​VIDEO O gorila a fost ucisa pentru a salva viata unui baiat de 4 ani care a cazut in cusca sa

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2016, 13:34 Actualitate | Internaţional

Gorila Harambe
Foto: Captura YouTube
O gorila din gradina zoologica din Cincinnati a fost ucisa pentru a salva viata unui baietel de 4 ani care a cazut in cusca sa, scrie cincinnati.com.

Incidentul a avut loc sambata, in jurul orei 4 p.m. Copilul a fost internat cu rani serioase, dar care nu ii pun viata in pericol.

Directorul gradinii zoologice, Thane Maynard, a declarat ca baiatul s-a tarat pe sub bariera de protectie si a cazut de la o inaltime de circa 3,5 metri.

Gorila, un mascul in varsta de 17 ani, a apucat copilul si a inceput sa-l tarasca. In incinta se mai aflau alte doua femele.



Copilul a stat in cusca gorilei circa 10 minute inainte ca gorila sa fie ucisa.

In momentul in care gorila a fost impuscata, copilul se afla intre picioarele animalului.

"Este o zi trista. A fost o decizie greu de luat. Decizia aleasa a fost corecta pentru ca s-a salvat viata baiatului. Ar fi putut sa se termine foarte rau", a declarat Maynard.













14472 vizualizari
  • -1 (13 voturi)    
    era singura solutie? (Luni, 30 mai 2016, 13:39)

    gigi1 [utilizator]

    Un tranchilizant puternic nu ar fi fost indeajuns?
    • +7 (9 voturi)    
      ! (Luni, 30 mai 2016, 14:05)

      HChifteluta [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Da, dar pana isi facea efectul nu poti sa stii cum reactiona gorila la intepatura.
    • +6 (6 voturi)    
      Poate (Luni, 30 mai 2016, 14:10)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      La asta m-am gândit si eu când am auzit stirea la TV. Cica tranchilizantul si-ar fi facut efectul prea lent, spunea prezentatorul.
  • +6 (8 voturi)    
    Trist (Luni, 30 mai 2016, 13:50)

    Andradda [utilizator]

    ...
    • -1 (11 voturi)    
      ha (Luni, 30 mai 2016, 15:38)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Da, foarte trist, mai ales ca acea gorila ar fi adus mult mai mult omenirii decat va aduce acel puradel, despre care vom citi probabil in 10 ani ca a murit impuscat intr-un conflict dintre Bloods and Crips in Cincinatti.
      • +1 (5 voturi)    
        Hala gandire umana ai (Luni, 30 mai 2016, 16:06)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui john70

        mai degraba inumana.
  • -10 (30 voturi)    
    re (Luni, 30 mai 2016, 14:04)

    JaxSoaSoa [anonim]

    o mizerie infecta. de tranchilizare nu s a auzit nu? specie umana de kk. in primul rand rostul animalelor salbatice este in natura si nu in custi , rostul speciei umane este de a protezai si a invata sa traiasca in respect fata de tot ce este langa noi. Gradinile zoologice trebuie inchise la fel si circurile ! Iti bati joc de niste fiinte doar pt amuzamentul tau ! Vinovati pt situatie sunt cei care trebuiau sa aibe grija de acel copil si nu in ultimul rand masurile de sigurante care ar fi trebuit sa impiedice sa se intample. O mare mare Mizerie! Cred ca cel mai corect lucru ar fi ca asa zisa specie umana sa dispara nu gasesc nimic nimic nici ca inteligenta nici ca afectiune nici ca respect fata de lumea asta din partea ei iar cuvantul umanitate e un mare bullshit.
    • +3 (11 voturi)    
      tranchilizant (Luni, 30 mai 2016, 14:56)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui JaxSoaSoa

      Te-ai gandit vreodata cam in cat timp isi face efect tranchilizantul?

      Si cand zici ca cel mai bun lucru ar fi ca specia uman sa dispara , de ce nu iei masuri?

      Fi tu primul care dispare
    • +1 (7 voturi)    
      In primul si in primul rand (Luni, 30 mai 2016, 16:08)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui JaxSoaSoa

      Primul care trebuie impuscat, taiat in bucati si dat la caini esti tu.
  • +8 (16 voturi)    
    Judecarea celorlalti ... (Luni, 30 mai 2016, 14:13)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Cel mai probabil gorila vroia doar sa protejeze copilul. Dar omul ii judeca pe ceilalti prin prisma propie.

    Ma gandeam cum am explica noi unei civilizatii mult superioare aceasta: "Stiti, noi am luat gorila din jungla ei, am dus-o la 10.000 de km de casa ei, am inchis-o int-o cusca mica, ii dadeam de mancare si o tineam acolo inchisa ca sa ne distram. Un copil de-al nostru a cazut la ea in cusca si, ca sa fim siguri, am omorat gorila." "Pai ... ce motive vi-a dat gorila s-o omorati? In definitiv, in acele 10 minute cat a stat copilul cu ea ar fi putut sa-l omoare de 50 de ori ..." "Nu stim, dar noi suntem isterici si mai bine omoram!"
    • +6 (16 voturi)    
      mai taci (Luni, 30 mai 2016, 14:57)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

      Si daca dupa alea 10 minute il omora sareati toti in sus ca ce naiba au facut atata timp de nu au impuscat-o pana atunci sa salveze copilul
      • -1 (3 voturi)    
        De ce? (Luni, 30 mai 2016, 17:18)

        Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        De ce sa-l omoare dupa alea 10 minute? Inca o data, judeci dupa felul tau de a fi ...
    • 0 (2 voturi)    
      Felicitari (Luni, 30 mai 2016, 16:56)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

      QED.
  • 0 (18 voturi)    
    Idioti, idioti, idioti! (Luni, 30 mai 2016, 14:14)

    CristianGarabet1 [anonim]

    Un animal nevinovat moare pt ca niste idioti, care au decis ca au dreptul sa ii rapeasca libertatea pt a il expune altor idioti care accepta si incurajeaza aceasta situatie, nu au luat toate masurile ca o parte din cei din a doua categorie de idioti sau copii lor sa nu ajunga voit sau accidental in apropierea sa.
  • +14 (22 voturi)    
    mda (Luni, 30 mai 2016, 14:24)

    adrian_rolland [utilizator]

    Poate trebuiau impuscati parintii la puradel....

    ca la cita grija au avut...
    • +9 (9 voturi)    
      corect (Luni, 30 mai 2016, 15:04)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      exact asta intentionam sa postez si eu. o fi existind vreo modalitate de ai trage la raspundere pe cei cu care copilul venise?
      • 0 (4 voturi)    
        hei (Luni, 30 mai 2016, 15:33)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        Nu, pentru ca a face asa ceva este considerat un act rasist acum in America.
        • +2 (2 voturi)    
          scuza-ma (Luni, 30 mai 2016, 17:33)

          iodixit [utilizator] i-a raspuns lui john70

          nu prea inteleg ce cauta rasismul aici? a fost o gluma?
          • 0 (0 voturi)    
            @iodixit (Marţi, 31 mai 2016, 6:36)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

            Rudele mai indepartate ale copilului au venit cindva din Africa... Aica a o alta culoare a pielii...De asta ar fi considerat act rasist executarea lor pentru prostie crasa.
  • +8 (10 voturi)    
    Adevaratul vinovat (Luni, 30 mai 2016, 15:30)

    Carpi [utilizator]

    Conducerea Gradinii Zoologice ( care nu a plasat un gard usor ca sa nu se strecoare copiii sub el ) are principala vina publica . Vina parintelui nefiind publica nu vreau sa o discut aici, desi este si ea foarte mare.

    Propun ca pretul de piata al gorilei sa fie despagubit in comun fifty -fifty intre parinte si gradina Zoologica, care sa fie donat parcului natural African de unde a fost adusa.

    Avand in vedere cati Red- Necks (taranoi pe romaneste) locuiesc in zona Cincinati--nu e de mirare ca s-a ajuns la asa ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu sunt de accord (Marţi, 31 mai 2016, 14:35)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      Vina parintilor este de 99,9 % in cazul asta !
  • +2 (8 voturi)    
    toti suntem vinovati (Luni, 30 mai 2016, 16:00)

    gigi1 [utilizator]

    Suntem cu totii vinovati pentru ca admitem existenta unor asemenea aberatii numite gradini zoologice, pentru distractia noastra rapim libertatea unor animale a caror loc este in jungla.
  • -1 (3 voturi)    
    gradini zoologice !? (Luni, 30 mai 2016, 20:34)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    inca suntem niste primate bolnave.
    ma doare sufletul cand vad la cineva, undeva, o pasare in colivie...
  • +1 (1 vot)    
    Nu cred c-a fost decizia corecta (Marţi, 31 mai 2016, 8:24)

    Eu the first [utilizator]

    Gorila aparent n-avea nici o intentie sa ii faca vreun rau copilului, ci voia sa-l ajute. Cre' ca cu mai multa rabdare si cu ceva mai multa minte ar fi putut fi salvati atat copilul cat si gorila.