Rusia, o noua amenintare legata de scutul antiracheta: Creeaza probleme atat Rusiei cat si Chinei / E foarte periculos cand o tara isi asigura securitatea pe seama securitatii altor tari

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 iunie 2016, 0:55 Actualitate | Internaţional

Radarul de la Deveselu
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Scutul antiracheta din Europa creeaza probleme atat Rusiei cat si Chinei, a declarat duminica ministrul adjunct al Apararii Anatoli Antonov, care a calificat aceasta initiativa drept "foarte periculoasa", transmite Reuters.

Intr-un discurs sustinut la un forum organizat in Singapore, Antonov a sustinut ca Moscova a cerut in mai multe randuri Statelor Unite sa-si reconsidere planurile, potrivit agentiei Interfax.

"Le-am oferit cooperarea de mai multe ori si am identificat modalitati pentru a rezolva situatia ... Dar nu am reusit sa-i convingem sa continue dialogul pe marginea acestei probleme. Din cate inteleg, acum nu este cel mai bun moment pentru ei pentru consultari", a spus Antonov, fara a detalia.

Cel mai probabil, acesta a facut o referire la alegerile prezidentiale care au loc in 8 noiembrie.

Luna trecuta, presedintele rus Vladimir Putin a avertizat Romania si Polonia ca s-ar putea trezi in raza de actiune a rachetelor rusesti din cauza ca au acceptat sa gazduiasca elemente ale scutului antiracheta pe teritoriul lor.

Scutul antiracheta din Romania a fost activat luna trecuta, inainte de aceste declaratii.

"Este foarte periculos cand o tara isi asigura propria sa securitate pe seama securitatii altor tari", a mai spus Antonov.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3913 vizualizari
  • +28 (30 voturi)    
    De-aia nu va suporta nimeni (Luni, 6 iunie 2016, 0:57)

    mitg [utilizator]

    "Moscova a cerut in mai multe randuri Statelor Unite sa-si reconsidere planurile"

    Cine sunteti voi sa "cereti"?
  • +21 (23 voturi)    
    Pai (Luni, 6 iunie 2016, 1:22)

    ICosmin [utilizator]

    cine nu ii lasa pe rusi sa isi construiasca ceva similar. Sau la ei rachetele balistice plasate in Kaliningrad sunt apararea?
    Na ja, scoala ruseasca e scoala PSD: hai sa incercam sa traim pe spatele alora care muncesc daca noi nu vrem sa o facem.
  • +19 (19 voturi)    
    Mi se pare așa de absurdă poziția rusească: (Luni, 6 iunie 2016, 2:25)

    Ion B [utilizator]

    Sistemul de la Deveselu este DEFENSIV!!!
    Se numește "Scut antirachetă" și devine activ NUMAI dacă apar pe radar rachete inamice (fie ele rusesti, chinezesti, arăbești sau aiurea).
    Ce fac atâta caz rusii?!?
    • +7 (7 voturi)    
      pai e o piedica pt ei (Luni, 6 iunie 2016, 5:29)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      uiti ca au 300 de ani de expansiune imperialista si furaciuni? Astia nu stiu sa puna osul la munca, doar furaciuni.
    • +6 (6 voturi)    
      Cauta pretexte pentru prostime (Luni, 6 iunie 2016, 7:29)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Unde e Mazeta sa ne explice principiile de baza ale propagandei rusesti?
    • +6 (6 voturi)    
      Pai... (Luni, 6 iunie 2016, 8:34)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Asta stiu si ei, dar Cracanatul moare de ciuda ca americanii au de toate si rusnacii lui sunt in faliment si foamete, traiesc doar cu pufoaika...
    • +3 (3 voturi)    
      au devenit penibili (Luni, 6 iunie 2016, 11:16)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      au fost, sunt, vor fi penibili in continuare pe aceasta tema.

      de data asta faceau aluzii la faptul ca scutul antiracheta din Romania nu este menit sa ne apere pe noi, ci tinte mult mai la vest. nu este corect. doar rachetele de raza lunga sunt menite de a intercepta amenintari pentru pozitii mai la vest (cele care nu sunt inca instalate, din cate tin eu minte - si mai ales cele care ii sperie pe rusnaci). mai sunt si alte tipuri de rachete interceptoare instalate acolo si metode de a apara in sine baza respectiva care fac parte din modul cum a fost conceput intregul sistem defensiv al NATO pentru regiune care va proteja si Romania in sine, indiferent de modul cum colaboreaza aceasta sisteme defensive. si zdreanta asta umana sugereaza ca asta face din Romania o tinta pentru atacuri in caz de conflict doar pentru a apara occidentul. cand amenintarea ar veni din partea iranului sa zicem, ar fi ceva de zis pe tema asta (pe de o parte nu prea ne pasa, pe de alta vrem ca Romania sa aiba alternative proprii, sa nu se bazeze pe altii), dar sa fim seriosi, tot de rusi trebuie noi sa ne aparam. iar Romania, prin simpla apartenenta la NATO, este deja in planurile ofensive/de retaliere ale Rusiei. ambele tabere sunt pregatite sa radieze centrele industriale si militare ale inamicului si vor fi eliminate in ordinea importantei si amenintarii pe care o reprezinta fiecare tinta. prin urmare, noi suntem deja luati in vizor si avem tot interesul sa cautam alternative de a ne apara si proteja, iar astfel de afirmatii nu fac decat sa arate ca suntem pe cursul potrivit.
  • +4 (4 voturi)    
    China (Luni, 6 iunie 2016, 8:14)

    nimrod [utilizator]

    Si uite-asa, China a devenit fratele mai mare al Rusiei.
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar ... (Luni, 6 iunie 2016, 14:41)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      E o incercare a cozii sa fluture din urs - Rusia enuntant care sunt "interesele" si "fricile" Chinei .. :)
  • +7 (7 voturi)    
    Davai ceas (Luni, 6 iunie 2016, 9:56)

    lordoflight [utilizator]

    Pe rusi ii deranjeaza populatia care ocupa celelalte teritorii care nu sunt ale lor. Pe rusi ii deranjeaza munca si sapunul. Hai la furat tavarisci.
  • +2 (2 voturi)    
    Imbecilii rusnaci se rotesc (Luni, 6 iunie 2016, 12:27)

    Bogdan_100 [utilizator]

    La lansarea de ineptii. Cred ca dupa o sticla de vodka tot rusnacul din "armata rozalie" isi da cu parerea despre scutul anti-racheta. Securitatea mujicilor se bazeaza pe insecuritatea celor din jur. Sa-si faca si ei un scut defensiv anti-racheta ca nu-i opreste nimeni. Intentiile lor insa nu sunt de a-si asigura securitatea ci de a domina tarile inconjuratoare. Cu SUA s-au cam lamurit ca nu au sanse.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt prost, nu am inteles nimic... (Luni, 6 iunie 2016, 13:31)

    Spiky [utilizator]

    Nu am inteles 1. cum scutul defensiv NATO ameninta Rusia (cum poate un scut sa ameninte o sabie, nu este exact invers?). Plus ca Rusia are rachete sa inece/satureze scutul NATO, deci acesta este complet nesemnificativ comparativ cu capacitatile rusesti. 2. Care sunt modalitatile alea avansate de politicienii rusi catre americani/NATO? Le mentioneaza in treacat fara a le detalia.
    Totul arata a gargara politicianista tipic muscaleasca.
  • +1 (1 vot)    
    Acum sa cream iluzia ca suntem multi ... (Luni, 6 iunie 2016, 14:40)

    Liolikk [utilizator]

    Scutul antiracheta din Europa creeaza probleme atat Rusiei cat si Chinei, a declarat duminica ==== In contextul asta trolii lui Putin de regula vin cu intrebari de genul: "Si China e la curent cu faptul ca scutul antiracheta din Europa ii creaza probleme ?" ... In contextul in care rusii si-ar atribui "dreptul" sa emita opinii in numele Chinei. :)
  • +1 (1 vot)    
    Playing with context (Luni, 6 iunie 2016, 14:46)

    Liolikk [utilizator]

    "Scutul antiracheta din Europa creeaza probleme atat Rusiei cat si Chinei" - zice rusul in prima faza, dupa care: "le-am oferit cooperarea de mai multe ori si am identificat modalitati pentru a rezolva situatia ...". Cititorii ar extrapola "China" si in contextul frazei 2, nu ? A auzit cineva sa-si fi exprimat China "ingrijorarile" in acest context ? Eu - nu.