​VIDEO In Elvetia se inaugureaza cel mai lung tunel feroviar din lume. Are 57 km si a costat 11 miliarde euro

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 0:23 Actualitate | Internaţional

Tunelul Gotthard
Foto: Facebook
​Miercuri se inaugureaza cu fast in Elvetia cel mai lung tunel feroviar din lume, sapat sub Alpi si cu o lungime de 57 km. Lucrarile au durat 17 ani si au costat 11 miliarde euro, iar tunelul Gotthard va fi parcurs in doar 20 de minute de trenurile de pasageri care vor circula incepand cu luna decembrie. La inaugurare vor particpa Angela Merkel, François Hollande si Matteo Renzi, scrie The Guardian.

Peste 2.600 de muncitori au construit tunelul la care lucrarile nu s-au oprit timp de 17 ani, fiind vorba de unul dintre cele mai mari proiecte de constructie din istoria Europei. Autoritatile elvetiene spera ca o buna parte din traficul de marfa de pe sosele va fi transferat pe calea ferata.

Constructia a fost finantata in proportie de 65% de o taxa impusa pe vehiculele grele care au traversat vechiul tunel (in medie 3.600/zi).

Tunelul este cu 3 km mai lung decat Seikan din Japonia si cu 7 km mai lung decat tunelul de sub Canalul Manecii. Trenurile de pasageri pot rula cu maxim 250 km/h prin tunel, iar cele de marfa, cu cel mult 160 km/h. Tunelul va putea fi traversat in 20 de minute si timpii de calatorie intre Zurich si Lugano vor scadea cu 45 minute, iar intre Berlin si Milano, cu aproape doua ore. Tunelul va deveni parte esentiala a coridorului feroviar de transport ce leaga porturile Genova si Rotterdam.


Pe sub pasul Gotthard exista un tunel de 15 km construit intre 1872 si 1882 cu pretul a 177 de vieti.

Prin noul tunel ar trebui sa treaca zilnic 325 de trenuri, dintre care 260 de marfa. Trenurile de pasageri vor circula incepand cu luna decembrie.

In China exista un proiect de tunel feroviar de 123 km, iar in Europa exista o propunere de tunel care ar lega Helsinki de Tallinn (80 km).



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
12793 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    Comparatie (Miercuri, 1 iunie 2016, 0:35)

    hopshio [utilizator]

    La noi oare reusesc sa peticeasca autostrada spre mare?
    • +1 (1 vot)    
      11 miliarde??!! O nimica toata... (Miercuri, 1 iunie 2016, 21:45)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

      La noi daca continual cu Bechtel// cred ca autostrada costa de 2 ori pe atat, si era de doua ori mai scurta... ~))
  • +15 (15 voturi)    
    Nu ar putea sa faca si metroul spre Drumul Taberei (Miercuri, 1 iunie 2016, 0:37)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu ar putea sa faca si metroul spre Drumul Taberei?
    Eventual spre Pantelimon si aeroportul Otopeni.
  • -10 (20 voturi)    
    La noi (Miercuri, 1 iunie 2016, 0:45)

    cinevatus [utilizator]

    La noi se tem sa faca tunel in Carpati ca sa nu elimine astfel o bariera naturala in caz de un atac al rusilor.

    Mentalitati diverse..
    • -2 (6 voturi)    
      Motivatia e puerila (Miercuri, 1 iunie 2016, 9:30)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Unde ati citit-o?
      • +7 (7 voturi)    
        Draga dle (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:09)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        mistoul este atat de evident ca ma umfla rasul. Nu mai stim de glume , sarim la gat imediat...
        • +2 (2 voturi)    
          :D (Miercuri, 1 iunie 2016, 11:58)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

          Haz de necaz.
  • +5 (5 voturi)    
    Intre timp in Romania (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:48)

    Zummm [utilizator]

    Ne bucuram de PRIMUL SENS GIRATORIU SUSPENDAT si....cam atat. Yupiiii
  • +2 (4 voturi)    
    Diferenta dintre performanta si mistouri (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:27)

    quietguy58 [utilizator]

    "Peste 2.600 de muncitori au construit tunelul de 57 km la care lucrarile nu s-au oprit timp de 17 ani".

    Pai ai nostri, mai zmei, in timpul asta, ingropau 17 guverne cu cite 17 ministri fiecare, se imprumutau de 17 ori de la FMI, 17 referendumuri. Rezultat: 0 barat

    Diferenta intre profesionisti si manelistii autohtoni este ca elvetienii muncesc, fac performanta, nu fac "panarama".

    Ceilalti, fac show-uri si "mistouri".

    P.S.: serios, nu pot fi inchiriate serviciile acestor elvetieni ca sa faca treaba in locul agaricilor autohtoni?
  • +3 (3 voturi)    
    La noi e mai bine. (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:28)

    cerceteaza [utilizator]

    Este un tunel in care se intra la Otopeni si se iese la Romanesti, sau invers
  • +2 (2 voturi)    
    Metrou in Drumul Taberei. (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:40)

    quietguy58 [utilizator]

    Barbatii cand iubesc nu mai promit luna de pe cer ci metrou in Drumul Taberei.
  • +1 (1 vot)    
    Where are you from? (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:12)

    quietguy58 [utilizator]

    O pereche de elvetieni, ceva mai în vârsta, soseste în concediu pe un aeroport londonez.
    Ei iau un taxi pentru a ajunge la hotel.
    Drumul pâna în oras dureaza ceva mai mult si soferul de taxi se gândeste sa-si întretina oaspetii facând putina conversatie.
    El îi întreaba pe cei doi: ”Where are you from?”
    Barbatul raspunde: “We are from Switzerland.”
    Sotia, care nu stie o boaba engleza, întreaba: “Ce a spus?”
    El: “Ne-a întrebat de unde venim,si eu am raspuns ca venim din Elvetia.”
    Dupa o vreme soferul întreaba din nou:
    “And where do you live in Switzerland?”
    El: “We live in Basel.”
    Sotia din nou: “Ce a spus?”
    El: (putin iritat) “A întrebat unde locuim în Elvetia si eu am spus ca locuim în Basel.”
    Soferul spune: “Oh, my god, in Basel I had the worst fck in my life!”
    Sotia: “Ce a spus?”
    El: “A spus ca te cunoaste!”