Presedintele Erdogan face apel la mame pentru cresterea populatiei Turciei: Nicio familie musulmana nu poate accepta contraceptia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2016, 15:01 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Nicio familie musulmana nu poate accepta contraceptia si planningul familial, a declarat luni presedintele turc Recep Tayyip Erdogan, care a facut apel la mame pentru a creste numarul de turci, scrie AFP.

"O spun clar (...) Vom creste numarul de descendenti", a declarat Erdogan, intr-un discurs sustinut la Istanbul. "Ni se vorbeste despre contraceptie, despre planning familial. Nicio familie musulmana nu poate avea o astfel de mentalitate".

"Ceea ce spune Dumnezeul meu, ce spune dragul nostru Profet, pe aceasta cale vom merge", a continuat seful statului turc: "In acest cadru, prima datorie apartine mamelor".

Presedintele turc este un obisnuit al unor astfel de declaratii. Acesta a spus in trecut ca femeile trebuie sa aiba cel putin trei copii si a comparat contraceptia cu o "tradare".

De asemenea, a starnit furia feministelor dupa ce a spus ca femeile nu sunt egale cu barbatii.

Acest tata a patru copii, doua fete si doi baieti, s-a pronuntat de asemenea pentru limitarea dreptului la avort.

Populatia turca a cunoscut o crestere exponentiala in ultimii ani. Tara are in prezent circa 79 de milioane de locuitori.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4122 vizualizari
  • +23 (23 voturi)    
    intrebare (Luni, 30 mai 2016, 15:21)

    dum_i [utilizator]

    De ce ii mai spuneti "presedinte" dictatorului islamist care isi macelereste propriul popor?
    • -12 (18 voturi)    
      răspuns (Luni, 30 mai 2016, 15:37)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Fiindcă este aliatul nostru.
      • +10 (16 voturi)    
        al vostru nu (Luni, 30 mai 2016, 15:58)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ca tu esti troll din trolistan
      • +4 (4 voturi)    
        Ivane ! (Luni, 30 mai 2016, 17:07)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Tocmai va doboara avionele "de pace" din Siria. Sigur nu e aliatul vostru !
      • +3 (5 voturi)    
        Din pacate ai dreptate (Luni, 30 mai 2016, 17:33)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Turcia este tara Nato si curand membru UE.

        Asa ceva insa este de neconceput!
        In anul 2016 sa auzi asa ceva venind dintr-o tara asazis partenera si curand parte a Uniunii.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Luni, 30 mai 2016, 15:33)

    pathfinder [utilizator]

    Intrebare: persoanele care nu-s heterosexuale au dreptul la contraceptie?
    hi hi hi hi hi
  • +12 (12 voturi)    
    tarii (Luni, 30 mai 2016, 15:41)

    ufo2912 [utilizator]

    cat mai multi ostasi (islamisti)!
  • +8 (12 voturi)    
    erdogan mai bine si-ar lua turcaletii de prin... (Luni, 30 mai 2016, 16:00)

    stefan2008 [utilizator]

    ...Europa, in special din Germania. In plus, daca vrea populatie, de ce nu ia toti refugiatii care au ajuns in Europa? Oricum sunt mult mai apropiati de turci cultural decat de europeni.
  • +10 (10 voturi)    
    Amintiri (Luni, 30 mai 2016, 16:10)

    BEDE [utilizator]

    Imi aduce aminte de Epoca de Aur. Cam asa zicea si Ceausescu.
    Ii va urma Erdogan curand lui Ceausescu? Hai niste ofiteri din armata turca! Poate...
    Dar Turcia nu este Romania, asa ca mi-e cam greu sa ma pronunt ce va fi.
  • +6 (6 voturi)    
    ce treaba are? (Luni, 30 mai 2016, 16:25)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Ce treaba are contraceptia cu numarul de copii? Sau domnul nu stie exact cum se produc copiii desi are 4? Poti sa folosesti cata contraceptie vrei si cand ai chef faci 2,3,4, 10 copii. E mai bine dupa parerea lui sa bage poporul copii la 16 ani si sa nu stie ce sa faca dupa aia cu ei?
  • +6 (6 voturi)    
    Cresterea populatiei (Luni, 30 mai 2016, 17:01)

    Kepler [utilizator]

    musulmane atit de aproape de Europa este o amenintare serioasa. Masura care trebuie luata este productia pe scara larga a robotilor umanoizi.
    • -1 (1 vot)    
      roboti (Luni, 30 mai 2016, 17:48)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      si neaparat crestijni :).
    • +1 (1 vot)    
      As mai adauga (Luni, 30 mai 2016, 17:57)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Problema si mai mare este cresterea populatiei musulmane in Europa.
  • +3 (3 voturi)    
    choices (Luni, 30 mai 2016, 17:54)

    albastru de Romania [utilizator]

    putem protesta fata de aceasta tara si poporul care totusi l-a ales in putine moduri.

    eu aleg sa nu imi mai petrec vreodata vacanta de vara pe litoralul tucesc.
  • 0 (0 voturi)    
    asta n-are nevoie de vreo 3 milioane (Luni, 30 mai 2016, 20:28)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    de voturi ?