Dumnezeu sa ma judeci'", a replicat tanara femeie.

Cei doi au plecat dar unul dintre ei s-a intors si a lovit-o violent pe femeie in interiorul barului.

Chelnerita se declara cu atat mai socata cu cat este musulmana si respecta ramadanul. "Nu din cauza ca servesc alcool nu imi respect indatoririle. Daca o fac, este pentru ca sunt chelnerita. In Tunisia, aveam aceeasi meserie si nu am avut niciodata cea mai mica problema. Nu credeam ca in Franta, tara libertatilor, as putea sa fiu agresata pentru asta", a declarat ea.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11767 vizualizari
  • +28 (36 voturi)    
    Alo? (Joi, 9 iunie 2016, 15:21)

    mitg [utilizator]

    Domnule multicultural?
    Cum e cu "integrarea", toleranta si respectul?
  • +41 (41 voturi)    
    ... (Joi, 9 iunie 2016, 15:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Welcome, immigrants!

    Astfel de specimene trebuie expulzate instantaneu!
  • +27 (33 voturi)    
    De unde deducem... (Joi, 9 iunie 2016, 15:32)

    ac [utilizator]

    1. Dumnezeul ala al lor spinzura.
    2. Face asta cu femei.
    3. O sa ajung sa am aceeasi parere despre Franta ca despre tari gen Arabia Saudita, unde daca stranuti in a treia luni din luna (naiba stie cum s-o chema) si seicul se inchina poti fi biciuit. Sau sa ti se taie mina dreapta daca te scobeai in nas si nu ti-ai consacrat mucii lui Allah. Sau orice alta aberatie de genul asta.

    Vorba caporalului Joseph Porta despre un caporalul Vasilii - "Daca toti sint ca el, n-am de gind sa pun piciorul in Asia".
  • -13 (31 voturi)    
    Cei doi care au batut-o (Joi, 9 iunie 2016, 15:52)

    V. Veroiu [utilizator]

    Erau nemti, blonzi, cu ochi albastri.
  • -29 (45 voturi)    
    partinire (Joi, 9 iunie 2016, 15:52)

    victoroul [utilizator]

    Stiu ca este la asentimentul multor cititori sa scoti in evidenta o latura agresiva a musulmanilor, insa prin promovarea a astfel de articole promovati o atitudine discriminatorie la adresa altor religii.

    Vreti sa va dau o mie de exemple in care femei ortodoxe din Romania sunt abuzate fizic de barbati ortodocsi pe te miri ce motive?

    In fiecare natie/oras/sat/grup exista si mere bune si mere rele. Daca vrem sa fim oameni mai buni trebuie sa privim cu mai mult discernamant realitatea.
    • +29 (31 voturi)    
      Si tocmai pentru (Joi, 9 iunie 2016, 17:13)

      zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui victoroul

      ca exista trebuie vorbit despre ele, oriunde s-ar intampla, la Paris sau intr-un sat din Teleorman, nu ascunse sub pres.
      Deci fa un efort si priveste realitatea cu mai mult discernamant.
    • +10 (12 voturi)    
      Cu o deosebire majora (Joi, 9 iunie 2016, 17:23)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui victoroul

      Abuzate, da. (Se intimpla si invers, dar in majoritate e asa cum spuneti).
      Dar nu le-a amenintat nimeni ca le spinzura.
    • +22 (22 voturi)    
      cum? (Joi, 9 iunie 2016, 17:25)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui victoroul

      exista o latura agresiva a musulmanilor?
      rasistule,xenofobule de grota!
      unde vazusi neica ca vin unii la masa,la matale in sat la birt si bate vanzatoare ca vinde bere.
    • +15 (15 voturi)    
      pentru Victor . (Joi, 9 iunie 2016, 18:32)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui victoroul

      Haiu da-ne exemple ! Dar motivul sa fie ca nu a respectat dogma ortodoxa . Nu alte motive. Ceva similar daca gasesti. Astept?
    • +14 (14 voturi)    
      partinire?! (Joi, 9 iunie 2016, 20:37)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui victoroul

      Pai tu nu vezi ca aici oamenii apara o chelnerita MUSULMANA de abuzurile pe care le fac alti musulmani? Asta e partinire sau pur si simplu e revolta impotriva celor care cred ca femeile sunt inferioare si ca dogmele trebuie aplicate cu violență?
  • +5 (27 voturi)    
    franta a fost vanduta de tradatori (Joi, 9 iunie 2016, 15:53)

    Razvan_M [utilizator]

    La fel si Englistanul. Exista o conspiratie a unor asa-zisi "progresisti" care vor sa distruga crestinismul si ideea de religie crestina. Pt. care omul este o fiinta abstracta, numai buna de transformat in om nou.
  • +18 (24 voturi)    
    astia sint deja "ca la ei acasă", in deșert (Joi, 9 iunie 2016, 15:58)

    IancuJianu [utilizator]

    Pai și mai inainte au cerut sa nu se mai vîndă carne de porc prin magazine, că-i ”ispitește”...
    tupeu de musulman
  • +12 (16 voturi)    
    ! (Joi, 9 iunie 2016, 16:13)

    tudorr [utilizator]

    Obiceiuri si traditii :))
    • +6 (6 voturi)    
      Urmeaza, (Joi, 9 iunie 2016, 17:25)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      la Tezaur Folcloric.
  • +21 (31 voturi)    
    Daca s-au ofensat oamenii ... (Joi, 9 iunie 2016, 16:34)

    MPopa [utilizator]

    Ma mir ca nu s-au dus autoritatile franceze sa-l amendeze pe proprietarul barului pentru ca ofenseaza comunitatea musulmana.
  • -3 (19 voturi)    
    islamistii astia... (Joi, 9 iunie 2016, 16:37)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Eu nu cred ca erau niste buni musulmani batausii. Deloc! De ce? Pai Coranul spune ca nu ai voie sa bati o femeie/nevasta decat daca refuza sexul. Si chiar si atunci, nu ai voie decat asa... usor. Nu sa ii dai peste fata si in niciun caz sa o slutesti. Daca vroiau sa se justifice in fata imamului, faceau mai intai o tentativa de viol, apoi o bateau cu acoperirea ca a refuzat sexul si ii sopteau la ureche ca a fost defapt pentru vanzare ilegala de alcool.
    Concluzie: nu erau musulmani, erau niste agenti termici sub acoperire, probabil tot aia din DST care ii facura pozele Udrei la Paris.
  • +15 (21 voturi)    
    refugees welcome... (Joi, 9 iunie 2016, 16:44)

    liviu_ [utilizator]

    asta e mentalitatea lor...
    dark ages...
  • +27 (31 voturi)    
    Unde se crede cucoana asta? (Joi, 9 iunie 2016, 17:20)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    In Tunisia? In Franta se tine Ramadanul de maxima strictete!

    Toata lumea stie tarile musulmane in care se tine Ramadanul strict: Arabia Saudita, Qatar, Franta, Germania, Suedia.
  • +14 (14 voturi)    
    franta azi (Joi, 9 iunie 2016, 17:37)

    BalaFlorin [anonim]

    da' ce credeati....????

    se considera indreptatiti sa-si faca tot ce le trece prin capatanile alea golite... alah le permite...ei au dreptate...
    niste nenoriciti plini de tupeu si prostie viscerala...
  • +12 (12 voturi)    
    din binefacerile multiculturalismului fortat (Joi, 9 iunie 2016, 19:23)

    andipetre [utilizator]

    Voi cu multiculturalismul, ei cu pumnii si bombele.

    O afacere excelenta, de oameni destepti.