Unul dintre cele mai bogate orase din Elvetia a ales sa plateasca o amenda de 290.000 de franci elvetieni in loc sa primeasca refugiati

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2016, 19:04 Actualitate | Internaţional

Una dintre cele mai bogate localitati din Europa a decis sa plateasca o amenda de 290.000 de franci elvetieni in loc sa accepte primirea a zece refugiati, scrie The Telegraph.

Locuitorii pitorescului oras Oberwil-Lieli au votat "Nu" in cadrul unui referendum care le cerea sa se pronunte asupra primirii de refugiati.

Referendumul a fost convocat dupa ce guvernul elvetian a anuntat un sistem de alocare pe baza de cote pentru cei 50.000 de solicitanti de azil pe care intentioneaza sa-i primeasca in tara.

Respingerea planului guvernului de catre locuitorii acestui oras - cu o populatie de 22.000 de oameni, dintre care circa 300 sunt milionari - a transmis o unda de soc in tara, iscand inclusiv acuzatii de rasism.

Acum, locuitorii trebuie sa plateasca o amenda de 290.000 de franci elvetieni.

Un locuitor, care a preferat sa-si pastreze anonimatul, a declarat pentru MailOnline: "Nu ii vrem aici, pur si simplu".

"Am muncit din greu toata viata noastra si avem un oras minunat pe care nu il dorim ruinat. Nu suntem potriviti pentru a primi refugiati, nu s-ar integra aici".

O femeie din acelasi oras, care a dorit si ea sa isi pastreze anonimatul, crede insa ca decizia este gresita si rasista.

"Orasul pare ca si cum noua tuturor nu ne pasa de ce se intampla cu altii si ne pasa doar de noi. Nu este asa", a spus ea.

Andreas Glarner, primarul de dreapta al orasului, neaga acuzatiile de rasism si spune ca locuitorii au votat impotriva cotelor deoarece nu li s-a precizat daca refugiatii sunt sirieni sau "migranti economici din alte tari".

"Da, refugiatii din Siria trebuie sa fie ajutati si ar fi mai bine serviti daca ar fi ajutati in tabere in apropiere de casele lor. Pot fi trimisi bani pentru a fi ajutati, dar a-i gazdui aici transmite un mesaj gresit. Vor veni si altii si isi vor risca vietile traversand marile si platind traficantii sa-i aduca", a argumentat el.










3578 vizualizari
  • +23 (33 voturi)    
    Felicitari din nou! (Luni, 30 mai 2016, 19:08)

    mitg [utilizator]

    Pentru a doua oara intr-o saptamana, elvetienii ne ofera inca o mostra de adevarata democratie directa.
    Urna => rezultat.
    • -9 (15 voturi)    
      Pai elvetienii (Luni, 30 mai 2016, 20:20)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      inca nu au liberalizat accesul pe piata muncii pentru romani. Deci ca sa ai sansa sa muncesti in Elvetia ca altceva decat inginer sau medic, trebuie sa te infiltrezi in cei 50.000 de imigranti pe care tara vrea sa ii asimileze.
      Iar in UK, din 126.000 de romani, in jur de 18.000 sunt infractori. Ireal!
  • -13 (19 voturi)    
    So swiss (Luni, 30 mai 2016, 19:17)

    cu5clase [utilizator]

    so f***ing overrated.
  • +18 (22 voturi)    
    Declaratia (Luni, 30 mai 2016, 19:21)

    adrian88000 [utilizator]

    primarului este de nota 10 ! Ar trebui ca toti cei ce decid destinul Europei sa fie scosi la tabla si sa fie obligati sa scrie aceasta declaratie de 20 de ori.
    Frau Merkel de 100 de ori.
  • +9 (13 voturi)    
    Nedumerire maaare.... (Luni, 30 mai 2016, 19:48)

    didiutzu [utilizator]

    ,,, Pardon, Daily Mail, oare ne crezi prosti?
    Cotele de imigranti sunt impuse tarilor UE - din care Elvetia nu face parte, I'm afraid.
    Deci ... ?
    Altminteri - BRAAAAVO , cetateni elvetieni cu adevarat demni de titulatura asta!
    • +9 (11 voturi)    
      Mai citeste o data (Luni, 30 mai 2016, 20:08)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui didiutzu

      Cota a fost stabilita de Guvernul Elvetian, care a decis sa primeasca 50000 de refugiati. Nu de UE!
    • +1 (1 vot)    
      Amenda (Luni, 30 mai 2016, 21:03)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui didiutzu

      Este a fost impusa de Elvetia. Cei drept in UE amenda a fost conceputa sa usture aproape de 10 ori mai mare..
  • +10 (16 voturi)    
    problema este ca... (Luni, 30 mai 2016, 19:49)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    noi nu avem cu cine si nici cu ce. Pe de alta parte eu sunt curios unde se vor duce banii din amenzi? Cumva sub forma de bir catre erdogan? In curand prin santaj, turcia o sa ceara Europei o cota anuala de sclave crestine europence pentru haremurile care se pare ca proasta lui erdogan vrea sa le redeschida iar la schimb ne vor trimite maimute islamiste cat cuprinde....
  • 0 (2 voturi)