Pakistan: O tanara a fost arsa de vie dupa ce a refuzat o cerere in casatorie din partea fiului fostului sau sef

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 12:58 Actualitate | Internaţional

Femeie din Pakistan
Foto: Wikimedia Commons
O tanara pakistaneza a murit miercuri dupa ce a fost torturata si arsa de vie in nord-estul tarii, pentru ca refuzat o cerere in casatorie din partea fiului fostului sau sef, a anuntat politia si rude ale acesteia, citate de AFP.

Maria Sadaqat, 19 ani, a fost atacata luni de un grup de persoane in satul Upper Dewal, in apropiere de Muree, un loc de vacante estivale situat in apropierea capitalei Islamabad.

"A fost torturata si apoi arsa de vie. Am dus-o la spital la Islamabad, dar a murit in urma arsurilor astazi", a declarat Abdul Basit, unchiul victimei.

Rudele, aflate in doliu, au protestat si au plans in momentul in care politia transporta cadavrul victimei spre o alta cladire, pentru autopsie.

Potrivit lui Basit, nepoata sa a fost atacata de directorul unei scoli private unde tanara a predat si de prieteni ai acestuia, dupa ce a refuzat sa se casatoreasca cu fiul sau.

"Era divortat si de doua ori mai in varsta decat ea, a refuzat propunerea si a demisionat", a spus Basit. "Au sfarsit prin a o ataca".

Potrivit politiei, tanara a afirmat, intr-o declaratie scrisa pe patul de moarte, ca a fost atacata de director si de alte patru persoane.

"Am arestat cel putin unul dintre suspecti, ceilalti sunt cautati", a precizat ofiterul care conduce ancheta, Mazhar Iqbal.

Este a doua oara in mai putin de o luna cand o femeie este arsa de vie in aceasta tara pentru astfel de motive.

O tanara acuzata ca a ajutat o prietena sa fuga cu un barbat a fost strangulata si apoi arsa la ordinul consiliului local al unui sat din nord-vestul tarii, in 29 aprilie.

In fiecare an in Pakistan sute de femei sunt ucise de rude sub pretextul apararii "onoarei" familiei.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
21862 vizualizari
  • -16 (32 voturi)    
    sa intelegem... (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:56)

    UglyKidJoe [utilizator]

    ei traiesc cam cum traiam noi acum cateva secole cand ardeam de vii vrajitoare in numele religiei
    • +12 (20 voturi)    
      In Romania (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:05)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      nu aufost arse vrajitoare.
    • +15 (25 voturi)    
      mai nene.. (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:33)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      ..esti de o prostie incredibila!

      In articol spune ca femeia a fost arsa pentruca familia petitorului voia sa isi apere onoarea si tu vii si vorbesti de vrajitoarele arse de biserica catolica in europa evului mediu... esti de-a dreptul bolnav!
      • +3 (11 voturi)    
        sper... (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:26)

        za_omu [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        ca esti cel putin de acord ca ambele motive sunt unul mai cretin decat celalalt, probabil la asemanarea asta se referea...
    • +8 (12 voturi)    
      ! (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:14)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Care 'noi"? Cand au fost arse de vii femeile , la noi, sub pretextul de a fi vrajitoare?
      • 0 (0 voturi)    
        Cand au fost arse pe rug femei in Romania... (Joi, 2 iunie 2016, 13:44)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

        in numele crestinismului bai telectualule?! Vorbesti doar ca sa te afli in treaba, sau ce? Astept sa imi demonstrezi cumva aceasta informatie. Idiot util ce esti!
        • 0 (0 voturi)    
          imi cer mii de scuze melcului naravas... (Joi, 2 iunie 2016, 22:43)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          comentariul era adresat luiUglyKidJoe...
    • +1 (7 voturi)    
      ? (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:59)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      care noi? esti cumva rus?
    • 0 (0 voturi)    
      imi place de multi culturalistii atei... (Joi, 2 iunie 2016, 13:39)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      de pe aici ca, intotdeauna atunci cand sunt date stiri care arata adevarata fata a islamului, argumentatia lor de rahat se reduce doar in a mormai ceva de genul: daaa, dar si crestinismul in evul mediu a facut si a dres... Cum spuneam, in logica lor de rahat, acestia zic ca musulmanii au fost, sunt si vor fi indreptatiti sa faca toate crimele pe care le fac in numele islamului, fara a putea fi trasi la raspundere vreo data de catre nimeni caci, nu-i asa, de vina sunt doar crestinii care vezi doamne, ce mult rau au facut ei in Evul Mediu...
  • +1 (19 voturi)    
    Intre timp,... (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:16)

    Qu [utilizator]

    In tari occidentale, casele sunt confiscate si date 'refugiatilor':

    http://www.infowars.com/swedish-government-kicks-local-family-out-of-home-gives-it-to-migrants/
    • +11 (19 voturi)    
      mda (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:14)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Ca la radio erevan un pic: nu e case ci una singura, casa nu e confiscata, e a statului si data in chirie respectivilor pe termen de 6 luni. Nici de refugiati nu mi-e clar daca nu sunt pur si simplu o familie care a venit la lucru acolo. Oricum nu are nici o treaba ca sunt refugiati sau nu, e problema primariei locale, unde posibil un functionar prea zelos a luat niste decizii mai dubioase. Nu e ca si cum nu se intampla si in alte parti. Daca a facut prostii o sa fie sanctionat, poate o sa fie dat in judecata.

      Un caz izolat, de birocratie stupida, tras in tema de oameni interesati sa arate cumva ca asta arata ca imigrantii sunt rai.
  • +11 (13 voturi)    
    ?????? (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:52)

    iodixit [utilizator]

    familia fetei nu se apuca sa faca ceva "righteous kill"? ca daca ea se marita cu cineva cu care tac-su nu era de acor, ii luau gitul. barbari primitivi!
  • +17 (17 voturi)    
    Embargou economic (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:05)

    aniod [utilizator]

    Acesta trebuie impus Pakistanului.
    Zilnic apar noi crime facute contra femeilor.
    Daca ei nu au inteles de la concetatenii lor, sa fie intrerupte relatiile economice si diplomatice cu aceasta tara.
    Este un minim pe care putem sa-l facem pentru sustinerea dreptului la viata a femeilor in Pakistan.
    • +7 (13 voturi)    
      traditie vs. lege (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:57)

      leweese [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Problema este ca legile exista, dar nu sunt respectate. Trebuie profund schimbate mentalitățile (prin educație formala, informala, in familie).
      Daca s-ar face embargou economic nu ar avea efect asupra oamenilor de rand, asa cum nici legea din tara lor nu are (in mintea lor tot tradiția primează, legea e mai degrabă o opțiune).
      • 0 (0 voturi)    
        legea este aceeasi ca si traditia... (Joi, 2 iunie 2016, 14:05)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui leweese

        amandoua se bazeaza pe islam...punct
  • +13 (13 voturi)    
    Si astfel de mentalitati sunt exportate (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:17)

    MBA [utilizator]

    astazi sub pretextul refugiatilor musulmani in Europa. Sa nu uitam ca refugiatii din Siria au aparut brusc dupa vreo 4 ani de la inceperea razboiului, nu imediat dupa aceea. Deci cineva "ii mana" pe acesti necajiti spre Europa. Si cum ei vin cu (in) cultura Musulmana si ritualurile lor cumplite, nu cred ca sunt ajutati sa ajunga aici pentru binele Europei si nici binele lor personal.
    • 0 (0 voturi)    
      si (Joi, 2 iunie 2016, 11:32)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      cica doar o mica parte din acest val de refugiati ar fi sirieni..vin foarte multi,din alte tari,unde,adevarat,nu o duc chiar bine dar nu sunt razboaie sau conflicte armate de amploare.refugiati economici parca se numesc ..
  • +9 (9 voturi)    
    well... (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:10)

    liviu_ [utilizator]

    astia sunt islamistii moderati...
    eu nu pricep de ce tarile permit asta... niste masuri impotriva statelor cu mentalitate medievala i-ar potoli urgent... dar normal... niste petrol ieftin, sau alte avantaje economice sunt mai importante pentru tarile smechere decat viata unor oameni...
    • 0 (0 voturi)    
      in acelasi timp... (Vineri, 10 iunie 2016, 9:27)

      Luke [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      intr-o tara din uniunea europeana o firma privata, autohtona, cu complicitatea statului, omoara sute de adulti si copii in spitale.
      mama ce embargou le-ar trebui sa se invete minte inapoiatii...
  • +1 (1 vot)    
    NU INTELEG! (Joi, 2 iunie 2016, 10:55)

    Cristioan [utilizator]

    Stiu ca la ei se poarta "crimele de onoare", ca fata poate fi ucisa daca a patat onoarea familiei.
    Dar in acest caz era vorba de o CERERE in casatorie.
    Notiunea de cerere implica posibilitate aunui raspuns, ce poate fi DA sau NU.
    Daca traditia ar fi fosta sa o ia pur si simplu, sa o cumpere de la familie ca pe un animal de gospodarie, atunci nu mai era nevoie de cerere!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai i-a atins onoarea (Joi, 2 iunie 2016, 12:04)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

      Cum mai iesea respectivul pe strasse dupa ce l-a refuzat fata? In capul lor, e normal sa omori o persoana, pardon, am vrut sa spun o femeie, daca nu face ce vrei tu. Ce odios. Nici macar nu sint cum eram noi acum 500 de ani.