Serghei Lavrov: Rusia nu recunoaste zonele pro-ruse din Ucraina pentru a nu da pretexte Occidentului, dar le sustine

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2016, 15:16 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Rusia nu intentioneaza sa recunoasca independenta regiunilor separatiste sud-est-ucrainene Donetsk si Lugansk pentru a nu oferi Occidentului pretextul de a inceta presiunile asupra Ucrainei, dar va sustine aceste zone pro-ruse, a declarat marti ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov.

O decizie a Rusiei de a recunoaste independenta regiunilor Donetsk si Lugansk ar fi "contraproductiva", pentru ca ar oferi Occidentului pretextul de a inceta presiunile asupra Kievului privind implementarea Acordului Minsk, a declarat Serghei Lavrov intr-un interviu acordat site-ului de stiri Komsomolskaia Pravda, potrivit Mediafax.

"Sunt convins ca o recunoastere a suveranitatii ar fi contraproductiva", a spus Lavrov, explicand ca este foarte important ca Acordul de la Minsk, privind incetarea ostilitatilor in estul Ucrainei, sa fie aplicat.

Cu toate acestea, Rusia nu va abandona si nu va uita de regiunile din sud-estul Ucrainei, a dat asigurari seful diplomatiei ruse.

"Nu renuntam la sud-estul Ucrainei si nu uitam de aceste zone; le sustinem foarte activ, nu doar politic. Este vorba si de asistenta umanitara si de rezolvarea actualelor probleme economice", a spus Lavrov, potrivit site-ului agentiei Tass.

Confruntarile separatiste din estul Ucrainei, izbucnite in martie 2014, s-au soldat, potrivit estimarilor ONU, cu cel putin 9.000 de morti.


Citeste mai multe despre   









3019 vizualizari
  • -7 (21 voturi)    
    eh...macar a zis o pe sleau (Marţi, 31 mai 2016, 15:28)

    jackalphonse [utilizator]

    pe scurt, le va "recunoaste" cand vor mai creste, acum fiind prea mici ca sa merite scandalul. Cat vor creste? Cam cat o Ucraina.
    Acum, daca tot s au pus cartile pe fata, la ce ne putem astepta noi, carnea de tun?
    • +9 (13 voturi)    
      Pai de ce sa fii carne de tun alfoanse? (Marţi, 31 mai 2016, 15:58)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ce i-ai facut rusului, i-ai azvarlit ciubota de pe grumaz?
      • -7 (11 voturi)    
        optimistule:)) a cui ciubota pe a cui grumaz? (Marţi, 31 mai 2016, 16:45)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        :))
        • +2 (10 voturi)    
          Intreaba-ti bunicii (Marţi, 31 mai 2016, 17:04)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Ca ei au simtit ciubotele....multi in gulaguri, departe de casa.
          ps: daca esti roman, dar chiar si rus, rusii s-au omorat intre ei ca chiorii.
  • +13 (17 voturi)    
    Le recunoaste doar ca teritorii rusesti (Marţi, 31 mai 2016, 15:31)

    Locke Lamora [utilizator]

    asta spune Javrov.
  • +14 (18 voturi)    
    Unde-o logica? (Marţi, 31 mai 2016, 15:31)

    Soljenitin [utilizator]

    Fara absolut nici o logica, asa cum Sergay Javrov, cracanatul atomic, jivina aia de rogozin si alti debili sovietici ne-au obisnuit.

    "Verbal nu le recunoastem, insa faptic da, le recunoastem." Pai, faptele conteaza, ciolovecule!

    "Faptele, nu vorbele, te fac sa fii mare", zicea un cantaret de pe la noi. In cazul mujicstanului, vorbele ii fac mari, insa faptele ii fac mici. Foarte, foarte mici.
  • +11 (13 voturi)    
    ce vrea ? (Marţi, 31 mai 2016, 15:32)

    DimijoareiObt [anonim]

    Ce minte incurcata are si omu asta ! Cine il intelege ?
  • -17 (29 voturi)    
    Nazy Ukraine (Marţi, 31 mai 2016, 15:47)

    @Mishu [utilizator]

    Ieri la Donetsk sau împlinit 2 ani de la genocidul pe care l au făcut cei de la Kiev în complicitate cu USA , o mulțime de femei și copii răpuși de mitraliere și bombardamentele fraților lor ucraineni.
    • +9 (17 voturi)    
      Nici tu nu crezi ce spui (Marţi, 31 mai 2016, 16:00)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Eu insa il cred pe un ucrainean care a fugit de urgia omuletilor verzi. FYI, cateva sute de mii si-au abandonat TOTUL....rezlizezi ce inseamna sa iti iei lumea in cap si sa lasi casa prada mujicilor?
    • +8 (16 voturi)    
      tie nu iti e rusine (Marţi, 31 mai 2016, 16:11)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      sa minti in halul asta ?
      esti platit in ruble pentru propaganda asta ieftina?
      • -7 (13 voturi)    
        :( (Marţi, 31 mai 2016, 16:28)

        @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        https://youtu.be/meof_RqdrK4
        • +3 (15 voturi)    
          Chiar esti idiot sa dai drept proba (Marţi, 31 mai 2016, 16:38)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

          Youtube !
  • +15 (21 voturi)    
    adica (Marţi, 31 mai 2016, 15:48)

    seagrass [utilizator]

    nu ne dam pe fata, dar de fapt noi suntem aia...bine Lavrov, stai jos.
    astazi ai pierdut iar ocazia sa faci liniste.

    retrage toate trupele si armamentul, lasa libere Crimeea, Donetkul si Luganskul si te cred, altfel , e vorba la ceas de seara sa adoarma Juncker, prietenul vostru.
  • +14 (18 voturi)    
    niste CRIMINALI acesti rusi (Marţi, 31 mai 2016, 15:50)

    artistul000 [utilizator]

    ...