Ofensiva majora a armatei siriene, care a trecut granita provinciei Raqqa, "cartierul general" al Statului Islamic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iunie 2016, 12:15 Actualitate | Internaţional

Armata siriană a reusit sa treaca de granita provinciei Raqqa după o ofensiva majora sprijinita si de Rusia împotriva militanților Statului Islamic, a anuntat sambata Observatorul sirian pentru drepturile omului, un ONG care monitorizează războiul din Siria. Orasul Raqqa, situat in estul Siriei, este capitala de facto a Statului Islamic in Siria si, alaturi de orasul Mosul din Irak, reprezinta tinta celor care incearca sa distruga califatul proclamat de aceasta grupare, scrie Reuters.

Vineri, lovituri aeriene rusesti au lovit tinte ale Statului Islamic din zone de est ale provinciei Hama din Siria, în apropiere de granița provinciei Raqqa, vineri, iar armata a ajuns la marginea acestei provincii.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3412 vizualizari
  • +7 (31 voturi)    
    Nu mi-e clar (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 12:54)

    UpNext [utilizator]

    avand in vedere ca este o reusita anti - ISIS a armatei regulate siriene, sprijinite de Fed. Rusa, e de bine sau trebuie sa-i injuram (pufoaika, mujici, cracanatu' etc)? ;)
    • -5 (19 voturi)    
      pai rusofobii de pe aici... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 15:44)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      vad si inteleg cum sta treaba dar le e tarseala sa recunoasca adevarul...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ii face ingerasi pe rusi (Duminică, 5 iunie 2016, 1:20)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Clar.
  • -3 (31 voturi)    
    Totul posibil mulțumită rușilor și lui Putin (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 13:57)

    Nyk1 [utilizator]

    Care au câștigat un capital de imagine important, în detrimentul USA.
    • -1 (21 voturi)    
      Intradevar (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 15:43)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Rusia este solutia pentru rezolvarea conflictului din zona creat artificial de SUA, Turcia si Arabia Saudita. ISIS e creatie americana, sa nu uitam acest lucru. Dupa ce ISIS va fi infranta, rebelii sustinuti de americani trebuie si ei distrusi. Siria trebuie sa fie condusa doar de Asaad si de nimeni altcineva! TRAIASCA TARUL PUTIN!
      • +1 (3 voturi)    
        Traiasca Tazul Phurtin (Duminică, 5 iunie 2016, 1:21)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        cu pretul infometarii propriului popor. Tu ai vazut ce salar minim au aia in Mujicia?
  • +1 (11 voturi)    
    Iar stiri de la OSDO ? (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 15:37)

    immortal [utilizator]

    Sunt sigur ca Hotnews va gasi si alte surse mai credibile de stiri decat acest nene care s-a autointitulat "Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului"
    Din pacate absolut toate articolele publicate de hotnews pe tema razboiului din Siria sunt bazate pe ce gogomanii emite acest individ dubios
    Mai mult de atat, el singur recunoaste ca nu a mai trecut prin Siria de 15 de ani !!!
    Dupa ce a stat in parnaie in Siria de 3 ori, a fugit in Anglia unde din apartamentul lui acum scrie stiri

    Cine doreste sa citeasca aici cam cine e acest cetatean, ale carui stiri sunt preluate cu sfintenie de Hotnews

    http://www.globalresearch.ca/the-syrian-observatory-for-human-rights-is-a-propaganda-front-funded-by-the-eu-its-objective-is-to-justify-pro-democracy-terrorism/5331072
    • +2 (8 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 16:14)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      Recunosc, nu stiu prea multe despre nenea asta, dar despre "globalresearch.ca" stiu sigur ca e tata' stirilor. Acum, la modul serios vorbind, eu rad de ma sparg de aberatiile lor.