La Istanbul, mii de musulmani au cerut redeschiderea "moscheii" Sfanta Sofia

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2016, 19:33 Actualitate | Internaţional

Sfanta Sofia
Foto: Eugen Stoica
Mii de credinciosi musulmani au cerut, sambata, sa se poata ruga in bazilica Sfanta Sofia, monument emblematic si disputat din Istanbul, devenit muzeu dupa ce a fost biserica si apoi moschee, a relatat presa turca, citata de AFP.

Dupa o rugaciune tinuta, in fata edificiului, de catre un imam venit de la Mecca, credinciosii musulmani au scandat sloganuri prin care cereau reamenajarea Sfintei Sofia in moschee.

"Lanturile sa fie rupte, Sfanta Sofia sa se deschida", au scandat miile de persoane adunate pe esplanada din fata muzeului, a relatat agentia de presa Dogan.

"In numele a sute de mii dintre fratii nostri, cerem sa ne putem ruga in interiorul moscheii Sfanta Sofia", a declarat, citat de agentia Dogan, presedintele Asociatiei tinerilor din Anatolia, Salih Turhan, care a organizat evenimentul, in ajunul comemorarii anuale a cuceririi Constantinopolului de catre otomani.

Opera arhitecturala majora, construita in secolul al VI-lea, catedrala Sfanta Sofia, in care erau incoronati imparatii bizantini, a fost transformata in moschee in secolul al XV-lea, dupa caderea Constantinopolului in mainile otomanilor in 1453. Minarete au fost apoi ridicate in jurul domului bizantin.

In anii '30, in timpul regimului laic al lui Mustafa Kemal Ataturk, Sfanta Sofia a fost transformata in muzeu si este vizitata in fiecare an de multe milioane de turisti.

Dupa venirea la putere, in 2002, a Partidului Justitiei si Dezvoltarii (AKP, islamo-conservator) al actualului presedinte Recep Tayyip Erdogan, aparatorii laicitatii din Turcia sunt ingrijorati cu privire la o eventuala retransformare a Sfintei Sofia in moschee.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6239 vizualizari
  • +43 (43 voturi)    
    VAI DE CAPUL VOSTRU ! (Duminică, 29 mai 2016, 20:01)

    arheopterix [utilizator]

    Cred ca Ataturk se rasuceste in mormant ! Si mai aveti si nerusinarea sa cereti in UE !
    • -1 (7 voturi)    
      De ce? (Duminică, 29 mai 2016, 21:22)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      De ce vai de capul nostru?
      Daca se roaga acolo poate uita de proiectul de a construi Marea Moschee de la Bucuresti...!
      • +16 (16 voturi)    
        s-o crezi tu asta... (Duminică, 29 mai 2016, 21:37)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        urmatoarea o vor vrea langa Manastirea Voronet, asa la oftica...
      • +1 (1 vot)    
        AM SPUS ,,VAI DE CAPUL VOSTRU,, (Luni, 30 mai 2016, 21:06)

        arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        In sensul ca incet incet turcii moderni distrug mostenirea celui mai luminat om pe care l-au avut in ultimele sute de ani , un om care a avut o viziune moderna asupra istoriei si nu putin lucru iubea si stima Romania simpatia fiind reciproca . Actualii conducatori nu-i ajung nici la genunchi si se comporta ca atare .
        • +1 (1 vot)    
          Aveti dreptate! (Joi, 2 iunie 2016, 19:42)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

          @arheopterix
          Imi cer scuze! Pur si siplu m-am grabit sa raspund si n-am sesizat 'diferenta'.

          Inca odata, Dv. aveti dreptate, deci:
          'Vai de capul lor"
  • +22 (24 voturi)    
    Relax ca le facem si noi una! (Duminică, 29 mai 2016, 20:01)

    Alui [utilizator]

    Asa ca turcii o sa aiba unde sa se roage in voie!
  • +17 (19 voturi)    
    Pai sa se faca si biserica (Duminică, 29 mai 2016, 20:03)

    V. Veroiu [utilizator]

    De luni pana miercuri sa fie biserica, de joi pana sambata moschee iar duminica sa fie muzeu, nu de alta dar lunea muzeele sunt inchise.
    • +9 (11 voturi)    
      Ideea e bună (Duminică, 29 mai 2016, 20:17)

      CorinaMitroi-Symeonidis [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Ar fi necesar şi aproape suficient să fie biserică duminica. :)
      • +3 (7 voturi)    
        mare e gradina ta Doamne!!!... (Duminică, 29 mai 2016, 20:57)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui CorinaMitroi-Symeonidis

        Pe baza aceleasi logici de rahat, ce ar fi ca mega moscheia pe care autoritatile islamiste de la ankara vor sa o construiasca in Bucuresti, impotriva vointei poporului roman dar cu aprobarea si incuvintarea noilor boieri de pe Dambovita care se inchina noului sultan al imperiului neo-otoman in devenire (turcea), sa aiba urmatorul program:

        - luni, miercuri, si sambata intre orele 8:30 - 12:00 sa functioneze ca moschee
        - luni, miercuri si sambata intre orele 12:30 si 22:00 sa functioneze ca sinagoga
        - marti, joi, vineri (sic!) si duminica intre orele 8:00 si 22:00 sa functioneze ca biserica
      • 0 (0 voturi)    
        Se poate (Luni, 30 mai 2016, 8:47)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui CorinaMitroi-Symeonidis

        Doar musulmanii au zi de rugaciune vineri. Asa, la trosneala: sa nu fie sabatul ca sa nu fie ca evreii, nici duminica pentru ca sa se deosebeasca de crestini. Deci, asa fiind se poate aranja foarte bine ca vineri sa fie moschee iar diminica biserica. Si tot timpul sa fie muzeu.
  • +41 (41 voturi)    
    pacat (Duminică, 29 mai 2016, 20:03)

    un.om [utilizator]

    Unde esti tu Ataturk? Munca ta de modernizare a Turciei:
    - 1922 abolirea sultanatului
    - 1923 proclamarea republicii
    - 1924 abolirea califatului
    - 1924 sharia inlocuita cu un sistem legal de influenta europeana
    - 1925 religia nu poate fi folosita in politica
    - 1928 alfabet latin pentru limba turca
    - 1926-1934 implementata egalitatea intre sexe
    etc este in pericol in Turcia lui Erdogan.
  • +16 (20 voturi)    
    Perfect! (Duminică, 29 mai 2016, 20:25)

    mitg [utilizator]

    Asistam in direct la islamizarea unui stat laic.

    In timp ce Arabia Saudita (chiar si acest stat islamic modern!) face progrese - in sfarsit permite femeilor sa fie alese in consiliile locale, iar o doamna chiar a fost aleasa si e parte dintr-un de anul trecut -, chiar Turcia a ajuns sa devina un nou punct de islamizare radicala.
    • +3 (3 voturi)    
      stat islamic modern?!... (Duminică, 29 mai 2016, 21:31)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      dar ce, acum sauditii decapitaza oamenii in piata publica cu sabia lui Darth Vader, dupa care le atarna lesurile de farfurii zburatoare...Pe semne ca nu sunt la zi cu noile "realizari" ale statului islamic modern (si model oare?) arabia saudita....
  • +21 (21 voturi)    
    ! (Duminică, 29 mai 2016, 20:34)

    tudorr [utilizator]

    Tampiti...doar au vis a vis la 300 de metri moscheia albastra unde n-au decat sa se dea cu capul de pamant pana fac groapa....back to the dark ages...
  • +17 (17 voturi)    
    Occidentul a lasat Bizantul in voia sortii (Duminică, 29 mai 2016, 21:01)

    Maniu [utilizator]

    si bjuteria lui Justinian, ultima mare creatie imperiala, in traditia imperiala romana....Ce sa facem! Au ocupat Asia Mica si nu-i mai trage nimeni la raspundere, dimpotriva, le cauta in coarne. Intrebarea e cum nu-i deranjeaza sa se roage lui Allah intr-un lacas crestin? Minaretele alea nu schimba lucrurile.
  • +3 (7 voturi)    
    radare (Duminică, 29 mai 2016, 21:49)

    nicomar [utilizator]

    nu se intelege aici ca turcaletii au voie sa faca orice pt ca au radare .. pt ascultarea rusilor, ce mai spun inainte de culcare. asta-i tot. restul e poveste, cu religiile, cu ce vrea mama oricui. m-as mira daca nu se isca iar o ploaie de jos putin, pufoaica si de-alde astea. adica se face tocmai jocul sultanului. de sauditi ma interesez mai putin, ca sunt mai departe. dar de turcaleti, care ne-au adus atatea lucruri (ne) bune. de ! cred ca se vor rasuci in mormant Stefan, Mihai si toti domnitorii nostri, daca chiar da unda verde merchelita. ca de, ce are de pierdut. nu au ajuns inca la Vatican, iar milionul de turisti pe care sultanul ii poate lasa liberi in orice moment, merita sacrificul (turnuletelor) ..
  • +4 (6 voturi)    
    oricum... (Duminică, 29 mai 2016, 22:23)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    s-a demonstrat odata in plus daca mai era nevoie caracterul jegos al acestei ideologi toxice si a celor subjugati acestei ciume.
  • +2 (2 voturi)    
    copyright (Luni, 30 mai 2016, 13:07)

    AntonPann [utilizator]

    Frumoasa poza! Felicitari pentru ca ati mentionat numele fotografului (si proprietar al drepturilor de autor).
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 31 mai 2016, 14:39)

    EmanuelMironescu [anonim]

    Era de asteptat. Mamaliga islamica e in fierbere. Iar noi vrem sa le facem mega moschee in Bucuresti... aidade!