Campania pentru Brexit are avans din ce in ce mai mare, trendul aratat de sondaje ii este favorabil. Lira sterlina a inceput sa fie afectata

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 6 iunie 2016, 14:17 Actualitate | Internaţional

Brexit
Foto: Wikimedia Commons
Campania pentru ca Marea Britanie sa paraseasca Uniunea Europeana a ajuns la un avans de 4-5 procente inainte de referendumul din 23 iunie, potrivit sondajelor online realizate de ICM si YouGov, cifre ce au trimis lira sterlina la minimul ultimelor trei saptamani fata de dolar, informeaza Reuters.  

Sondajul ICM pe 1.741 de persoane, realizat intre 3 si 5 iunie arata ca 48% ar vota pentru Brexit, fata de 47% cu o saptamana inainte, in timp ce 43 de procente sunt pentru ramanere, cu 1% mai putin decat in cercetarea anterioara.  

Cele noua procente ramase sunt reprezentate de nehotarati.  

Sondajul YouGov facut pe 3.495 de britanici in intervalul 1-3 iunie arata ca 45% ar opta pentru plecarea din blocul comunitar, comparativ cu 40% cu o luna in urma. 

41% dintre respondenti au optat pentru ramanerea in UE, cifra in scadere cu 1%.  

Dintre cele mai recente opt sondaje facute publice, unul arata egalitate, doua sugerau ca are avans campania pentru ramanere iar cinci aratau ca Brexitul are sanse mai mari.  

“Au fost cateva sondaje la rand care au aratat o tendinta spre Brexit - se poate a fie in sfarsit ceva miscare in cursa”, a spus Anthony Wells, director pentru cercetare politica la YouGov.  

Semnalul saptamanal al ICM si cel putin alte doua sondaje publicate in ultimele 24 de ore sugereaza ca o tranzitie catre Brexit a avut loc, a spus Martin Boon, director de cercetare la ICM Unlimited. 

Lira sterlina a scazut sub 1,44 dolari. Moneda britanica a scazut 0,9% pana la 1,4371$, in conditiile in care se tranzactiona la 1,4441$ inainte de publicarea ultimului sondaj ICM. 

Majoritatea britanicilor (51%) este favorabila iesirii din Uniune, pentru prima oara dupa o luna, arata o compilare a sondajelor existente realizata de site-ului WhatUKThinks si citata de AFP.  

Cifra, care nu tine cont de indecisi, compileaza o serie de anchete de opinie realizate intre 27 mai si 5 iunie. Precedenta medie situa ambele tabere umar la umar, cu cate 50%.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5082 vizualizari
  • -3 (17 voturi)    
    Sa vezi ce-o dau in bara englezii (Luni, 6 iunie 2016, 14:38)

    ICosmin [utilizator]

    - We shall not sink!
    - Oh yes, you will! :))
    • +2 (14 voturi)    
      prieten adevarat (Luni, 6 iunie 2016, 15:08)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Cine nu si-ar dori un prieten ca tine, care se bucura la gandul ca faci o alegere gresita?
      Englezii nu se vor 'scufunda', indiferent ce aleg sa faca. Asta e avantajul natiunilor mari, atunci cand aleg un drum pun cu totii umarul. Au rezistat englezii asalturilor Germaniei naziste, cand toata Europa era cucerita, chiar crezi ca Brexit va avea un efect devastator?
      Din nefericire in situatia de fata UE are de pierdut mai mult decat UK, pentru ca dintr-o data devine o uniune in care unii nu vor sa mai fie, un colos cu picioare de lut.
      Asa ca tine-ti bucuria meschina pentru tine, si fa-ti griji pentru situatia UE.
      • 0 (8 voturi)    
        Serios? (Luni, 6 iunie 2016, 16:36)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        UE are de pierdut? Ce anume? Mai multa dezbinare si la cel mai inalt nivel? Chintesenta egalitatii, dar nu pentru catei? Mda...

        Pe aia din City i-ai intrebat daca pierd ceva? :D
        • 0 (0 voturi)    
          UE (Luni, 6 iunie 2016, 22:51)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Daca Brexitul are loc, e o chestiune de ani pana cand UE se dezintegreaza sau devine o organizatie irelevanta.
      • +1 (7 voturi)    
        Nu fi naiv (Luni, 6 iunie 2016, 17:26)

        ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Nu ma bucur ca fac ei o alegere gresita. Dar uita-te in istorie, englezii au fost mereu "speciali", dar niciodata modesti si sa pice la compromis. Si scotienii sunt exasperati de atitudinea lor.
        Natiune mare? Poate pana la revolutia industriala - acum 200 de ani. Seitdem Deutschland ist besser!
        Au rezistat asalturilor naziste? Da, pentru ca erau insula si pentru ca avea sprijinul Canadei, Australiei, Noii Zeelande, INDIEI si Africii de Sud. Au rezistat ca imperiu, nu ca natiune.
        Daca era dupa englezi epoca colonialista inca nu ar fi disparut. Probabil nici dupa Franta...
        Chestia e ca, datorita cresterii populatiei, nu prea mai avem natiuni mari in Europa si de asta trebuie sa facem o uniune. Ce sa-i faci daca liderii traiesc dupa status-quo din trecut...
        • 0 (2 voturi)    
          .. (Luni, 6 iunie 2016, 23:09)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

          Si ti se pare ca englezii nu sunt speciali?
          Vorbim de o tara cat Romania, care a colonizat o intreaga lume.
          Daca vorbesti o limba straina, cel mai probabil e limba engleza.
          Vorbim de o tara ai carei cetateni au primit 125 de premii Nobel.
          Vorbim despre Cambridge si Oxford,
          despre numarul uluitor de trupe muzicale britanice (beatles, pink floyd, led zeppelin, queen, rolling stones, radiohead, oasis si inca alte cateva zeci de trupe influente)
          Probabil tu esti campion la box, un jucator genial de sah, laureat al premiului Nobel in literatura, medicina si matematica si mai si lucrezi ca pompier in weekenduri, de ti se pare ca englezii, ca natie, nu sunt speciali.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Luni, 6 iunie 2016, 20:27)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Foarte bine gandit si expus!
  • -4 (14 voturi)    
    GO UK! (Luni, 6 iunie 2016, 15:00)

    Nevermind [utilizator]

    Sunteti mandri si independenti, nu aveti nevoie de UE. :D
  • +3 (9 voturi)    
    Ok (Luni, 6 iunie 2016, 15:33)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Brexit! Poate se trezeste cineva din somn la Bruxelles...dar uitandu-ma la autistii nostri de la PNL, mai degraba ar da foc la Bruxelles bugetarii de lux de acolo decat sa schimbe ceva din plutocratia autoproclamata a CE!
  • +3 (7 voturi)    
    E foarte tare (Luni, 6 iunie 2016, 16:31)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Lira scade - asta arata efectul previzibil al Brexitului, asa cum il vad cei ce isi joaca banii pe acest proces - dar "poporul" vrea sa iasa de acolo unde nimeni nu l-a bagat cu forta. Masochism sau "sa cada totul dar sa se faca voia mea". Iata ca la capitolul politica/politicieni iresponsabila/iresponsabili avem altii mai tari ca noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai să vezi! (Marţi, 7 iunie 2016, 10:10)

      MarkAurelius [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Toată lumea moare de grija britanicilor în eventualitatea Brexit: că lira scade, că vor crește prețurile la case în Anglia, că vor fugi bancherii de la Londra, că dracu că lacu...
      NIMENI nu vorbește de consecințele Brexit-ului în ceea ce privește UE.
      Oare ce va păți moneda ”Euro” prin septembrie - așa - dacă UK ne face pa-pa?
      Înțeleg că e criză de ”betrol” în Franța... Dacă iese UK ce se va întâmpla cu prețul la gaze și petrol în UE?
      Cum rămâne cu libera circulație? Mă gândesc aici la Gibraltar, Australia, Canada și alte locuri din Commonwelth...
      Oare Polonia, Portugalia, Grecia, Danemarca și alți prieteni adevărați ai englezilor vor mai rămâne mult în UE dacă UK pleacă?
      Nu-i plângeți pe englezi - au rezistat câteva sute de ani fără UE și nu cred că Majestatea Sa Regina Elisabeta a II-a va accepta să fie adjuncta lui Merkel sau a altui europat ”făcut nu născut” într-un utopic stat federal european.