Familia taximetristului ucis impreuna cu liderul talibanilor afghani a depus plangere penala impotriva guvernului SUA, pentru crima 

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2016, 18:13 Actualitate | Internaţional

Sofer de taxi, omorat de drona americana impreuna cu liderul taliban Mansour
Foto: Reuters/ captura ecran
Familia unui taximetrist care a fost ucis intr-o lovitura cu drona impotriva liderului talibanilor afghani executata in Pakistan a depus o plangere penala impotriva guvernului SUA, informeaza The Guardian. 

Mohammad Azam a fost ucis pe 21 mai cand, fara sa stie cine este, il transporta pe Mullahul Akhtar Mansour catre Quetta, capitala Balochistanului. 

Lovitura fara precedent a pus sub semnul intrebarii posibilitatea negocierilor de pace cu talibanii, ca si relatiile SUA-Pakistan. 

De asemenea, a devastat familia lui Azam, care muncea de opt ani ca sofer in Taftan, un oras din desert, apropiat de o importanta trecere de la frontiera cu Iranul. 

„El era singurul ce punea paine pe masa pentru marea noastra familie, a fost un atac la adresa familiei noastre care castiga cu greu cat sa aiba doua mese pe zi”, a spus Mohammad Qasim, fratele mai mare al lui Azam. 

Azam isi sustinea sotia, cei patru copii si un frate cu dizabilitati, Yar Muhammad. 

„Cine ii va hrani acum? Fac apel la lumea civilizata, inclusiv la cele organizatii pentru drepturile omului, sa investigheze uciderea brutala a fratelui meu si sa-i compenseze pe copii lui”, a spus Qasim. 

El a introdus un raport preliminar de investigare pentru crima, nominalizand „autoritatile SUA” care au clamat responsabilitatea atacului. 

Politia este obligata sa investigheze cazul. 

„De cel l-au ucis americanii doar pentru conducerea unei masini. Nu scria pe fruntea lui Mansour ca este lider taliban. Calatorea cu documente valide”, a acuzat Qasim. 

Mansour se dadea drept cetatean pakistanez, folosind un pasaport si un buletin fals cu numele Muhammad Wali. 

Mureed Shah,un oficial din administratia locala a spus ca Azam „nu avea nicio legatura cu niciun grup militant”.

Akhtar Mansour, liderul talibanilor afgani, a fost ucis intr-un raid aerian american in Pakistan. 

"Mollahul Akhtar Mansour era supravegheat de ceva timp. El a fost ucis ieri intr-un atac cu drona in Baloutchistan", au afirmat duminica serviciile de informatii afgane. 



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7055 vizualizari
  • -46 (60 voturi)    
    Americanii se vor spala pe maini, (Duminică, 29 mai 2016, 18:36)

    xrogo [utilizator]

    pierderi colaterale,ghinion,vorba unui clasic in viata !!!
    • -23 (33 voturi)    
      asa-i ... (Duminică, 29 mai 2016, 19:26)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cand te pui cu americanii...un muslim mai putin pe lumea asta. Asa-i viata...pe noi ne bombardau in 1944 si uite acu`..avem baza militar americana...cum spuneam..un muslim mai putin
      • +10 (22 voturi)    
        Opozantii lui Putin ucisi (Duminică, 29 mai 2016, 20:56)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        Daca tot cautati vinovati, ce parere aveti de principalii lideri de opozitie din Rusia care sunt executati in stil mafiot? Dusmanii lui Putin sunt vinovati?
        • +1 (5 voturi)    
          ... (Luni, 30 mai 2016, 1:37)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          Ce treaba are una cu alta?
          • +1 (5 voturi)    
            are treaba (Luni, 30 mai 2016, 2:24)

            nb2k [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

            De fiecare data cand zice cineva ceva negativ de americani, trebuie sa se bage repede unii in vorba sa zica ceva de rusi. Cum ii critici pe americani, cum ti se agita in fata sperietoarea ruseasca si ti se zice ceva de bau-baul Putin.
  • +25 (37 voturi)    
    ! (Duminică, 29 mai 2016, 18:39)

    CTGOnline [utilizator]

    Nu ii mai sustineti pe talibani (voi si guvernul vostru pe care il votati) si totul e OK! Poate va da si pe voi in judecata lumea civilizata pentru 11.09 .2001/ 11.03.2004 / 07.07.2005.....
  • +18 (44 voturi)    
    foarte amuzant (Duminică, 29 mai 2016, 19:38)

    AliKimiku [utilizator]

    familia unui sofer de taxi poate da in judecata statul american si probabil se va gasi un avocat sa-i reprezinte.
    Ma intreb ce s-ar intampla daca familiile celor ucisi pe 9/11 ar da in judecata Afghanistanul pentru ca a gazdui cretinii din AlQueda. O sa ziceti ca astia sunt altii dar statul preia obligatiile conducerii anterioare ,nuu?
    Imi par rau sa o spun dar maimutele astea islamice(sau ruse) se folosesc de orice drept asigurat de lumea civilizata dar cand e vorba sa acorde aceleasi drepturi si sa le respecte se fac ca ploua si ca nu scrie in Coran.
    • -14 (32 voturi)    
      postacule (Duminică, 29 mai 2016, 20:49)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Te-ai intrebat vreodata cati dintre atacatorii din 11 septembrie 2001 erau afgani?
      • +1 (3 voturi)    
        Sarcasm (Luni, 30 mai 2016, 0:46)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

        Inainte de 2001, talibanii, prietenii americanilor, au vrut sa-i predea pe conu' Ben Laden dar se pare ca nu s-au inteles la pret si asa s-a ajuns la atentatele de le 11.09.01.

        Cei mai multi dintre cei care au participat la atentatele de la 11.09.01 erau din Arabia Saudita, stat cunoscut ca fiind stat democrat, laic, chiar ateu si care permite ca femeile sa faca orice.
        De fapt, mai toate statele musulmane sint cunoscute pentru democratie, libertatea de expresie, incoruptibilitate si mai ales ca sint state laice, vezi atee.
    • -11 (21 voturi)    
      foarte amuzant este si faptul.. (Duminică, 29 mai 2016, 21:41)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      ca toti im-ecilii pot sa arate cit de ..."marunti" sunt....poate ar fi bine ca si fumatul , prostia sa fie interzisa in public...
      • -1 (11 voturi)    
        Cu tine primul da? (Duminică, 29 mai 2016, 23:16)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Daca faci asemenea afirmatii.
    • +5 (7 voturi)    
      Raspuns (Duminică, 29 mai 2016, 22:40)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      https://youtu.be/l47D5ISemds
      Daca nu intelegi poate rezolv o titrare in limba romana
  • -22 (38 voturi)    
    teo peter (Duminică, 29 mai 2016, 19:40)

    xanti [utilizator]

    Nici o sansa sa fie despagubit de barbari.
  • +11 (25 voturi)    
    XORGOSITULE (Duminică, 29 mai 2016, 19:40)

    arheopterix [utilizator]

    Sa te iei de mana cu mazeta ...doi vanduti Sper sa aveti domiciliul in RO .
    • -15 (37 voturi)    
      Da nene, (Duminică, 29 mai 2016, 20:35)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      toti sunt de vina in afara de americani, sau cum?
      Mi-e pur si simplu sila sa va mai vad nick-urile pe net.
      Jigniti, amenintati si vorbiti aiurea. Cum adica speri tu sa aiba cineva domiciliul in Romania, pentru ce? Eu nu-l mai am de-un sfert de secol ,dar pentru unul ca tine tot mi-as face ceva timp liber intr-un concediu. Papagalilor!

      PS Mazeta de exemplu,are mai multa clasa decat toata trupa voasta de papagali de la Onanoriu,
      • +3 (7 voturi)    
        Potaissa (Luni, 30 mai 2016, 1:18)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Esti frate de sange cu xrogo sau colegi in acelasi serviciu, care-i problema ta? Americanii au aceleasi pacate ca si rusii, dar din motive diferite. Motivele conteaza draga potaissa. Una e sa omori cu drona un taximetrist (nevinovat) ca sa ajungi la nr1 taliban si alta este sa ucizi peste 120 de rusi civili (si nevinovati) care venisera la opera doar pt a ucide 3-4 teroristi ceceni. Si asta la ordinele lui putin. Asa ca taci in......
        • -3 (7 voturi)    
          KostasP (Luni, 30 mai 2016, 6:55)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Esti frate de sange cu arheopterix sau doar slujiti amadoi aceluiasi stapan? Tocmai ca tonul face muzica ,eu de exemplu de rusi n-am scris nimic ,e paranoia aia a voastra ,stii tu. Iar chestia cu taci in...se aude foarte de la Moscova ,e cam radicala, nu crezi? Tac si vorbesc cand vreau ,eu saunt liber ,n-am stapan ca tine.
      • +2 (2 voturi)    
        PREA PUTIN STIMATA POTAIAISSA (Luni, 30 mai 2016, 21:36)

        arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Nu e nici un secret am spus-o cu subiect si predicat cand am pus pe net o lista de pseudonime care au sistematic pozitie prorusa si antiromaneasca evidenta am legat aceasta atitudine de grupul de la Savuskina . Daca imi amintesc bine (am sa caut si va promit ca o republic )din grup faceati parte Dv mazeta , quae tguy gustav555 si inca vreo 10-15 ...Asi dori sa aveti domiciliul in RO pentru ca bratul lung al justitiei noastre sa se infiga mai usor in parul vostru -cand va veni momentul .Nu vad nimic rau in asta !Banuesc (scuz ) ca sunteti majori si va asumati raspunerea pentru ce spuneti si faceti (ca si mine )i
  • +3 (27 voturi)    
    Îmi pare rău (Duminică, 29 mai 2016, 20:17)

    SKBjull [utilizator]

    De familia lui, dar meseria de taximetrist e periculoasă.
    Mai mult, decât să puie 4 copii și să se pl
    ngă acum, nevasta putea să facă doar 2 și să lucreze, așa cum face și nevastă-mea.
    • -13 (29 voturi)    
      Din categoria cap ai... (Duminică, 29 mai 2016, 20:53)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

      Sa intelegem ca si pe tine te-au omorat, daca faci comparatia?
    • +1 (7 voturi)    
      lol (Duminică, 29 mai 2016, 23:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

      Deci daca-ti vine o racheta in cap, s-a scos nevasta-ta, are doar doi plozi de crescut si are si job.
      Asta inseamna sa fii prevazator.
  • +4 (10 voturi)    
    le vor da actiuni WTC (Duminică, 29 mai 2016, 21:57)

    rov [utilizator]

    cate vor ei...
  • +6 (6 voturi)    
    Saracu afgan civil mafiot ... (Luni, 30 mai 2016, 12:39)

    Daniels22026 [utilizator]

    Manca si el o paine transportand talibani. Dar el ca sofer era civil, ca doar nu era de partea talibanilor? Sau era? Nimeni nu avea dreptul sa-l omoare, daca el manca doar o paine, transportand teroristi. Aaaa, ... poate doar talibanii aveau dreptul sa-l santajeze pentru a executa o misiune sinucigasa. Pe care chiar a executat-o. Dar stai putin, ca americanii l-au omorat in timpul misiunii sinucigase. Aaa, ... nici asta nu-i adevarat. Caci americanii au tras intr-o tinta inamica. Ba nu! Cui apartinea autovehicolul? Dar soferul avea permis?

    Complicata treaba. Dar devine mult mai simpla daca esti anti-american, daca esti pro-rus, daca esti in favoarea coruptiei, daca esti mafiot sau cu dragoste de mafioti. Atunci toate se clarifica.