Poroshenko: Ucraina va recastiga Donbass-ul si Crimeea asa cum a adus-o inapoi pe Nadia Shevchenko

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2016, 17:09 Actualitate | Internaţional

Petro Poroshenko
Foto: Captura YouTube
Presedintele ucrainean Petro Poroshenko a spus ca Ucraina ca recastiga controlul teritoriilor estice de la separatistii pro-rusi si al Crimeii anexate de Rusia, asa cum a asigurat eliberarea pilotului Nadia Savchenko dintr-o inchisoare ruseasca, transmite Reuters.

“Asa cum am adus-o inapoi pe Nadia, asa vom readuce Donbass-ul si vom aduce inapoi Crimea”, a spus Poroshenko intr-o conferinta de dupa intoarcerea la Kiev a lui Savchenko din Rusia.

In orasul rusesc Rostov-pe-Don a avut loc miercuri schimbul de prizonieri intre pilotul ucrainean Nadia Savcenko si doi rusi detinuti de Kiev. 

Savcenko, eroina pentru o mare parte din Ucraina, s-a intors acasa cu avionul prezidential al Kievului dupa ce a fost gratiata de Putin, Kremlinul primind in schimb doi militari din fortele speciale capturati in estul Ucrainei


Citeste mai multe despre   









3447 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Adică la schimb ?... (Miercuri, 25 mai 2016, 17:14)

    Tescovin [utilizator]

    Pe Nadia au adus-o înapoi la schimb cu prizonieri ruși.
  • -4 (14 voturi)    
    Sigur ! (Miercuri, 25 mai 2016, 17:19)

    newlook [utilizator]

    Sigur ! Pana joi, dupa Miercurea Ciuc.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 mai 2016, 19:00)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Si spune asa, Poroshenko asta-i basist au ba? :)
  • +17 (19 voturi)    
    Greu cu preturi mici la petrol (Miercuri, 25 mai 2016, 17:22)

    ICosmin [utilizator]

    Ieri un spion si patru tancuri, azi schimb de prizonieri, maine recuperare Donbass si Crimeea.
    Cred ca, in curand, Poroshenko va anexa Rusia cu totul. :))
    • +2 (10 voturi)    
      Putinel (Miercuri, 25 mai 2016, 19:00)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui ICosmin

      latra pana mai ieri ca Nadia va putrezi in puscarie. Acum isi ia inapoi teroristii din puscarii. Penibil conducator.
  • +3 (13 voturi)    
    n-am inteles (Miercuri, 25 mai 2016, 17:24)

    Adri4n [utilizator]

    se referea ca acest lucru se va intampla cu acordul Rusiei sau ca vor da ceva la schimb?

    Oricum penibil, au eliberat doi rusi pentru unul de-al lor si se simt bine cu asta.
    • +8 (16 voturi)    
      asa se fac schimburile (Miercuri, 25 mai 2016, 17:40)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      dai ceva pentru a capata ce consideri tu ca e important. pentru rusi nu era important. pentru Poroshenko sigur era foarte important. trebuia sa-si refaca imaginea. in tara e saracie, implicarea in scandalul Panama...imaginea lui era sifonata rau. asa mai capata ceva timp.
    • +5 (5 voturi)    
      de ce penibil (Miercuri, 25 mai 2016, 18:59)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Adri4n

      doi teroristi rusi fac cat un cetatean ucrainean. Care e problema
  • -9 (15 voturi)    
    Vise umede (Miercuri, 25 mai 2016, 17:34)

    @Mishu [utilizator]

    Au mai fost 2 nebuni cu vise asupra Rusiei și au sfârșit tragic.
  • -10 (14 voturi)    
    Tiens tiens (Miercuri, 25 mai 2016, 17:34)

    PaulPastout [anonim]

    Deci vorbește de un schimb, dar ce e dispus să dea la schimb? Gata visul american?
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 mai 2016, 18:59)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      Nu mai intra-n UE.
      Nici NATO.
      Raman zona tampon.
    • +6 (6 voturi)    
      decat mizeria ruseasca (Miercuri, 25 mai 2016, 19:01)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui PaulPastout

      mai bine visul romanesc de un miliard de ori
  • -3 (7 voturi)    
    care ukraina (Miercuri, 25 mai 2016, 18:35)

    levierul [utilizator]

    Se prea poate sa aiba totusi dreptate. Populatia saracita, tara dusa in maximul coruptiei va face ca orientarea catre Rusia sa se accentueze. O Ucraina aliniata intereselor Rusiei va putea redobandi Dombass si Crimeea. Altfel, nici macar cel mai nebun lider militar al lumii democratice nu viseaza la aberatiile astea.
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Joi, 26 mai 2016, 11:57)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      au vazut ce insemana "democratie" in ultimii ani si se pare ca nu prea le mai trebuie.

      Din pacate, se revine la starea initiala cu sprijin zero din partea celor care ii incurajau sa lupte.
  • 0 (0 voturi)    
    inainte de 2012 (Joi, 26 mai 2016, 11:56)

    neurino [utilizator]

    se pare ca multi postaci pe aici au o memorie tare scurta.

    Bai fratilor, inainte de Poroshenko , a mai fost unu Ianukovici ii zicea...care traieste bine mersi prin Ucraina, avea si Crimeea si avea si Donbass-ul.
    Sa ne intelegem: Ucraina nu are nici un sprijin: atata din partea UE cat si NATO iar cetatenii chitzaie , la propriu de foamne (noroc ca vine vara).

    O reluare a situatiei de dinainte de 2012 nu este tocmai improbabila.