Serghei Lavrov: Vom raspunde la intensificarea activitatii NATO in regiunea baltica

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 6 iunie 2016, 19:50 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, i-a spus omologului sau finlandez ca Moscova va lua masuri, nespecificate, pentru a raspunde la intensificarea activitatii NATO in regiunea baltica, aratand totodata ca este deranjat de faptul ca Helsinki gazduieste manevre ale Aliantei Nord-Atlantice, relateaza Reuters.

Lavrov a facut aceste declaratii, luni, in cadrul unei conferinte de presa sustinute la Moscova alaturi de omologul sau finlandez Timo Soini, in aceeasi zi in care NATO a inceput Baltops 16, un exercitiu naval anual, care in acest an se desfasoara pentru prima pe teritoriul Finlandei.

"Nu ne ascudem atitudinea negativa fara de miscarea infrastructurii militare a NATO inspre frontierele noastre, fata de atragerea unor noi state in activitatea militara a blocului", le-a spus Lavrov reporterilor.

"Vom invoca dreptul suveran al Rusiei de a-si garanta securitatea prin masuri proportionale la riscurile actuale. Sunt increzator ca prietenii si vecinii nostri finlandezi inteleg de asemenea acest lucru", a adaugat ministrul rus.

Lavrov, care a mai spus ca nu vede amenintari in regiunea baltica care sa justifice militarizarea zonei, nu a oferit si alte detalii.

La randul sau, Timo Soini a declarat in cadrul aceleiasi conferinte de presa ca exercitiile militare precum cel lansat luni ajuta la intarirea capacitatii militare a Finlandei si "nu sunt indreptate impotriva nimanui".

El a mai spus ca Finlanda, care nu este membra NATO, ia foarte in serios "provocarile de securitate" cu care se confrunta, cooperand strans cu NATO si aprofundand cooperarea cu Suedia vecina.

"Acest gen de chestiuni pot fi discutate in mod deschis", a afirmat ministrul finlandez de externe. "Finlanda ia in mod independent acest gen de decizii si bineinteles ca obiectivul nostru este in prezent securitatea noastra. Nu exista alte obiective", a mai aratat el.


Citeste mai multe despre   









2504 vizualizari
  • -3 (11 voturi)    
    Scutul de la Deveselu, blowing in the wind. (Luni, 6 iunie 2016, 20:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Nici 100 de scuturi anti-racheta nu fac cit PSD si satelitii sai UNPR, ALDE, partidul Stan si Bran. La care se adauga din toamna Uniti Salvam.
  • +10 (12 voturi)    
    Sigur! (Luni, 6 iunie 2016, 20:36)

    mitg [utilizator]

    Brusc or sa apara niste omuleti verzi care BINEINTELES ca nu vor avea nimic de-a face cu Rusia.
  • +15 (17 voturi)    
    Hehe (Luni, 6 iunie 2016, 20:37)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar ce credeai, Javroave, ca balticii si finlandezii au uitat tratamentul execrabil al vostru fata de ei din al doilea razboi?
    Nu uita nimeni! Si nimeni nu trebuie sa aiba toleranta fata de tupeul mujic!
  • +16 (18 voturi)    
    javrov..singurii dusmani adevarati ai poporului (Luni, 6 iunie 2016, 20:49)

    rov [utilizator]

    rus, locuiesc la Moscova...
  • +12 (14 voturi)    
    cei 1340KM garniță cu rusii... (Luni, 6 iunie 2016, 21:41)

    FCM [utilizator]

    ... cred că îi fac pe finlandezi să fie foarte atenți. Mai ales după ce s-a întâmplat în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial.
  • +7 (11 voturi)    
    Ar fi bine (Luni, 6 iunie 2016, 22:54)

    adrian88000 [utilizator]

    sa te linistesti. NATO raspunde la inaintarea spre est a Rusiei: Donbas, Crimeea.
    Nu mai e nevoie sa raspunda Rusia. Rusia sa se pregateasca mai bine de negocieri cu Trump.
    De pe pozitii pacifiste, nu de forta.
  • +11 (11 voturi)    
    "fereşte-mă de prieteni..." (Marţi, 7 iunie 2016, 0:18)

    slashroot [utilizator]

    "Vom invoca dreptul suveran al Rusiei de a-si garanta securitatea prin masuri proportionale la riscurile actuale. Sunt increzator ca prietenii si vecinii nostri finlandezi inteleg de asemenea acest lucru"

    Ultima oară când Rusia a fost atacată a fost din partea unui aliat, dementul de Hitler, cu care dementul de Stalin tocmai împărţise Europa.
    Cu ocazia asta, "prietenii şi vecinii finlandezi" şi-au luat o ţeapă istorică de la Marele Urs, vecin şi neprieten.

    Pare că ruşii au doar două categorii de prieteni: ăia care-i atacă pe ei şi ăia pe care-i atacă ei...
  • +7 (9 voturi)    
    HAHA! (Marţi, 7 iunie 2016, 7:25)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Fraieri aia care se uita in gura rusnacilor. Astia mor de foame, dar latra ca sa impresioneze pe cineva.
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Marţi, 7 iunie 2016, 9:57)

    belamy [utilizator]

    Ai sa faci ca "pisatul boului" intre Baltica si Marea Neagra....