Erdogan condamna sprijinul acordat de SUA militiilor kurde din Siria si ii acuza pe americani de lipsa de "onestitate"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2016, 17:01 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a condamnat sambata sprijinul acordat de Statele Unite combatantilor kurzi din Siria, unde militari americani au fost fotografiati purtand insemnele Unitatii de protectie a poporului kurd (YPG), o militie calificata drept "terorista" de catre Ankara, scrie AFP.

"Sprijinul pe care (americanii) il ofera PYD-ului (aripa politica a YPG), YPG-ului, spun acest lucru de aici de la Diyarbakir: il condamn", a declarat Erdogan intr-un discurs sustinut in marele oras din sud-estul majoritar kurd al Turciei.

"Cei care sunt prietenii nostri, sunt cu noi in NATO (...) nu pot, nu trebuie sa-si trimita soldatii in Siria cu insemnele YPG", a adaugat el.

Presedintele turc a mai acuzat Statele Unite de lipsa de "onestitate" pentru sustinerea luptatorilor kurzi din Siria, pe care Ankara ii considera teroristi.

"Acesta nu este cuvantul ce ne-a fost dat (de catre americani). Eu cred ca politica trebuie exercitata cu onestitate", a mai spus Erdogan in discursul sustinut la Diyarbakir.

AFP a relatat saptamana aceasta ca forte speciale americane amplasate in Siria sunt prezente pe linia frontului alaturi de luptatorii kurzi care conduc o ofensiva in provincia Raqqa impotriva gruparii jihadiste Stat Islamic.


Citeste mai multe despre   









2915 vizualizari
  • +24 (26 voturi)    
    Si uite-asa ... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 17:37)

    mitg [utilizator]

    ... incepe Erdogan sa se indeparteze si de ultima legatura pe care o are cu civilizatia, NATO.
    • -6 (10 voturi)    
      NATO ultima legatura cu civilizatia (Sâmbătă, 28 mai 2016, 18:08)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Eu credeam ca e prima legatura cu razboiul.
      • +5 (5 voturi)    
        ia spune-ne si noua (Duminică, 29 mai 2016, 11:34)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        care sunt razboaiele duse de NATO. repet de NATO, nu de SUA. daca vrei un exemplu: Afghanistan a fost al NATO, Irak al SUA. poti continua.
    • +6 (8 voturi)    
      Ce trebuie sa stim despre Turcia (Sâmbătă, 28 mai 2016, 18:51)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Peste putin timp este posibil sa ne trezim cu Turcia in UE. Pana atunci e bine sa stim unele lucruri:

      - in Turcia fiecare act de identitate precizeaza si religia posesorului
      - in Turcia este ilegal construirea de biserici
      - in Turcia procentajul crestinilor a scazut in ultimul secol de la 22% la sub 0.1%, ca urmare a politicilor aplicate
      - Turcia finanteaza printr-o politica de stat constructia de mari moschei in fiecare stat european/occidental: in acest an s-a inaugurat in Germania si SUA

      Mai multe in acest interviu pe Nasul TV:
      https://www.youtube.com/watch?v=sbYAeHOk-3o
    • +9 (9 voturi)    
      :)) (Duminică, 29 mai 2016, 8:30)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Tu chiar crezi ca Turcia este in NATO pentru ca respecta ea niste standarde de civilizatie si democratie.
  • +27 (27 voturi)    
    eu imi aduc aminte ca acum vreo 6-8 ani (Sâmbătă, 28 mai 2016, 17:54)

    AliKimiku [utilizator]

    Treaba evolua bine in relatia turci-kurzi. Aia nu mai faceau atentate, aialalti nu-i mai capaceau. Intre timp a aparut Erdogan si toata pacea s-a dus subit.
    Oare turcii isi dau seama ca omul e dus cu pluta?
    • -1 (9 voturi)    
      dar noi (Duminică, 29 mai 2016, 8:31)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      oare romanii isi dau seama ca ai lor conducatori sunt mai prosti decat Erdogan?
    • +10 (10 voturi)    
      il apreciaza (Duminică, 29 mai 2016, 11:32)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      si il voteaza. iar conflictul cu kurzii face parte din jocul politic. daca era pace nu ii ramanea decat islamismul. asa conbinatia islam-razboi este devastatoare si Erdogan idolul turcilor. plus ca atata timp cat a fost pace, kurzii au ajuns in parlament si Erdogan nu a mai avut majoritate. alegerile sau repetat pe fondul unor atentate si...partidul kurzilor nu a mai intrat in parlament.
  • +12 (12 voturi)    
    teroristi (Sâmbătă, 28 mai 2016, 18:43)

    Kepler [utilizator]

    care lupta impotriva teroristilor.
    Iar Erdogan lupta impotriva teroristilor care lupta impotriva teroristilor.
    Deci ne putem intreba daca Erdogan nu este si el un terorist, mai bine zis din aripa politica a unui sistem terorist.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu, nu isi dau seama... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 21:04)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    orice musulman ingite orice ca*at daca i-l servesti alaturi de islam. De asta are succes islamistu' de erdogan...
  • +6 (6 voturi)    
    Turcia (Sâmbătă, 28 mai 2016, 21:11)

    adrian88000 [utilizator]

    sub conducerea lui Erdogan este o belea pentru NATO, pentru U.E.
    Din pacate se pare ca majoritatea turcilor
    il sustin pe Erdogan.
  • -9 (13 voturi)    
    pentru credulii de pe HN... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 21:53)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    SUA sprijina financiar si logistic grupari teroriste in fuctie de interesele lor sau ale aliatilor sai musulmani

    https://www.rt.com/op-edge/340391-us-benefits-taliban-terrorists/?utm_source=SpotIm&utm_medium=Recommendation&utm_content=Comments&spot_im_comment_id=sp_CPNKLma6_340391_c_1461250038217073
    • +4 (8 voturi)    
      rt.com? (Duminică, 29 mai 2016, 4:58)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Da, fii sigur ca dupa ce ne informam pe hotnews, sau chiar inainte, de ce nu, ne informam de pe pufoiaka azi.

      Iti recomand site-urile latriniste daca vrei sa gasesti adepti. Dar desigur ca stii deja asta.
      • -5 (9 voturi)    
        declaratia nu apartine... (Duminică, 29 mai 2016, 12:53)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        RT-ului, ci a unui locotenent-colonel in rezerva din US Air Force. Sa sti ca uneori pe RT si nu numai, gasesti informatii pe care in presa "progresista" multi-culti nu le gasesti...
    • +6 (8 voturi)    
      Rusia de fapt face asta (Duminică, 29 mai 2016, 10:14)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Intensificarea actiunilor teroriste in Turcia s-a datorat colaborarii SVR(serviciul rus extern de informatii) cu teroristii fundamentalisti via caucaz. Americanii nu sprijina teroristi. Plus ca terorismul modern(inclusiv cel din Orientul Mijlociu) este creatia ruseasca sau ma rog, sovietica, pentru a anihila Israelul, aliat american. Numai ca s-a intors impotriva lor ca un bumerang, si cum musulmanii vor fi in cativa zeci de ani mai numerosi decat rusii in Rusia, sa te tii Ivane!
      • -3 (9 voturi)    
        actiunile "teroriste" din turcia... (Duminică, 29 mai 2016, 13:05)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        O parte din ele au fost puse la cale de serviciile secrete turce iar celelalte de catre diferitele grupari kurde ca raspuns la atrocitatile autoritatilor turce impotriva populatiei kurde lipsite de aparare din sud-estul turciei. Cat despre terorismul jihadist din caucazul rusesc, ma faci sa rad prietene...Toata lumea stie in afara de tine ca teroristii jihadisti care activeaza in caucazul de nord sunt sprijiniti, finantati si antrenati de eternul trio formidabil; turcia-qatar-arabia saudita. Sfat , mai documenteaza-te.
        • +4 (4 voturi)    
          trolliloli (Duminică, 29 mai 2016, 15:17)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          De ce nu mergi tu frumos inapoi la tine-n Trolistan si sa ne mai slabesti cu troleala mujiceasca pe-aici?
          Ne face tactu phutin un briefing din Grecia, nu-i nevoie de pagini de comentarii trollesti.
    • -7 (7 voturi)    
      Nu-i adevarat! (Duminică, 29 mai 2016, 16:11)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Nu-i adevarat!
      a) Cat timp sunt sprijinite de SUA, gruparile respective NU sunt (declarate) teroriste. Dupa aia....e alta poveste.
      b) americanii sprijina pe unii sau altii in functie de interesele LOR. PUNCT. Interesele "aliatilor", musulmani sau nu sunt sprijinite NUMAI daca sunt aceleasi cu interesele americane.
      • -5 (5 voturi)    
        corect... (Duminică, 29 mai 2016, 17:45)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        pai de exemplu, SUA sprijina regimuri islamiste profund anti-democratice ca de exemplu cele aflate pe axa raului si anume turcia-qatar-arabia saudita, datorita intereselor lor proprii in aceste tari

        turcia:

        Baza strategica de la Ingirlic si controlul asupra accesului in marea neagra din marea mediterana

        qatar:

        Investitii americane in valoare de miliarde de dolari plus o baza militara strategica (cea mai mare din regiunea golfului persic)

        arabia saudita:

        Baza militara secreta + cumparare de armament american in valoare de sute de miliarde de dolari (numai anul trecut valoarea s-a ridicat la nuvelul de peste 60 miliarde de dolari), investitii de miliarde de dolari in idustria petroliera, etc....

        lista poate continua...
        • -4 (4 voturi)    
          totusi... (Duminică, 29 mai 2016, 18:13)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          o mica erata la cele spuse anterior. SUA sprijina neconditionat actiuni ale aliatilor lor musulmani chiar daca acestea ar incalca flagrant drepturile omului, a libertatii de exprimare sau constiinta tocmai pentru a nu-si periclita interesele lor regionale oriunde s-ar afla acesta.
  • -8 (8 voturi)    
    apropo de implicarea turciei... (Duminică, 29 mai 2016, 15:05)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    in sprijinirea terorismului islamic si ce anume se intampla cand acesti teroristi ajung la putere intr-o tara musulmana

    - fratia musulmana, Egipt....

    https://southfront.org/the-muslim-brotherhood-and-the-us-turkish-qatari-intrigues-against-egypt-and-syria/

    http://www.emannabih.com/muslim-brotherhood-massacres-against-christians-in-egypt/

    Am mari indoieli ca HN imi va publica postarea, ne fiind prima oara cand face acest lucru in numele politicii multi-culti
    • +7 (7 voturi)    
      pacat de roata mouse-ului (Duminică, 29 mai 2016, 15:28)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      ca tre sa o invart peste comentariile tale
      • -8 (8 voturi)    
        sari peste... (Duminică, 29 mai 2016, 17:26)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        dumbass