La Istanbul, mii de musulmani au cerut redeschiderea "moscheii" Sfanta Sofia

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2016, 19:33 Actualitate | Internaţional

Sfanta Sofia
Foto: Eugen Stoica
Mii de credinciosi musulmani au cerut, sambata, sa se poata ruga in bazilica Sfanta Sofia, monument emblematic si disputat din Istanbul, devenit muzeu dupa ce a fost biserica si apoi moschee, a relatat presa turca, citata de AFP.

Dupa o rugaciune tinuta, in fata edificiului, de catre un imam venit de la Mecca, credinciosii musulmani au scandat sloganuri prin care cereau reamenajarea Sfintei Sofia in moschee.

"Lanturile sa fie rupte, Sfanta Sofia sa se deschida", au scandat miile de persoane adunate pe esplanada din fata muzeului, a relatat agentia de presa Dogan.

"In numele a sute de mii dintre fratii nostri, cerem sa ne putem ruga in interiorul moscheii Sfanta Sofia", a declarat, citat de agentia Dogan, presedintele Asociatiei tinerilor din Anatolia, Salih Turhan, care a organizat evenimentul, in ajunul comemorarii anuale a cuceririi Constantinopolului de catre otomani.

Opera arhitecturala majora, construita in secolul al VI-lea, catedrala Sfanta Sofia, in care erau incoronati imparatii bizantini, a fost transformata in moschee in secolul al XV-lea, dupa caderea Constantinopolului in mainile otomanilor in 1453. Minarete au fost apoi ridicate in jurul domului bizantin.

In anii '30, in timpul regimului laic al lui Mustafa Kemal Ataturk, Sfanta Sofia a fost transformata in muzeu si este vizitata in fiecare an de multe milioane de turisti.

Dupa venirea la putere, in 2002, a Partidului Justitiei si Dezvoltarii (AKP, islamo-conservator) al actualului presedinte Recep Tayyip Erdogan, aparatorii laicitatii din Turcia sunt ingrijorati cu privire la o eventuala retransformare a Sfintei Sofia in moschee.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6314 vizualizari

  • +43 (43 voturi)    
    VAI DE CAPUL VOSTRU ! (Duminică, 29 mai 2016, 20:01)

    arheopterix [utilizator]

    Cred ca Ataturk se rasuceste in mormant ! Si mai aveti si nerusinarea sa cereti in UE !
    • -1 (7 voturi)    
      De ce? (Duminică, 29 mai 2016, 21:22)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      De ce vai de capul nostru?
      Daca se roaga acolo poate uita de proiectul de a construi Marea Moschee de la Bucuresti...!
        #showComment#showComment
  • +22 (24 voturi)    
    Relax ca le facem si noi una! (Duminică, 29 mai 2016, 20:01)

    Alui [utilizator]

    Asa ca turcii o sa aiba unde sa se roage in voie!
  • +17 (19 voturi)    
    Pai sa se faca si biserica (Duminică, 29 mai 2016, 20:03)

    Porcurorul General [utilizator]

    De luni pana miercuri sa fie biserica, de joi pana sambata moschee iar duminica sa fie muzeu, nu de alta dar lunea muzeele sunt inchise.
    • +9 (11 voturi)    
      Ideea e bună (Duminică, 29 mai 2016, 20:17)

      CorinaMitroi-Symeonidis [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Ar fi necesar şi aproape suficient să fie biserică duminica. :)
        #showComment#showComment
  • +41 (41 voturi)    
    pacat (Duminică, 29 mai 2016, 20:03)

    un.om [utilizator]

    Unde esti tu Ataturk? Munca ta de modernizare a Turciei:
    - 1922 abolirea sultanatului
    - 1923 proclamarea republicii
    - 1924 abolirea califatului
    - 1924 sharia inlocuita cu un sistem legal de influenta europeana
    - 1925 religia nu poate fi folosita in politica
    - 1928 alfabet latin pentru limba turca
    - 1926-1934 implementata egalitatea intre sexe
    etc este in pericol in Turcia lui Erdogan.
  • +16 (20 voturi)    
    Perfect! (Duminică, 29 mai 2016, 20:25)

    mitg [utilizator]

    Asistam in direct la islamizarea unui stat laic.

    In timp ce Arabia Saudita (chiar si acest stat islamic modern!) face progrese - in sfarsit permite femeilor sa fie alese in consiliile locale, iar o doamna chiar a fost aleasa si e parte dintr-un de anul trecut -, chiar Turcia a ajuns sa devina un nou punct de islamizare radicala.
    • +3 (3 voturi)    
      stat islamic modern?!... (Duminică, 29 mai 2016, 21:31)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      dar ce, acum sauditii decapitaza oamenii in piata publica cu sabia lui Darth Vader, dupa care le atarna lesurile de farfurii zburatoare...Pe semne ca nu sunt la zi cu noile "realizari" ale statului islamic modern (si model oare?) arabia saudita....
  • +21 (21 voturi)    
    ! (Duminică, 29 mai 2016, 20:34)

    tudorr [utilizator]

    Tampiti...doar au vis a vis la 300 de metri moscheia albastra unde n-au decat sa se dea cu capul de pamant pana fac groapa....back to the dark ages...
  • +17 (17 voturi)    
    Occidentul a lasat Bizantul in voia sortii (Duminică, 29 mai 2016, 21:01)

    Maniu [utilizator]

    si bjuteria lui Justinian, ultima mare creatie imperiala, in traditia imperiala romana....Ce sa facem! Au ocupat Asia Mica si nu-i mai trage nimeni la raspundere, dimpotriva, le cauta in coarne. Intrebarea e cum nu-i deranjeaza sa se roage lui Allah intr-un lacas crestin? Minaretele alea nu schimba lucrurile.
  • +3 (7 voturi)    
    radare (Duminică, 29 mai 2016, 21:49)

    nicomar [utilizator]

    nu se intelege aici ca turcaletii au voie sa faca orice pt ca au radare .. pt ascultarea rusilor, ce mai spun inainte de culcare. asta-i tot. restul e poveste, cu religiile, cu ce vrea mama oricui. m-as mira daca nu se isca iar o ploaie de jos putin, pufoaica si de-alde astea. adica se face tocmai jocul sultanului. de sauditi ma interesez mai putin, ca sunt mai departe. dar de turcaleti, care ne-au adus atatea lucruri (ne) bune. de ! cred ca se vor rasuci in mormant Stefan, Mihai si toti domnitorii nostri, daca chiar da unda verde merchelita. ca de, ce are de pierdut. nu au ajuns inca la Vatican, iar milionul de turisti pe care sultanul ii poate lasa liberi in orice moment, merita sacrificul (turnuletelor) ..
  • +4 (6 voturi)    
    oricum... (Duminică, 29 mai 2016, 22:23)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    s-a demonstrat odata in plus daca mai era nevoie caracterul jegos al acestei ideologi toxice si a celor subjugati acestei ciume.
  • +2 (2 voturi)    
    copyright (Luni, 30 mai 2016, 13:07)

    AntonPann [utilizator]

    Frumoasa poza! Felicitari pentru ca ati mentionat numele fotografului (si proprietar al drepturilor de autor).
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 31 mai 2016, 14:39)

    EmanuelMironescu [anonim]

    Era de asteptat. Mamaliga islamica e in fierbere. Iar noi vrem sa le facem mega moschee in Bucuresti... aidade!